Спеціальні потреби

Актуально

Росія готується до затяжної війни – аналітики

Українські солдати провели в окопах вже понад півроку і швидко звідти не вийдуть –аналітики прогнозують затяжну війну.

Росія готується до затяжної війни, вважають західні оглядачі. Вони доходять цього висновку, аналізуючи російські заяви, а також дії, спрямовані на підготовку до «війни на виснаження». Так вони називають можливе тривале протистояння, в якому жодна зі сторін не зможе суттєво змінити ситуацію на полі бою впродовж багатьох місяців, і умови завершення війни залежатимуть від того, в кого залишатиметься більше ресурсів.

Про те, що російські ресурси виснажуються, писали цими днями чимало аналітиків. За підрахунками журналу Forbes, з 24 лютого Україна знищила російської військової техніки на 16,6 мільярда доларів. Росія втратила понад 12 тисяч одиниць техніки, вважають оглядачі журналу.

Але, на думку багатьох аналітиків, головна проблема Кремля полягає не у фінансових та збройних ресурсах, а передусім - людських. США оцінюють російські втрати на рівні 80 тисяч вбитими і пораненими, що становить приблизно половину. Без поповнення цих ресурсів, Кремлю буде важко продовжувати війну, вважають оглядачі.

Для чого потрібні нові солдати, як не для затяжної війни? Дослідниця з RAND

Російська влада намагалася заманювати новобранців, пропонуючи їм значні грошові заохочення та інші пільги. Згідно з повідомленнями у пресі, навіть довірена особа президента Володимира Путіна, Євген Пригожин намагався завербувати ув’язнених у тюрмах, обіцяючи їм звільнення після півроку на війні в Україні. А наприкінці травня Путін підписав закон, який скасовує 40-річний вік для військовослужбовців-контрактників.

Проте необхідної цифри ці заходи не дали, і головну дилему Кремля оглядачі вбачали у тому, як влада зможе набрати більше військових для війни в Україні, не оголошуючи загального призову.

Аналітики вважають, що призов міг би зруйнувати суспільний контракт в Росії. Згідно з ним влада зберігає видимість нормального життя, не називаючи війну війною і не повідомляючи про справжні втрати на війні, а народ не протестує проти війни і готовий миритися з наслідками економічних санкцій та втратами життів, за які влада пропонує компенсації.

Але, як зауважують оглядачі, цей негласний контракт буде підданий значному випробуванню після того, як у четвер, 25 серпня, президент Росії Володимир Путін наказав різко збільшити чисельність своїх збройних сил. Згідно з указом, який президентська канцелярія оприлюднила на веб-сайті Кремля, чисельність Збройних сил Росії виросте з 1,9 мільйона до 2,04 мільйона осіб. При цьому з 1 січня, коли указ набере чинності, бойовий склад зросте на 137 тисяч осіб до 1,15 мільйона військових.

Таким чином, як вважають кореспонденти газети New York Times, Кремль відмовився від політики, яку проводив багато років, і яка мала на меті скоротити «роздуту» армію, замінивши призовників професійними військовими. Тобто через великі втрати в Україні, – Росія потребує нових солдатів. А це, на думку оглядачів, означає, що вона готується до тривалої війни в Україні.

Газета цитує старшу дослідницю корпорації RAND Дару Массікот, яка говорить, що це не той крок, який робить влада, коли очікує швидкого завершення війни. «Це те, що ви робите, коли будуєте якийсь план тривалого конфлікту», – сказала дослідниця.

Незважаючи на перевагу в артилерії та ракетах дальньої дії, російські війська не можуть просунутися вглиб України з липня, коли впало місто Лисичанськ у Луганській області, кажуть військові аналітики та репортери на місцях, яких цитує NYT. Вони пояснюють уповільнення темпів наступу Росії нестачею живої сили. Не допомогли і спроби залучити добровольців та найманців в рамках того, що деякі аналітики назвали «невидимою мобілізацією».

Росіяни готові воювати ще довго, бо російські еліти і суспільство прагнуть реваншизму – Снігова

Російсько-американська дослідниця з Університету Джорджа Вашингтона Марія Снігова також вважає, що ця війна може тривати ще довго, і що конфлікт цей почався не півроку тому.

«Тепер зрозуміло, що це почалося не в 2022 році, а в 2014 чи навіть у 2003 році», – пише російська політологиня на своїй сторінці у мережі Twitter.

«Ймовірно, це затяжна війна на роки, – каже вона. – Це може тривати періодами з перервами та ескалацією, принаймні до смерті Путіна».

Снігова переконана, що всупереч поширеній думці, проблема не тільки в Путіні, а в російських елітах і суспільстві, у відсутності фундаментальних змін у їхньому мисленні після 1990-го року.

На підставі аналізу складу та поглядів російських еліт з початку 1990-х років і суспільної поведінки, вона каже, що переконана, що «постімперський реваншизм пострадянської Росії був у тій чи іншій формі історично неминучим».

На її думку, підтримка України з боку Заходу нині є безпрецедентною, але немає жодної впевненості, що вона може тривати роками. Дослідниця не поділяє оптимізму російських лібералів, які кажуть, що Україна вже перемогла. Снігова вважає, що Росія ще може перейти у наступ, захопити Одесу і цим зруйнувати українську економіку. «Цього не можна допустити за жодних обставин», – каже дослідниця.

Але з іншого боку, Захід має небагато інструментів, щоб цього не допустити. Санкції не зуміли зупинити війну, хоча підірвали російську економічну спроможність. І це, з огляду на ядерний статус Росії, вона вважає єдиним реальним заходом – позбавити Росію ресурсів для зовнішньої агресії.

Російська оборонна промисловість не зможе відновитися без допомоги Китаю – британський дослідник

Британський дослідник Сідхарт Каушал з Королівського інституту об’єднаних служб (RUSI), що є найстарішим у світі та провідним аналітичним центром у сфері оборони та безпеки Великої Британії, каже, що справді, російському керівництву вдалося протриматися півроку і справляти враження, ніби санкції не діють. Але спроможність Росії вести тривалий конфлікт він оцінює як «низьку».

Слабкій промисловій базі Росії буде важко підтримувати програму імпортозаміщення, вважає Каушал. Навіть якщо її поставити на військову основу – це означає, що Росія не поповнить військовий потенціал без зовнішньої допомоги з боку Китаю. Крім того, російській системі військової підготовки буде важко створити чисельні боєздатні підрозділи – навіть якщо вона зможе відправити нових новобранців до існуючих підрозділів, що мають недостатню чисельність.

Британський дослідник пояснює, що в Росії є достатньо людей, яких можна мобілізувати, – загалом близько 1,6 мільйона осіб з певним військовим досвідом. «Питання в тому, наскільки легко можна зробити їх боєздатними», – зауважує він в одній зі своїх нещодавніх статей.

Сідхарт Каушал вважає, що з тим, як організована її армія зараз, коли тренування новачків проходить у їхніх же підрозділах, Росія не має можливості підготувати новобранців, щоб розпочати другий наступ або продовжити затяжну війну. Тому подальший хід війни, на його думку, залежатиме від її здатності зберегти ті регулярні підрозділи, які вона все ще має в Україні.

Всі новини дня

Глава Мінцифри розповів про комунікацію з Ілоном Маском та "нижчі ціни" на Starlink  

Ілон Маск - "один з найбільших приватних донорів нашої майбутньої перемоги" - сказав міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров (AP Photo/Armando Franca)

Віцепрем’єр-міністр України та міністр цифрової трансформації Михайло Федоров назвав американського мільярдера Ілона Маска "одним із найбільших приватних донорів майбутньої перемоги України". Про це він сказав в інтерв'ю Радіо Свобода, яке опублікували 3 лютого.

«Я думаю, що його [Ілона Маска] особистий вклад, його компанії – це більше, ніж 100 мільйонів доларів. І це інвестиції. Він є одним з найбільших приватних донорів нашої майбутньої перемоги. Тому на сьогодні у нас продовжується комунікація. Нещодавно я йому відправляв фото останньої партії Starlink, як їх використовують люди, як живляться оператори, енергетична інфраструктура", – сказав очільник Мінцифри України.

