Спеціальні потреби

Актуально

Politico: Білий дім переконує Київ, що не поділяє думок про можливість переговорів з Москвою взимку

Голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк А. Міллі під час зустрічі міністрів оборони НАТО в Брюсселі, Бельгія, 12 жовтня 2022 року. REUTERS/Ів Герман

Адміністрація президента США Джо Байдена намагається зменшити негативний ефект на українських партнерів від слів високопосадового американського генерала. Марк Міллі, голова Об’єднаного комітету начальників штабів минулого тижня висловив припущення минулого тижня, що Україна не зможе перемогти Росію військовими засобами і що під час «зимової паузи» відкривається вікно для початку переговорів з Москвою. Про це, посилаючись на свої джерела, повідомляє американський часопис Politico.

Як кажуть співрозмовники видання, адміністрація зараз докладає максимум зусиль для того, щоб запевнити Київ, що Вашингтон і надалі залишається віддании своїм попереднім обіцянкам щодо повної підтримки України, і що лише Київ має право вирішувати, коли і за яких умов він піде на дипломатичні переговори з Москвою.

Посилаючись на думку восьми американських посадовців, Politico пише, що вони вважають, що неоднозначні повідомлення про мирні переговори з Росією напружують відносини між Вашингтоном і Києвом у «ключовий момент війни».

Як пише Politico, зусилля адміністрації Байдена тепер спрямовані на те, щоб «донести чітке повідомлення Україні: Міллі не сказав того, що ми думаємо насправді».

Останніми днями низка високопоставлених чиновників США публічно виступила із заявами, що Америка продовжуватиме підтримувати Україну. Як зауважує Politico, посилаючись на українських і американських офіційних осіб, знайомих з інформацією, ці ж повідомлення лунають і під час особистих розмов: «очікувана зимова пауза бойових дій не означає, що переговори мають відбутися найближчим часом».

Посилаючись на джерело, знайоме зі змістом розмов між генералом Міллі та головним командувачем українських збройних сил генералом Валерієм Залужним, Politico каже, що український генерал жодного разу не згадав про коментарі Міллі.

Тим не менше, як зауважує видання, «шквал дзвінків і зустрічей з українцями свідчить про ступінь стурбованості адміністрації» щодо того, щоб не було сумнівів у тому, що вони тримають єдиний фронт у питані України та потенційних мирних переговорів. Видання називає стосунки між Києвом і Вашингтоном «делікатними», і каже, що враження про «розкол серед вищих чиновників США може поставити їх під загрозу».

Зокрема, високопоставлені чиновники США кажуть своїм колегам в Україні, що Вашингтон продовжуватиме підтримувати Київ у військовій частині, коли він починає наступний етап наступу на полі бою, за словами українських і американських офіційних осіб, знайомих з інформацією, на яких посилається Politico.

Білий дім також відкинув припущення, що директор ЦРУ Вільям Бернс, який зустрівся зі своїм російським колегою в Туреччині в понеділок, обговорював питання врегулювання війни в Україні, каже Politico. За словами речника Білого дому, на зустрічі йшлося про «наслідки використання ядерної зброї Росією та ризики ескалації для стратегічної стабільності». Також, українських колег поінформовали про поїздку завчасно, каже Білий дім.

Проте Politico каже, що адміністрація Байдена зараз «балансує свою підтримку України з занепокоєнням щодо того, що західні запаси військового обладнання вичерпуються», також існують побоювання, що після того, як наступного року Палата представників Конгресу перейде під контроль республіканців, вона може скоротити допомогу Києву. Та у Європі зростає напруга через можливу енергетичну кризу в регіоні.

На думку Politico, у Вашингтоні відбувається «жива дискусія» між Міністерством оборони, де багато експертів вважають, що майбутня зима дає можливість для переговорів як способу припинення війни, та Радою національної безпеки, яка, за словами Politico, «найбільше опирається ідеї переговорів, незважаючи на низку помічників, які приватно закликають США залучити Україну та Росію до столу переговорів».

Як каже Politico, Джейк Салліван вважає, що Кремль не «не сприймає переговори серйозно і що українська громадськість відкине будь-які зусилля щодо укладання угод».

Як повідомляв «Голос Америки», виступаючи у понеділок, президент США Джо Байден підтвердив готовність США продовжувати підтримувати Україну. «Ми збираємося і надалі забезпечувати українському народу спроможності для власного захисту», – сказав президент США. Щодо можливості перемовин між Росією та Україною, Байден ще раз повторив свою тезу про те, що рішення про перемовини – за Україною.

Голос Америки у неділю також повідомляв по заяву радниа Білого дому з питань національної безпеки, що військова підтримка США не знижує темпів. Під час нещодавньої поїздки в Україну, де він оголосив про новий пакет допомоги, Джейк Салліван також сказав, що скоро очікується нова поставка зброї.

«Протягом наступних двох тижнів буде ще одна [поставка] за приблизно таким самим графіком і приблизно такого ж масштабу, як ми робили протягом останніх кількох тижнів і місяців. Так що нема послаблення нашої підтримки чи відхилення від частоти та інтенсивності цієї підтримки. Ми також консультуємося з Конгресом щодо отримання додаткових ресурсів, оскільки дивимося на наступний рік», – сказав Салліван.

