Спеціальні потреби

Актуально

Навчання НАТО "Залізний вовк" у Литві - щорічний іспит

Фото: Навчання "Залізний вовк" в Литві в червні 2017

Експерти підкреслюють, що локальні маневри за участю військовослужбовців країн Альянсу не можна порівняти з білорусько-російськими навчаннями "Запад"

У ніч на 12 жовтня в Литві розпочався другий етап військових навчань НАТО "Залізний вовк 2021". Протягом майже двох тижнів в них братимуть участь три тисячі солдатів і офіцерів Литви та інших країн-учасниць Альянсу - Бельгії, Чехії, Великої Британії, Іспанії, США, Латвії, Польщі, Нідерландів, Німеччини а також українські військовослужбовці.

Навчання проходять на полігоні в Пабраді Швечінского району. В них будуть задіяні танки Leopard і Abrams, бойові машини піхоти Marder, CV 90, VCI Pizarro, БТР Stryker, Fuchs і Boxer, самохідні артилерійські гаубиці PzH2000, транспорт тилового забезпечення і адміністративного призначення - всього близько тисячі одиниць військової техніки.

Кореспондент Російської служби "Голосу Америки" звернулася до литовських експертів з проханням прокоментувати навчання і відзначити деякі їх особливості.

"Десять років тому не було навіть думки про те, що наші союзники будуть дислокувати у нас свої підрозділи"

Депутатка Європейського парламенту від Литви Раса Юкнявічене (Rasa Juknevičienė) вважає, що пандемія Covid-19 не створить великих проблем для навчань "Залізний вовк - 2021".

"Вірус не впливає на наших військових, оскільки більшість з них вакциновані. Він поширюється в школах, в сім'ях, і в цьому середовищі немає жодного дотику з учасниками навчань, які знаходяться на полігонах", - зазначає вона.

І продовжує: "А міграційний криза стала викликом для всієї Європи, але ця гібридна атака не надто сильно пов'язана з нашою армією. Так, наші військові допомагають прикордонникам, але не з тієї бригади, яка бере участь в навчаннях. Потрібно відзначити, що навчання були заплановані заздалегідь, і вони носять оборонний характер.

Я згадую, що було десять років тому, коли я працювала в Міністерстві оборони Литви, і до російської атаки проти України, коли сталася анексія Криму - таких навчань, в яких брали б участь як литовські солдати, так і наші союзники, просто не було. Не було навіть думки про те, що наші союзники будуть дислокувати у нас свої підрозділи. І що на підставі 5-ї статті Договору НАТО ( "Сторони погоджуються, що збройний напад на одну або кількох із них у Європі чи Північній Америці вважатиметься нападом на них в цілому" - прим. ГА.), будуть проходити ці маневри. А зараз ми раді цьому", - підкреслила Раса Юкнявічене.

Звичайно, військове керівництво і в самій Литві, і Альянсі в цілому, враховувало масштабні російсько-білоруські навчання "Запад - 2021". "Але такі навчання готуються рік, а то і більше. Росія працює в відповідності зі своїми планами, а ми разом з союзниками по НАТО - за планами наших військових. Так що це - просто часовий збіг.

Але найголовніше, що російсько-білоруські навчання проводяться регулярно, і в 2009 році, і в 2013 з нашого боку не було нічого подібного. Тому що те, що ми тоді спостерігали, мало з російської сторони зовсім інші пропорції, ніж зараз", - продовжує євродепутат.

При цьому Раса Юкнявічене звертає особливу увагу на неспівставність кількості задіяних військових і техніки в навчаннях "Запад 2021" і "Залізний вовк", оскільки за цими показниками російсько-білоруські маневри перевершують натівські в десятки разів.

"Щоразу учасники навчань відпрацьовують якісь нові елементи"

Військовий оглядач порталу Delfi.lt Вайдас Сальджюнас (Vaidas Saldžiūnas) погоджується, що російсько-білоруські військові навчання поблизу східних кордонів євроатлантичної спільноти і те, що проводять військовослужбовці НАТО на території країн Балтії, не можна ставити в один ряд. Він також звернув увагу на те, що навчання "Залізний вовк" проходять у два етапи і проводяться з 2016 року.

