Спеціальні потреби

Актуально

Росія готується до затяжної війни – аналітики

Українські солдати провели в окопах вже понад півроку і швидко звідти не вийдуть –аналітики прогнозують затяжну війну.

Росія готується до затяжної війни, вважають західні оглядачі. Вони доходять цього висновку, аналізуючи російські заяви, а також дії, спрямовані на підготовку до «війни на виснаження». Так вони називають можливе тривале протистояння, в якому жодна зі сторін не зможе суттєво змінити ситуацію на полі бою впродовж багатьох місяців, і умови завершення війни залежатимуть від того, в кого залишатиметься більше ресурсів.

Про те, що російські ресурси виснажуються, писали цими днями чимало аналітиків. За підрахунками журналу Forbes, з 24 лютого Україна знищила російської військової техніки на 16,6 мільярда доларів. Росія втратила понад 12 тисяч одиниць техніки, вважають оглядачі журналу.

Але, на думку багатьох аналітиків, головна проблема Кремля полягає не у фінансових та збройних ресурсах, а передусім - людських. США оцінюють російські втрати на рівні 80 тисяч вбитими і пораненими, що становить приблизно половину. Без поповнення цих ресурсів, Кремлю буде важко продовжувати війну, вважають оглядачі.

Для чого потрібні нові солдати, як не для затяжної війни? Дослідниця з RAND

Російська влада намагалася заманювати новобранців, пропонуючи їм значні грошові заохочення та інші пільги. Згідно з повідомленнями у пресі, навіть довірена особа президента Володимира Путіна, Євген Пригожин намагався завербувати ув’язнених у тюрмах, обіцяючи їм звільнення після півроку на війні в Україні. А наприкінці травня Путін підписав закон, який скасовує 40-річний вік для військовослужбовців-контрактників.

Проте необхідної цифри ці заходи не дали, і головну дилему Кремля оглядачі вбачали у тому, як влада зможе набрати більше військових для війни в Україні, не оголошуючи загального призову.

Аналітики вважають, що призов міг би зруйнувати суспільний контракт в Росії. Згідно з ним влада зберігає видимість нормального життя, не називаючи війну війною і не повідомляючи про справжні втрати на війні, а народ не протестує проти війни і готовий миритися з наслідками економічних санкцій та втратами життів, за які влада пропонує компенсації.

Але, як зауважують оглядачі, цей негласний контракт буде підданий значному випробуванню після того, як у четвер, 25 серпня, президент Росії Володимир Путін наказав різко збільшити чисельність своїх збройних сил. Згідно з указом, який президентська канцелярія оприлюднила на веб-сайті Кремля, чисельність Збройних сил Росії виросте з 1,9 мільйона до 2,04 мільйона осіб. При цьому з 1 січня, коли указ набере чинності, бойовий склад зросте на 137 тисяч осіб до 1,15 мільйона військових.

Таким чином, як вважають кореспонденти газети New York Times, Кремль відмовився від політики, яку проводив багато років, і яка мала на меті скоротити «роздуту» армію, замінивши призовників професійними військовими. Тобто через великі втрати в Україні, – Росія потребує нових солдатів. А це, на думку оглядачів, означає, що вона готується до тривалої війни в Україні.

Газета цитує старшу дослідницю корпорації RAND Дару Массікот, яка говорить, що це не той крок, який робить влада, коли очікує швидкого завершення війни. «Це те, що ви робите, коли будуєте якийсь план тривалого конфлікту», – сказала дослідниця.

Незважаючи на перевагу в артилерії та ракетах дальньої дії, російські війська не можуть просунутися вглиб України з липня, коли впало місто Лисичанськ у Луганській області, кажуть військові аналітики та репортери на місцях, яких цитує NYT. Вони пояснюють уповільнення темпів наступу Росії нестачею живої сили. Не допомогли і спроби залучити добровольців та найманців в рамках того, що деякі аналітики назвали «невидимою мобілізацією».

Росіяни готові воювати ще довго, бо російські еліти і суспільство прагнуть реваншизму – Снігова

Російсько-американська дослідниця з Університету Джорджа Вашингтона Марія Снігова також вважає, що ця війна може тривати ще довго, і що конфлікт цей почався не півроку тому.

«Тепер зрозуміло, що це почалося не в 2022 році, а в 2014 чи навіть у 2003 році», – пише російська політологиня на своїй сторінці у мережі Twitter.

«Ймовірно, це затяжна війна на роки, – каже вона. – Це може тривати періодами з перервами та ескалацією, принаймні до смерті Путіна».

Снігова переконана, що всупереч поширеній думці, проблема не тільки в Путіні, а в російських елітах і суспільстві, у відсутності фундаментальних змін у їхньому мисленні після 1990-го року.

На підставі аналізу складу та поглядів російських еліт з початку 1990-х років і суспільної поведінки, вона каже, що переконана, що «постімперський реваншизм пострадянської Росії був у тій чи іншій формі історично неминучим».

На її думку, підтримка України з боку Заходу нині є безпрецедентною, але немає жодної впевненості, що вона може тривати роками. Дослідниця не поділяє оптимізму російських лібералів, які кажуть, що Україна вже перемогла. Снігова вважає, що Росія ще може перейти у наступ, захопити Одесу і цим зруйнувати українську економіку. «Цього не можна допустити за жодних обставин», – каже дослідниця.

Але з іншого боку, Захід має небагато інструментів, щоб цього не допустити. Санкції не зуміли зупинити війну, хоча підірвали російську економічну спроможність. І це, з огляду на ядерний статус Росії, вона вважає єдиним реальним заходом – позбавити Росію ресурсів для зовнішньої агресії.

Російська оборонна промисловість не зможе відновитися без допомоги Китаю – британський дослідник

Британський дослідник Сідхарт Каушал з Королівського інституту об’єднаних служб (RUSI), що є найстарішим у світі та провідним аналітичним центром у сфері оборони та безпеки Великої Британії, каже, що справді, російському керівництву вдалося протриматися півроку і справляти враження, ніби санкції не діють. Але спроможність Росії вести тривалий конфлікт він оцінює як «низьку».

Слабкій промисловій базі Росії буде важко підтримувати програму імпортозаміщення, вважає Каушал. Навіть якщо її поставити на військову основу – це означає, що Росія не поповнить військовий потенціал без зовнішньої допомоги з боку Китаю. Крім того, російській системі військової підготовки буде важко створити чисельні боєздатні підрозділи – навіть якщо вона зможе відправити нових новобранців до існуючих підрозділів, що мають недостатню чисельність.

Британський дослідник пояснює, що в Росії є достатньо людей, яких можна мобілізувати, – загалом близько 1,6 мільйона осіб з певним військовим досвідом. «Питання в тому, наскільки легко можна зробити їх боєздатними», – зауважує він в одній зі своїх нещодавніх статей.

Сідхарт Каушал вважає, що з тим, як організована її армія зараз, коли тренування новачків проходить у їхніх же підрозділах, Росія не має можливості підготувати новобранців, щоб розпочати другий наступ або продовжити затяжну війну. Тому подальший хід війни, на його думку, залежатиме від її здатності зберегти ті регулярні підрозділи, які вона все ще має в Україні.

Всі новини дня

Компанія Meta викрила дві мережі дезінформації з Китаю та Росії

Логотип компанії Meta на фоні російського прапора крізь розбите скло

Компанія Meta, яка є материнською компанією Facebook, заявила про вимкнення мереж вебсайтів в Китаї та Росії, які займалися операціями із впливу.

Зокрема, за даними компанії, мережа в Росії була націлена насамперед на Німеччину, Францію, Італію, Україну та Великобританію.

В операції брали участь понад 60 веб-сайтів, створених для імітації законних новинних сайтів, зокрема були створені копії таких газет як The Guardian у Великобританії та німецької Der Spiegel. Втім замість новин, які публікують на своїх сайтах оригінальні видання, ці фейкові сайти містили посилання на російську пропаганду та дезінформацію про Україну.

Meta визнає, що російська операція почалася в травні цього року. На своїх сайтах так звані новинні організації публікували статті, в яких критикували Україну та українських біженців, підтримували Росію та стверджували, що санкції Заходу проти Росії матимуть зворотний ефект.

Крім того, вони рекламували свої статті у багатьох інтернет-сервісах, включаючи Facebook, Instagram, Telegram, Twitter, на веб-сайтах петицій Change.org, Avaaz і LiveJournal.

Цю інформаційну операцію Meta називає наймасштабнішою операцією російського походження. Задля ефективного впровадження таких підроблений веб-сайтів, Росія також використала висвітлювання інформації різними мовами, що вимагало як технічних, так і лінгвістичних інвестицій. Посилення в соціальних мережах, з іншого боку, покладалося насамперед на масивну рекламу.

У Meta заявляють, що під час їхнього розслідування, російська сторона одночасно створювала нові веб-сайти. Це є підтвердженням того, що в основі таких діяльностей Росії лежать фінансування та інвестиції.

Девід Агранович, директор із запобігання загрозам Meta, прокоментував успішне викриття платформ дезінформації на своїй сторінці у мережі Twitter: «Ми знаємо, що загрозливі суб’єкти наполегливі та намагатимуться відновитися. Ми продовжуватимемо досліджувати такі мережі, ліквідовувати їх, ділитися інформацією з правоохоронними органами та колегами галузі та публікувати наші висновки».

Операція впливу з боку Китаю, за даними компанії, проходила на кількох платформах соціальних мереж і була першою, що спрямована на внутрішню політику США напередодні проміжних виборів 2022 року, а також на зовнішню політику Чехії відносно Китаю та України.

У Чехії ця діяльність була здебільшого антиурядовою, критикувалась державна підтримка України у війні з Росією, як війна впливає на чеську економіку, - мовиться у прес-релізі компанії. "Кожен кластер облікових записів публікував контент у невеликих обсягах у робочий час у Китаї, а не тоді, коли цільова аудиторія (цих сторінок - ред.) зазвичай не спала", - повідомляє Meta.

Щоб підтримати подальші дослідження подібних крос-інтернет-діяльностей, Meta включила до свого звіту список доменів, петицій і каналів Telegram, які, на їх думку, пов’язані з цією операцією.

У статті використані матеріали з веб-сайтів Meta та Associated Press.

Дивіться також: У США закликають Росію припинити війну на ядерних об'єктах

Українців в окупації змушують до участі в "пародії на виборчий процес" - посол США в ОБСЄ

Представники так званої "виборчої комісії" проводять псевдореферендум у Маріуполі, 24 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko

Фіктивні "референдуми", скликані Росією на окупованих територіях України - це ніщо інше як "пропагандистські трюки для легітимізації насильницького захоплення українських територій Росією". Про це під час спеціального брифінгу Державного департаменту США у Брюсселі заявив постійний представник США в ОБСЄ Майкл Карпентер.

"Повідомлення свідчать про те, що збройні сили змушують людей голосувати у власних домівках, і що багатьом працівникам погрожують втратою роботи, якщо вони не проголосують", - наголосив Карпентер, говорячи, зокрема, про Маріуполь.

Псевдореферендум у Маріуполі, 25 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko
Псевдореферендум у Маріуполі, 25 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko

"Це ті ж самі громадяни, які постраждали від війни, які піддалися жорстокому процесу фільтрації, іноді під тортурами, і тепер змушені в повній пародії на виборчий процес дати свою згоду на неоколоніальні претензії Росії. Якби це не була така трагедія, це цілком можна було б кваліфікувати як пародію", - сказав представник США в ОБСЄ.

Псевдореферендум у Маріуполі, 25 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko
Псевдореферендум у Маріуполі, 25 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що президент США Джо Байден назвав ці "референдуми" - "хибним приводом для спроби силової анексії частин України шляхом зухвалого порушення міжнародного права, включаючи Статут ООН". Американський глава держави запевнив, що США не визнають "результати" і пообіцяв швидкі та суворі економічні заходи щодо Росії у відповідь.

Напередодні про запровадження нових санкцій через псевдореферендуми проти 92 осіб та організацій в Росії оголосила Велика Британія​. Відповідні санкції анонсує і ЄС.

27 вересня Палата громад Парламенту Канади одноголосно прийняла заяву про засудження фейкових референдумів та декларувала, що Оттава ніколи не визнає їхню легітимність, повідомила посолка України у Канаді Юлія Ковалів.

Країни НАТО також заявили, що не визнають "незаконну і неправову" анексію Криму, а також окупованих Росією територій України.

Українська влада також наголошує, що це "голосування" не матиме реальних наслідків.

Минулого тижня у Кремлі заявляли, що після проведення "референдумів" в окупованих районах України, для захисту новостворених так званих "російськи територій" можуть бути використані всі наявні засоби, включно із ядерною зброєю.

Російські ЗМІ вже оприлюднили попередні результати так званих "референдумів" на окупованих територіях. За їхніми даними, 96% "голосів" на окупованих територіях висловились за приєдання до Росії, повідомляє Reuters.

Псевдореферендум у Маріуполі, 25 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko
Псевдореферендум у Маріуполі, 25 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko

У вівторок у Нью-Йорку о 15:00 за місцевим часом відбудеться скликане Україною засідання Ради безпеки ООН щодо так званих "референдумів".

Тим часом британська розвідка повідомляє, що президент РФ Володимир Путін 30 вересня під час виступу перед обома палатами російського парламенту може оголосити про анексію окупованих українських територій, повідомляє "Радіо Свобода".

У статті використано матеріали "Радіо Свобода", Reuters.

Дивіться також: Як Краків допомагає українським біженцям

Допомога українським біженцям в Кракові: фундація «Зустріч». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:46 0:00

Міністерка енергетики США: Ми закликаємо Росію негайно припинити військові дії на ядерних об’єктах в Україні. Відео

Виступаючи на конференції МАГАТЕ, міністерка енергетики США Дженніфер Ґренголм вкотре підкреслила "непохитну підтримку уряду та народу України" з боку Вашингтона та його "відданості безпеці та захисту українських ядерних об'єктів під час варварського вторгнення Росії".

"Не бачимо причин коригувати нашу власну ядерну позицію" - Білий дім про ядерні погрози Росії 

Речниця Білого дому Карін Жан-П’єр заявила: "Ми сприймаємо ці загрози дуже серйозно. Наразі ми не бачимо жодних причин коригувати нашу власну ядерну позицію". 

США не бачать готовності Росії застосовувати ядерну зброю, але погрози з Кремля сприймають дуже серйозно. Про це заявила речниця Білого дому Карін Жан-П’єр у понеділок 26 вересня.

"Що стосується будь-яких доказів чи шансів – наразі ми цього не бачимо. Але ми сприймаємо ці загрози дуже серйозно. Наразі ми не бачимо жодних причин коригувати нашу власну ядерну позицію", – так речниця Білого дому відповіла на запитання, чи вважають США, що шанси застосування Росією ядерної зброї зараз вищі, ніж це було на початку повномасштабного вторгнення до України.

Напередодні Держсекретар США Ентоні Блінкен в інтерв'ю одному з американських каналів заявив, що США закликають Кремль припинити розмови про можливе використання ядерної зброї.

Блінкен також запевнив, що у США вже є план реагування на випадок, якщо Москва вирішить використати ядерну зброю.

Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що США дадуть рішучу відповідь на будь-яке застосування Росією ядерної зброї проти України і що Вашингтон вже повідомив Москву про "катастрофічні наслідки", з якими вона зіткнеться. Він не уточнив, якою саме буде відповідь США, але наголосив, що Сполучені Штати приватно "докладно пояснили Москві, що саме це означатиме".

Володимир Путін 21 вересня сказав, що Росія готова використовувати "всі наявні засоби" для захисту "своїх територій". Після так званих "референдумів" Росія може вважати українські території "своїми землями".

Допомога українським біженцям в Кракові: фундація «Зустріч». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:46 0:00

Українців у полоні РФ систематично страчують, гвалтують, обмежують у їжі, воді й медичній допомозі - ООН

Пошук тіл загиблих після звільнення від російської окупації в Ізюмі, Харківщина, 26 вересня 2022. REUTERS/Abdelaziz Boumzar

Російські сили та проросійські збройні угруповання піддавали українських в’язнів позасудовим стратам, сексуальному насильству та іншим зловживанням. Про це йдеться у доповіді офісу ООН з прав людини, яку оприлюднили у вівторок, повідомляє Reuters.

У звіті, опублікованому Управлінням Верховного комісара з прав людини, виявлено певні порушення прав обома сторонами конфлікту, але висловлюється особливе занепокоєння з приводу жорстокого поводження з цивільними та військовополоненими з боку російських військ і афілійованих збройних груп.

Звіт охоплює період з 1 лютого по 31 липня та заснований на роботі Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні. Росія та Україна заперечують звинувачення в порушеннях прав людини.

"Триваючий збройний напад Російської Федерації на Україну і пов’язані з ним бойові дії призвели до жахливої ситуації з правами людини по всій країні. Збройний конфлікт призвів до широкого спектру порушень прав людини, які стосуються як цивільних осіб, так і учасників бойових дій", – йдеться у звіті.

Голова місії Матильда Богнер заявила, що українські військовополонені "піддавалися жорстокому та такому, що принижує гідність, поводженню з боку російських сил безпеки та афілійованих збройних груп, яке, як видається, було систематичним", - сказала вона, представляючи звіт на прес-конференції в Києві.

Днями голова слідчого органу, уповноваженого ООН, заявив, що Росія вчинила воєнні злочини, включаючи позасудові страти, зґвалтування, тортури, відсутність їжі, води та медичної допомоги та ув’язнення дітей на окупованих нею територіях в Україні, що "можуть бути кваліфіковані як воєнні злочини".

Слідчі ООН заявили, що продовжують документувати та перевіряти твердження про незаконні вбивства сотень мирних жителів російськими збройними силами у звільнених після російської окупації Київській, Сумській та Харківській областях.

Слідство також задокументувало щонайменше шість вбивств цивільних осіб в Україні, яких вважають зрадниками за ймовірну співпрацю з Росією на окупованих територіях.

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що Росія може готуватись до примусової мобілізації українських військовополонених для того, щоб вони воювали на боці РФ, що порушить Женевську конвенцію про поводження із військовополоненими.

У статті використано матеріали Reuters.

Дивіться також: Інтерв'ю з дружиною звільненого з полону Сергія Волинського

Інтерв’ю «Голосу Америки» з дружиною Сергія Волинського. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:39 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG