Спеціальні потреби

Актуально

НАТО та країни-сусіди України прокоментували, як готуються до можливого потоку біженців з України  

Північноатлантичний альянс має розроблені плани, які готові до активації у випадку гуманітарної кризи, що може трапитись внаслідок масштабного вторгнення Росії в Україну. Про це Голосу Америки розповів посадовець НАТО.

Великий конфлікт в Україні може призвести до того, що багато переміщених осіб втікатиме від бойових дій.
Представник НАТО

«Це небезпечний момент для європейської безпеки. Росія продовжує накопичувати війська в Україні та навколо неї. … Великий конфлікт в Україні може призвести до того, що велика кількість переміщених осіб втікатиме від бойових дій. Ще є час, щоб уникнути таких непотрібних страждань”, - заявив посадовець Альянсу.

Він також додав: “НАТО як оборонний альянс має розроблені плани, які ми можемо дуже швидко активувати, щоб захищати та обороняти своїх союзників. У питаннях гуманітарних криз першочергову відповідальність несуть влади країн. То ж ми вітаємо те, що наші союзники переводять у режим очікування тисячі військ, які також будуть готові відповісти на можливу гуманітарну кризу”.

Він також нагадав, що інші організації, такі як ООН та ЄС, також мають відповідні мандати, щоб реагувати на гуманітарну книзу.

Попри все, посадовець НАТО наголосив, що союзники все ще сподіваються на дипломатичне врегулювання ситуації на українсько-російському кордоні.

“Саме тому ми продовжуємо працювати над політичним рішенням. Ми також продовжуємо тісно консультуватися з нашими партнерами, зокрема регіональними та міжнародними організаціями. Росія все ще може ухвалити рішення знизити напругу, відвести свої сили та обрати політичний шлях», - сказав представник Альянсу.

Він додав, що традиційно НАТО відповідає на запити підтримати міжнародні зусилля у гуманітарних кризах. Участь у кожному окремому випадку вирішується союзниками на запит якоїсь організації чи країни. Щодо ситуації в Україні, “ми не отримували такого запиту”, - додав посадовець НАТО.

Польща

Напередодні уряд Польщі заявив, що разом із губернаторами розробляє план на випадок можливого прибуття до країни мільйона біженців з України, якщо Росія піде на вторгнення.

Зокрема міністр внутрішніх справ країни Маріуш Камінський заявив, що країна готова до кризи, яка може стати найбільшою кризою біженців з 2015 року, коли до Європейського Союзу прибуло понад мільйон біженців і мігрантів з Близького Сходу та півдня Африки.

"Очевидно, що у зв’язку з ситуацією в Україні ми готуємося до різних сценаріїв, – написав у Twitter глава МВС Польщі. - Один з них передбачає роботу губернаторів провінцій з потенційним напливом біженців з України, які можуть шукати притулку в нашій країні внаслідок потенційного конфлікту".

Прем'єр-міністр Польщі заявив, що в Україні “військовий конфлікт вже не є малоймовірним сценарієм”, а Європа перебуває “на межі війни”.

Країни Балтії

Латвія також заявила, що готується прийняти близько 10 тисяч біженців з України у випадку масштабного вторгнення Росії в Україну.

Як повідомляють місцеві ЗМІ, серед планів латвійського МВС - організувати центри для біженців вздовж східного кордону країни для розміщення людей, які прибули з України, без документів, які не мають місця для проживання. Втім цей план потребує схвалення уряду.

Міністр внутрішніх справ Литви заявив, що уряд попросив представників влади на місцях скласти списки доступного житла. Він додав, що швидше всього біженці з України будуть прибувати в країну з Польщі або авіарейсами.

Президент Естонії в інтерв'ю виданню Financial Times заявив, що між Естонією та Росією може виникнути міграційна криза, подібна до тієї, що сталась торік між Польщею та Білоруссю, коли мігрантів відштовхнули до кордону, очевидно, намагаючись створити хаос на прикордонній території.

Країни Балтії, зазначив він, мають підготуватися до використання Росією тактики гібридної війни, до кібератак і потоків мігрантів, які будуть використані проти них.

"Я не думаю, що Росія зараз буде кидати виклик НАТО. Але, звичайно, якщо щось станеться, згодом виникає проблема з міграцією", - сказав Алар Каріс.

Румунія

Міністр внутрішніх справ Румунії Лучіан Боде в інтерв'ю місцевому каналу В1 також підтвердив, що його уряд розробляє план реагування на можливий потік біженців з України.

“Ми знаємо, що Польща гоитується прийняти мільйон мігрантів. А чи Румунія готова взяти сотні тисяч біженців в час неконтрольованого наприву? Ми розглянули кілька гіпотез. Наразі ми аналізуємо, скільки таборів для біженців ми можемо встановити за відносно короткий час - 10,12,24 години. Ми аналізуємо наявні можливості проживання в прикордонних округах”, - заявив глава МВС Румунії.

Словаччина та Угорщина

Міністр внутрішніх справ Словаччини заявив, що його уряд готується до різних сценаріїв і тісно контактує з владою в Україні.

А прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що його уряд вже має план дій на випадок війни. Орбан не виключив можливості прибуття до його країни сотень тисяч українських біженців.

“Згадайте 90-ті роки, коли десятки тисяч людей прибули до нас з колишніх югославських територій. Це теж було нелегкоє. Але з України приїде значно більше, і напевне без надії на повернення», – заявив у суботу, 12 лютого, глава угорського уряду.

До румунської бази на Чорному морі прибув батальйон Армії США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:57 0:00

Всі новини дня

У Празі відкрили перший саміт Європейської політичної спільноти. Відео

У Празі відкрили перший саміт Європейської політичної спільноти. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:11 0:00

«Протистояти злу важко, але ми знаємо, що правда перемагає» – з таким посланням прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала відкрив перший саміт Європейської політичної спільноти у Празі – нового форуму практично усіх держав Європи, крім Росії. Яке ж місце у форумі відведено Україні?

Рафаель Ґроссі: позиція МАГАТЕ полягає в тому, що ЗАЕС - це український об’єкт

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі на прес-конференції в аеропорту Відня після повернення з України, де він зі своєю командою відвідав Запорізьку атомну станцію. Австрія, 2 вересня 2022 року.

Голова міжнародної агенції з ядерної енергетики назвав Запорізьку АЕС українською, заперечуючи твердження президента Володимира Путіна про те, що станція тепер належить Росії.

"Позиція МАГАТЕ полягає в тому, що цей об’єкт є українським. Але я не вдаюся в коментарі щодо розвитку воєнних подій", – сказав голова МАГАТЕ Рафаель Ґроссі на прес-конференції в Києві після переговорів з президентом України Володимиром Зеленським.

За його словами, "це питання стосується міжнародного права". "Тут конфлікт, тут війна. Ми хочемо, щоб ця війна припинилася. Війна повинна припинитися негайно", – сказав голова МАГАТЕ.

У середу Путін підписав указ, згідно з яким Запорізька АЕС мала стати "федеральною власністю" РФ. Російські війська захопили станцію у березні, але на ній продовжував працювати український персонал, який, за словами Ґроссі, "працює в майже нестерпних умовах".

"Стрес, невизначеність, вони не знають, що може статися", – наголосив він.

Голова української державної атомної енергетичної компанії "Енергоатом" Петро Котін того ж дня заявив, що бере станцію під контроль і керуватиме нею з Києва після того, як російські військові затримали, а потім відпустили директора станції Ігоря Мурашова.

Міжнародне агентство з ядерної енергії закликало створити навколо станції демілітаризовану зону для того, щоб бойові дії не створювали ядерної небезпеки.

"Ми не змінюємо нашу лінію, ми продовжуємо говорити про те, що має бути зроблено, щоб, по суті, уникнути ядерної аварії на АЕС. Що все ще є дуже, дуже реальною можливістю", – сказав Ґроссі у Києві.

Як заявив голова МАГАТЕ, на даний момент організація не має "жодних ознак" того, що Росія намагається підключити станцію до російської мережі.

За його словами, перемикання з однієї мережі в іншу є складним технологічним процесом, на який потрібно багато часу і який би був помітний.

"Це потребує, може потребувати серйозної інфраструктурної роботи. Отже, ми б про це знали, ми б побачили, що якби щось відбувалося", – сказав Гроссі. - "У нас двоє співробітників (на станції), і ми збираємося збільшити групу до чотирьох".

Після поїздки до Києва генеральний директор МАГАТЕ планує вирушити до Москви, щоб досягти угоди щодо "зони ядерної безпеки та безпеки" навколо Запорізької АЕС.

Макрон: Європейська політична спільнота потрібна для обговорення спільної стратегії Європи. Відео

«Мета полягає в тому, щоб поділяти однакове розуміння становища, яке впливає на Європу і виробляти спільну стратегію.Це в наших інтересах - зустрітися тут і накреслювати разом наше майбутнє. Ось для цього і є Європейська політична спільнота», - заявив президент Франції Еммануель Макрон.

МВФ вчетверте погіршив прогноз для світової економіки

Крісталіна Георгієва під час виступу в Джорджтаунському університеті в четвер.

Міжнародний валютний фонд вчетверте погіршив прогноз світової економіки на наступний рік. Нові оцінки буде оприлюднено в Світовому економічному прогнозі, який Фонд опублікує наступного тижня, заявила директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва.

Раніше Фонд прогнозував зростання економіки світу на 2,9% в 2023 році. На 2022 рік прогноз зростання залишається незмінним - на рівні 3,2%.

В 2021-222 роках світова економіка рухалась від ні на що не схожої кризи - пандемії - до іншого безпрецедентного шоку - війни", - твітує Георгієва.

Світова економіка втратить 4 трильйони доларів випуску від теперішнього часу до 2026 року, що еквівалентне економіці Німеччини, поділилась оцінками МВФ Георгієва у виступі в Джорджтаунському університеті в четвер.

Промова прозвучала перед засіданням Світового банку та МВФ, запланованим на наступний тиждень.

NYT: У розвідці США кажуть про причетність України до загибелі Дугіної. Київ відкидає звинувачення

Російській ультраправий ідеолог Олександр Дугін під час поховання доньки Дар'ї, Москва, 23 серпня 2022. REUTERS/Maxim Shemetov

Спецслужби США вважають, що вибух автомобіля, в результаті якого загинула донька російського ультраправого ідеолога Олександра Дугіна, був санкціонований окремими представниками українського уряду, напередодні написала газета The New York Times із посиланням на неназваних посадовців.

За даними джерел журналістів, Сполучені Штати не брали участі в підготовці нападу, не знали про нього і виступили б проти, якби з ними проконсультувалися. У матеріалі йдеться, що досі незрозуміло, хто погодив вбивство, і чи вважає американська розвідка, що президент України Володимир Зеленський знав про цю операцію.

У відповідь виданню радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк заперечив причетність Києва до вибуху, пояснивши, що вбивство Дугіної не мало б для України "тактичної або стратегічної" мети.

Речник Державного департаменту Нед Прайс 22 серпня не назвав ймовірних замовників чи виконавців нападу і заявив, що США однозначно засуджують навмисні напади на мирних жителів будь-де. Посадовці Держдепу, Ради з нацбезпеки, Пентагону й ЦРУ відмовились коментувати повідомлення, пише NYT.

У своїй статті NYT також підкреслює, що в останні дні Вашингтон вкотре наголосив на підтримці України. "Голос Америки" повідомляв про телефонну розмову президентів Байдена і Зеленського.

Нині російські медіа повідомили, що Кремль "позитивно відреагував" на публікацію NYT. "Хочеться вірити, що визнанням причетності України до вбивства Дугіної США не намагаються відхреститись від майбутніх злочинів Києва", - сказав речник Дмитро Пєсков. ФСБ Росії 22 серпня звинуватила у вбивстві громадянку України, яка нібито виїхала до Естонії.

Олександр Дугін – один із ідеологів "руського міра", він виступав за введення російських військ в Україну та окупації практично всієї її території. Вважається, що ідеї Дугіна впливають на політику Кремля. Дар’я Дугіна поділяла ідеї батька і займалася громадською діяльністю. Припускають, що малось на меті вбивство не Дугіної, а її батька, пишуть медіа.

У статті використано матеріали "Радіо Свобода", The New York Times, "Українська правда"

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG