Спеціальні потреби

Актуально

Два роки після війни між Росією і Грузією: протистояння триває

Минуло вже два роки після війни між Росією і Грузією через відмежовані грузинські території Південну Осетію і Абхазію, але напруження між обома країнами не зменшилось.

Президент Росії Дмитро Медведєв недавно сказав кореспондентам у Москві, що «нормальні відносини» з Грузією не можливі так довго допоки президентом буде Михаїл Саакашвілі.

Звертаючись до солдатів на військовому кладовищі в Тбілісі, президент Саакашвілі назвав Росію «ворогом» і зазначив, що його уряд частково врятувавався завдяки «невідворотному демонтуванню старих імперій та імперської сфери впливу».

Змін у відносинах між обома країнами після «серпневої» війни під час якої вбито 850 людей, а 3 500 були змушені покинути обжиті місця – дуже мало. У березні між Грузією і Росією відкрито лише один прикордонний контрольний пункт. А повітряний зв’язок між обома столицями дуже спорадичний.

Відмежована від Росії грузинська молодь здебільшого не розмовляє російською мовою. Після розриву тісних зв’язків із росіянами, що тривали впродовж 200 років, молоде покоління грузинів зріє, орієнтуючись більше на Лондон і Париж, ніж на Москву і Санкт-Петербург.

Хоч Росія і виграла війну, але не здобула перемоги на дипломатичному фронті, каже експерт Московського центру Карнегі Олексій Малашенко, експерт у питаннях кавказького і центрально-азійського регіонів. Як дотепер, ніхто з колишніх радянських держав, опріч Росії, не визнав незалежності Абхазії і Південної Осетії – двох відокремлених від Грузії, за підтримкою Москви, територій.

Це, зазначає екперт, свідчить про нервозність країн щодо пост-радянський кордонів, що підтриває російське лідерство у пост-радянському просторі.

Президент Саакашвілі має опонентів в Грузії, але вони заслабі, щоб змусити його відійти від влади.

Грузинський президент цього літа відновив державні візити до країн Європи, після само-ізольованості деякий час. Минулого місяця Грузію відвідали чотири міністри закордонних справ. Серед них була і державний секретар США Гілларі Клінтон, яка підкреслено наголошувала на «окупації» Абхазії і Південної Осетії.

Незалежність відмежованих від Грузії двох територій два роки після війни визнало лише 4 держави: Росія, Венесуела, тихоокеанська острівна країна Науру і Нікарагуа – президент якої Даніель Ортега збирається наступного місяця із візитом до Південної Осетії.

Керівник Центу військового прогнозування у Москві Анатолій Циганюк однак твердить, що російські солдати під час п’ятиденної війни з Грузією врятували життя двох малих етнічних народів від грузинської агресії, але Росії так і невдалося переконати в цьому світ.

Важливим у календарі Кремля є місяць лютий 2014 року, коли Росія буде господарем Зимової Олімпіади. Деякі змагання проходитимуть неподалік Абхазії і тому аналітики передбачають, що Москва хотіла б до цього часу помиритися із Грузією, хоч, як дотепер, ніяких ознак послаблення напруження у їх відносинах не проглядається.

Під час круглого столу в Москві тележурналіст Максим Шевченко, член Громадської палати Росії, висловив непримиренно ворожий погляд, який поділяє більшість чиновників у Москві:

«Ми не маємо проблеми з Грузією, але у нас є проблема з Саакашвілі, якого ми вважаємо військовим злочинцем, убивцею російських миротворців».

Втім нема ніяких ознак на бажання примириритися також із сторони Грузії.

Грузинський парламент нещодавно схвалив резолюцію про День російської окупації, який припадає на 25 лютого. Того дня 1921 року Грузія була включена до складу колишнього Радянського Союзу.

Наступного місяця, з початком нового навчального року, грузинські школярі отримають нові підручники з історії з подробицями про 200-річну окупацію Грузії росіянами.

Всі новини дня

Генсек НАТО закликав США бути готовими до довгої війни РФ в Україні

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ у Вашингтоні, США, 8 лютого 2023. Фото: AP Photo/Jacquelyn Martin

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ зустрівся із міністром оборони США Остіном Ллойдом. “Нам потрібно бути готовими до довготривалої перспективи, щоб підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно”, - сказав генсек під час прес-конференції за результатами зустрічі у Вашингтоні.

Столтенберґ також привітав дії адміністрації президента Байдена і особливо двопартійну підтримку, яку відчув особисто під час зустрічах у Конгресі США під час свого візиту сьогодні.

Генсек нагадав, що перемога Путіна могла б стати сигналом іншим авторитарним режимам, зокрема в Азії, що вони можуть досягти своїх цілей, застосовуючи військову силу: “Це зробило б світ небезпечнішим і вразливішим. Отже, в інтересах нашої національної безпеки, слід забезпечити, щоб Україна діяла як суверенна незалежна держава”.

Столтенберґ подякував Сполученим Штатам та особисто Ллойду Остіну “за непохитне лідерство у наданні підтримки Україні”. Ця підтримка щодня змінює ситуацію на полі бою і є критичною для самооборони України, наголосив генсек НАТО.

Очільник Пентагону повідомив, що у розмові зі Столтенбергом йшлося "про гостру загрозу з боку Росії". Йшлося і про “спільні виклики, включаючи безпекові занепокоєння щодо Китайської Народної Республіки”.

Дивіться також:

"Надання зброї - це процес, що розвивається" - Блінкен відповів на питання про літаки для України

F-16 ВПС Польщі під час авіашоу Wings Over Baltics 2019. Фото: REUTERS/Ints Kalnins

Держсекретар США Ентоні Блінкен відповів на питання про перспективу надання літаків Україні. Зокрема, про процес надання зброї Україні держсекретар зауважив що йдеться про “процес, що розвивається”.

“Ми продовжуватимемо у тісній співпраці з українцями і партнерами робити висновки про те, що, на нашу думку, потрібно Україні та що може бути найбільш ефективним сьогодні”, - сказав Блінкен під час спільної прес-конференції з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, що відбулась у середу у Вашингтоні.

За словами держсекретаря, військова допомога Україні під час війни змінювалася відповідно до того, як мінявся характер агресії Росії.

“Так само змінювалася і наша підтримка, ми завжди хотіли переконатися, що Україна має в своїх руках обладнання, яке їй знадобиться для захисту у цей момент. Не менш важливим є вміння українців ефективно його використовувати. І це вимагає, в деяких випадках, серйозної підготовки. І, нарешті, все це потрібно об’єднати в єдину цілісну стратегію”, - сказав Блінкен.

Як повідомляв Голос Америки, прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час прес-конференції із президентом України Володимиром Зеленським сказав, що сьогодні розпочато програму навчання українських пілотів у Британії.

Ріші Сунак: «Ми будемо підтримувати Україну, щоб забезпечити остаточну військову перемогу». Відео

«Сьогодні розпочато навчання українських морських піхотинців передовим можливостям. Тож Палата громад може бути впевненою, що ми продовжуватимемо підтримувати Україну, щоб забезпечити остаточну військову перемогу на полі бою цього року», - заявив прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак.

Ріші Сунак зробив заяву про винищувачі для України

Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час прес-конференції із президентом України Володимиром Зеленським у Британії, 8 лютого 2023. REUTERS/Peter Nicholls

Можливість відправлення Україні винищувачів для захисту у війні проти РФ - не зняте з порядку денного, заявив прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час прес-конференції із президентом України Володимиром Зеленським.

"Першим кроком у забезпеченні передових літаків є наявність солдатів або авіаторів, які здатні їх використовувати. Це процес, який потребує деякого часу. Ми розпочали цей процес сьогодні, - сказав Сунак про оголошену раніше програму навчання українських пілотів у Британії. - Нічого не зняте з порядку денного, і наше лідерство в цьому питанні є тим, чим ми всі разом маємо пишатися".

Сунак також оголосив, що обіцяні раніше танки Challenger 2 прибудуть в Україну вже "наступного місяця" і заявив, що Україна "ніколи більше не повинна залишитися вразливою для нападу", а також закликав "озброїти Україну в короткостроковій перспективі, але зміцнити Україну в довгостроковій перспективі".

За його словами, Велика Британія погодилася розширити свою програму навчання, за якою за останні шість місяців було підготовлено 10 тисяч військовослужбовців, й пообіцяв, як пише CNN, "прискорити доставку нашого обладнання", щоб забезпечити досягнення України на лінії фронту в найближчі "дні і тижні, а не роки".

Президент Зеленський під час прес-конференції висловив вдячність за підтримку України: "Сьогодні зрозуміло, що ми маємо підтримку Великої Британії. Дякую всьому народу Великої Британії, дякую за ці 350 днів єдності". Також, говорячи про програму навчань для українських пілотів, він вкотре повторив заклик про надання Україні західних винищувачів і додав, що "чув від пана прем'єр-міністра про бажання надати винищувачі" Києву.

У російському посольстві в Лондоні вже заявили, що рішення Британії про надання Україні винищувачів матиме "військово-політичні наслідки" для всього світу.

Нині міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив у Twitter, що Київ продовжує говорити із західними партнерами про можливість надання бойових літаків: "Я говорив з міністром закордонних справ Нідерландів Вопке Гукстра, щоб скоординувати наші міжнародні кроки, оскільки повномасштабне вторгнення Росії наближається до річної позначки. Я подякував за останнє рішення щодо танків. Я також піднімав питання про F-16. Ми продовжуємо наш діалог з Нідерландами та іншими щодо бойової авіації".

Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в коментарі для CNN заявив, що Україні знадобляться десятки західних бойових літаків, щоб перемогти у війні проти Росії.

При цьому оглядачі кажуть, що Захід має невеликий проміжок часу, щоб допомогти Україні новою воєнною технікою до початку очікуваного нового наступу Росії навесні чи навіть у лютому. За деякими оцінками Кремль уже намагається відновити великий наступ в Україні від початку січня.

У статті використано матеріали Reuters.

Білий дім назвав "відвертою неправдою" допис блогера щодо вибуху на "Північному потоці"

Архівне фото Шведської берегової охорони - витік газу на "Північному потоці 2", 28 вересня 2022 року. (Swedish Coast Guard via AP)

ВАШИНГТОН, 8 лютого (Reuters) – Білий дім у середу заперечив допис у блозі американського журналіста-розслідувача, який стверджував, що Сполучені Штати стоять за вибухами газопроводів Nord Stream, назвавши його «відвертою неправдивою і цілковитою вигадкою».

Reuters не підтвердило звіт, опублікований американським журналістом-розслідувачем Сеймуром Гершем, у якому говориться, що напад було здійснено у вересні минулого року за вказівкою президента Джо Байдена.

«Це відверта неправдива і цілковита вигадка», — заявила Едрієн Вотсон, представниця Ради національної безпеки Білого дому. Про це також заявили представники ЦРУ та Державного департаменту.

Ці трубопроводи є багатомільярдними інфраструктурними проектами, призначеними для транспортування російського газу до Німеччини дном Балтійського моря.

Швеція та Данія, у чиїх виключних економічних зонах сталися вибухи, дійшли висновку, що трубопроводи підірвали навмисно, але не сказали, хто може нести відповідальність.

Сполучені Штати і НАТО назвали інцидент "актом саботажу". Москва звинуватила Захід у незрозумілих вибухах, які спричинили розриви. Жодна сторона не надала доказів.

У середу Міністерство закордонних справ Росії заявило, що у Сполучених Штатів є запитання щодо їхньої ролі у вибухах на трубопроводах.

Будівництво «Північного потоку-2» мало дозволити Росії подвоїти обсяг газу, який Росія могла б надсилати безпосередньо до Німеччини морським шляхом, Трубопровід було добудовано у вересні 2021 року, але так і не було введено в експлуатацію після того, як Берлін відклав сертифікацію за кілька днів до того, як Москва розпочала повномасштабне вторгнення в Україну минулого лютого.

Більше

XS
SM
MD
LG