"Їхнє призначення - перевірити стан угруповання військ, яке належить литовській бригаді сухопутних сил "Залізний вовк ". І щороку черговий батальйон литовської армії проводить перевірку боєздатності спільно з нашими партнерами, тобто зі зведеним батальйоном НАТО, а з 2019 року - і з батальйоном армії США, який також дислокований в Литві", - пояснив він у бесіді з кореспондентом Російської служби "Голосу Америки".

І додав, що, оскільки обидва батальйони знаходяться на території Литовської Республіки на ротаційній основі, то необхідно періодично проводити перевірку на відповідність литовських військовослужбовців стандартам Північноатлантичного Альянсу. Зокрема - рівень взаємодії литовських військових та їхніх союзників під час оборонних і наступальних операцій.

"Це - щорічний іспит. А такі навчання, як "Запад", в Литві взагалі не проводяться. А якщо щось подібне відбувається, то лише, як частина великих натівських маневрів, як це повинно було бути минулого року, але через коронавірус, вони були не такими масштабними. Тобто в країнах Східної Європи, включно з Польщею і Балтією, повинно було бути 30 тисяч учасників навчань, а такі локальні маневри, як "Залізний вовк", де беруть участь до трьох тисяч чоловік, взагалі не повинні ні в кого викликати ніякої стурбованості", - вважає литовський військовий експерт.

Співрозмовник "Голосу Америки" також зазначив, що подібні навчання є перевіркою не лише для литовської армії, але і для військовослужбовців усіх країн, які беруть у них участь.

"Звичайно, деякі оцінки цих іспитів не підлягають розголошенню, але щоразу учасники навчань відпрацьовують якісь нові елементи. Наприклад, як швидше потрапити з "точки А", в "точку Б", як реагувати на повітряний напад, як відбивати артилерійські удари. Тобто, як воювати в XXI столітті з урахуванням всіх загроз, які можуть виникнути на полі бою - безпілотники-камікадзе, швидкі переміщення з доданими частинами. І якщо в 2016 році був, умовно кажучи, "скелет" зведеного батальйону, яким керували військові з Німеччини, то сьогодні в ньому беруть участь військові з інших країн, причому не лише з тих, чиї солдати і офіцери входять в цей батальйон в порядку ротації, але взводи і роти з інших країн Альянсу.

Звичайно, дуже важлива роль американців, батальйон яких дислокований тут з 2019 року і представляє собою додаткову силу, і це - велика підмога для литовської армії, адже у них є танки й інша бронетехніка, якої у нас немає.

Так що подібні щорічні навчання - це можливість отримати нові знання, як воювати з потенційним противником, у якого в даному регіоні є перевага в живій силі і в техніці", - підсумовує Вайдас Сальджюнас.

Дивіться також: У США готуються до передачі в Україну трьох катерів берегової охорони США

У США готуються до передачі в Україну трьох катерів берегової охорони США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:18 0:00

Всі новини дня

Європа ввела заборону на російський дизель

У неділю Європа ввела заборону на російське дизельне паливо та інші нафтопродукти у намаганнях скоротити енергетичну залежність від Москви та доходи Кремля від викопного палива через вторгнення в Україну, повідомляє агентство AP.

Раніше країни "Групи семи" погодились обмежити ціну на дизельне паливо з Росії, щоб дозволити російському дизельному паливу продовжувати надходити до таких країн, як Китай та Індія, і таким чином уникнути раптового зростання цін, яке зашкодить споживачам у всьому світі, одночасно зменшуючи прибутки, що фінансують бюджет і війну Москви.

Ціни на дизельне пальне зросли через відновлення попиту після пандемії COVID-19 та обмеження нафтопереробних потужностей, що спричинило інфляцію інших товарів у всьому світі.

Наразі, як повідомляє AP, 27 країн Європейського Союзу шукають нові поставки дизельного палива зі США, Близького Сходу та Індії, щоб замінити поставки з Росії, яка свого часу забезпечувала 10% загальних потреб Європи в дизельному паливі.

Обмеження ціни в 100 доларів за барель на дизельне пальне, авіаційне паливо та бензин має бути забезпечено шляхом заборони страховим службам і транспортним службам перевозити дизельне пальне з вищою ціною. Більшість цих страхових та транспортних компаній знаходяться в західних країнах.

Це слідує за обмеженням на російську сиру нафту, встановлене у 60 доларів за барель, яке набуло чинності в грудні.

