Актуально
- Голос Америки
Патрушев в Ірані, ймовірно, домовляється про балістичні ракети – ISW

Секретар Ради національної безпеки Росії Микола Патрушев прибув до Тегерана 8 листопада, ймовірно, для того щоб обговорити потенційний продаж іранських балістичних ракет Росії, вважають аналітики вашингтонського Інституту вивчення війни (ISW).
Посилаючись на Іранське державне агентство Nour News Agency, яке у своєму англомовному твіті повідомило, що Патрушева запросив секретар Вищої ради національної безпеки Ірану (SNSC) Алі Шамхані, експерти ISW припускають, що справа стосується іранських балістичних ракет, які Росія хоче купити для продовження війни в Україні.
Як зауважують американські військові експерти, інформаційне агентство Nour, пов'язане з Вищою радою національної безпеки Ірану, ймовірно, оголосило про приїзд Патрушева до Ірану, щоб засвідчити поглиблення співпраці між Москвою та Тегераном.
Те, що твіт написаний англійською мовою, фахівці ISW вважають важливим, тому що йдеться про міжнародну аудиторію, а також, на думку експертів, цим в Ірані хотіли «непрямо наголосити, що високопоставлений російський чиновник звернувся до Ірану за допомогою в Україні».
Військові аналітики нагадують, що командувач силами Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) Касем Сулеймані, зокрема, відвідав Москву в 2015 році, щоб закликати Росію втрутитися в громадянську війну в Сирії.
Нині ж, як вважають в ISW, Іран хоче дати зрозуміти своїм сусідам, що він відіграє провідну роль у партнерстві з Росією.
«Тегеран, ймовірно, прагне публічно повідомити про зміну балансу свого стратегічного партнерства з Москвою, особливо регіональним супротивникам Ірану, з якими Кремль час від часу співпрацює, таким як Ізраїль і Саудівська Аравія», –мовиться у повідомленні ISW.
Разом з тим, як зауважують вашингтонські аналітики, ситуація в самому Ірані нестабільна і візит Патрушева до Ірану відбувається на тлі повідомлень про те, що іранський режим шукає допомоги Росії у придушенні протестів.
Російське опозиційне видання Insider зауважує, що про візит Патрушева в Росію повідомило державне агентство «РИА Новости», але з посиланням на іранське агентство.
Катарський телеканал Аль Джазіра повідомив, що Патрушев в середу вдень зустрівся в Тегерані з президентом Ірану Ебрагімом Раїсі. Раїсі, згідно з повідомленнями державних ЗМІ, сказав, що Іран продовжує виступати проти війни як основної політики.
Іран у суботу визнав, що продавав Росії дрони, але заявив, що це була «незначна партія» і що Тегеран продав її ще до початку російської війни в України. При цьому міністр закордонних справ Ірану заперечив, що його країна продавала Росії балістичні ракети.
Раніше Голос Америки повідомляв про те, що за даними CNN, Іран готується відправити Росії приблизно 1000 додаткових одиниць зброї, включаючи балістичні ракети малої дальності дії "земля-земля", від яких Україна, згідно з заявами командування Повітряних сил ЗСУ, не має ефективних засобів захисту.
Як сказав представник українських військових, Росія, ймовірно, планує розмістити балістичні ракет іранського виробництва на північ від українського кордону.
У вівторок британський телеканал Sky News повідомив, посилаючись на свої джерела, що Росія відправила до Ірану 140 мільйонів євро готівкою та кілька одиниць захопленої під час війни в Україні британської та американської зброї в обмін на десятки безпілотників, які вона потребує для своєї війни в Україні.
Як повідомило телеканалу джерело в службах безпеки, вранці 20 серпня російський військовий літак таємно доставив в аеропорт Тегерана готівку і три моделі зброї – британську протитанкову ракету NLAW, американську протитанкову ракету Javelin і зенітну ракету Stinger.
За готівку та можливість вивчити західну техніку, щоб створити свої копії, зі свого боку, Іран поставив Росії понад 160 безпілотних літальних апаратів (БПЛА), у тому числі 100 дронів Shahed-136, стверджує джерело, на яке посилається британський телеканал.
Це ж джерело стверджує, що за останні кілька днів між Тегераном і Москвою було укладено ще одну угоду про безпілотники на суму 200 мільйонів євро.
Сполучені Штати та Європейський Союз запровадили санкції проти Тегерана та Москви через війну в Україні. США також продовжують посилювати санкції проти Ірану, які були запроваджені з 2018 року, коли Вашингтон вийшов з багатосторонньої ядерної угоди з Іраном, укладеної у 2015 році.
Всі новини дня
«Митці у війні». Відео
Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.
"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".
Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.
Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.
Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.
Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".
"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.
Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".
У статті використано матеріали AFP, Reuters
Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.
- Голос Америки
У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».
«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.
Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.
«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».
Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.
За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.
Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".
Форум