Спеціальні потреби

Актуально

Воїни УПА та Червоної Армії закликають припинити розбрат у суспільстві

Суперечки про статус воїнів ОУН-УПА та їх роль в історії ініціюють політики, щоб заручитися підтримкою частини електорату, а тим часом, колишні упівці та радянські солдати закликають до примирення, адже історичні факти свідчать, що боротьба велася за загальновизнаний у всьому світі принцип самовизначення нації.

Україна примирилася з країнами, які воювали під час Другої світової війни, а всередині країни ця тема і досі слугує роз’єднувальним фактором. Історики виділяють дві головні причини цього, обидві витікають з того, що в Україні політики активно спекулюють фактами, а громадяни піддаються на маніпуляції.

Розставити крапки над «і» можна було б, якби в країні були на достатньому рівні вивчені факти про боротьбу підрозділіf ОУН-УПА, і населення було добре поінформоване про те, що насправді відбувалося.

«Коли громадяни України будуть поінформовані, то зникне ґрунт для цих спекуляцій. Влада повинна зайняти чітку позицію та поінформувати громадян про факти, які дають правдиве уявлення про події, що відбувалися всередині ХХ-го століття. Ці події пов’язані з боротьбою УПА проти тоталітаризму і за створення української незалежної держави», – сказав «Голосу Америки» правознавець-міжнародник, надзвичайний та повноважний посол України Володимир Василенко.

Примирення – через поінформованість громадян

Спроба виправити ситуацію була зроблена e 2005-му році, коли група спеціалістів Інституту історії НАНУ при державній комісії з вивчення діяльності ОУН-УПА закінчила роботу над своїм дослідженням з цієї теми. Проте, до широкої громадськості результати їх роботи не дійшли, адже дослідження було видане накладом в 500 екземплярів. Історики переконують, що саме через те, що українці не знають повної картини того, що відбувалося, вони так палко реагують на визнані штампи про те, що Червона Армія – звільняла країну, а воїни УПА були союзниками нацистської Німеччини.

Василенко наголошує, що Червона Армія вела боротьбу проти нацистського агресора, який прагнув знищити українців взагалі, однак громадськості не вказують на те, що УПА ніколи не співпрацювала з Німеччиною.

«Хто з ким співпрацював? УПА не співпрацювала з Німеччиною, УПА боролася проти комуністичного режиму, метою ОУН і УПА було створення Української самостійної соборної держави», – сказав Василенко.

Якщо в одних випадках політики намагаються навмисно збурити в суспільстві суперечки на цьому ґрунті, то в інших – це може відбуватися не усвідомлено навіть самими ініціаторами конфлікту. Наприклад, присвоївши Бандері звання Героя України, політики забули розповісти українцям про те, що відбувалося в історичному минулому та чому власне було присвоєно високе звання, говорять історики.

Вплив країн-сусідів

Другою причиною того, що тема статусу воїнів Другої світової війни і досі не вирішена експерти називають інформаційний вплив зацікавлених країн-сусідів.

«Спекуляції можливі, бо є втручання зовнішньої сторони, якби такого не було, ми б давно перемирилися і визначили для себе як все було, хто чого вартий та які має заслуги», – сказав «Голосу Америки» професор Київського національного університету ім. Т. Шевченка Володимир Сергійчук.

«Нам, то росіяни розповідають що УПА – це банда, то поляки переконують – те, що було на Волині – це злочини українців. Українське суспільство повинно зрозуміти, що голосування на всенародному референдумі 1грудня 1991-го року – це волевиявлення споконвічного прагнення українського народу бути господарями на своїй землі. Відтак, всі, хто боровся за це, повинні мати пошану і тоді не буде виникати проблем та спекуляцій».

Експерти припускають, що в оскільки в основі добробуту країни є взаємоповага, то в інформаційному тиску щодо цієї теми ззовні можуть бути зацікавлені ті, хто бажають мати слабке українське суспільство у розділеному вигляді.

«Без єдності в суспільстві не може бути міцної держави, тому деякі політики можуть бути зацікавленими у тому, щоб підтримувати цей розбрат, а інколи на цьому завоювати електорат», – сказав Василенко.

Для того, щоб зменшити напруження в обговоренні цієї теми, колишні воїни УПА разом з радянськими солдатами говорять про бажання святкувати 9-те травне не як день перемоги, а як день пам’яті усіх тих, хто боровся за незалежність України.

«Були каральні загони радянського НКВС. І, виходячи з цього, ми повинні чітко зрозуміти, що воїни УПА такі ж воїни, як і ми. І треба ставити питання про те, щоб визнати їх не просто воюючою стороною, а воюючою на стороні України», – сказав ветеран Радянської армії, полковник запасу Григорій Чепкий.

Утім, це питання вже не буде таким розділюючим для молодого покоління, говорять історики, адже, незважаючи на будь-який супротив, завдяки доступу до мережі Інтернет будь-хто може знайти об’єктивну інформацію для критичного осмислення та власних висновків.

Всі новини дня

Міністерка енергетики США: Ми закликаємо Росію негайно припинити військові дії на ядерних об’єктах в Україні. Відео

Виступаючи на конференції МАГАТЕ, міністерка енергетики США Дженніфер Ґренголм вкотре підкреслила "непохитну підтримку уряду та народу України" з боку Вашингтона та його "відданості безпеці та захисту українських ядерних об'єктів під час варварського вторгнення Росії".

"Не бачимо причин коригувати нашу власну ядерну позицію" - Білий дім про ядерні погрози Росії 

Речниця Білого дому Карін Жан-П’єр заявила: "Ми сприймаємо ці загрози дуже серйозно. Наразі ми не бачимо жодних причин коригувати нашу власну ядерну позицію". 

США не бачать готовності Росії застосовувати ядерну зброю, але погрози з Кремля сприймають дуже серйозно. Про це заявила речниця Білого дому Карін Жан-П’єр у понеділок 26 вересня.

"Що стосується будь-яких доказів чи шансів – наразі ми цього не бачимо. Але ми сприймаємо ці загрози дуже серйозно. Наразі ми не бачимо жодних причин коригувати нашу власну ядерну позицію", – так речниця Білого дому відповіла на запитання, чи вважають США, що шанси застосування Росією ядерної зброї зараз вищі, ніж це було на початку повномасштабного вторгнення до України.

Напередодні Держсекретар США Ентоні Блінкен в інтерв'ю одному з американських каналів заявив, що США закликають Кремль припинити розмови про можливе використання ядерної зброї.

Блінкен також запевнив, що у США вже є план реагування на випадок, якщо Москва вирішить використати ядерну зброю.

Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що США дадуть рішучу відповідь на будь-яке застосування Росією ядерної зброї проти України і що Вашингтон вже повідомив Москву про "катастрофічні наслідки", з якими вона зіткнеться. Він не уточнив, якою саме буде відповідь США, але наголосив, що Сполучені Штати приватно "докладно пояснили Москві, що саме це означатиме".

Володимир Путін 21 вересня сказав, що Росія готова використовувати "всі наявні засоби" для захисту "своїх територій". Після так званих "референдумів" Росія може вважати українські території "своїми землями".

Допомога українським біженцям в Кракові: фундація «Зустріч». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:46 0:00

Українців у полоні РФ систематично страчують, гвалтують, обмежують у їжі, воді й медичній допомозі - ООН

Пошук тіл загиблих після звільнення від російської окупації в Ізюмі, Харківщина, 26 вересня 2022. REUTERS/Abdelaziz Boumzar

Російські сили та проросійські збройні угруповання піддавали українських в’язнів позасудовим стратам, сексуальному насильству та іншим зловживанням. Про це йдеться у доповіді офісу ООН з прав людини, яку оприлюднили у вівторок, повідомляє Reuters.

У звіті, опублікованому Управлінням Верховного комісара з прав людини, виявлено певні порушення прав обома сторонами конфлікту, але висловлюється особливе занепокоєння з приводу жорстокого поводження з цивільними та військовополоненими з боку російських військ і афілійованих збройних груп.

Звіт охоплює період з 1 лютого по 31 липня та заснований на роботі Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні. Росія та Україна заперечують звинувачення в порушеннях прав людини.

"Триваючий збройний напад Російської Федерації на Україну і пов’язані з ним бойові дії призвели до жахливої ситуації з правами людини по всій країні. Збройний конфлікт призвів до широкого спектру порушень прав людини, які стосуються як цивільних осіб, так і учасників бойових дій", – йдеться у звіті.

Голова місії Матильда Богнер заявила, що українські військовополонені "піддавалися жорстокому та такому, що принижує гідність, поводженню з боку російських сил безпеки та афілійованих збройних груп, яке, як видається, було систематичним", - сказала вона, представляючи звіт на прес-конференції в Києві.

Днями голова слідчого органу, уповноваженого ООН, заявив, що Росія вчинила воєнні злочини, включаючи позасудові страти, зґвалтування, тортури, відсутність їжі, води та медичної допомоги та ув’язнення дітей на окупованих нею територіях в Україні, що "можуть бути кваліфіковані як воєнні злочини".

Слідчі ООН заявили, що продовжують документувати та перевіряти твердження про незаконні вбивства сотень мирних жителів російськими збройними силами у звільнених після російської окупації Київській, Сумській та Харківській областях.

Слідство також задокументувало щонайменше шість вбивств цивільних осіб в Україні, яких вважають зрадниками за ймовірну співпрацю з Росією на окупованих територіях.

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що Росія може готуватись до примусової мобілізації українських військовополонених для того, щоб вони воювали на боці РФ, що порушить Женевську конвенцію про поводження із військовополоненими.

У статті використано матеріали Reuters.

Дивіться також: Інтерв'ю з дружиною звільненого з полону Сергія Волинського

Інтерв’ю «Голосу Америки» з дружиною Сергія Волинського. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:39 0:00

Трубопроводи Північний потік 1 і 2 не дають газу Європі, але витікають

Міністр економіки Німеччини Роберт Габек на газовій станції в Любміні в Німеччині, де газопровід Північний Потік виходить з Балтійського моря на сушу

Данія і Швеція повідомили про витікання газу з непрацюючих трубопроводів Північний потік 1 і 2, що пролягають по дну Балтійського моря з Росії до Німеччини.

Інциденти ставлять під ще більший сумнів можливість швидкого відновлення постачання російського газу до Європи в обсягах необхідних для зимового періоду.

Причини витікання газу на трьох, як вважають зараз, нитках трубопроводів біля данського острова Борнгольм не відомі, але офіційні представники називають ситуацію дуже незвичайною.

Північний потік 1 був найбільшим маршрутом постачання російського природного газу у Європу, але на тлі активізації війни Росії з Україною контрольована російською державою компанія Газпром спочатку скоротила транспортування ним газу, а в серпні повністю припинила, пославшись на технічні проблеми ускладнені, як заявили у Москві, західними санкціями.

Північний потік 2 споруджений, але так і не запрацював після того, як уряд Німеччини закрив проект на тлі лютневого російського вторгнення в Україну.

Транзит російського газу до Європи триває через газотранспортну систему України, але у скорочених обсягах, і українці закрили один з маршрутів, вказавши на втручання російських окупаційних військ на українській території.

Впродовж весни і літа Росія відмовилася продавати газ Болгарії, Данії, Польщі, Фінляндії, а також нідерландській компанії Gasterra і частково компанії Shell після того, як вони відкинули вимоги Москви платити за газ у російських рублях.

Найбільша країна ЄС - Німеччина заявляє, що на понад 80% заповнила запаси газу у сховищах і Європа активізувала пошуки альтернативних джерел палива, але проблеми з постачанням спричинили різкі зростання цін на енергію.

Шведська мореплавна служба повідомила про два місця витоку газу з трубопроводу Північний потік 1 після того, як Данія оголосила обмеження руху суден довкола витоку виявленого на Північному потоку 2.

Данська служба, яку цитує служба новин Reuters, вказує, що у зоні витоку газу судна можуть втратити здатність триматися на воді, а крім того є загроза вогню.

Також витік газу в повітря збільшує в атмосфері парникові гази, що впливають на клімат.

Газопровід Північний Потік 1 сягає 1 224 кілометри від Виборга в Росії до Любміна в Німеччині.

Пропускна спроможні кожної нитки 27,5 мільярдів кубометрів газу на рік.

В Німеччині той газ подавали в трубопроводи до інших країн Європи.

Нові санкції Великої Британії проти РФ, вибори в Італії – деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:17 0:00

Допомога українським біженцям в Кракові: фундація «Зустріч». Відео

Допомога українським біженцям в Кракові: фундація «Зустріч». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:46 0:00

«І українці і поляки масово зверталися з пропозицією допомоги». Фундація «Зустріч» у Кракові збільшила обсяг своєї діяльності вдесятеро, щоб задовольнити потреби українських біженців, які їхали у місто.

Більше

XS
SM
MD
LG