Як каже Politico, адміністрація США наполягає, що «мирні переговори зараз не розглядаються», а головне, коли прийде час для дипломатичних зусиль, то не Вашингтон, а Київ гратиме у них головну роль.

Всі новини дня

Допомога Україні сьогодні, це – допомога самим собі завтра, кажуть експерти США - Just Security

Про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося домовитися з виробниками, кажуть дослідники.

Допомогти Україні в протистоянні з Росією сьогодні означає для США допомогти самим собі завтра у протистоянні з Китаєм, вважають аналітики вашингтонських дослідницьких установ, які закликають адміністрацію Джо Байдена активніше допомагати Україні перемогти у війні проти Росії.

Війна в Україні відкрила «слабкі місця» США та союзників Америки у підготовці до протистояння «великих держав», вважають колишній посол США в Україні, а нині старший директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст та Дженніфер Кафарелла, керівниця апарату Інституту вивчення війни.

«Надзвичайний російський наступ послужив необхідним тривожним сигналом для Сполучених Штатів і Заходу, щоб підготуватися до потворних потреб цієї нової ери суперництва великих держав. – пишуть дослідники у публікації для спеціалізованого видання Just Security.

Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради
Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради

Гербст і Кафарелла вважають, що російська віна проти України показує, що Сполучені Штати протягом багатьох років забагато зосереджувалися на «незвичних війнах» на Близькому Сході та в Південній Азії, а тому зробили надто мало, щоб підготуватися до викликів Росії Путіна, чи дій керівництва Китаю.

Нині, як вважають дослідники, «героїчний опір України вторгненню Росії дав Заходу безцінну можливість виправити ці помилки». Коли українські війська призупинили просування російських військ, Сполучені Штати та Європа, на думку Гербста та Кафарелли, почали активно діяти: НАТО та ЄС допомогли Україні зупинити агресію Кремля, покарали Москву санкціями, збільшили витрати на оборону та посилили оборону біля російських кордонів, а також посилили НАТО запланованим вступом Фінляндії та Швеції.

Уперше за багато десятиліть члени НАТО зрозуміли, що на обговорення нової стратегії немає багатьох років, тож діяти треба швидко, зауважують дослідники. І так, як колись у ХХ-му столітті війна в Іспанії стала передвісницею наступних воєн, так російська війна проти України, може показати, до чого потрібно готуватися, кажуть Гербст і Кафарелла.

Слабкі місця – мало снарядів, виробництво не готове виробляти більше

Зокрема з’ясувалося, що війна, яку веде Росія, не схожа на сучасні війни, а більше нагадує тактику Першої світової, коли противника намагалися придушити артилерією. І до такої війни США і союзники не готові, бо якщо вірити підрахункам, опублікованим журналістами, російські війська вистрелюють по 40-50 тисяч снарядів з артилерії щодня, а США виробляють лише 15 тисяч на місяць, а українські війська можуть вистрілити в районі 7 тисяч на день, наводять дослідники дані газети New York Times.

Також виробники виявилися неготовими збільшити виробництво без довгострокових контрактів від Пентагона. «Сполучені Штати вже мають багаторічні затримки на замовлення від союзників на американські ракетні системи Patriot через нестачу сировини та промислових потужностей для виробництва», – пояснюють дослідники. Вони, щоправда, додають, що про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося вже домовитися з виробниками.

На думку дослідників, Китай пильно стежить за розвитком подій, і оцінює спроможність США виправити минулі промахи. Тому, вони вважають, що для того, щоб не допускати більше слабких місць, щоб політика стримування не викликала сумнівів, адміністрація Байдена повинна продемонструвати лідерство. А США повинні зробити все, щоб ця війна стала «першою і єдиною в епоху суперництва великих держав». А шлях до цього, на думку Гербста і Кафарелли, полягає у тому, щоб надати Україні засоби для перемоги у цій війні, включно зі засобами протиповітряної оборони.

«Сполучені Штати та їх союзники повинні надіслати Україні більш досконалі системи озброєння, такі як ракети та артилерія з більшою дальністю до 300 кілометрів (185 миль), а також сучасні танки, щоб витіснити російські сили та досягти завершення цього конфлікту чимшвидше», – пишуть дослідники.

Бо перемога України завдала б «рішучого удару по агресивній зовнішній політиці Путіна та надіслала б Пекіну серйозне попередження». А також, вона б зміцнила зв’язки в альянсі демократичних країн, що, на думку Гербста і Кафарелли, є, можливо, найважливішими елементом для запобігання наступного масштабного конфлікту.

Ріст економіки США перевищив очікування

Фото: крамниця в Нью-Йорку, 25 листопада 2022 року (Photo by Yuki IWAMURA / AFP)

Економіка США росла швидше, ніж прогнозувалось раніше. В середу Бюро економічного аналізу США оприлюднило оцінку зростання ВВП на рівні 2,9% в третьому кварталі для аннуалізованих даних, або 0,7% для квартальних даних.

