Спеціальні потреби

Актуально

Візит президента Росії до Угорщини - спільні інтереси Путіна і Орбана

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан з президентом Росії Володимиром Путіним у Москві 18 вересня 2018 р.

Візит російського президента Володимира Путіна до Угорщини 30 жовтня знову привернув увагу до відносин угорського прем’єр-міністра Віктора Орбана з Москвою і до політики Будапешта щодо України.

Угорщина стала однією з країн Європейського Союзу, з якою Росія має найтісніші зв’язки, підтверджені спільністю деяких інтересів та поглядів Орбана і Путіна.

Будапешт користується своїм членством у ЄС і особливо в НАТО, щоб, починаючи з 2017 року, блокувати розвиток відносин цих двох організацій з Києвом на тлі російського захоплення Криму та агресії на сході України.

Світ тепер дивиться на Віктора Орбана як на центральноєвропейського лідера, до якого варто дослухатися...
Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто

Угорський уряд тисне на Україну, вимагаючи ширших автономних прав для етнічних угорців, які історично живуть в окремих районах українського Закарпаття, наполягаючи зокрема на тому, щоб державні українські школи відводили більше часу на викладання угорською мовою.

Україна також висловила обурення використанням угорських дипломатичних представництв на українській території, для видачі угорських паспортів українським громадянам.

Прем’єр-міністр Віктор Орбан неодноразово критикував санкції Євросоюзу, накладені на Росію у відповідь на анексію Криму та через війну на Донбасі, але угорський уряд дотримується європейської політики санкцій і ніколи не голосував проти них у ЄС.

Угорський міністр закордонних справ Петер Сіярто сказав, що Будапешт не планує накладати вето, якщо наприкінці 2019 року Євросоюз узгодить продовження санкцій щодо Москви.

Попри це Угорщина активно співпрацює з Росією в енергетиці, задовольняючи російським газом майже усі свої газові потреби, та уклавши угоду про оновлення єдиної угорської атомної електростанції за рахунок російських кредитів (на $11,1 млрд.) і з допомогою російської компанії Росатом.

Зараз угорці отримують російський газ через українські газопроводи, але проект подовження нового газопроводу TurkStream з Туреччини на Балкани створює можливість для Росії продавати газ Угорщині та іншим країнам південного сходу Європи, оминаючи Україну.

Нові російські газопроводи з півдня та півночі (Північний потік 2 на додаток до вже збудованого Північного потоку 1) не лише позбавлять українців гарантованих надходжень від транзиту газу, але й дозволять Москві односторонньо перекривати Україні газопостачання, що в останні десятиліття Росія неодноразово використовувала для тиску на двосторонніх переговорах.

На цю тему: Росія затягує переговори про транзит газу, щоб Україна відмовилася від багатомільярдних відшкодувань

“Я повністю відкидаю усю критику західноєвропейців щодо нашої співпраці з Росією в галузі енергетики”, - заявив напередодні російського візиту угорський міністр закордонних справ Петер Сіярто, наголосивши, що Угорщина вимушена покладатися на Росію у газопостачанні, бо не має альтернативних можливостей.

Міністр також сказав, що теперішній візит Путіна є ще однією ознакою зростання впливу угорського прем’єр-міністра, в той час як Віктор Орбан зазнає критики і навіть звинувачень в авторитаризмі з боку колег у Європейському Союзі.

“Світ тепер дивиться на Віктора Орбана як на центральноєвропейського лідера, до якого варто дослухатися, на якого варто звертати увагу і з яким варто зустрічатися. Наступна сторінка цієї розповіді буде написана у Будапешті 30-го жовтня”, - проголосив Сіярто.

Дивіться також: Чи можуть США постачати достатню кількість газу Україні та якою може бути ціна на газ? – Експерти


Всі новини дня

Які країни могли б потенційно надати Україні F-16 та додаткову кількість винищувачів МІГ? Відео

Військові аналітики вважають, що винищувачі можуть зіграти вирішальну роль для того, щоб допомогти Україні відбити ймовірний наступ Росії. За словами аналітика з CEPA, ці літаки, якщо вони надійдуть від союзників, зможуть змінити ситуацію на полі бою в Україні.

Іран не дотримується своїх зобов'язань в ядерній сфері – спільна заява США та союзників

Іранські співробітники на заводі у Фордо. Іран пообіцяв МАГАТЕ, що половина з приблизно 1000 центрифуг вироблятиме уран, збагачений майже до 20%, а решта – низькозбагачене паливо до 3,5% для запланованого важководного ядерного реактора. 9 квітня 2009 року. Фото AP/Вахід Салемі

Сполучені Штати та провідні європейські країни заявили, що новий звіт агентства ООН з атомної енергетики свідчить про те, що Іран порушує свої ядерні зобов’язання.

У спільній заяві США, Велика Британія, Франція та Німеччина заявили у п’ятницю, що звіт Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), яке є спостережним органом ООН, свідчить про те, що Іран непослідовно виконує свої ядерні зобов’язання.

МАГАТЕ розкритикувало Іран у середу за те, що він не повідомив про технологічні зміни на заводі, в результаті яких він зміг збагачувати уран до чистоти, близької до збройної.

"Ми, уряди Франції, Німеччини, Сполученого Королівства та Сполучених Штатів, беремо до відома звіт Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) про те, що Іран вніс суттєві зміни в конфігурацію деяких своїх центрифуг без попереднього інформування Агентства. Ці центрифуги виробляють високозбагачений уран до 60% і розташовані на збагачувальному заводі у Фордо", – мовиться у заяві.

Як заявило агентство, ця зміна суперечить зобов’язанням Ірану, які він взяв на себе, згідно з Угодою про непоширення ядерної зброї.

«Нещодавно повідомлена зміна конфігурації каскадів центрифуг, які використовуються для виробництва урану, майже збройного рівня, підкреслює необхідність виконання Іраном усіх своїх зобов’язань щодо звітності й прийняття будь-яких гарантій, моніторинг яких МАГАТЕ вважає необхідним у світлі виробництва Іраном такого високозбагаченого урану», – мовиться далі у заяві.

Очільник ядерної програми Ірану Мохаммад Есламі відкинув висновки звіту у четвер, назвавши їх «невірними», і стверджуючи, що інспектор агентства зробив помилку. Але США та союзники відкинули його заву.

«Заяви Ірану про те, що ця дія була здійснена помилково, є неадекватними. Ми оцінюємо дії Ірану на основі неупереджених і об’єктивних звітів МАГАТЕ, а не на основі імовірних намірів Ірану», – заявили західні країни.

У заяві також мовиться, що виробництво високозбагаченого урану на заводі у Фордо «несе значні ризики, пов’язані з розповсюдженням, і не має жодного надійного цивільного обґрунтування».

Згідно з ядерною угодою від 2015 року між Іраном і великими західними державами, що називається Спільний всеосяжний план дій (JCPOA), збагачення урану заборонене на цьому об’єкті. Після того, як Сполучені Штати вийшли з угоди у 2018 році та відновили санкції проти Ірану, Ісламська Республіка поступово відмовилася від будь-яких обмежень, встановлених в цій ядерній угоді.

Протоієрей Православної Церкви України о. Андрій Дудченко - про релігійні виклики у час війни. Інтерв'ю

Напередодні у Конгресі США відбувся Український молитовний сніданок. У складі української делегації, що прибула до Вашингтона був й Протоієрей Православної Церкви України о. Андрій Дудченко. Про свої враження від події та релігійні виклики у час війни ми поговорили із отцем у студії Час-Тайм.

Інтервʼю з пастором Мохненком: «Маріуполя більше немає, його знищила Росія». Відео

«Найстрашніший сон, який я бачу після 24-ого, – сон про те, що я не встиг вивезти дітей», – розповідає Голосу Америки відомий релігійний діяч із Маріуполя Геннадій Мохненко. Разом із однодумцями з «Капеланського батальйону Маріуполь» він працює на лінії фронту. На фронті й 11 його синів.

США вітають допомогу Україні з боку Південної Кореї – Блінкен

Державний секретар СШ Ентоні Блінкен під час прес-конференції зі своїм колегою з Південної Кореї Джином Парком під час його візиту до Вашингтона. 3 лютого, 2023 року.

Державний секретар США Ентоні Блінкен привітав допомогу Південної Кореї Україні й заявив, що Вашингтон і Сеул разом з іншими партнерами об’єдналися, щоб покарати Росію за її неспровоковану агресію та підтримати український народ у захисті своєї країни.

Про це очільник дипломатичної служби США сказав під час переговорів з міністром закордонних справ Південної Кореї Джином Парком під час його візиту до Вашингтона.

«Відтоді, як президент Путін розпочав свою жорстоку та неспровоковану війну проти України, наші країни разом з іншими союзниками та партнерами об’єдналися, щоб запровадити безпрецедентні санкції та експортний контроль, спрямовані на те, щоб позбавити російську військову машину ресурсів, а також підтримати народ України, який захищає свою країну», – сказав Блінкен під час пресконференції зі своїм колегою з Південної Кореї.

За словами Блінкена, США високо цінують «гуманітарну допомогу Республіки Корея в розмірі 100 мільйонів доларів для України». Він додав, що ця допомога «принесла вакцини дітям, невідкладну медичну допомогу сім’ям, генератори електроенергії для громад, щоб замінити ті, які Росія навмисно бомбила, намагаючись позбавити українських цивільних тепла, світла і води».

Зі свого боку міністр Парк заявив, що він домовився з державним секретарем США Блінкеном «продовжувати зусилля для швидкого завершення війни в Україні та відновлення миру для її неймовірно хороброго та стійкого народу».

Після вторгнення в Україну в лютому минулого року Південна Корея постачала Києву нелетальну допомогу, включаючи протигази та медичне обладнання. Сеул рішуче засудив агресію Росії, однак, Південна Корея досі відмовляється відправляти Україні зброю, попри те, що має одну з найпотужніших оборонних галузей у світі й нещодавно підписав угоди про продаж сотень танків європейським країнам.

Законодавство Південної Кореї забороняє експорт зброї до країн, які перебувають в активному конфлікті, що, як кажуть в Сеулі, ускладнює постачання зброї безпосередньо Києву.

Під час візиту до Південної Кореї наприкінці січня Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг намагався підштовхнути керівництво Південної Кореї змінити свою позицію та «активізуватись» у постачанні зброї Україні.

Посилаючись на досвід інших країн, таких як Німеччина та Норвегія, які мали «давню політику не експортувати зброю в країни конфлікту», Столтенберг сказав, що вони змінили її після того, як російські війська повномасштабно увійшли в Україну майже рік тому.

Столтенберг також наголосив, що Росія активно імпортує зброю з інших країн, включно з Північною Кореєю. Раніше США звинуватили Північну Корею у тому, що Пхеньян постачає зброю для війни Росії проти України, зокрема, йшлося про ракети для приватної військової компанії «Група Вагнера».

Говорячи про американські зобов’язання щодо захисту Південної Кореї, держсекретар Блінкен, виступаючи в п’ятницю на спільній пресконференції у Вашингтоні, сказав, що Сполучені Штати підтвердили свою відданість захисту Південної Кореї, «використовуючи весь спектр можливостей США, включаючи ядерну, звичайну та протиракетну оборону».

Переговори між Парк і Блінкеном відбулися після візиту до Сеула цього тижня міністра оборони США Ллойда Остіна, який пообіцяв розширити військові навчання між двома країнами.

Більше

XS
SM
MD
LG