Спеціальні потреби

Росія прирікає себе на повторення історії (Reuters)


«Росія, граючи старими імперськими м'язами, тепер вбачає в історії зброю з неоімперіалістичного арсеналу. Нинішній режим не цікавлять екскурси в темне радянське минуле», – пише Джон Ллойд, засновник FT Magazine та співзасновник і старший дослідник Reuters Institute for the Study of Journalism Університету Оксфорда.

На відміну від Бориса Єльцина, Володимиру Путіну треба, щоб історію було вичищено від будь-яких незручних моментів, тож у Росії Радянський Союз знову розглядають як супердержаву, пише оглядач.

Російська влада зазвичай підпорядковувала собі всі установи, і однією з перших, хто вклонився владі, була Російська православна церква. У Соловецькому монастирі, з якого на початку радянської влади вигнали монахів і влаштували там катівню, у новітні часи щороку вшановували пам’ять жертв. Прикметно, що цього року вперше на відзначенні річниці не було представника ані держави, ані церкви. «Соловецький відправили в забуття», – пише автор.

«Озираючись у своє минуле, Росія бачить прикрашену картину своєї історії – чи то радянської, чи то царської. Критичний погляд суворо заборонено, – пише Ллойд. – Це, здається, дає силу нації, але ослаблює її громадянське суспільство, так само як західні санкції та низька ціна на нафту зараз ослаблюють її економіку».

Критичне осмислення минулого болюче для національної гордості, але це профілактичний засіб від повторення історії, застерігає оглядач.

XS
SM
MD
LG