Спеціальні потреби

Актуально

Путін - "безрозсудний", тому США і НАТО "мають бути готові до непередбачуваних ситуацій" – посолка США у НАТО

Посолка Сполучених Штатів при НАТО Джуліанна Сміт під час прес-конференції в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, 15 лютого 2022 року.

Росія залишається однією з найбільших загроз для НАТО, попри те, що довгострокова увага Альянсу звернена в бік Китаю та Тихоокеанського регіону, заявила посолка США у НАТО Джуліанна Сміт. Вона сказала, що Путін - "безрозсудний і непередбачуваний", а тому США і союзники по НАТО "повинні бути готові до будь-яких непередбачуваних ситуацій", тож концентруючись на Китаї, потрібно бути уважними і до загроз з боку Росії. У розмові вашингтонського Центру стратегічних і міжнародних досліджень у 13 грудня дипломатка окреслила шляхи допомоги Україні та ставлення НАТО до ядерних загроз з боку Росії.

Напад Росії на Україну майже 10 місяців тому заскочив зненацька багато країн НАТО, бо дії президента Росії Володимира Путіна не піддавалися ані політичній, ані економічній, ані військовій логіці, каже представниця США при НАТО Джуліанна Сміт. Проте США усвідомлювали загрози, а тому спрямували до Європи додаткові 20 тисяч військових, застосували «величезний тиск на Москву» та підтримали Україну летальною зброєю, нагадала Сміт.

Путін не завжди узгоджує свої стратегічні цілі та свої наміри з можливостями
Джуліанна Сміт

На її думку, важливий урок з цієї агресії полягає у тому, що не можна проектувати західний спосіб мислення на сучасне керівництво Росії.

«Я вважаю, що вони (керівництво Росії, – ред.) не змогли досягти своїх стратегічних цілей, але ми також визнаємо, що Путін не завжди узгоджує свої стратегічні цілі та свої наміри з можливостями. Тому я вважаю, що ми повинні бути обережними щодо будь-яких раціональних суджень, які ми проектуємо на нього. Він показав нам, що він є досить безрозсудний і непередбачуваний, і тому я вважаю, що ми повинні бути готові до будь-яких непередбачуваних ситуацій. Тому Сполучені Штати, та я думаю, що в НАТО, ми віримо, що ми не повинні робити поспішних висновків, що якось це не заслуговує на всю нашу увагу зараз», – наголосила посолка Сміт.

За її словами, у той час, коли Сполучені Штати зосереджені на зростаючій загрозі з боку Китаю та у регіоні Тихого та Індійського океанів, вони повинні продовжувати стежити за тим, що відбувається в Росії та навколо України в найближчі місяці та роки.

Допомога Україні є більш злагоджена і розрахована на довгострокову перспективу – Сміт

Допомога Україні зараз, на думку Сміт, відбувається дедалі більш злагоджено, а партнери дедалі більше координують свої плани між собою, з Україною та промисловістю, яка має забезпечити зростаючі потреби у зброї та амуніції.

«На допомогу Україні з постачанням зброї працюють три різні ініціативи. Є контактна група з питань оборони України, DCG, що є зусиллями під керівництвом США для координації військової допомоги, що надходить в Україну, група, яка складається з близько 50 країн, не тільки союзники по НАТО, це й друзі в Індо-тихоокеанському регіоні, які підтримують Україну», – каже Сміт.

За її словами, вони збираються щомісяця і розглядають питання щодо того, яка зброя і в якій кількості потрібна Україні. Вони також контактують з представниками промисловості, щоб дати їм необхідні гарантії для відновлення виробничих ліній.

У Брюсселі, за словами Сміт, є два окремих проекти – в НАТО – це група директорів із озброєнь, які збираються разом з усіх 30 країн, та Європейський Союз, який «набагато більш безпосередньо залучений» до надання правової та військової допомоги Україні. У НАТО обговорюють не лише питання допомоги Україні, а і такі речі, як національний пул закупівель, каже Сміт.

«Вони зосереджуються на скороченні запасів у всьому альянсі НАТО. Наприклад, щодо зброї для такої країни, як Естонія, яка надала Україні величезну кількість допомоги у сфері безпеки. Тепер вони стикаються з дуже реальним браком озброєння, і вони не єдині», – каже представниця США при НАТО.

Як запевняє Сміт, усі три групи вже набагато краще координують дії між собою, щоб не посилати хибні сигнали промисловості.

«Хороша новина полягає в тому багато вже зроблено в цьому напрямку і в найближчі місяці ці інституції ЄС і НАТО, а також група країн, які зустрічаються в контактній групі, зможуть працювати з промисловістю, щоб вони мали впевненість у тому, що можна збільшувати виробництво», – зауважує американська дипломатка.

Ядерна загроза не є гострою, але в НАТО за нею продовжують стежити

Ядерна позиція НАТО залишається наріжним каменем політики стримування НАТО

Відповідаючи на запитання про те, як вплинули російські ядерні загрози на ядерну позицію НАТО, вона сказала, що США і НАТО не змінили ядерної політики у відповідь на російську риторику, але «продовжують стежити за ситуацією».

«Ядерна позиція НАТО залишається наріжним каменем політики стримування НАТО. За останні роки не відбулося значних змін у ядерній політиці НАТО, однак Альянс уважно стежить за цими постійними розмовами про можливе використання ядерної зброї в Україні. Зрозуміло, наскільки тривожною та небезпечною ми вважаємо цю риторику, але ми також чули від наших розвідувальних спільнот у Сполучених Штатах, у Великій Британії та в інших місцях, що на цей момент ми не бачимо ознак того, що Росія вживає заходів які означали б, що вони насправді готуються якимось чином використати свій ядерний арсенал», – сказала Сміт.

Вона додала, що Вашингтон послав серйозне попередження Росії щодо використання ядерної зброї в Україні.

«Радник США з національної безпеки Джейк Салліван говорив про те, що для Росії будуть безпрецедентні наслідки, якщо вони вирішать це зробити. Ми продовжуватимемо уважно стежити за ситуацією», – сказала постійна представниця США при НАТО Джуліанна Сміт.

Говорячи про довгострокові плани та плани до наступного саміту НАТО, що має відбутися у липні наступного року у литовському Вільнюсі, Сміт висловила надію, що Швеція та Фінляндія незабаром стануть членами Альянсу та, будучи розвинутими демократичними країнами з сильними арміями, посилять його.

Всі новини дня

Без жодних "але" та "якщо" - Урсула фон де Ляєн заявила про підтримку України перед самітом

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Архівне фото

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила про беззастережну підтримку України з боку Європи. Заява прозвучала перед самітом ЄС- Україна, що відбудеться 3 лютого.

Україна має перемогти, адже вона захищає європейські цінності, сказала політик у виступі в Дюссельдорфі на засіданні Християнсько-демократичної партії.

"Ми підтримуємо Україну без жодних "якщо" та "але". Україна бореться за наші спільні цінності, бореться за повагу до міжнародного права та принципи демократії і тому Україна має перемогти в цій війні", - сказала політик.

Основною темою саміту стане підтримка України у війні а також реформи на шляху до Європейського Союзу.

В статті використано матеріали AFP, Reuters.

Міжнародні експерти: постачання винищувачів в Україну - це питання часу 

"Постачання тепер літаків-винищувачів в Україну - це питання часу", - пишуть експерти. Photo by AIR SELF-DEFENSE FORCE VIA JIJI / AFP

Впродовж 11 місяців від повномасштабного вторгнення якщо Україна просила про якусь зброю у США та союзників, через деякий час вона її отримувала, зокрема і ракетну артилерію, і потужні системи протиповітряної оборони, і бойові броньовані машини, і навіть танки. То ж постачання тепер літаків-винищувачів в Україну - це питання часу, про це йдеться у статті видання Business Insider “Україна отримала танки, і тепер приглядається до літаків”.

Зокрема, в інтерв'ю виданню колишній посол Франції у США та в ООН Жерар Аро розповідає про високу ймовірність отримання Україною західних літаків. Він описує безпекову допомогу для України в час цієї війни як “подавання їжі”: Україна отримує її порціями, крок за кроком.

"Кожні три місяці точаться дебати щодо нового типу зброї. Тепер говорили про танки. Можу посперечатися, що в наступні три місяці це будуть літаки", - розповів дипломат виданню.

“Кожного разу ми сваримося і сваримося”, але врешті-решт країни дають зелене світло військовій техніці, додав він.

У США офіційно заявляють, що безпекова допомога українським Збройним силам, як правило, зосереджена на поточних потребах на полі бою. При цьому, як нещодавно заявив речник Пентагону генерал Пет Райдер, хоча Вашингтон продовжує оцінювати «термінові» потреби українців на полі бою, також проводяться обговорення, що потрібно Києву в «середній та довгостроковій перспективах». Про літаки для України США поки не анонсували, і невідомо, чи це рішення взагалі буде ухвалене.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц напередодні під час виступу у Бундестазі заявив, що не планує відправляти винищувачі в Україну. «Я ще з самого початку дав зрозуміти, що ми не говоримо про бойову авіацію, і я повторюю це саме тут», - про заяву канцлера Шольца нагадує видання Al Jazeera у статті “Після танків Україна приглядається до винищувачів: Це те, що ми хочемо”.

Україна просить міжнародних союзників надати Києву одні з найкращих американських винищувачів F15 та F16.

Журналісти Business Insider опитали експертів, який із західних літаків міг би бути найкращим в умовах війни в Україні. Недооціненим експерти назвали літак Gripen виробництва Швеції, мовляв, він значно дешевший і простіший в експлуатації, порівняно з американськими аналогами.

Також непоганим варіантом для України називають американський військовий літак A-10 Warthog - він повільніший за F16, але дуже потужний. В американській армії ці літаки називають “вбивцями танків”.

Британська газета The Guardian у статті “Україна просить винищувачі після німецької пропозиції танків Леопард” посилається на заяву уряду Нідерландів, мовляв, вони розглядають можливість передачі Києву деяких зі своїх 50 літаків у координації з союзниками.

Минулого тижня міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хьокстра заявив, що Нідерланди розглядатимуть будь-які запити України щодо винищувачів F16 американського виробництва. За його словами, "немає табу" на військову допомогу, пише видання Newsweek.

У статті “Літаки для України: Київ тисне, щоб Захід подолав останню заборону” Newsweek також цитує посла США в ОБСЄ Майкла Карпентера, що Вашингтон підтримає будь-яку європейську країну, яка матиме бажання відправити свої літаки американського виробництва в Україну.

Рішенням щодо танків країни Заходи показали «справжню зміну апетиту до політичного ризику» у питанні винищувачів, коментує виданню експерт Королівського інституту в Лондоні Джастін Бронк.

«Існує відносно обмежене вікно десь впродовж наступних шести місяців або близько того, щоб Україна могла потенційно отримати вирішальні територіальні здобутки перед новою великою хвилею російської мобілізації», – цитує Бронка видання Newsweek.

"Немає сценарію, за яким потреба (в літаках - ред.) повністю зникне, навіть якщо Україна переможе цього року, - аналізує експерт. - Це не про те, чи постачаємо ми важке озброєння, як-от танки та потенційно винищувачі, а більше питання про те, коли ми це зробимо. Відтак є вагомі аргументи, щоб сказати: ви повинні зробити це зараз», - продовжує Бронк.

Якщо Україна отримає американські літаки, вони можуть стати вирішальними на полі бою, як в оборонних, так і в наступальних операціях, які Києву доведеться проводити для звільнення територій, вважає генерал-лейтенант ВПС США у відставці, а нині - декан Інституту Мітчела з аерокосмічних досліджень Дейвид Дептула.

“Повітряна сила забезпечує переваги над бронетехнікою, артилерією та піхотою у таких характеристиках як швидкість, дальність, гнучкість, перспектива, маневровість, мобільність і смертоносність, - цитує генерала Дептулу Newsweek. - Хоча сухопутні сили, безумовно, необхідні, «комбіноване військо» не ефективне без авіації”.

“Якщо Україна не придбає заміну винищувачів західного походження в найближчі місяці, вона втратить здатність захищати свій повітряний простір і підтримувати свої наземні сили, а без контролю свого неба вони програють”, - зазначив генерал-лейтенант ВПС США у відставці Дейвид Дептула.

25 січня під час свого вечірнього звернення президент України Володимир Зеленський заявив про необхідність отримати західну військову авіацію. "Ми маємо вийти на постачання літаків для України. І це мрія. І це завдання. Важливе завдання для всіх нас", - сказав президент. За словами президента Зеленського, це питання він обговорював із генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом.

Північна Корея різко відреагувала на рішення США надати танки Україні

Танк M1A2 Abrams. Архівне фото.

СЕУЛ, 28 січня (Reuters) – Північна Корея в суботу засудила рішення США надати Україні бойові танки, стверджуючи, що Вашингтон «продовжує перетинати червону лінію», щоб отримати гегемонію через проксі-війну, повідомили державні ЗМІ KCNA.

Сестра лідера Північної Кореї Кім Чен Ина, Кім Йо Чен, зробила зауваження в заяві, оприлюдненій KCNA, заявивши, що Північна Корея «стоятиме в одному окопі» з Росією проти Сполучених Штатів.

Сполучені Штати заявили цього тижня, що поставлять Україні 31 найсучасніший бойовий танк після того, як Німеччина зробила подібну заяву. Це скасувало табу на підтримку Заходом боротьби України проти російського вторгнення шляхом надання зброї, яка має переважно наступальне призначення.

"Я висловлюю серйозну стурбованість щодо ескалації воєнної ситуації з боку США, через надання Україні військової техніки для наземного наступу", - сказав Кім Йо Чен у заяві.

Сполучені Штати та західні країни «не мають ані права, ані виправдання для наклепу на використання суверенними державами права на самооборону».

Минулого року Північна Корея, яка має ядерну зброю, запустила безпрецедентну кількість ракет, у тому числі міжконтинентальних балістичних ракет (МБР), здатних досягти материкової частини США. Офіційні особи США та Південної Кореї також попередили, що Північна Корея може готуватися до першого з 2017 року випробування ядерного пристрою.

Українсько-польську драму "Щедрик" презентують для американських глядачів. Інтерв’ю

Українсько-польську драму "Щедрик" презентують для американських глядачів. Інтерв’ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:07 0:00

Українсько-польську драму "Щедрик" в ці дні презентують для американських глядачів. Фільм розповідає історію трьох родин різної національності – українців, поляків та євреїв, – які мешкають в Івано-Франківську.

Що американські законодавці говорять про розвиток підтримки України у найближчому майбутньому? Відео

Однією з найбільших новин цього тижня стало оголошення про передачу Україні західних танків, зокрема американських Абрамс, які називають найсучаснішими у світі.

Більше

XS
SM
MD
LG