Михайло Федоров повідомив, що підтримує зв'язок з Ілоном Маском і розповідає йому про Україну.

"Я намагаюсь донести нашу позицію, трохи більше розповідати про Україну, поки що є зворотний зв'язок і є допомога. І я дуже обережно ставлюся до наших відносин, намагаюся показувати, що ми максимально ефективні партнери", - розповів міністр журналістці Радіо Свобода Софії Середі. За словами Федорова, він надсилає Ілону Маску фотографії та меми зі "старлінками".

На уточнення про те, чи вплинули якимось чином заяви Маска про неможливість безплатно надати Україні термінали Starlink, Федоров зазначив, що після цього «Україна отримала вже багато партій за ціною, яка трохи нижча, ніж взагалі вони коштують... Вони продовжують нас активно підтримувати».

Федоров наголосив на важливості терміналів Starlink на цій війні: "Моя суб'єктивна думка, що HIMARS у важливості такі ж самі, як Starlink. І можливо "старлінки" навіть трохи важливіші. Тому що це зв'язок для наших військових, це зв'язок для наших цивільних, це елемент критичної інфраструктури нашої армії, нашої країни".

За словами міністра, наразі в Україні є понад 30 тисяч "старлінків", "зараз ми привеземо ще одну партію із 10 тисяч", додав глава Мінцифри.

Starlink Ілона Маска – це супутникова інтернет-мережа компанії SpaceX, до якої входить понад 2000 супутників, що обертаються навколо Землі та зв’язуються з тисячами наземних терміналів.

У лютому з початком повномасштабного російського вторгнення в Україну Ілон Маск безплатно надав Україні термінали Starlink для потреб українських військових.

13 жовтня американський канал CNN із посиланням на лист, який отримав у своє розпорядження, повідомив, що компанія Ілона Маска SpaceX ще у вересні звернулася до Міноборони США із проханням взяти на себе фінансування використання Starlink для українського уряду та армії. Йдеться про понад 120 мільйонів доларів до кінця року і близько 400 мільйонів на наступний рік.

У жовтні цього ж року очільник SpaceX Ілон Маск заявив, що надання Starlink Україні коштувало його компанії 80 мільйонів доларів і може перевищити 100 мільйонів до кінця року. Він також писав у Твіттер, що задля досягнення миру Україна має залишатися нейтральною, а Крим треба віддати Росії.

Заява Маска викликала осуд українського суспільства та реакцію президента Володимира Зеленського. Пізніше Маск заявив, що продовжує підтримувати Україну, але виступає проти «масштабної ескалації» у війні Росії проти України.

Байден: США "подбають" про китайську повітряну кулю

Президент Джо Байден відповідає на запитання журналіста у суботу, 4 лютого 2023 року, на авіабазі Національної гвардії Хенкок Філд у містечку Сіракузи, штат Нью-Йорк. (AP Photo/Patrick Semansky)

Президент Джо Байден заявив у суботу, що Сполучені Штати «збираються подбати» про китайську повітряну кулю, яка, пролітаючи над територією Сполучених Штатів, імовірно, мала шпигунську місію.

Як повідомляє агентство Reuters, по дорозі до Нью-Йорка, Байден відповів на запитання журналіста про те, чи є плани збити повітряну кулю, що летить над континентальною частиною США.

«Ми подбаємо про це», – сказав президент США.

Куля спостереження, яка летіла на великій висоті над територією США, що Вашингтон вважає "явним порушенням" суверенітету США.

У п’ятницю держсекретар США Ентоні Блінкен повідомив, що у зв’язку з інцидентом він відклав свій візит до Китаю, який мав розпочатися протягом цих вихідних.

У телефонній розмові із колишнім міністром закордонних справ Китаю Ван Ї, якого нещодавно підвищили до посади високопоставленого чиновника із закордонних справ в комуністичній партії Китаю, Ентоні Блінкен назвав ситуацію з повітряною кулею "безвідповідальним вчинком і явним порушенням суверенітету США та міжнародного права, яке підірвало мету поїздки".

За даними Держдепу США, під час розмови держсекретар пояснив, що "зважаючи на цю проблему було б недоцільно відвідувати Пекін у цей час".

Як повідомив телеканал ABC News з посиланням на китайське інформаційне агентство "Сіньхуа", Ван Ї заявив, що Китай є відповідальною країною і завжди суворо дотримується міжнародного права, і обидві сторони повинні спілкуватися та уникати помилкових суджень.

У п'ятницю Китай визнав, що повітряна куля є китайською. У заяві Міністерства закордонних справ Китаю сказано, що це цивільний дирижабль, який використовувався для метеорологічних досліджень, що відхилився від свого маршруту через негоду.

Китай у своїй заяві також наголосив, що вони «не мали наміру порушити та ніколи не порушували територію чи повітряний простір будь-якої суверенної країни», і висловили жаль з приводу інциденту. У заяві зовнішньополітичного відомства КНР запевнили, що співпрацюватимуть зі США для розв'язання проблеми.

При цьому в заяві Пекін звинуватив «деяких політиків у США» у тому, що вони «скористалися» цією проблемою для дискредитації Китаю.

Представник Держдепартаменту сказав, що США залишаються при своїй думці, що куля використовувалася для спостереження.

Як повідомляє агентство Reuters, інцидент є ударом для тих, хто вважав, що візит держсекретаря Блінкена, про який в листопаді домовилися Байден і президент Китаю Сі Цзіньпін, міг би стати «запізнілою можливістю стабілізувати відносини, що стають все більш нестабільними». Останній візит держсекретаря США до Китаю відбувався у 2017 році.

У Вашингтоні помолилися за перемогу України у війні на Українському молитовному сніданку. Відео

У Вашинтоні за перемогу України у війні разом помолилися військові, діти, артисти, а також американські та українські політики. Український молитовний сніданок, який відбувся після національного молитовного сніданку у США, відкрила капеланка Конгресу.

Візит Байдена до Польщі обговорили представники канцелярії президента Польщі та Держдепу США

Чоловік із прапором США проходить повз американську бронемашину Stryker в м.Білосток, Польща. 24 березня 2015 року (AP Photo/Alik Keplicz)

Президент США Джо Байден може відвідати Польщу найближчим часом - про це повідомив голова Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі Марцин Пшидач після зустрічі у Вашингтоні з заступницею Держсекретаря США Венді Шерман та радником Білого дому з Нацбезпеки Джейком Салліваном.

“Як відомо від самого президента Байдена, президент Байден має намір приїхати до Польщі. Сьогоднішня розмова стосувалася саме цих планів на найближче майбутнє. Звичайно, подробиці такого візиту будуть повідомлені, коли буде визначена конкретна дата, але сьогоднішня розмова стала великим кроком вперед у питанні активізації зустрічей на найвищому політичному рівні між нашими президентами", – заявив Пшидач під час брифінгу з журналістами у Вашингтоні. Відео його брифінгу опублікувало Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі.

На запитання, чи є втома в американців від війни в Україні, Пшидач відповів, що «ні в Держдепартаменті, ні в Раді національної безпеки Білого дому не бачив такої втоми, навпаки». Він додав, що побачив "ідеї, активність і чуйність до наших [польських – ред.] ідей. Ми єдині й будемо працювати для збереження євроатлантичної єдності".

Водночас польські ЗМІ повідомляють, що президент Польщі Анджей Дуда у відповідь на питання про візит Байдена сказав, що “американська адміністрація, Білий дім несуть відповідальність за підтвердження такого візиту. … Президент [Байден] сказав, що він приїде в нашу частину Європи, тому ми очікуємо, що він обов’язково приїде, але детальну програму цього візиту оголосить американська сторона”.

У п’ятницю, 3 лютого, заступниця держсекретаря США Венді Шерман провела зустріч з радниками з питань національної безпеки Польщі – Марцином Пшидачем та Яцеком Сєвєрою.

“Продуктивна зустріч із радниками з питань національної безпеки Польщі Марцином Пшидачем та Яцеком Сєвєрою, щоб обговорити наше глибоке партнерство, лідерство Польщі у прийнятті українських біженців, нашу позицію проти агресії Росії та стратегічний діалог США та Польщі”, - написала у Твіттері Венді Шерман, заступниця Державного секретаря США.

Прес-служба Державного департаменту США повідомила, що сторони, серед іншого, “обговорили життєво важливу допомогу Україні та необхідність притягнення Росії до відповідальності за її жорстоку війну”.

Марцин Пшидач додав, що під час розмов з американськими посадовцями обговорювали також потенційні сценарії, як відповісти на потенційний наступ російських військ в Україні.

"Друга тема [обговорень] - це ситуація в самій Україні, можливі сценарії, які Володимир Путін найближчим часом може спробувати реалізувати, його очікуваний наступ. Яким чином відповісти на цей наступ, як мала б відповісти Україна, і як ми - сусідні країни-партнери - можемо їй допомогти", - розповів журналістам голова Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі та радник із нацбезпеки Марцин Пшидач.

Як повідомляв Голос Америки, окрему зустріч у Вашингтоні Марцин Пшидач, очільник Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі, та Яцек Сєвєра, голова Бюро національної безпеки Польщі, провели із Джейком Салліваном, радником Білого дому із національної безпеки США.

Про можливий візит президента Байдена у Польщу повідомляло раніше американське видання NBC News. Як писав Голос Америки, за даними цього ЗМІ, Білий дім розглядає кілька місць ймовірного візиту Байдена в Європу, включаючи Польщу. Таким чином в адміністрації вивчають способи, як Байден може відзначити річницю початку повномасштабної російської війни в Україні.

30 січня президент США підтвердив, що має намір відвідати Польщу, але ще не знає, коли саме.

"Танкісти ЗСУ швидко освоюють керування могутнім Challenger 2" - Міноборони Великої Британії  

Танки "Челленджер 2" та "Леопард 2" під час тренувань у Польщі. Фото: Міністерство оборони Великої Британії  

Міноборони Великої Британії повідомило, що українські танкісти дуже швидко засвоюють керування важкими танками “Челленджер 2”.

«Танкісти Збройних Сил України швидко освоюють керування могутнім Challenger 2 цього тижня. Велика Британія надає Україні танки Challenger 2, щоб допомогти їй захистити свою Батьківщину та повернути свою територію”, - написало у Твіттері Міністерство оборони Великої Британії й оприлюднило фотографії із тренувань українських екіпажів.

На сайті Кабінету міністрів Великої Британії повідомляють, що в суботу, 4 лютого, британський прем’єр Ріші Сунак провів телефонну розмову із президентом України Володимиром Зеленським.

“Прем’єр-міністр сказав, що минулого тижня зустрічався з українськими військовими, що тренуються у Великій Британії, його надихнула їхня мужність та історії про їхніх близьких вдома”, - мовиться у повідомленні британського уряду.

"Його увага зосереджена на тому, щоб забезпечити якнайшвидше надходження оборонної військової техніки Великої Британії на лінію фронту", - йдеться у повідомленні Офісу глави британського уряду.

Президент України Володимир Зеленський під час розмови подякував прем’єр-міністру Сунаку за танки та за навчання українських військових.

«У розмові з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком подякував за старт тренувань українських екіпажів на «Челленджерах». Також говорили про подальше розширення спроможностей української армії, різнобічну підтримку України на коротку та довгу перспективу», - написав президент Зеленський у Телеграмі.

Як повідомляв Голос Америки, Україна сподівається, що українські військові зможуть застосувати західні танки на полі бою уже навесні. "Я не думаю, що ми будемо чекати до літа. У нас немає часу чекати", - заявив у коментарі Голосу Америки аташе з питань оборони посольства України у США Борис Кременецький.

Воллес: Британські танки доставлять в Україну до літа. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:26 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG