Спеціальні потреби

Обама закликав народи «відійти від логіки страху»


Президент Барак Обама в Хіросімі

Барак Обама в п’ятницю став першим президентом США, який відвідав Хіросіму – місце першого в історії атомного бомбардування, де він виступив із закликом до нинішнього і прийдешніх поколінь «дивитися прямо у вічі історії» і «відійти від логіки страху».

Президент поклав вінок до Меморіалу світу, відвідав музей, присвячений пам’яті жертв Хіросіми, однак формально не вибачився за атомне бомбардування японського міста в останні дні Другої світової війни.

«Ми пам’ятаємо про всіх невинних жертв цієї жахливої війни, – заявив Обама в ході емоційної церемонії. – На нас лежить спільна відповідальність дивитися прямо у вічі історії. Ми повинні поставити собі питання про те, що може бути зроблено інакше, щоб уникнути подібних страждань у майбутньому».

Візит Обами до Хіросіми, як сподіваються Вашингтон і Токіо, продемонстрував міцність їх альянсу і допоміг вдихнути нове життя в призупинені зусилля щодо відмови від ядерної зброї.

«Ми повинні набратися мужності для того, щоб відійти від логіки страху і створити світ вільний від ядерної зброї», – підкреслив президент США.

За свідченням представників Білого дому, в книзі для почесних гостей музею Обама залишив такий запис: «Ми пізнали агонію війни. Тепер знайдімо в собі мужність, щоб спільно розширювати територію, де панує мир, і домагатися позбавлення планети від ядерної зброї».

В інтерв’ю, опублікованому в п’ятницю в газеті Asahi, Обама зазначив, що приїхав «в першу чергу для того, щоб вшанувати пам’ять десятків мільйонів людей, які загинули під час Другої світової війни».

«Хіросіма нагадує нам, що війна, незалежно від її причин і складу учасників, призводить до величезних страждань і втрат, особливо для ні в чому не винного мирного населення», – заявив президент США.

Органи влади обох країн розраховують, що візит Обами до Хіросіми, де в результаті вибуху атомної бомби 6 серпня 1945 року загинуло кілька тисяч людей, а до кінця року ще 140 000, продемонстрував новий рівень примирення і міцності зв’язків між двома колишніми ворогами.

Як заявляють в адміністрації, головна мета Обами в Хіросімі, де він поклав вінок до Меморіалу світу, – привернути увагу до своєї програми в сфері ядерного роззброєння. У 2009 році президент США отримав Нобелівську премію миру за виступ на цю тему, що вразив багатьох людей.

Під час візиту до Хіросіми в супроводі японського прем’єр-міністра Сіндзо Абе Обама вшанував пам’ять усіх загиблих у Другій світовій війні, але формально не вибачився за бомбардування.

«Я не буду повертатися до вирішення про застосування атомної зброї в Хіросімі і Нагасакі, але підкреслю, що наш спільний візит до Хіросіми з прем’єр-міністром Сіндзо Абе демонструє світові можливість примирення: навіть колишні противники можуть стати найближчими союзниками», – сказав Обама.

Друга атомна бомба була скинута на місто Нагасакі 9 серпня 1945 року. Через шість днів Японія капітулювала.

Більшість американців вважає, що бомбардування були необхідні, щоб покласти край війні і врятувати життя, проте деякі історики ставлять цю точку зору під сумнів. Більшість японців вважають ці удари невиправданими.

У Білому домі були суперечки з приводу того, чи відповідний зараз момент для порушення давнього табу на візити президентів до Хіросіми, особливо з урахуванням майбутніх виборів.

Однак помічникам Обами вдалося втихомирити негативну реакцію з боку ветеранських асоціацій, підкресливши, що він не ставитиме під сумнів рішення про скинення атомних бомб.

Дивіться також: Японія може першою знайти вирішення проблеми, яка загрожує також Європі, США

Японія може першою знайти вирішення проблеми, яка загрожує також Європі, США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:06 0:00

XS
SM
MD
LG