Актуально
- Голос Америки
Дешевше підтримати українців зараз, ніж чекати, доки Путін піде у Європу – Майк Помпео

Впливові республіканці у Палаті представників Конгресу США та колишній держсекретар США Майк Помпео відвідали Україну в понеділок. Вони висловили підтримку Києву напередодні контрнаступу та обіцяли працювати заради того, щоб Україна отримала необхідну наступальну зброю.
Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram
Голова комітету, який здійснює нагляд за американськими розвідувальними організаціями, конгресмен-республіканець Майкл Тернер з Огайо, перебуваючи у Києві разом із трьома іншими конгресменами від Республіканської партії сказав, що «переважна більшість» його однопартійців підтримує допомогу Україні.
«З лівого і правого політичного спектру, є ті, хто ставить під сумнів продовження підтримки або обсяг підтримки. Це, безумовно, буде частиною дискусії, – сказав Тернер. – Але переважна більшість підтримує продовження допомоги Україні, щоб вони (українці, – ред.) могли продовжувати боротьбу проти цієї агресії Росії».
«Сьогодні я очолював делегацію Конгресу до Києва з конгресменами Крісом Стюартом, Даріном Лагудом та Річем Маккорміком, де ми зустрілися з президентом України Володимиром Зеленським.
В Америці є переважна підтримка обох партій щодо продовження допомоги Україні в її боротьбі з російською агресією», – написав Майкл Тернер у твітері.
Як зазначають американські ЗМІ, ті республіканці, які вважають підтримку України в її боротьбі проти російської агресії необхідною, а дії адміністрації президента США Джо Байдена недостатніми, зустрічають опір з боку своїх однопартійців, які виступають з ізоляціоністських позицій і вимагають використання грошей, призначених для України, на внутрішні потреби США.
Серед останніх – впливовий губернатор штату Флорида Рон Десантіс, якого вважають ймовірним суперником колишнього президента Дональда Трампа за кандидатуру Республіканської партії в президенти 2024 року.
Як повідомляв Голос Америки, він нещодавно припустив, що захист України в «територіальній суперечці» з Росією не є важливим пріоритетом національної безпеки США. Після критики з боку інших членів партії він відмовився від цієї заяви.
Колишній держсекретар США Майк Помпео, який також відвідав Україну в понеділок, заявив, що працюватиме над тим, щоб Вашингтон постачав винищувачі F-16 і ракети великої дальності для підкріплення українського контрнаступу.
Відповідаючи на запитання, чи підтримає він надання Україні винищувачів F-16 і ракет далекого радіусу дії, Помпео відповів: «Так. І навчання, і програмне забезпечення, і все, що потрібно для справжнього захисту та захисту вашої власної землі».
Звертаючись до українських законодавців, урядовців, представників військових, громадських активістів і студентів, він сказав, що надання військової підтримки Україні відповідає інтересам Вашингтона.
Пізніше в інтерв’ю телеканалу Fox News Помпео сказав, що «забезпечити українців тим, що їм потрібно зараз, надати їм інструменти та ресурси, які їм потрібні сьогодні» є «найменш витратним способом просуватися вперед».
«Розширений конфлікт, конфлікт, який призведе до того, що Володимир Путін отримає контроль над Києвом або перейде до Європи, обійдеться американському народу набагато дорожче, ніж швидко надати їм цю зброю, ефективно навчити їх і покласти цьому край», – сказав Помпео в розмові з Fox News.
Програма допомоги, яку Конгрес США схвалив для України, завершиться наприкінці фінансового року – наприкінці вересня, але багато експертів кажуть, що гроші можуть вичерпатися вже влітку, коли українські сили підуть у контрнаступ.
Як зазначають оглядачі, поїздка до української столиці делегації високопоставлених конгресменів-республіканців є способом діяти на випередження дебатів у Конгресі та в межах власної парії щодо продовження допомоги Україні.
У повідомленні використано інформацію Reuters, CNN, Fox News
Всі новини дня
ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео
Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?
- Голос Америки
Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.
Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.
Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.
“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.
“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.
Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.
“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.
Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.
Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.
“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.