Бюро покращило свої оцінки, порівняно з попередніми даними озвученими минулого місяця - на рівні 2,6%, замість 2,9%

"Друга оцінка в основному відображує покращення в оцінці споживчих витрат та фіксованих інвестицій, яке дещо компенсувало зниження оцінок приватних інвестицій в запаси. Імпорт, який враховується у ВВП зі знаком "мінус", зменшився більше, ніж оцінювалось раніше", - пояснили в установі.

В другому кварталі економіка США показала падіння на рівні 0,6%, згідно з аннуалізованим показником, або 0,1% на основі квартальних даних.

Економічне зростання було зафіксоване, попри високу інфляцію і створює основу для втілення плану Федерального резерву із подальшого підвищення ставок. Федеральний резерв США вже неодноразово підвищував ставки цього року, намагаючись стримати інфляцію.

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

«Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини, в тому числі за злочин агресії проти суверенної держави. Росія також повинна заплатити фінансово за вчинене спустошення», - заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Зеленський запросив Ілона Маска в Україну - NYT

Засновник компаній SpaceX та Tesla Ілон Маск. 25 серпня 2022. REUTERS/Adrees Latif

Президент України Володимир Зеленський 30 листопада запросив американського мільярдера Ілона Маска відвідати Україну, щоб побачити збитки, завдані країні російськими військами, повідомляє видання The New York Times.

Такий візит міг би допомогти бізнесменові зрозуміти ситуацію, перш ніж робити заяви про неї, сказав Зеленський через відеозв’язок із The New York Times DealBook Summit.

«Якщо ви хочете зрозуміти, що тут зробила Росія, приїжджайте в Україну, і ви побачите це на власні очі. Після цього ви скажете нам, як закінчити цю війну, хто її почав, і коли ми можемо її закінчити», – цитує Зеленського видання.

На початку жовтня американський мільярдер, засновник компанії SpaceX Ілон Маск у твітері написав, що задля досягнення миру Україна має залишатися нейтральною, а Росії треба віддати Крим. При чому, за його словами, «Крим формально є частиною Росії, як це було з 1783 року (до помилки Хрущова)».

Ця заява викликала осуд українського суспільства. Після критики та реакції президента Володимира Зеленського Маск заявив, що і далі підтримує Україну, але виступає проти «масштабної ескалації» у війні Росії проти України.

У лютому Ілон Маск безкоштовно надав Україні термінали Starlink для потреб українських військових.

У вересні компанія Маска SpaceX заявила, що не може продовжити фінансування роботи терміналів і звернулася до оборонного відомства США з проханням узяти на себе ці витрати. Невдовзі після цього власник SpaceX Ілон Маск сказав, що Starlink продовжать роботу в Україні незалежно від того, чи Пентагон платитиме за це.

Росія може продовжувати війну в Україні протягом всієї зими - Білий дім

Фото: ЗСУ проводять постріл із системв "Буревій" в Донецькій області, на тлі продовження російських нападів проти України. 29 листопада 2022 року. Radio Free Europe/Radio Liberty/Serhii Nuzhnenko 

Росія, ймовірно, продовжить свою війну в Україні принаймні протягом усієї зими, - таке припущення висловив речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі.

"Росіяни не продемонстрували жодних ознак того, що вони збираються зупинити або сповільнити атаки на цивільну інфраструктуру, які вони здійснюють протягом останніх кількох тижнів. Фактично, всі ознаки, які ми бачимо, свідчать про те, що вони мають намір продовжувати це робити", - сказав Кірбі.

Він нагадав про оголошений напередодні новий пакет допомоги від США у 53 мільйони доларів на відновлення пошкодженої інфраструктури. "Ми можемо спробувати допомогти Україні, щоб світло було в якомога більшій кількості вікон протягом зими, але це буде викликом, тому що ми не думаємо, що росіяни зупиняться".

Крім того, у спілкуванні із журналістами Кірбі сказав, що США "цілковито підтримують міжнародну спільноту у притягненні Росії до відповідальності за воєнні злочини та жорстокості проти українського народу".

Раніше Європейський Союз запропонував створити спеціальний міжнародний суд, який очолив би розслідування воєнних злочинів Росії в Україні, а також розробити механізм використання заморожених санкціями російських активів для фінансування відбудови України.

Коментуючи цю новину, речник генсека ООН Стефан Дюжаррик заявив: "Генеральному секретарю відомо, що на різних платформах ведуться дискусії щодо можливого створення міжнародного трибуналу щодо ситуації в Україні, зокрема, щодо питання злочину агресії. Будь-яке рішення про створення такого трибуналу, за участю або без участі Організації Об’єднаних Націй, залишається за державами-членами".

Напередодні голова парламентської фракції «Слуга народу», член комітету з питань нацбезпеки та оборони Давид Арахамія сказав, що у міжнародних партнерів України є певний супротив щодо створення трибуналу для покарання Росії. Для того, щоб змінити цю ситуацію, Україна, за словами Арахамії, наразі намагається "увімкнути увесь спектр інструментів парламентської дипломатії", повідомляє Радіо Свобода.

У статті використані матеріали Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG