Спеціальні потреби

Онопенко хоче поскаржитись Януковичу на вибіркове правосуддя


Онопенко хоче поскаржитись Януковичу на вибіркове правосуддя

Найближчими днями Василь Онопенко ініціюватиме зустріч з президентом Віктором Януковичем, щоб розповісти йому про правову ситуацію в країні. Про це голова Верховного суду України заявив в інтерв’ю газеті «КоммерсантЪ-Украина».

«Я хочу зустрітися з президентом. Я хочу його поінформувати про стан правосуддя в країні після реформи; про те, про що сьогодні говорять не лише в Україні, але й у Європі», – сказав Онопенко.

За його словами, чільні представники європейської правової спільноти, з якими він нещодавно бачився у Страсбурзі, стурбовані правовою ситуацією в Україні. «І всередині країни, і з боку міжнародних організацій багато говориться про існування вибіркового підходу у кримінальному процесі», – зазначив голова ВСУ.

Він додав, що хоче просити президента як гаранта Конституції спитати високопосадовців за дотримання законності і прав людини. «Високопоставлені особи з Генпрокуратури повинні чітко усвідомлювати, що закон – це не сокира, що лежить під лавою, яку можна дістати і розмахувати нею наліво і направо», – сказав Онопенко.

Керівник вищого судового органу країни прокоментував також кримінальні переслідування членів його родини. Справу, днями порушену Генпрокуратурою проти його доньки, Онопенко розцінює як тиск на нього особисто. Як він заявив, «є впливові особи, у тому числі й політики, які не хотіли б бачити мене на посту глави суду, тому що мої принциповість та непоступливість заважають отримати їм повний контроль над судовою владою». Як він додав, «Логіка їхня проста й зрозуміла: отримати повний контроль над судовою системою можна, тільки отримавши повний контроль над Верховним судом. Для того, щоб отримати повний контроль над ВСУ, треба позбутися Онопенка».

Керівник суду, таким чином, фактично підтвердив недавню заяву лідера партії «Батьківщина» Юлії Тимошенко про намір влади, з допомогою кримінальних справ проти родичів Онопенка, змусити його піти у відставку.

Сам екс-бютівець називає себе політично незаанґажованим суддею – як він каже, «нічиїм». А те, що потрапив у неласку до влади, пояснює тим, що він – єдиний з високопосадовців – заявив про свою незгоду з судовою реформою, проведеною за президентства Януковича. Як стверджує Онопенко, ця реформа – «біда для України», яка «знищить правосуддя».

Правник, зокрема, критикує звуження повноважень Верховного суду, яке відбулося внаслідок реформи. Як він заявив, «Я весь час відстоював конституційний статус Верховного суду – сьогодні він настільки знижений, що Верховний Суду взагалі вже з великою натяжкою можна назвати судовим органом». «У результаті реформи ВС позбавили права приймати рішення по суті, тобто права судити!», – обурюється Онопенко.

Як відомо, українську судову реформу скритикувала також авторитетна Венеціанська комісія. За інформацією деяких ЗМІ, у зв’язку з цим влада розробила певний кількаходовий план. Спершу Онопенка примушують піти з посади. Далі головою ВСУ ставлять свою людину – Сергія Ківалова. А вже після цього повертають Верховному судові повноваження, відібрані реформою, та рапортують перед венеціанцями – мовляв, до зауважень дослухались, недоліки виправили.

Утім, Василь Онопенко наразі вперто відмовляється складати повноваження. Попри те, що б’ють нижче пояса – переслідують сім’ю, – голова ВСУ вкотре заявив, що з посади не піде.

«В мене немає сьогодні підстав подавати у відставку, тому що Конституція, закон чітко передбачають, коли я можу подати у відставку», – наголосив посадовець у понеділок в ефірі телеканалу ICTV.

Нагадаємо: 3 лютого Генпрокуратура порушила кримінальну справу проти старшої доньки Онопенка Ірини, яку підозрюють у неповерненні позичених грошей. У зв’язку з цим 4 лютого слідчі обшукали помешкання голови ВСУ. ГПУ заявила також, що не виключає оголошення Ірини Онопенко у розшук. При цьому в прокуратурі повідомили, що до самого Василя Онопенка жодних претензій не мають.

Раніше, 22 грудня 2010 року, прокуратура порушила кримінальну справу проти чоловіка молодшої доньки Онопенка Лади. За звинуваченням у перевищенні службових повноважень зять голови ВСУ, колишній перший заступник міністра юстиції Євген Корнійчук нині утримується в Лук’янівському СІЗО.

XS
SM
MD
LG