У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.
За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.
Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.
Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео
Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?
- Голос Америки
Україна домагається чіткого плану щодо вступу в НАТО. Союзники узгоджують позиції

Північноатлантичний альянс має ухвалити рішення щодо членства України цього року, заявив президент України Володимир Зеленський на саміті європейських лідерів у Молдові у четвер.
Ця заява пролунала на тлі зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО, що відбувається в Осло, і на якій країни-партнери України, що допомагають їй відбити російську агресію, мають узгодити свої позиції щодо потенційного вступу України.
«Для України важливо отримати чіткий сигнал про перспективи членства в альянсі, що стане ще одним мотивуючим фактором для Збройних Сил України та всього українського народу», – заявив президент Зеленський після зустрічі з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком.
Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі заявив, що місце України є в НАТО. Він написав про це на своїй сторінці у Twitter.
Після понад року російської агресії проти України уряд у Києві розглядає членство як найвищу гарантію своєї безпеки. Позицію України підтримують Східноєвропейські країни, які мали досвід російської чи радянської окупації.
Міністр закордонних справ Литви Ґабріелюс Ландсберґіс нагадав, що Київ пережив два вторгнення, очікуючи на відповідь від НАТО протягом 14 років, після того, як на Бухарестському саміті НАТО у 2008-му році Україні пообіцяли членство в альянсі, але не прописали процедури, за якою Україна могла б набути це членство.
«Настав час сісти за стіл переговорів і знайти конкретну відповідь на питання, як Україна інтегруватиметься в НАТО і коли вона стане членом альянсу», – сказав глава МЗС Литви.
Міністр закордонних справ Естонії Марґус Цахкна підтримав цей заклик, додавши, що необхідно надати Києву надійні гарантії безпеки після війни, щоб не залишати сірих зон, якими може скористатися Росія.
Неочікувано для багатьох у своїй промові на конференції GLOBSEC, що проходила цього тижня у Братиславі, президент Франції Еммануель Макрон приєднав свій голос до голосів лідерів Східної Європи і наголосив, що Україна має отримати гарантії безпеки ще до вступу до НАТО.
Французький президент заявив, що союзники повинні включити Україну у «надійну архітектуру безпеки, яка також потрібна і нам».
«Я виступаю за надання суттєвих та потужних гарантій безпеки Україні з двох причин: Україна сьогодні захищає Європу. Вона дає Європі гарантії безпеки. Друга причина полягає в тому, що в Україні зараз так багато військової техніки, що розширення гарантій безпеки відповідає нашим інтересам», - сказав президент Франції.
Інші члени альянсу, зокрема Німеччина та Люксембург, наголосили на ризиках, пов'язаних з можливістю швидкого вступу України до НАТО.
Угорщина взагалі вважає, що це питання не може стояти на порядку денному саміту.
Експерти говорять, що рішення у Вільнюсі буде залежати передусім від Сполучених Штатів, які надають найбільшу військову підтримку.
Але у Вашингтоні мають побоювання, що вступ України до альянсу ще до завершення війни може спровокувати участь у конфлікті країн НАТО через застосування 5-ї статті Статуту НАТО про те, що напад на одну з країн НАТО означає напад на весь альянс.
На зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО в Осло генеральний секретар альянсу Єнс Столтенберґ наголосив, що «двері НАТО залишаються відкритими», і всі члени НАТО погоджуються, що Україна стане членом альянсу, «коли настане відповідний час».
Він додав, що головне зараз – забезпечити перемогу України, «тому що лише з незалежною, суверенною Україною в Європі взагалі можна вирішувати питання членства», та інші питання, які постануть вже після того, як війна закінчиться.
Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що «однією з головних причин успіху, якого Україна досягла у відсічі російській агресії», була єдність НАТО у підтримці України.
«Ми з першого дня говорили, що ми будемо робити і щодо підтримки України, і щодо тиску на Росію, і щодо зміцнення власного альянсу. Ми зробили те, що сказали, і будемо далі це робити», – сказав Ентоні Блінкен під час спільної пресконференції з Єнсом Столтенберґом в Осло.
Форум