Спеціальні потреби

Актуально

Європа назагал підтримує санкції США проти Росії, які Москва назвала “повномасштабною торговельною війною”

Президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер

ЄС та європейський бізнес готуються до впровадження нового режиму санкцій США щодо Росії, після того як президент Дональд Трамп неохоче підписав ухвалений Конгресом законопроект.

Крок Вашингтона обурив Москву, де прем’єр-міністр Медведєв назвав санкції “повномасштабною торговельною війною” і поскаржився, що адміністрація Трампа “повністю безсила”

Бізнес-кола у Європі, які ведуть справи з Росією, очевидно прагнуть лобіювати проти санкцій, але політична більшість у Європі, значною мірою, підтримує американський закон
Тімоті Еш, BlueBay Asset Management

Європейські політики висловили застереження щодо можливого негативного впливу американських санкцій, але Брюссель наголошує, що США та ЄС повинні діяти спільно, аби змусити Росію поважати міжнародні закони.

Президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер сказав у середу, що США у новому законі про санкції щодо Росії врахували деякі застереження ЄС, але Брюссель буде готовий до відповідних дій, якщо санкції зачіпатимуть економічні інтереси Євросоюзу.

Раніше у Європі висловлювали стурбованість долею контрактів європейських компаній з Росією, зокрема багатомільярдного проекту побудови газопроводу “Північний потік-2” з Росії до Німеччини по дну Балтійського моря.

Погляд інвесторів

Тімоті Еш, представник інвестиційної компанії BlueBay Asset Management, відповідальний за стратегію на нових ринках, висловив “Голосу Америки” думку, що бізнес-кола Європи назагал визнають потребу санкцій щодо Росії.

Санкції проти Росії виявилися живучіші, ніж дехто передбачав
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:42 0:00

В інтерв’ю у Лондоні про запровадження нових американських санкцій він сказав, що Велика Британія, хоч і почала процес виходу з ЄС, буде і далі підтримувати режим санкцій Євросоюзу.

“Голос Америки”.: Якого впливу від нових санкцій очікують європейські компанії?

Тімоті Еш: У найближчій перспективі вони напевне не матимуть надзвичайно великого впливу. Одразу після того, як президент Трамп їх підписав нічого фактично не змінюється. Але у подальшій перспективі це досить важливо. Закон кодифікує санкції - ускладнює можливість їх скасування. Якщо пригадати закон про санкції, відомий як поправка “Джексона-Веніка”, він протримався 30 років. Перша фаза теперішніх санкцій, запроваджена після російського вторгнення в Крим, а потім на Донбасі, могла бути скасована указом президента дуже легко. Отже бізнес-кола на Заході тепер враховуватимуть, що санкції на довго. Я вважаю, що західні компанії, які інвестували в Росію, будуть тепер двічі зважувати перед тим, як починати нові проекти. На можливості інвесторів у Росію це впливатиме дуже суттєво. Для Росії, яка економічно потерпає вже 4-5 років через низькі ціни на нафту, проблеми зі структурними реформами та через неприятливі геополітичні умови зі слабким економічним зростанням - це означає, що імовірність відродження російської економіки ще менша.

Г.А.: Чи може це спричинити нову хвилю втечі західного капіталу з Росії?

Т.Е.: Я не певен, що капітал втікав до цього часу. Він просто не надходив. Напруженість у геополітичних взаєминах між Росією та Заходом вже давно змушувала західних інвесторів до обережності. Перед тим, як розбудовувати активи в Росії інвесторам треба було дуже добре все обмірковувати стан і перспективи геополітики. Ті, хто хотів інвестувати в Росію 2013-14 року, напевне відкладали рішення, а теперішній американський закон про санкції змусить багатьох відкласти плани далі на невизначене майбутнє. Процес інвестицій в Росію буде заморожений. Цікаво, що в цій ситуації росіяни почали більше самі виводити гроші з Росії.

Г.А.: Німеччина, Австрія обурювалися впливом нових санкцій США на Європу? Для них це серйозна проблема?

Т.Е.: Я знаю, що законопроект Конгресу був дещо змінений у відповідь на застереження, висловлені європейцями. Я так розумію, що певною мірою це вгамувало стурбованість Європи. Але також я вважаю, що є розуміння причин того, чому Конгрес США вважав за потребне схвалювати такий закон. Це частково відображає брак довіри до адміністрації Трампа. Але це також відображає відчуття на Заході, що Росія поводилася недоброзичливо до України і до Заходу взагалі. Я би також вказав, що у Європі, навіть в кожній окремій країні, погляди різняться.

Очевидно, що деякі бізнес-кола не хочуть жодних санкцій - в Німеччині наприклад. Очевидно, що вони лобіюють дуже активно, щоб не запроваджували принаймні додаткові санкції, а також за пом’якшення вже існуючих. Але я вважаю, що було б помилкою стверджувати, що Європа виступає проти цих санкцій Конгресу США. Я вважаю, що у Європі є значна підтримка. Колишній прем’єр-міністра Данії, який очолював НАТО, Андерс Фоґ Расмуссен написав нещодавно дуже переконливу статтю у Financial Times, аргументуючи потребу нових санкцій. Ті бізнес-кола у Європі, які ведуть справи з Росією, очевидно прагнуть лобіювати проти санкцій, але політична більшість у Європі, значною мірою, підтримує американський закон.

Г.А.: Наскільки важко підприємцям виконувати санкції?

Т.Е.: Така компанія як BlueBay має перевагу, бо наші інвестиції "гарячі" і їх легко рухати. Теоретично ми можемо швидко зайти і вийти. Ми в фізичні активи не інвестуємо. Отже для різних бізнесів це по-різному. Я припускаю, що коли ви інвестували у фізичні активи чи у торгівлю в Росії до 2013-го, коли відносини Росії із Заходом були набагато сприятливіші, то вас подальший розвиток подій напевне застав зненацька і неприємно здивував. Очевидно, що ті компанії, які вже вклали гроші, були не дуже задоволені. Очевидно, що їм краще було б без санкцій. Але я вважаю, що зрештою західний бізнес розуміє, що дружні взаємини Заходу з Росією були би чудові, вигідні. Нам не допомагає те, що російські військові контингенти зараз протистоять західним. Дехто вказує, що Росія намагається підірвати західні інституції, західну демократію, підірвати НАТО. Усі ті інституції були основою миру й стабільності у Західній Європі і в межах атлантичного альянсу з часу Другої світової війни. Бізнес процвітав разом з розвитком тих інституцій і завдяки їм. Я вважаю, що зрештою західні бізнес-кола розуміють, що і чому роблять західні политчні кола, які намагаються підштовхнути Росію до іншої політики, коли йдеться про безпеку, мир та демократію.

Дивіться також: Експерт: чому витік інформації у ЗМІ щодо надання Україні летальної зброї свідчить, що план насправді рухається нелегко.

Всі новини дня

Як війна вплинула на українську економіку та що потрібно для її відновлення. Відео

За прогнозами Світового банку, економіка України цьогоріч впаде на 35%. Ірина Соломко дослідила, як війна вплинула на українську економіку, і скільки часу та грошей потрібно на її відновлення.

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:25 0:00

Для вимушених переселенців з України у каліфорнійському окрузі Оранж організували спеціальний притулок. Про те, як там живуть родини із Запоріжжя, Слов'янська, Києва та Криму дізнавалась Христина Шевченко.

Реакції учасників Варшавського безпекового форуму на військові успіхи України. Відео

Які оцінки ходу війни дають учасники Варшавського безпекового форуму, що пропонують робити, аби запобігти потенційній ядерній загрозі від Росії – подробиці від Мирослави Гонгадзе, яка стежила за усіма головними подіями Безпекового форуму у Варшаві.

Успіхи України свідчать, що Росія програла війну за мобілізацію. Екс-глава ЦРУ Петреус та інші експерти про хід війни

Нацгвардія України стріляє з гаубиці D-30 у російські сили на Харківщині, 5 жовтня. REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy

"Українські успіхи надзвичайно вражають і вони відображають дуже сувору реальність для Росії. Вона полягає в тому, що Росія програла війну за мобілізацію", - заявив у коментарі для Голосу Америки Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму у Варшаві.

"Часткова мобілізація призвела до того, що з Росії виїхало більше чоловіків, ніж пішло до призовних пунктів
Девід Петреус

За словами колишнього високопосадовця, перемоги України зумовлені, зокрема, успіхами армії у використанні західного озброєння.

"Україна із самого початку досягла значно кращих результатів у вербуванні, навчанні, оснащенні, організації та застосуванні військових сил, ніж Росія. Вагому роль, авжеж, відіграла підтримка України Сполученими Штатами, через зброєю та боєприпаси на загальну суму у 17,5 мільярдів доларів, а також постачання інших країн НАТО та Заходу. Україна показала чудові результати у використанні цієї допомоги, і тому вони перемагають на полі бою", - пояснив генерал Петреус у коментарі для Голосу Америки.

Також на думку Петреуса нинішню динаміку українських перемог навряд чи вдасться зупинити.

"Ядерна зброя Росії найефективніша, коли вони її не використовують. Саме факт загрози змушує усіх вагатися
Бен Годжес

"І українці продовжать перемагати на полі бою, тому що ця реальність, яку я описав, ця нова динаміка - незворотня. Я не можу собі уявити буквально нічого, що Росія могла би зробити. Часткова мобілізація призвела до того, що з Росії виїхало більше чоловіків, ніж пішло до призовних пунктів. Не зрозуміло, чи вони навіть спроможні навчити та належним чином екіпірувати цих людей. Вони стануть гарматним м’ясом", - наголошує Петреус.

Ядерну загрозу від РФ потрібно сприймати серозно, однак використання цього арсеналу проти України стане нищівним ударом в першу чергу для Москви. Такої думки дотримується інший учасник Безпекового форуму у Варшаві американський генерал у відставці Бен Годжес.

Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму, в столиці Польщі, Варшаві. 4 жовтня 2022. (AP Photo/Michal Dyjuk)
Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму, в столиці Польщі, Варшаві. 4 жовтня 2022. (AP Photo/Michal Dyjuk)

"Я вважаю, що ядерна зброя Росії найефективніша, коли вони її не використовують. Я маю на увазі, що саме факт загрози – це те, що змушує всіх інших вагатися щодо певних дій. Ми по суті стримуємо себе через занепокоєння щодо того, що може зробити Росія. Ось що я маю на увазі, коли кажу, що російська ядерна зброя найефективніша, коли її не використовують. Як тільки вони її використають, усе буде закінчено. Тоді їх розчавлять", - пояснив Годжес Голосу Америки.

Також, за словами колишнього командувача Сухопутних сил США в Європі, Вашингтон має дати чіткий сигнал Росії про наслідки використання ядерної зброї.

наші сигнали мають бути спрямовані не стільки до Путіна, скільки до його оточення, до тих, хто найбільше втратить або має що втрачати
Бен Годжес

"Я вважаю, що найкращий спосіб уникнути такої ймовірності (ред. використання РФ ядреної зброї) - це робити те, що ми вже робимо, - чітко дати зрозуміти, що ми не потерпимо такого кроку. Буде відповідь, буде ціна, і вона буде нищівною. Тому наші сигнали мають бути спрямовані не стільки до Путіна, скільки до його оточення. До тих, хто найбільше втратить або має що втрачати, якщо вони мають надію жити після Путіна. Якщо у них є якась надія на будь-яке повернення до нормального життя, вони подбають про те, щоб він не використав ядерну зброю", - вважає Годжес.

Однак, успіхи на полі бою залишають за собою тисячі нерозкритих воєнних злочинів у звільнених від російської армії українських містах - наголосив генпрокурор України Андрій Костін.

потрібна дуже тісна співпраця з партнерами з точки зору отримання розвідувальної інформації
Андрій Костін

"Зокрема, в Маріуполі ми не знаємо точної кількості загиблих мирних жителів під час активної фази війни та під час окупації. Ми розуміємо, що це можуть бути десятки тисяч цивільних осіб. Але ми також знаємо, що багато з цих доказів було знищено, росіяни спалюють тіла вбитих і закатованих людей. Через це нам також потрібна дуже тісна співпраця з партнерами з точки зору отримання розвідувальної інформації, яка може нам допомогти. Мова йде про інформацію із супутників, яка допоможе нам відновити деталі кожного воєнного злочину, скоєного Росією на українській території", - розповів Голосу Америки генпрокурор.

Росія продовжує називати свою повномасштабну війну в Україні "спецоперацією".

Варшавський безпековий форум тривав 4-5 жовтня. У перший день форуму народу України вручили нагороду "Лицар Свободи" за протистояння російській агресії. Від імені народу України нагороду отримала перша леді Олена Зеленська.

Дивіться також: В окупованому Криму мобілізують кримських татар.

В окупованому Криму мобілізують кримських татар. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:58 0:00

Найбільший корабель США прямує на північ Атлантики, на тлі загроз, що створює РФ 

Фото ВМС США, корабель "Джеральд Форд"

Найновіший і найсучасніший авіаносець Сполучених Штатів розпочав свій перший перехід на тренування із союзниками та патрулювання у відкритому морі Атлантики на тлі зростання напруженості в усьому світі.

