Спеціальні потреби

Актуально

«Просто російське варварство». Дипломати і політики реагують на ракетний обстріл України

Жителі Харкова заряджають мобільні телефони від генератора на вулиці під час відключення електроенергії після того, як російські ракети вразили цивільну інфраструктуру. У ніч на 9 березня Росія обстріляла 10 регіонів України. Харків, 9 березня 2023 р. REUTERS/Софія Гатілова

Провідні західні ЗМІ, посилаючись на слова президента України, повідомили про «масований ракетний удар», який російські сили завдали по українських містах, і який вразив критично важливу інфраструктуру та житлові будинки в 10 регіонах України. ЗМІ повідомляють, що за словами офіційних осіб, щонайменше шість загинули від обстрілів під час найбільшої такої нічної атаки за три тижні.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Телеканал CNN повідомляє, посилаючись на українських офіційних осіб, що у четвер вранці «Росія закидала Київ, Львів та інші великі міста України безпрецедентною серією ракет».

За словами головного командувача Збройних сил України Валерія Залужного, у четвер Росія запустила 81 ракету та вісім вибухових безпілотників "Шахед". За його словами, було перехоплено 34 крилаті ракети, а також чотири безпілотники.

Президент Володимир Зеленський назвав цей обстріл «спробою Москви знову залякати українців».

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у Twitter назвав російський «масований ракетний і безпілотний удар» по Україні «простим російським варварством» і закликав притягнути до відповідальності тих, хто його здійснив, на чолі з президентом Росії Володимиром Путіним.

«Ніякої військової мети, просто російське варварство. Настане день, коли Путін і його спільники будуть притягнуті до відповідальності спеціальним трибуналом», – написав Кулеба у Twitter.

Західні політики та дипломати висловлюють обурення обстрілом цивільних цілей і закликають чимшвидше надати Україні можливість витиснути російську армію за кордони України.

Президент Естонії Алар Каріс висловив солідарність з українцями, які стали цілями російських атак.

«Мої думки з усіма українськими містами, які минулої ночі зіткнулися з черговою хвилею російських ракетних і безпілотних атак. Цілями були суто цивільні, житлові райони та інфраструктура. Що робити з країною, яка використовує крилаті ракети проти мирного населення?» – риторично запитує естонський президент.

У нещодавньому інтерв’ю кореспондентці «Голосу Америки» Мирославі Гонгадзе він сказав, що «це не просто війна проти України, це також війна проти наших демократичних цінностей». Президент Естонії наголосив, що хоча його країна і невелика, але вона найбільше надає допомоги Україні відносно свого розміру і заохочує інші країни допомагати Україні у протистоянні російській агресії.

Посолка Великої Британії у Києві Мелінда Сіммонс також вважає, що Україна «не має іншого вибору», ніж витиснути росіян зі своєї території.

«Сьогодні вранці друзі та колеги в Києві прокинулися від вибухів і тремтіння вікон. Це ще й близько не закінчилося, і Україна, як і раніше, не має іншого вибору, окрім як витиснути Росію назад до своїх кордонів», – написала у Twitter посолка Сіммонс.

У жовтні минулого року російські сили різко посилили ракетні напади на українські міста та об’єкти інфраструктури після того, як українські війська провели успішний контрнаступ на півночі та на півдні України. Аналітики вказували, що йдеться про «очевидні спроби деморалізувати цивільне населення та змусити Київ домовитися про мир на умовах Москви».

Пізніше атаки стали рідшими, і аналітики припустили, що у Росії, можливо, закінчилися боєприпаси. Останній великий обстріл стався 16 лютого.

Як повідомляє агентство АР, російське міністерство оборони заявило, що ці атаки були помстою за нещодавнє ймовірне вторгнення до Брянської області на заході Росії. Москва стверджувала, що на її територію потрапили українські диверсанти.

Україна заперечила ці звинувачення та попередила, що Москва може використати ці звинувачення, щоб виправдати посилення власних атак.

Через страйки майже половина споживачів у Києві залишилася без опалення. Харків після влучення 15 ракет, як повідомив мер міста Ігор Терехов – без водопостачання, опалення, та електричного наземного транспорту.

Вже вшосте внаслідок обстрілів було відключено від енергомережі найбільшу атомну електростанцію в Європі – Запорізьку АЕС, що змусило її покладатися на дизельні генератори. Згодом подачу струму було відновлено. Станцію захопила Росія кілька місяців тому, і голова ядерної служби ООН попередив, що шанси катастрофи в Запоріжжі збільшуються.

Масований обстріл Росією українських міст: реакції в США, Європі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:01 0:00

Всі новини дня

США підтримали створення трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України

Посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак. Фото зроблене 21 листопада 2022 року. VOA/Олексій Осика

Державний департамент США підтримав створення спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України. Про це заявила посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак 27 березня під час виступу на конференції в Католицькому університеті Америки у Вашингтоні, присвяченій сучасним викликам Нюрнбергським принципам.

«Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України. Було багато різних моделей, які розглядались. США детально розглядали всі «за» та «проти» кожної з них і дійшли до висновку, що найбільш ефективний спосіб забезпечення відповідальності за злочини агресії передбачає створення інтернаціоналізованого [internationalized, - ориг.] суду в рамках судової системи України», - заявила представниця Держдепу.

Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України.
посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак

За словами Бет Ван Скаак, подібні зусилля включатимуть «предметну юрисдикцію стосовно міжнародних злочинів, залучення міжнародного персоналу, можливо, шляхом інтеграції професіоналів, суддів, прокурорів, розслідувачів, адвокатів, чи через надання експертної допомоги за запитом України».

У Держдепі наголошують, що це також може включати міжнародні елементи в тому, як саме суд підтримуватиме Україну та де буде знаходитись. «Наприклад, потенційно це може бути десь у Європі, принаймні під час війни, це надалі зміцнить європейську орієнтацію України, міжнародну легітимність такої інституції та матиме важливе значення для неї, а також сприятиме наданню допомоги сильними державами, які віддані розслідуванню злочину агресії», - наголошує Бет Ван Скаак.

Представниця Держдепу додає, що такий суд міг би сприяти ширшій міжнародній підтримці, а також не потребуватиме резолюції Генеральної Асамблеї про створення нової незалежної міжнародної інституції, для становлення якої потрібні час та ресурси.

«Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи. Сполучені Штати готові співпрацювати з Україною та іншими країнами світу, надавати ресурси, обмінюватись інформацією з таким трибуналом задля досягнення всебічної відповідальності за міжнародні злочини, які скоюються в Україні», - говорить представниця Держдепу.

Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи.
посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак

На питання української служби Голосу Америки про те, чи існує міжнародний консенсус та підтримка створення подібної гібридної моделі міжнародного трибуналу для розслідування злочину агресії Росії, представниця Держдепу відповіла, що поки не вдалось досягнути остаточного консенсусу.

«Не думаю, що поки що вдалось досягнути остаточного консенсусу. Існують дві моделі, що розглядаються: це ця модель – український трибунал, який матиме міжнародний характер [internationalized tribunal, - ориг.] і матиме багато міжнародної підтримки та інший варіант, який може створити Генасамблея ООН. Влада України розглядає обидва варіанти. Висловлювалась перевага більше відокремленій міжнародній інституції, але є побоювання, що, можливо, не вийде зібрати необхідні голоси в Генасамблеї для створення подібної інституції».

Нагадаємо, що як повідомляв Голос Америки, 17 березня, Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт російського президента Путіна та російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Ордери, видані судом в Гаазі звинувачують Путіна у воєнному злочині примусового вивезення населення (дітей) з окупованих територій України до Російської Федерації.

Президент США Джо Байден назвав виправданим ордер на арешт російського президента Путіна, який напередодні видав Міжнародний кримінальний суд в Гаазі. Байден підкреслив, що Путін скоїв воєнні злочини. Американський президент, однак, зауважив, що МКС має обмежене міжнародне визнання.

Дивіться також: Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео

Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:58 0:00

Історія українки, якій аплодував канадський парламент, Джастін Трюдо і Джо Байден. Відео

Під час виступу Джо Байдена та Джастіна Трюдо перед спільною сесією канадського парламенту прем’єр-міністр Канади звернув окрему увагу на одну із гостей засідання.

Байден доручив збільшити виробництво друкованих плат, що використовуються і на війні в Україні

Друкована плата з напівпровідниковими мікросхемамии. Photo REUTERS/Florence Lo/Illustration/File Photo

Президент США Джо Байден у понеділок доручив виділити 50 млн доларів на виробництво друкованих плат у США і Канаді, які можуть використовуватися, зокрема і під час війни в Україні. Про це повідомляє агенція Reuters.

У коментарі про це рішення, опублікованому на сайті Білого дому, Джо Байден зазначив, що такі технології є важливими для національної оборони США. «Я вважаю, що дії щодо збільшення внутрішніх виробничих потужностей для друкованих плат ... необхідні для запобігання нестачі промислових матеріалів або критично важливих технологічних елементів, які серйозно підірвуть потенціал національної оборони», - заявив Байден.

Також у заяві йдеться, що без відповідних дій президента "не можна очікувати, що промисловість Сполучених Штатів своєчасно забезпечить необхідні промислові ресурси, матеріали або критично важливі технології."

Як зазначає Reuters, друковані плати використовуються в ракетах і радарах, а також в електроніці, яка застосовується в енергетиці та галузі охорони здоров'я.

У коментарі агенції юрист із державних контрактів компанії McCarter & English заявив, що такий крок президента США прискорить контракти "за рахунок оптимізації та визначення пріоритетів у процесах закупівель для цих критично важливих технологій, які використовуються на різних театрах воєнних дій в усьому світі, зокрема, в діючому конфлікті в Україні."

Дивіться також:

План бюджету США на 2024 рік і допомога Україні. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі дитячого фонду ООН, ЮНІСЕФ, Орландо Блум, - в Україні.

Як в США та інших країнах світу реагують на заяви Путіна про розміщення ядерної зброї у Білорусі. Відео

"Відчайдушним намаганням Путіна та Лукашенка створити ще одну хвилю дестабілізації в Європі" назвали в Литві плани Росії розмістити ядерну зброю на території Білорусі.

Більше

XS
SM
MD
LG