Актуально
- Голос Америки
Українські ВПС повідомили, що вперше збили російську надзвукову ракету за допомогою систем Patriot

Військово-повітряні сили України заявили в суботу, що збили цього тижня російську гіперзвукову ракету «Кинджал» над Києвом за допомогою нещодавно отриманих американських оборонних систем Patriot. Це є першим відомим випадком, коли українським силам вдалося перехопити одну з найсучасніших російських ракет.
Командувач ВПС Микола Олещук повідомив у Telegram, що балістична ракета типу «Кинджал» була перехоплена під час нічного обстрілу української столиці на початку тижня. Відомо також, що це був перший випадок, коли Україна застосувала оборонні комплекси Patriot.
«Вітаю український народ з історичною подією! Так, ми збили «не имеющий аналогов» «Кинджал»! – написав Олещук у своєму каналі в Telegram. – Сталось це під час нічної атаки 4 травня у небі Київщини. Ракету Х-47 випустив МіГ-31К з території Росії».
«Кинджал» – один з найновіших і найсучасніших видів російської зброї, яка завдяки поєднанню гіперзвукової швидкості та важкої бойової частини дозволяє знищувати сильно укріплені цілі, такі як підземні бункери чи гірські тунелі. Російські військові кажуть, що балістична ракета повітряного базування має радіус дії до 2000 кілометрів і летить зі швидкістю, що в 10 разів перевищує швидкість звуку, що ускладнює її перехоплення.
Західні експерти, які разом з українськими, обговорювали цього тижня ще на той момент не підтверджене збиття ракети, зауважували, що, це історичне досягнення для України і розвінчування ще одного міфу Росії.
Густав Грессель, старший політичний співробітник програми «Ширша Європа» в берлінському офісі Європейської ради з міжнародних відносин написав, що це «чудові новини».
«Україна 4 травня вперше успішно перехопив Х-47 Кинджал. Ракета прямувала на Київ. Швидше за все за допомогою Patriot PAC-3», – написав експерт у Twitter.
Нова російська зброя мала більше психологічний ефект, ніж реальний, казали британські експерти з Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI) ще до війни, нагадав експерт з питань безпеки британського часопису Economist Шашанк Йоші.
«Згадайте RUSI у 2021 році: «Російські гіперзвукові можливості – хоч вони й потужні – можливо, більш корисні як психологічний інструмент, ніж як військовий ресурс», – написав він у Twitter.
Українські військові раніше не мали засобів для перехоплення «Кинджалів», але з появою систем Patriot вони отримали можливість захищатися від найновіших російських ракет.
«Вони казали, що Patriot — це застаріла американська зброя, а російська зброя — найкраща в світі», — заявив речник ВПС Юрій Ігнат в ефірі «24 каналу України». А тепер є підтвердження того, що вони ефективно працюють навіть проти «супергіперзвукової ракети», наголосив Ігнат і додав, що успішне перехоплення «Кинджала» є «ляпасом для Росії».
Як нагадує агентство AP, Україна отримала першу поставку ракет Patriot наприкінці квітня. Україна не уточнювала, скільки систем вона має або де вони були розгорнуті. Про те, що вони надають Україні системи Patriot, повідомляли Сполучені Штати, Німеччина та Нідерланди. Німеччина та США надіслали принаймні одну систему, а Нідерланди заявили, що надали дві.
Повідомлялося, що Patriot є надзвичайно складною системою, для управління якою українським військовим необхідно було пройти інтенсивну підготовку. Для роботи та обслуговування кожної батареї – ефективної локалізації цілі, фіксації її за допомогою радарів і враження, потрібно до 90 осіб.
Міністр оборони Олексій Резніков заявив, що вперше попросив системи Patriot під час візиту до США в серпні 2021 року, за кілька місяців до повномасштабного вторгнення Росії.
У повідомленні використано інформацію агентства АР.
Всі новини дня
- Голос Америки
Громадяни Росії в Латвії мають скласти іспит на знання латвійської, інакше депортація. Відео
Половина з тих, хто прийшов на екзамен його успішно складають. Решта виправдовуються, що протягом багатьох років не знайшли можливості вивчити латвійську мову, бо їм вистачало російської.
ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео
Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?
- Голос Америки
Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.
Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.
Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.
“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.
“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.
Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.
“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.
Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.
Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.
“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.
У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.
За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.
Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.
Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео
Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?
Форум