Спеціальні потреби

КC визнав, що червоний прапор суперечить Конституції


КC визнав, що червоний прапор суперечить Конституції

Червоний прапор поза законом. Конституційний суд заборонив під час офіційних заходів вивішувати радянські прапори поряд із державним прапором України.

Як мовиться у висновку тлумачів Конституції, Основний закон визначає вичерпний перелік державних символів України. До них належить державний прапор, державний герб і державний гімн. Червоного прапора перемоги в цьому переліку нема, а відтак його офіційне використання суперечить Конституції.

Рішення суду стало відповіддю на подання народного депутата, лідера УНП Юрія Костенка, в якому той оскаржив скандальний закон про прапор. Як написав у своєму поданні Костенко, «закон не тільки суперечить багатьом статтям Конституції, а й провокує сепаратистські настрої громадян та спрямований на розчленування України».

Свою роль «яблука розбрату» закон про прапор підтвердив і в день прийняття рішення Конституційним судом. У цей день сталася сутичка між націоналістами «Свободи» і комуністом Юрієм Соломатіним. Народний депутат від Компартії приїхав під стіни КСУ з червоним прапором, а активісти «Свободи» той прапор у нього відібрали і розтоптали.

У багнети зустріли вердикт КСУ на сході країни. Подібно до того як раніше Львів проігнорував закон про обов’язкове вивішування червоного прапора, тепер Луганськ відмовився коритись забороні на його офіційне використання. У п’ятницю Луганська облрада постановила, що в них в області червоний прапор висітиме на державних установах до 22 червня.

Емоційно сприйняли рішення КСУ у сусідній Росії. Екс-президент СРСР Михайло Горбачов обурився, назвавши рішення «зневажливим до величезної кількості людей». «Адже ми всі разом боролися з фашизмом під червоним прапором, і зараз прополювати історичну пам’ять – це дуже небезпечне заняття», – заявив колишній очільник Комуністичної партії Радянського Союзу.

А тим часом на думку експертів, вердикт Конституційного суду виправляє помилку, яку було допущено, і відновлює статус-кво. Законові про обов’язкове використання червоного прапора, який «відкрив скриньку Пандори» і збурив протистояння в суспільстві, вчасно дали задній хід. Хоча свою негативну роль цей закон встиг відіграти навіть за короткий час дії, – констатує професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань:

«Я думаю, що ті, кому треба, свого досягли. За рахунок цієї провокації 9 травня у Львові наш північний сусід отримав необхідну йому картинку, щоб перешкоджати подальшим переговорам України з Європейським Союзом. Мовляв, дивіться: в Україні піднімає голову націоналізм. Так що свою негативну роль цей закон уже зіграв».

За словами експерта, закон про прапор зробив Віктора Януковича жертвою російських сценаріїв, оскільки події 9 травня у Львові вдарили по його легітимності як президента України. Треба було виправляти становище. Звідси й несподівана принциповість КСУ, який пішов проти волі президента і скасував підписаний гарантом закон, – вважає політолог.

«Тобто, я думаю, що тут є певне маневрування. І президентові треба зберегти обличчя, і Конституційному суду треба показати, що він такий збалансований і незаангажований. Тому в даному випадку руками Конституційного суду знято проблему, а Янукович – ні при чому», – сказав Гарань Голосу Америки.

Нагадаємо: закон про офіційне використання червоного прапора на рівні з державним прапором України Верховна рада ухвалила 21 квітня. Президент пообіцяв підписати законопроект негайно, щойно його отримає. Проте після подій у Львові 9 травня гарант зволікав з підписанням документа і поставив свій підпис лише 20 травня. 24 травня народний депутат Юрій Костенко зареєстрував звернення до Конституційного суду, в якому попросив перевірити відповідність закону про червоний прапор Конституції України.

XS
SM
MD
LG