Спеціальні потреби

Актуально

Дипломати: адміністрація Байдена імовірно зробить санкції проти Росії "більш відчутними"

Західні дипломати очікують, що прогнозований переможець виборів президента США Джо Байден здійснить перегляд ефективності чинних санкцій проти Росії.

Метою такого перегляду може бути корегування санкцій, щоб посилити їхній безпосередній вплив. Західний дипломат у Вашингтоні анонімно заявив "Голосу Америки", що "вони захочуть зробити санкції більш відчутними".

Інші західні дипломати кажуть, що після розмов із радниками Байдена з питань зовнішньої політики та вивчення коментарів, зроблених у ході виборчої кампанії, у них склалося враження, що адміністрація Байдена намагатиметься запропонувати більш цілісну і послідовну стратегію щодо Росії для Заходу - таку, що узгоджує заходи у сферах військової, економічної, енергетичної, дипломатичної та комунікаційної політики.

Санкції можуть стати однією із перших ініціатив демократичної адміністрації після очікуваної передачі влади президентом Дональдом Трампом у січні. Дипломати прагнуть більшої уваги до широких зусиль для протидії спонсорованим Кремлем дезінформаційним кампаніям та політичним кампаніям впливу. Такі дії, ймовірно, буде схвалено союзниками Америки.

Також очікується більший акцент на донесенні інформації до російського народу й подоланні контролю за інформацією всередині країни з боку Кремля. Очікується, що адміністрація США може пропонувати субсидовані програми навчання за кордоном російській молоді.

Європейські дипломати кажуть, що адміністрація Байдена, напевно, закликатиме уряди союзників уникати змішаних сигналів, які надсилаються намаганнями розширити економічні зв'язки з Росією. Такі дії призведять до зниження економічного впливу та політичного символізму санкцій.

Адміністрація Байдена, ймовірно, буде настільки ж критичною, як і Білий дім Трампа, стосовно російського багатомільярдного газопроводу "Північний потік-2", який повинен пов'язати Росію з Німеччиною. Критики заявляють, що трубопровід зробить Європу більш залежною від Кремля з точки зору енергетичних потреб, і побоюються, що трубопровід може бути використаний як інструмент політичного шантажу.

Експерти із зовнішньої політики, які можуть отримати посади у новій адміністрації, вже виклали своє бачення у статтях та на заходах, організованих аналітичними центрами.

Майкл Карпентер, радник Байдена з питань зовнішньої політики, а також колишній заступник помічника секретаря міністерства оборони США з питань Росії, України та Євразії, у журналі National Interest у 2018 році написав, що санкції не змогли переконати Кремль змінити свою зовнішню політику.

"Росія продовжує вести жорстоку війну на сході України. Вона продовжує свою військову кампанію з ліквідації опозиції до режиму Асада в Сирії. І вона продовжує підривати західні демократії за допомогою кібератак, дезінформації та темних грошей (dark money - англ.). На жодному з цих фронтів Кремль не прагне зменшити свої амбіції або пом'якшити свою поведінку", - заявив Карпентер.

"Щоб санкції проти Росії спрацювали, Сполученим Штатам та їхнім союзникам потрібно відмовитися від символічних жестів і запровадити сильніші санкції, які матимуть негайний економічний вплив", - написав він. Карпентер заявив, що він виступає за санкції проти російських банків та запровадження фінансових санкцій, які можна масштабувати, переходячи від менших банків до більших, щоб тиснути на Кремль.

Вказуючи на агресію в Україні та втручання Кремля у західні вибори, він говорить, що санкції не слід застосовувати як відповідь на кожне порушення міжнародних норм з боку Росії. Натомість Карпентер пропонує більш цільові санкції та чіткий механізм пом'якшення санкцій у разі, якщо поведінка Росії зміниться. "Санкції також повинні бути оборотними, якщо вони мають послужити стимулом для змін поведінки", - написав він.

Кремлівські чиновники применшили вплив хвилі західних санкцій, які були запроваджені у відповідь за анексію Криму Росією у 2014 році. Таким чином Росія, мабуть, сподівається переконати західні уряди відмовитись від санкцій на тій підставі, що вони неефективні. Частиною московської лінії поведінки було те, що санкції завдають шкоди західним країнам набагато більше, ніж самій Росії - позиція, яка часто перегукується з діловими інтересами на Заході.

Хоча Кремль применшив значення санкцій, він також виступає проти них і наполягає на тому, що їх слід скасувати.

Серед представників зовнішньополітичних установ США та Європи немає єдиної думки щодо ефективності санкцій у стримуванні Кремля, якого прагнуть західні уряди, та того, наскільки санкції насправді дієві щодо Росії.