Заборона передбачає 55-денний пільговий період для дизельного палива, завантаженого в танкери до неділі, щоб уникнути нестабільності на ринках. Офіційні особи Європейського Союзу кажуть, що імпортери мали час пристосуватися після оголошення про заборону в червні.

Тільки в грудні, повідомляє AP Росія заробила понад 2 мільярди доларів від продажу дизельного палива в Європу, оскільки імпортери, схоже, запасалися додатковими закупівлями перед вступом в дію заборони.

Європа вже заборонила російське вугілля та більшість сирої нафти, тоді як Москва припинила більшість поставок природного газу.

В матеріалі використані джерела AP

Українському студенту у США під час баскетбольної гри кричали "Росія". Команда-суперник попросила вибачень

Киянин Макс Шульга (справа) під час гри команд Utah State Aggies проти Colorado State Rams. 4 лютого 2023. Фото: Isaiah J. Downing-USA TODAY Sports/Reuters

Університетська баскетбольна команда Colorado State Rams принесла вибачення за те, що її вболівальники скандували "Росія" на адресу українця з команди-супротивника Utah State Aggies Максу Шульзі.

Вигуки лунали від "невеликої групи осіб" з трибун й вони були чутні в телевізійній трансляції гри на калані CBS, коли Шульга виходив на лінію штрафного кидка в другій половині матчу. Зрештою команда, в якій грає українець, перемогла 88 проти 79, зокрема, завдяки успішному кидку Шульги на останніх секундах.

"Від імені команди університету Colorado State ми приносимо вибачення студенту-спортсмену та команді університету Utah State, - йдеться в серії твітів. - Це є порушенням нашої непохитної віри в Політику спортивної порядності Маунтін-Вест (ліги західних американських штатів - ред.) і принципів спільноти університету".

Там додали: "Кожен учасник, студент і вболівальник повинні почувати себе бажаними на наших майданчиках, і те, що таке сталося, неприпустимо в університеті штату Колорадо".

Тренер Rams Ніко Медвед також написав вибачення у Twitter: "Я дуже поважаю (команду університету штату Юта) і Макса Шульгу. У нас чудові фанати та студенти, але це неприпустимо! Мої щирі вибачення".

Сім'я Шульги живе у Києві, сам хлопець вчився у школі в Іспанії.

Папа Римський заявив про готовність зустрітися з Зеленським та Путіним

Папа Римський Франциск

Папа Римський Франциск запевнив, що він готовий провести зустріч із президентом України Володимиром Зеленським та російським лідером Володимиром Путіним, пише Rai News.

«Я відкритий для зустрічі з обома президентами – Україною та Росією», – заявив понтифік під час пресконференції.

Він також додав, що досі не відвідав Київ, оскільки зараз ще немає можливості приїхати до Москви. Але Папа зазначив, що просить про діалог.

Папа Римський Франциск 9 січня у щорічній промові перед акредитованими у Ватикані дипломатами заявив, що війни, подібні до війни в Україні, де цивільні території піддаються безладному знищенню, «є злочином проти Бога та людства».

Раніше у різдвяній промові 25 грудня папа Римський Франциск згадав про «українців, які переживають це Різдво в темряві, холоді, далеко від своїх домівок через знищення, спричинені десятьма місяцями війни».

Як у США виготовляють артилерійські снаряди для України - репортаж NYT

Український військовик використовує американський зенітно-ракетний комплекс Stinger на Миколаївщині, 11 серпня 2022. REUTERS/Anna Kudriavtseva

Щодня у США виробляють понад 460 артилерійських снарядів, більшість з яких іде в Україну. Журналісти газети The New York Times отримали дозвіл від Пентагону відвідати заводи Міноборони США із виготовлення боєприпасів: у Скрентоні, штат Пенсильванія, виготовляють корпуси, а в Міддлтауні, штат Айова, - наповнюють їх вибуховою речовиною і пакують для відправлення.

Фабрика у Скрентоні почала виготовляти корпуси до боєприпасів іще у 1950-х роках під час Корейської війни. Там 10-метрові сталеві балки розрізають, нагрівають до понад 1000 градусів за Цельсієм і завдяки роботизованій техніці переплавляють на заготовку. "По 40 снарядів за один раз упаковують у лотки, які подають у довгу піч для чотиригодинного процесу термічної обробки, завдяки якому сталь розбивається на дрібні смертоносні шматки, коли снаряд вибухає", - йдеться у статті.

Після охолодження, токарського верстата й фарбування у Скрентоні снаряди відправляють до Айови, де "порожні болванки перетворюються на зброю". Там боєприпаси наповнюють вибуховою речовиною IMX-101 - знімати в одному з приміщень заборонено, адже будь-яка електроніка через її статичну електрику може спричинити детонацію вибухових речовин у повітрі.

Після того "рентгенівські промені виявляють будь-які порожнечі всередині снарядів, які можуть перешкоджати їхнім бойовим характеристикам. Це одна з останніх перевірок якості зброї".

Виготовлення цих снарядів на обох заводах забирає кілька тижнів, йдеться у репортажі.

Журналісти видання описують ретельний процес перевірок на багатьох етапах, після чого снаряди випробують. "Палети з 24 снарядів забирають краном і переміщуються в сусіднє приміщення, де на них чекають вагони на двох залізничних коліях. Частина снарядів буде відправлена в Юму, штат Аризона, де їх оснастять детонаторами та випробують на гаубицях. Якщо вони пройдуть тест, решта партії у десятки тисяч снарядів, виготовлених того місяця, будуть схвалені для використання та сертифіковані для бойових дій. Більшість поїде в Україну".

NYT пише, що Пентагон планує наростити виробництво на цих потужностях до 90 тисяч на місяць за два роки.

Нагадаємо, 3 лютого адміністрація президента Джо Байдена оголосила про додаткову безпекову допомогу Україні на загальну суму майже 2.2 мільярда доларів. Оголошений пакет включає критично важливі засоби протиповітряної оборони, броньовані машини піхоти та інше обладнання, включно з протитанковими ракетами Javelin, артилерійськими боєприпасами, звичайними ракетами та ракетами великої дальності для наданих раніше HIMARS.

США попередили Туреччину про неприпустимість обходу санкцій проти Росії

Міністерство фінансів США

Сполучені Штати застерегли Туреччину від експорту до Росії хімікатів, мікрочіпів та інших продуктів, які можуть бути використані під час війни Москви в Україні, в обхід західних санкцій, повідомляє агентство Reuters.

Браян Нельсон, посадовець Міністерства фінансів США, який займається санкціями, зустрівся з турецькими посадовцями та приватним сектором в четвер і п’ятницю, щоб закликати до більшої співпраці в припиненні потоку таких товарів. Під час зустрічей в Анкарі та Стамбулі Нельсон та представники делегації підкреслили, що до Росії здійснюється експорт у десятки мільйонів доларів, що викликає занепокоєння, сказав чиновник на умовах анонімності.

«Немає нічого дивного в тому, що Росія активно прагне використовувати історичні економічні зв’язки, які вона має з Туреччиною», - сказав посадовець і додав, що питання в тому, якою буде відповідь Туреччини.

Анкара принципово виступає проти широких санкцій проти Росії, але каже, що Туреччина не буде їх обходити, закликаючи Захід надати будь-які докази порушення обмежень.

Посилаючись на дані російської митниці, агентство Reuters у грудні повідомило, що за сім місяців до 31 жовтня 2022 року до Росії надійшли комп’ютерні та інші електронні компоненти щонайменше на 2,6 мільярдів доларів. З них товари на суму 777 мільйонів доларів були виготовлені західними фірмами, чиї мікросхеми були знайдені в російських системах озброєння.

Поїздка Нельсона, заступника міністра фінансів з питань тероризму та фінансової розвідки, є останнім візитом високопосадовців США до Туреччини, які прагнуть посилити тиск на Анкару, щоб забезпечити дотримання обмежень США на Росію.

Під час переговорів з турецькими фірмами цього тижня Нельсон зазначив, що Росія може ухилятися від західного контролю для імпорту пластмас, гуми та напівпровідників, які містяться в експортованих товарах і використовуються військовими.

Браян Нельсон також відвідав Об’єднані Арабські Емірати та Оман, щоб підтвердити, що Вашингтон продовжуватиме застосування запроваджених ними санкцій, повідомило минулого тижня Міністерство фінансів США.

Більше

XS
SM
MD
LG