Актуально
Росія, ймовірно, утримається від негайних атак на Азові і промовчить про катери США для України - Пол Ґобл

Напад Росії з Азовського моря менш ймовірний на теперішній час, хоча загроза військових дій залишається, вважає Пол Ґобл з американської фундації Jamestown.
Дослідник, зокрема, зазначив, що Росія не схильна атакувати взимку, через погодні умови.
Більшість нападів, які російський уряд розпочинав, були зроблені на початку весни, або на початку осені, коли не дуже спекотно, але земля – твердаПол Ґобл
"Не можна виключати варіант того, що Росія себе погано поводитиме, вона робила це дуже часто. З іншого боку, вважаю, що ми наближаємось до зимового сезону, коли буде складніше провести таку атаку. Більшість нападів, які російський уряд розпочинав, були зроблені на початку весни, або на початку осені, коли не дуже спекотно, але земля – тверда", - розповів аналітик в інтерв'ю журналістці Української служби "Голосу Америки" Оксані Бедратенко.
Важливими факторами, що стримують Путіна від більш агресивних дії є також і загроза подальших санкцій та міжнародного обурення та падіння популярності Путіна всередині країни, вважає експерт.
"Росія може піти на Маріуполь. Це здатні зробити російські сили. Однак, якщо вони це зроблять –Москва точно зіткнеться з надзвичайно інтенсивним режимом санкцій і, з огляду на спадаючий рейтинг Путіна, і програш партії "Єдина Росія" у виборах 9 вересня (дата, коли в Росії відбулись вибори різних рівнів, включаючи вибори семи депутатів до Державної Думи - ГА), я не думаю, що Путін хоче ризикувати тим, що постануть нові санкції. Переваги окупації одного чи двох портових міст в Україні просто недостатні, щоб компенсувати те, що напевне викличе міжнародне обурення і обурення всередині Росії через те, що робить уряд з населенням своїми діями в Україні", - наголосив аналітик.
У військових термінах, Україна має уважно відслідковувати ситуацію і бути готовою до бою, якщо Росія все ж обере нападПол Ґобл
Україна має бути готовою до нападу, але шлях до перемоги з питання Азовського моря лежить в дипломатичній площині, вважає Ґобл.
"У військових термінах, Україна має уважно відслідковувати ситуацію і бути готовою до бою, якщо Росія все ж обере напад", - наголошує дослідник.
"Вважаю важливо розуміти, що Україна виграє цю битву дипломатичним, а не військовим шляхом, - говорить експерт. - У українських ВМС просто немає достатньо кораблів, навіть якщо додати нові кораблі від США, щоб ефективно протистояти присутності російських флотилій, велику частину яких привезли з Каспію".
Росія, на думку аналітика, утримається від різкої реакції на передачу кораблів Берегової охорони США Україні, переконаний аналітик.
Вона буде набагато спокійнішою, ніж ті істеричні російські коментарі дво- та трирічної давностіПол Ґобл про очікувану реакцію від Росії на передачу кораблів Берегової охорони США Україні
Читайте докладніше про експертні оцінки щодо передачі катерів: Кораблі від США - PR для Порошенка, чи крок до перемоги України.
"Я здогадуюсь, що (від Росії) ми отримаємо таку саму реакцію на американське рішення, яке ми побачили на українське рішення перемістити два кораблі до Азовського моря. Вона буде набагато спокійнішою, ніж ті істеричні російські коментарі дво- та трирічної давності і не тому, що позиція Росії послабилась, хоча так і є, але тому, що Росія намагається представити себе, як надійного партнера, з яким можна вести переговори і намагається зобразити Київ та США як ті, хто створює проблему".
А от всередині країни, російські ЗМІ, можуть ефективно використати цю подію для пропаганди.
"Водночас, я досить певний, що внутрішні російські новини будуть говорити, що це показує те, про що вони завжди заявляли, що те, що робить Україна є просто несвідомим знаряддям і вони використають це як ще одне свідчення того, що Росія не бореться з Україною, а бореться з НАТО і США", - заявляє аналітик.
Дивіться також: У США відбулася церемонія передачі двох катерів Україні
Всі новини дня
Розвідка ще з’ясовує, як зруйнована Каховська ГЕС, каже британський прем’єр

Британський прем’єр-міністр Ріші Сунак сказав, що російська війна в Україні буде однією з головних тем його переговорів з президентом США Джо Байденом 8 червня у Вашингтоні.
В літаку під час перельоту до Сполучених Штатів Сунак у розмові з журналістами засудив руйнування греблі Каховської гідроелектростанції.
Він зауважив, що зараз ще рано однозначно казати, як саме сталося руйнування, і повідомив, що розвідслужби ще збирають інформацію, хоча український президент Володимир Зеленський вже однозначно заявив про застосування росіянами вибухівки і назвав руйнування «російським терактом».
«Такий злочин екоциду не міг би статися просто внаслідок обстрілу дамби. Щоб знищити її, російським силам потрібно було свідомо діяти – мінувати, підривати, руйнувати», - наголосив Зеленський у зверненні 7 червня.
Президент України закликав міжнародну спільноту до «негайної і максимальної» реакції «на російський терор», наголосивши, що «всі інші терористи у світі повинні побачити, що терор карається світом».
Але прем’єр-міністр Сунак підкреслив, що спершу вважає за потрібне зосередитися на негайній гуманітарній відповіді на ситуацію, щоб допомогти потерпілим від затоплення.
«Якщо воно навмисне, то це буде, я вважаю, найбільшим нападом на цивільну інфраструктуру в Україні відтоді як почалася війна, лише показуватиме нове дно, яке ми бачили від російської агресії», - цитує Сунака британський телеканал Sky News.
Напередодні представник адміністрації Байдена Джон Кірбі також заявив, що США «оцінюють» повідомлення з Україні і «працюють з українцями, щоб зібрати більше інформації».
Тим часом деякі посадовці ЄС одразу поклали на Росію відповідальність за те, що названо воєнним злочином.
«Це те, що схоже на багато злочинів, скоєних російськими солдатами, які ми бачили в Україні, і є частиною війни, в якій атакують цивільні об’єкти — міста, села, лікарні, школи, інфраструктуру, які насамперед не є військовими цілями… І тому це щось, що має новий вимір, але також вписується в те, як Путін веде цю війну», - заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц.
«Європейський Союз твердо засуджує цей жахливий варварський напад на важливий об’єкт інфраструктури зі страшними гуманітарними й екологічними наслідками. Очевидно, що це відбувається на тлі незаконної російської агресії, в якій Путін не стримується у застосуванні голоду як зброї, енергії як зброї, він перетворив зиму на зброю, він грає ядерну гру з атомними електростанціями в Україні. Отже, це знову - нова ескалація», - сказав речник Європейської комісії Петер Стано.
Британська розвідка
Сьогоднішнє повідомлення британського міністерства оборони про руйнування Каховської ГЕС не подає жодних пояснень того, що саме спричинило прорив греблі.
Там лише подано, що частковий прорив греблі стався о 03:00 за місцевим часом і станом на 12:00 «вся східна частина греблі та більшість гідроелектричних споруд були змиті».
«Споруда греблі в наступні кілька днів ймовірно далі руйнуватиметься, спричиняючи додаткове затоплення», - йдеться у повідомленні.
Дивіться також: Європейські представники покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео
- Голос Америки
Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео
Дмитро Кулеба: Україна буде працювати з механізмом цивільного захисту ЄС та іншими міжнародними механізмами, щоб пом’якшити наслідки від знищення Каховської ГЕС та притягнути Росію до відповідальності.м
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра. "Руйнування греблі, кричуща атака на цивільну інфраструктуру ставить під загрозу тисячі людей", - Урсула фон дер Ляєн.
- Голос Америки
Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео
“Це демонструє, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні.” Підрив Каховської ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ ЗСУ, вважають американські експерти. Зокрема у Фонді Джеймстаун зауважують, це – новий етап у війні.
Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео
Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.
Форум