Міжнародний валютний фонд підрахував, що санкції, можливо, зменшили економічну продукцію Росії у межах від 1% до 1,5%. У доповіді Служби досліджень Конгресу США, зазначається, що санкції могли б завдати більшого удару, але як адміністрація Обами, так і адміністрація Трампа не хотіли зашкодити звичайним громадянам Росії або надто негативно вплинути на бізнес США та Європи.

З 2014 року було запроваджено безліч західних санкцій у відповідь на підтриманий Москвою сепаратизм на Донбасі та те, що західні уряди називають зловмисною діяльністю у кіберпросторі. Також були запроваджені санкції за звинуваченнями у порушеннях прав людини та за отруєння нервово-паралітичними речовинами у березні 2018 року в Англії колишнього офіцера російської військової розвідки Сергія Скрипаля та його доньки.

Російські чиновники заперечують свою причетність до спроби вбивства Скрипаля і відкидають звинувачення у зловмисній кібернетичній діяльності як західну фантазію.

"Якщо ви подивитесь на всі зусилля, час і енергію, які Кремль витратив на намагання скасувати санкції, то це можна дійти висновку, що росіяни відчувають, що вони мали вплив", - говорить Девід Креймер, колишній помічник держсекретаря в адміністрації Джорджа Буша. Він вважає, що без санкцій Росія, можливо, мала би спокусу спробувати піти в Україні далі, ніж Донбас. Карпентер додав, що ширші санкції можуть бути ефективнішими.

Інші колишні чиновники та аналітики погоджуються. "Щоб змінити поведінку Путіна, вам потрібно посилити санкції проти компаній в енергетичному, оборонному та фінансовому секторах - це, швидше за все, змусить Кремль змінити свій розрахунок", - говорить Едвард Фішман, аналітик "Атлантичної ради".

Кілька радників Байдена мають однакову думку і особливо критичні щодо санкцій спрямованих на відомих осіб - від олігархів до російських урядовців. Вони стверджували, що санкціоновані особи отримують компенсацію від Кремля і не збираються лобіювати президента Росії Володимира Путіна, щоб змінити політику, оскільки їхній статус і багатство залежать від лояльності до нього.

Інша експертка із зовнішньої політики, яка, як вважається, може отримати посаду в адміністрації Байдена, Вікторія Нуланд, також каже, що санкції потрібно переглянути. "Американські санкції та санкції союзників, хоча спочатку були болючими, стали надмірними або неспроможними через надмірне використання, і більше не справляють враження на Кремль", - написала вона у липні в журналі Foreign Affairs.

Колишня помічниця державного секретаря з питань Європи та Євразії в адміністрації Обами Нуланд заявила, що США "повинні очолити кампанію щодо зміцнення демократичного суспільства проти зусиль Росії втручатися у вільні вибори, розповсюджувати дезінформацію, розпалювати суспільну напругу та проводити кампанії політичного впливу.".

Вона додала: "Якщо Росія продовжуватиме свою поведінку без змін, слід посилити санкції та інші форми політичного, економічного та військового тиску".

Дивіться також: Президент Трамп звільнив з посади директора Агентства з кібербезпеки і безпеки інфраструктури США Крістофера Кребса

Всі новини дня

Радники Байдена й Ердогана обговорили війну в Україні та обмін полоненими

Родичі українських військовополонених вимагають їхнього звільнення під час акції у Києві, 1 жовтня 2022 REUTERS/Valentyn Ogirenko

Радник США з національної безпеки Джейк Салліван зустрівся у Стамбулі з речником і головним радником президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана - Ібрагімом Каліном. Під час зустрічі вони обговорили війну Росії в Україні та зусилля зі звільнення полонених, повідомила речниця Ради національної безпеки Адрієн Уотсон.

"Вони обговорили свою подальшу підтримку України перед обличчям агресії Росії, включаючи засудження спроби Росії незаконної анексії української території. Пан Салліван висловив свою вдячність за зусилля Туреччини щодо поліпшення глобальної продовольчої безпеки шляхом сприяння експорту українського зерна та її дипломатичну роботу щодо звільнення українських військовополонених, зокрема, двох американських громадян, утримуваних Росією". Як пояснює CNN, йдеться про арештованих у Росії американців Пола Вілана та Бріттні Ґрінер.

Салліван і Калін також обговорили питання регіональної безпеки, включаючи підтримку мирних переговорів між Вірменією та Азербайджаном, важливість діалогу та дипломатії для вирішення будь-яких розбіжностей у Східному Середземномор’ї та прогрес щодо вступу Фінляндії та Швеції до НАТО, - повідомляє Білий дім.

Раніше "Голос Америки" розповідав про спогади американських військовиків, які воювали на стороні України й опинились в російському полоні, а нещодавно були звільнені під час останнього обміну полоненими.

Вони відмовилися надавати подробиці, але сказали, що поводження із ними у російській тюрмі було жорстоким: "Кожне з наших прав людини порушили. Нас катували”.

Про страти, катування та інші порушення прав людини у полоні розповідають й українські військовики та цивільні. Низку свідчень і доказів цього зібрали в Організації об'єднаних націй. "Ми були шоковані кількістю страт у місцях, які відвідали", - сказав Ерік Моз, очільник слідчої групи ООН.

Росія відкидає звинувачення у злочинах проти людяності.

У статті використано матеріали CNN

Остін про звільнення Лиману: «Це важливо. Ми дуже натхнені тим, що зараз бачимо»   

Міністр оборони США Ллойд Остін

Міністр оборони США Ллойд Остін привітав перемогу українських військових в Лимані, заявивши, що цей успіх українців на полі бою створить нові дилеми для російської армії, повідомляє агентство Рейтер.

«Це важливо. Ми дуже натхнені тим, що зараз бачимо» - сказав очільник Петагону Ллойд Остін суботу 1 жовтня в Гонолулу під час спільної прес-конференції з міністром оборони Австралії Річардом Марлзом.

«Лиман розташований поперек ліній постачання росіян. Вони використовували ці шляхи для перекидання військових та техніки на південь та захід. А без цих маршрутів буде складніше. Так що це свого роду дилема для росіян в майбутньому», - сказав Остін.

Остін не сказав, чи перемога українських військових може спричинити ескалацію з боку росіян, однак американські офіційні особи відкинули ядерну риторику росіян, яка звучить останні кілька днів.

«Що це означає з точки зору потенційної ескалації, не буду припускати. Але щодо ситуації на полі бою, це означає, що українці продовжують робити поступ. Вони продовжують створювати для росіян проблеми, які вони повинні будуть вирішувати», - сказав Остін.

Щодо членства України в НАТО, Остін наголосив, що США прагнуть підтримувати політику відкритих дверей.

«Але те, як це відбуватиметься, - це справді питання, яке вирішується між 30-ма країнами, які за це голосують, та країною-претендентом. У майбутньому має бути проведена ця робота. Наразі ми зосереджені на тому, щоб зробити усе можливе, щоб Україна мала те, що їй потрібно для успіху. І ми бачимо дійсно хороші результати, досягнуті зараз українськими силами, коли вони продовжують працювати над поверненням окупованих територій», - додав він.

В матеріалі викорстані джерела Рейтер

МАГАТЕ закликає Росію звільнити директора ЗАЕС Мурашова. Наступного тижня директор МАГАТЕ їде у Київ і Москву

FILE PHOTO: Zaporizhzhia Nuclear Power Plant near Enerhodar

Голова Міжнародного агентства з атомної енергетики (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі закликав Росію звільнити Ігоря Мурашова, затриманого директора Запорізької АЕС, що перебуває під контролем російських військ.

"Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі висловив надію, що пан Мурашов безпечно та швидко повернеться до своєї сім'ї та зможе відновити свої важливі функції на заводі", - повідомило агентство в Twitter.

МАГАТЕ пише, що "зв’язалося з відповідними органами, щоб отримати роз’яснення щодо його тимчасового затримання", яке "мало дуже значний вплив на нього та стандарти ядерної безпеки".

"Таке затримання будь-якого представника персоналу станції само по собі буде джерелом серйозного занепокоєння, а також через його психологічний вплив і тиск на решту персоналу, що завдає шкоди ядерній безпеці", – йдеться у заяві Гроссі. - "Його відсутність у зв’язку з виконанням обов’язків також має негайний і серйозний вплив на прийняття рішень щодо гарантування безпеки підприємства".

Проти ночі суботи національне підприємство України "Енергоатом" повідомило про викрадення Мурашова. Автівку Мурашова "зупинили, його самого силоміць затримали та із зав‘язаними очима відвезли в невідомому напрямку. Наразі немає інформації щодо місця перебування Ігоря Мурашова та його долі", йдеться у заяві.

Там також підкреслено: "Генеральний директор ЗАЕС є ліцензованою особою – він несе головну та виключну відповідальність за ядерну та радіаційну безпеку Запорізької АЕС. Його затримання створює небезпеку експлуатації найбільшої в Європі атомної електростанції".

Росіян в "Енергоатомі" закликали "припинити акти ядерного тероризму", а МАГАТЕ - сприяти звільненню Мурашова.

Експерти вашингтонського Інституту дослідження війни вважають дії окупаційних сил РФ підготовкою "для взяття на себе юридичної відповідальності" за ЗАЕС. "Затримання Мурашова та «юридичний» процес передачі контролю над ЗАЕС «Росатому» є свідченням того, що російська влада, ймовірно, намагатиметься використати свій контроль над ЗАЕС для тиску на Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) з метою легітимізації незаконної російської анексії окупованих територій України, змусивши її визнати законний контроль Росії над ЗАЕС", - зазначено в оцінці оглядачів.

ЗАЕС, 1 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko
ЗАЕС, 1 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko

Російські медіа повідомляють про пришвидшення процесу "переходу станції під керівництва Росатому" після незаконної анексії РФ українських областей.

Раніше "Голос Америки" повідомляв про те, що МАГАТЕ виступає за встановлення зони ядерної безпеки довкола ЗАЕС і закликає "зробити все від нас залежне, щоб запобігти ядерній аварії, яка призвела б до більшої трагедії і страждань". Задля переговорів про зону безпеки Гроссі має заплановані на наступний тиждень візити до Москви та Києва.

Генсек НАТО: Україна здатна відкинути російські війська назад

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг

Генеральний секретар НАТО заявив, що найкращий спосіб протистояти російській анексії – продовження підтримки українського уряду.

Повернення Україною контролю над містом на території, про анексію якої оголосив президент Росії Володимир Путін, демонструє, що українці здійснюють прогрес та здатні відкинути назад російські війська, заявив у неділю генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, повідомляє агентство Рейтер.

«Ми бачили, що вони змогли взяти нове місто, Лиман, і це показує, що українці домагаються прогресу і здатні відтіснити російські війська завдяки мужності, сміливості, майстерності і, звичайно, завдяки сучасній зброї, яку постачають США та інші союзники», – заявив Столтенберг, виступаючи у програмі «Зустріч із пресою» на каналі NBC.

Найкращим способом протистояти оголошеній Росією анексії українських територій є подальша підтримка уряду у Києві, заявив Столтенберг.

Коментуючи заявку України на прийняття до НАТО у прискореному порядку, Столтенберг сказав, що «будь-яке рішення про членство має бути ухвалене консенсусом усіх 30 союзників».

Генсек НАТО сказав, що альянс підтримує розслідування явної диверсії на російському газопроводі «Північний потік», який іде з Росії до Європи дном Балтійського моря.

«На будь-яку навмисну атаку на критично важливу інфраструктуру НАТО має бути дано тверду та узгоджену відповідь», – сказав Столтенберг.

В матеріалі використані джерела Рейтер.

Німеччина, Данія і Норвегія закуплять 16 словацьких гаубиць для України

Солдати ЗСУ прочищають гаубицю D-30 поблизу Сіверська, Донеччина, 1 жовтня 2022. (AP Photo/Inna Varenytsia)

Міністерство оборони ФРН повідомило, що Німеччина, Данія і Норвегія закуплять 16 словацьких гаубиць Zuzana-2 для України.

Ці нові поставки, що обійдуться країнам у 92 мільйони євро, відбудуться наступного року, пише Reuters.

Самохідна артилерійська установка Zuzana-2 дозволяє здійснювати 6 пострілів за хвилину на відстань у 40 кілометрів.

Напередодні французька газета Le Monde повідомила, що Франція може доставити Україні від 6 до 12 нових гаубиць Caesar, які спочатку призначалися для Данії.

Речник міністерства оборони Франції сказав, що, хоча Франція підтримує Україну, але подробиці нового рішення "не розголошуються". Єлисейський палац також відмовився від коментарів.

Видання зазначає, що президент Франції Еммануель Макрон останніми тижнями обговорював цю тему з президентом України Володимиром Зеленським і прем'єр-міністром Данії Метте Фредеріксен.

Париж уже поставив Києву 18 гаубиць Caesar виробництва французької групи Nexter. Зброя була забрана зі складів французької армії.

Президент України Володимир Зеленський наголошував раніше, що Україні необхідно більше допомоги Заходу для деокупації українських територій від російських сил: "Від зміцнення української армії залежить не лише стійкість і витривалість нашої держави, а й безпека всієї Європи".

У Росії твердять, що постачання зброї для України "продовжать конфлікт на її території".

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що Пентагон оголосив про додаткову безпекову допомогу Україні в розмірі близько 1,1 мільярда доларів США, в межах якого Києве відправлять зокрема 18 додаткових ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS).

А загалом від початку неспровокованого повномастабного вторгнення Росії 24 лютого США виділили для України понад 16,2 мільярда доларів безпекової допомоги.

У статті використано матеріали Reuters, Le Monde, Tagesschau

Більше

XS
SM
MD
LG