Спеціальні потреби

Ритм-енд-блюз - родзинка Фестивалю народної творчості у Вашингтоні


У Сполучених Штатах, де змішалось чимало культур світу, виникло і кілька унікальних стилів музики, які завоювали популярність далеко за межами Америки. Один з таких жанрів – ритм-енд-блюз, що ліг в основу рок-н-ролу. Класичними виконавцями цього стилю вважаються Бі-Бі Кінґ, Рей Чарльз, Тіна Тернер. У цьому жанрі працювали Майкл Джексон, Витні Г’юстон та Стіві Вондер. А у наш час до ритм-енд-блюзу вдаються такі мега-зірки як гурт «Black Eyed Peas», Марая Керрі, Дженіфер Лопез. Про історію та таємниці успіху цього жанру нещодавно розповідали на Фестивалі народної творчості у Вашингтоні.

Ритм-енд-блюз справжній скарб американської історії, що назавжди змінив масову культуру у США та Європі. Такі гурти, як популярний у 60-их «Funk Brothers», мали нагоду вшанувати цей музичний стиль на фестивалі народної творчості, який пройшов у Вашингтоні.

Ритм-енд-блюз зародився у негритянських гетто великих американських міст на початку 40-их років минулого століття. Урбанізований блюз, як ще його називають, об’єднав ударні інструменти, саксофони, гітари, а згодом і електрогітари.

Цікаво, що у свої 70 з плюсом ритм-енд-блюз не втрачає популярності. Переконатися у цьому можна було на вашингтонському фестивалі, що зібрав і малих і старих, які прийшли, аби послухати музику і потанцювати. Дехто навіть згадав танцювальні рухи з популярного протягом понад 35 років телешоу.

Лоні Банч – директор Національного музею афро-американської історії відкривав павільйон ритм-енд-блюзу:

«Це музика, що розповідає про Америку, це також музика, що говорить про біль, про стійкість. У певному сенсі цей стиль став універсальною музикою, а музика заражає. Можна перебувати будь-де у світі і чути як люди відтворюють ритм-енд-блюз, настільки вона особлива».

Ветеран ритм-енд-блюзу Джері Вільямс каже, що його гурт завжди надихали пісні легендарних виконавців 40-их років:

«Ритм-енд-блюз дає мені чудовий заряд. Наприклад як у пісні: «Погане віскі змусило мене залишити свій щасливий дім»».

У 50-60-их роках найвідомішим посланцем ритм-енд-блюзу був Джеймс Браун, який захоплював аудиторію своїм інноваційним на той час швидким темпом, що згодом ліг в основу рок-н-ролу.

Успіху ритм-енд-блюзу посприяли і жінки-виконавиці, як Діана Росс та гурт «Supremes».

На фестиваль до Вашингтона приїхала і Мейбл Джон. Вона була першою жінкою, яка отримала контракт зі студією звукозапису «Mowtown». Свого часу Мейбл виступала навіть з легендарним Реєм Чарльзом. Співачка каже, що ритм-енд-блюз це форма мистецтва, яку всі розуміють:

«Ритм-енд-блюз це енергійний ритм, це послання серця. Якщо серце болить, музика це передасть. Якщо серце щасливе, ви це почуєте. Якщо ви намагаєтеся будь-що сказати, вона це висловить. Це душа».

У 70-их роках лідером ритм-енд-блюзу стала група «Temptations». А згодом сам Майкл Джексон. Сьогодні ритм-енд-блюз продовжує розвиватися завдяки молодим виконавцям, які черпають наснагу у давніх традиціях афроамериканської культури. Таємниця популярності цього стилю, кажуть його прихильники, у тому, що він виходить за вікові, расові чи соціальні межі.

XS
SM
MD
LG