Корабель США Gerald R. Ford прибув до північної Атлантики у вівторок. Він є головним кораблем авіаносної ударної групи, яка включає шість кораблів з країн НАТО, кілька військових кораблів США та підводний човен.

«Ми збираємося використовувати всю Атлантику для навчань, — сказав журналістам перед дислокацією капітан ВМС Пол Ланзілотта, командир корабля. - Ми збираємося виконувати практично всі наявні завдання військово-морської авіації».

«Найбільший і найкрутіший військовий корабель Америки», як його називають ВМС, включає майже два десятки нових технологій, має повністю перероблену кабіну польоту, що дозволяє йому здійснювати на 30% більше рейсів, ніж іншим кораблям США.

Серед нових технологій атомного авіаносця — абсолютно нова радарна система для виявлення загроз і електромагнітна система запуску літаків (EMALS), яка використовується для катапультування літаків з корабля. Старіші американські авіаносці використовують парові катапульти, які потребують значного простору на судні для паропроводів, повернення конденсату та прісної води, необхідної для виробництва пари.

USS Ford є найбільшим військовим кораблем у світі, тоннажністю 112 000 тонн, що на 12 000 тонн більше, ніж авіаносці класу «Німіц», і на 32 000 більше, ніж третій за величиною військовий корабель у світі: новий китайський авіаносець «Фуцзянь».

Завдяки суттєвій модернізації та автоматизації, для керування кораблем потрібно приблизно на 600 моряків менше, ніж авіаносцям класу «Німіц». Очікується, що ця зміна заощадить мільярди доларів протягом 50 років служби корабля.

Поточна ударна група корабля включає війська з Канади, Данії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Нідерландів, Швеції, Іспанії та Сполучених Штатів. За даними ВМС США, це найбільша демонстрація сили партнерства в Атлантиці з часів Другої світової війни.

Ланзілотта сказав, що перехід в північній Атлантиці слугуватиме підготовкою до більш тривалої дислокації наступного року. За словами віце-адмірала Дена Дваєра, командувача Другого флоту США США, корабель також візьме участь у навчаннях з протиповітряної оборони, інформування про морську територію, морських ударів на далекі відстані, розподілених морських операцій, навчань з боротьби з підводними човнами, а також військово-морської інтеграції.

«У цій сфері стратегічної конкуренції ми більше не можемо вважати, що географія забезпечує нам захист і протистояння, які ми мали в минулому», — сказав Дваєр.

Це розгортання відбулося через сім місяців після того, як Росія незаконно вторглася в Україну, і лише через кілька тижнів після того, як президент Росії Володимир Путін закликав мобілізувати ще 300 000 військових, щоб протистояти великим втратам на полі бою.

За словами Брюса Джонса, професора-консультанта Стенфордського університету та директора проекту Інституту Брукінгса з міжнародного порядку та стратегії, незважаючи на те, що дії Москви в Україні зосереджені на сухопутних силах, військово-морський флот Москви залишається ризиком.

«Ми спостерігали значне зростання військово-морської активності Росії в Арктиці перед вторгненням до України. Тому Північна Атлантика є дуже важливим місцем, де нам доведеться стримувати Росію», — сказав він Голосу Америки.

Джонс вказує на можливу диверсію на газопроводі Nord Stream у Чорному морі як на приклад типу агресії, на яку можуть бути здатні російські військово-морські сили.

«Можливо, ми входимо у більш небезпечний період, тому що Росія цілком може прагнути до ескалації конфлікту за межі України, оскільки ситуація в Україні погіршується для нього [Путіна]», — сказав він «Голосу Америки».

Авіаносці використовуються як плавучі рухомі авіабази, які забезпечують повітряне прикриття для кораблів у морі та наступальні можливості по всьому світу, як, наприклад, коли авіаносці використовувалися для нанесення авіаударів проти Ісламської держави.

Мелані Сіссон, науковий співробітник із зовнішньої політики Інституту Брукінгса, сказала, що авіаносії слугували «хребтом для Сполучених Штатів з точки зору демонстрації сили», а є символом відданості США союзникам по всьому світу.

USS Ford — перший корабель нового класу авіаносців за понад 45 років. Очікується, що головний корабель авіаносців класу "Німіц", USS Nimitz, буде виведено із використання після остаточного розгортання в найближчі місяці.

Через проблеми з інтеграцією нових технологій і дизайну USS Ford відставав від графіка і перевищував бюджет на мільярди доларів.

Більше

XS
SM
MD
LG