Спеціальні потреби

Актуально

Що таке "брудна бомба" і як себе захистити у разі вибуху 

На фото - інструмент для виявлення радіації на карті району Нью-Йорка, який використовувався під час навчань з перехоплення радіоактивних «брудних бомб» у водних шляхах поблизу Нью-Йорка, четвер, 7 квітня 2011 р. (AP Photo/Seth Wenig, File)

Міністерство внутрішньої безпеки США оприлюднило інструкцію, яка визначає, що таке "брудна бомба", наскільки вона небезпечна і як себе захистити у разі вибуху.

Напередодні стало відомо, що міністр оборони Росії Сергій Шойгу під час телефонних розмов із кількома міністрами оборони НАТО висловив припущення, що Україна може застосувати "брудну бомбу". У відповідь США та Великобританія вже спростували та засудили звинування російського колеги.

Президент України Володимир Зеленський спростував закиди росіян, він також припустив, що слова Шойгу можуть свідчити про підготовку Кремля до використання цієї зброї.

"Якщо Росія телефонує і каже, що Україна нібито щось готує, це означає одне: Росія все це вже підготувала… Я вважаю, що зараз світ має реагувати максимально жорстко", – заявив Володимир Зеленський.

Що таке "брудна бомба"

В інструкції Міністерства внутрішньої безпеки США мовиться, що "брудна бомба" - це пристрій для розсіювання радіоактивних матеріалів.

Радіоактивні матеріали щодня використовуються в лабораторіях, медичних центрах, на заводах з опромінювання харчових продуктів, а також для промислового використання. Втім, у разі викрадення чи іншого придбання, ці матеріали можуть використані в "радіологічному розсіювальному пристрої» (RDD).

"Брудна бомба" - один із типів радіологічних пристроїв RDD, який за допомогою вибуху розсіює радіоактивний матеріал над певною територією.

У технічній літературі терміни "брудна бомба" та RDD часто використовують як синоніми. Однак, як пише відомство, існують інші типи RDD. Наприклад, можна розсіяти радіоактивні матеріали, помістивши контейнер з радіоактивним матеріалом у громадському місці; або літак може розсіяти порошкоподібні чи аерозольні форми радіоактивного матеріалу.

Центри із контролю та профілактики хвороб США пропонують ще одне визначення цієї зброї.

"Брудна бомба" - це суміш вибухівки з радіоактивним порошком або дробинками. Коли запускається вибухівка (наприклад, динаміт) вибух розсіює радіоактивний матеріал на навколишню територію.

Це не ядерна бомба

Брудна бомба не може створити атомний вибух, - мовиться на сайті Центрів із контролю та профілактики хвороб США.

Радіоактивні частинки, які розсіює “брудна бомба”, здебільшого падають на землю в межах кількох кварталів або кілометрів від місця вибуху.

Натомість атомна бомба передбачає розщеплення атомів і величезне виділення енергії, що створює атомну грибоподібну хмару. Потужність ядерного вибуху в тисячі або мільйони разів сильніша за будь-яку вибухівку, яку використовують у брудній бомбі.

Грибоподібна хмара радіоактивного пилу може покривати від десятків до сотень квадратних кілометрів.

Як можна використовувати RDD

Розробити RDD із достатньо високою дозою опромінення, щоб викликати негайні наслідки для здоров’я людей чи смерть великої кількості людей, дуже складно, пише Інструкція Міністерства внутрішньої безпеки США.

Загалом експерти погоджуються, що RDD здебільшого використовуватиметься для:

  • Забруднення об’єктів або місць, де проживають і працюють люди, щоб зашкодити їх життю та засобам для існування.
  • Викликати страх серед людей, які вважатимуть, що їх заразили радіацією.

На що здатна "брудна бомба"

Більшість “брудних бомб” та інших RDD завдають локального ефекту, починаючи від менш ніж кварталу міста до кількох квадратних кілометрів.

Площа пошкоджень та радіоактивного зараження залежить від багатьох факторів. Ось деякі з них:

  • Кількість та тип розсіяного радіоактивного матеріалу
  • Спосіб розпилення (вибух, розсіювання, пожежа)
  • Місцевий рельєф, розташування будівель, ландшафт
  • Погодні умови
  • Поширення радіоактивного шлейфу (якщо радіоактивний матеріал вивільняється у вигляді дрібних частинок, шлейф буде поширюватись зі швидкістю та напрямком вітру. Чим більша територія поширення шлейфу, тим менш концентрованою стає радіоактивність).

В чому небезпека "брудної бомби"

Основна небезпека брудної бомби полягає у вибуху, який може спричинити серйозні травми та матеріальну шкоду.

Більшість ушкоджень від брудної бомби, ймовірно, виникне внаслідок тепла, уламків, радіаційного пилу та сили вибуху. За низького рівня радіації, які очікується від RDD, негайний вплив радіації на здоров’я, ймовірно, буде мінімальний.

Вплив на здоров'я людини може проявитись через “гострий радіаційний синдром” або мати психологічні наслідки (посіяти страх серед людей).

“Гострий радіаційний синдром”, як мовиться в інструкції, навряд чи може статись внаслідок вибуху “брудної бомби”.

Це короткочасний вплив на здоров’я, який починає проявлятися, коли люди піддаються впливу високого рівня радіації протягом невеликого періоду часу. Близько 10% населення можуть виявляти ознаки цього синдрому, якщо вони зазнають впливу великих доз опромінення.

Основні симптоми ГРС - нудота, блювання, діарея та зниження кількості кров’яних клітин.

Як себе захистити

Якщо люди знаходяться поблизу місця "брудної бомби" або викиду радіоактивного матеріалу, вони повинні:

- Прикрити рот і ніс серветкою, фільтром або вологою тканиною, щоб уникнути вдихання або ковтання радіоактивного матеріалу

- Швидко зайти всередину будівлі із закритими дверима та вікнами

- Прийняти душ або вмитися водою з милом. Обов'язково вимити волосся, щоб позбутися залишків пилу.

- Стежити, щоб радіоактивний матеріал не потрапив до рота чи інших частин обличчя.

- Якщо ви в автомобілі в момент інциденту і найближча будівля для укриття далеко, потрібно закрити вікна, вимкнути двигун, кондиціонер, обігрівач та вентиляційні отвори. Необхідно не виходити з машини, поки не повідомлять по радіо, що виїхати на дорогу безпечно.

- Зняти забруднений одяг якомога швидше, помістити його у герметичний контейнер (поліетиленовий пакет). Одяг може бути використаний пізніше для оцінки опромінення людини.

- Не торкатися предметів, відкинутих внаслідок вибуху, вони можуть бути радіоактивними.

- Слухати та виконувати поради аварійних служб та органів влади.

Міністерство внутрішньої безпеки США у своїх рекомендаціях також радить максимально віддалитись від джерела радіації (відійовши навіть на коротку відстань від місця забруднення, можна забезпечити значний захист).

Укриття безпечніше, ніж евакуація

Поради, коли безпечно залишати будівлю, що можна їсти та пити, як піклуватися про дітей, якщо їх розлучать зі своїми батьками, мають оголосити органи влади, які ухвалюватимуть рішення в кожному конкретному випадку.

Заражені особи можуть піддавати впливу або заражати інших людей, з якими вони тісно контактують. Їм слід уникати контакту з іншими, доки вони не будуть знезаражені.

Евакуація під час розсіювання шлейфу може призвести до більшого опромінення, ніж укриття. Найкращий план дій запропонують співробітники служби надзвичайних ситуацій.

Люди, які вдихнули або проковтнули радіоактивний матеріал, потребують допомоги медичного персоналу.

Антидоти

Не існує надійних антидотів після вдихання або проковтування радіоактивного матеріалу, однак симптоми можна лікувати. Є деякі хімічні речовини, які допомагають очистити організм від певних радіоактивних матеріалів.

Доведено, що берлінська лазур ефективна як антидот при отруєнні цезієм.

Таблетки йодиду калію (KI) рекомендуються лише при впливу на організм ізотопу йод-131.

Кваліфіковані медичні працівники мають визначати, як лікувати симптоми.

Як повідомляв "Голос Америки", в неділю, 23 жовтня, на прохання російського міністра оборони Шойгу, з ним поспілкувались очільники оборонних відомств США, Великої Британії та Франції. В спільній заяві, виданій після цих розмов, уряди трьох країн відкинули "очевидно неправдиві звинувачення" Росії щодо того, що Україна, буцімто, готує напад із використанням "брудної бомби" на власній території.

"Наші країни чітко зазначили, що ми всі відкидаємо очевидно неправдиві звинувачення, що Україна готується застосувати брудну бомбу на власній території. Світ чітко бачить крізь ці спроби використати це звинувачення в якості приводу для ескалації", - йдеться в заяві.

Всі новини дня

Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео

Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:13 0:00

Джо Байден і Кевін Маккарті досягнули домовленості щодо збільшення боргового ліміту США, аби уникнути дефолту. Тепер її фінальне погодження залежатиме від голосування в Конгресі.

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах

Фрагмент анімаційної стрічки "Мавка"/"Mavka: The Forest Song" / Factory and Film.UA Group

Українська “Мавка” збирає повні зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами “Лісової пісні” Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США. Роботу над стрічкою команді українців вдалося завершити, попри повномасштабну війну. Зараз "Мавка", за словами продюсерів, найкасовіший український фільм.

24 травня відбулася прем'єра української стрічки "Мавка" у Вашингтоні. Подивитися фільм чимало глядачів прийшли у вишиванках. Українську сорочку вдягнув американець Аланте, який прийшов на український фільм вперше в житті. Перед прем'єрою він коротко ознайомився зі сценарієм "Лісової пісні" Лесі Українки, проте вимовити ім'я Мавки йому не вдається з кількох спроб, голову героїню він називає Маквою: "Мені сказали, що в літературній версії вона не повертається з... Ой, я спойлерю. Анімація, кохання, двоє героїв, вони закохуються."

У традиційному українському вбранні на екрані постають і герої фільму - Мавка та її коханий Лукаш. Анімаційна стрічка за мотивами "Лісової пісні" Лесі Українки вийшла у прокаті у США двома мовами: українською та англійською. Проте в англійській версії звучать українські пісні, серед яких - "Веснянка" від гурту "Дахабраха."

Чимало глядачів в американській столиці - українці. Софія Вілліс, глядачка “Мавки”, після перегляду розповіла, що з радістю побачила у фільмі багато українських елементів: "Я завжди захоплювалася костюмами, чудовим намистом, всім автентичним, не у стилі Голлівуду, а справжнім українським, геніальним українським, це нам сподобалося."

Через високу конкуренцію на кіноринку українські виробники на прокат в Америці не розраховували взагалі. Втім, фільм про Мавку придбали для показу у США. Крім Вашингтона, її вже показали у Нью-Йорку, Чикаго, Сан-Дієго, квитки на прем'єру в деяких містах розбирали за кілька годин після початку продажу.

В посольстві України у США радіють, що завдяки анімації американці дізнаються, зокрема, більше про творчість Лесі Українки: "Леся Українка менш перекладена, менш знана, але вона є справжньою європейкою в кращому значенні цього слова: людина, яка володіла вісьмома іноземними мовами, яка досконало знала європейську культуру. Тому, коли ми тут цим прекрасним мультфільмом сьогодні нагадуємо американцям, що ми є частиною європейської культури, коли ми знайомимо їх із нашою творчістю, то ми ще раз підкреслюємо, що Україна жива і буде вічно жити, бо вона має в серці те, що не вмирає," - розповіла радниця посольства України у США Катерина Смаглій.

Mavka. Forest Song
Mavka. Forest Song

Представниця компанії Ukrainian Films USA, що придбала права на дистрибуцію україномовної версії стрічки у США, Маріанна Агекян розповідає, що фільм був би успішним у світі навіть без підвищеної цікавості до України через повномасштабне вторгнення: "Усі, хто бачив якість цього фільму, тут неважливо, що він з України, - це просто дуже гарний анімаційний фільм, який можна показувати будь-де. Зараз "Мавку" представили в понад 90 країнах. Вона говорить різними мовами, її показали в Німеччині, Франції, навіть у Латинській Америці, Мексиці. Якщо подивитися, скількома мовами Мавка зараз розмовляє, це вражає."

На черзі - покази "Мавки" в Сіетлі, Філадельфії та ще низці міст США, а також фільм покажуть у Канаді. "Мавка" пройшла нелегкий шлях до великих екранів. Завершувати виробництво фільму українській команді довелося під час повномасштабної війни. Продюсерка анімаційного фільму Ірина Костюк розповіла, що деякі члени її команди перебували в окупації.

"Наш артдиректор був в окупації під Києвом, а багато наших аніматорів пішли в ЗСУ.

Наші аніматори працювали з бомбосховищ, з ванних кімнат з комп'ютерами

Наші аніматори працювали з бомбосховищ, з ванних кімнат з комп'ютерами та дистанційно, для того, щоб ми завершили. Як не дивно, ми завершили виробництво в заплановані терміни."

На створення фільму загалом пішло 8 років. Сюжет про кохання, проблеми навколишнього середовища та зникнення рідкісних видів тварин із повномасштабною війною набув нового значення. "Та сцена, де Мавка, будучи такою ніжною, закоханою, коли постає загроза її світу, стає на захист цього світу, будь-якою ціною жертвуючи своїм власним життям, - це такий новий сенс, я зараз заплачу... Новий сенс - це захист своєї території, коли чужинці заходять на твою територію, і якою б ніжною і гармонійною душею ти не була, ти всеодно береш ту іскру праведної люті й захищаєш свою територію будь-якою ціною,"- каже Костюк.

"Мавка" стала найкасовішим українським фільмом і найкасовішим анімаційним релізом, розповідають продюсери. Лише за перший тиждень показу в Україні вона зібрала 24,9 млн грн. "Щодо інших країн, у Франції ми були взагалі на другому місці серед новачків вікенду, десь ми займали навіть перше місце у прокаті... В кожній країні, де виходив фільм, якісь такі гучні здобутки "Мавки" є у кожній країні", - розповіла продюсерка.

Однак найбільшою несподіванкою для команди "Мавки" стало те, скільки країн її показують саме українською мовою, аби підтримати переселенців з України, які, дивлячись фільм, часто не стримують сліз: "Через повномасштабне вторгнення і через те, що велика аудиторія виїхала за кордон, наші партнери побачили цю можливість, і використали цю можливість в хорошому сенсі - показати українцям за закордоном "Мавку." І скільки ми отримали фідбеку від українців, це настільки зворушливо. В нас настільки вийшла важлива місія, якій ми дуже тішимося, радіємо. Вони пишуть, що на півтори години ніби опинилися вдома... Ти чуєш, як весь зал схлипує. І саме в цьому моменті, з тієї тиші, з тієї кімнати лунає цитата Лесі Українки: Ні, я жива, Я буду вічно жити, тому що в серці маю те, що не вмирає. Це взагалі, ефект не передати," - розповіла Ірина Костюк.

Дивіться також: "Путін не лише фашист, а ще й невіглас". Інтервʼю з філософом, режисером-документалістом Бернаром-Анрі Леві

В Туреччині переобрали Ердогана: якими можуть бути наслідки цих виборів для України та Європи. Відео

В Туреччині президента Реджепа Таїпа Ердогана переобрали на ще один пʼятирічний термін. Ердоган перебуває при владі з 2003 року, спочатку як прем'єр-міністр, потім - як президент. Про наслідки цих виборів для України та Європи розкаже наш європейський кореспондент Богдан Цюпин.

Данія збільшує військову допомогу Україні майже до розміру свого оборонного бюджету

Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен заявила про збільшення витрат на допомогу Україні на 2,6 мільярда доларів.  

Данія збільшить витрати на допомогу Україні на 2,6 мільярда доларів протягом цього і наступного року. Про це заявила прем'єр-міністерка країни Метте Фредеріксен, повідомляє Reuters.

На початку цього року Данія створила фонд розміром в один мільярд доларів для військової, цивільної та бізнес-допомоги Україні. Нові ж кошти, за даними данського суспільне мовлення Danmarks Radio, будуть призначені саме на військову допомогу.

Вдячність вже висловив президент України Володимир Зеленський. “Наша сила - в єдності”, - наголосив він.

“Цей значний внесок сприятиме подальшому зміцненню боєздатності Збройних сил України в короткостроковій та середньостроковій перспективі”, - відреагував на новину з Данії президент Зеленський.

Оборонний бюджет Данії складає близько 3,8 мільярда доларів. Експерти звертають увагу, що збільшена військова допомога Україна фактично покриває весь оборонний бюджет Данії (загальна сума допомоги складе близько 3,6 мільярда доларів).

“Данія була першою країною, яка пожертвувала весь свій інвентар CAESAR Україні. Тепер вона витрачає майже весь свій оборонний бюджет на озброєння Києва”, - пише у Twitter Майкл Вейс, журналіст, кореспондент Yahoo News.

А шотландський професор Філліпс П. О'Браєн додає, що Данія таким вчинком каже світові, що Україна захищає всю Європу.

Раніше цього тижня питання військової допомоги Україні обговорили глава Пентагону Ллойд Остін та виконувач обов'язків міністра оборони Королівства Данії Троелс Лунд Поульсен. За повідомленням Пентагону, міністр оборони США подякував данському колезі “за постійну підтримку Данією України та її постійні зусилля з розробки рішень, які підтримують оборону України”.

Данія має у своєму арсеналі 40 літаків-винищувачів F-16, 30 з яких - у робочому стані. Раніше країна оголосила про перехід авіації на літаки F-35.

Данія входить до міжнародної авіаційної коаліції, що тренуватиме українських пілотів на F-16.

"Ми ніколи не повинні забувати про ціну, сплачену за захист нашої демократії" - США відзначають День пам'яті

Фотографії загиблих морських піхотинців на Пам'ятнику ветеранам війни у В'єтнамі, Вашингтон, 28 травня 2023 року

У понеділок у Сполучених Штатах відзначають 155-й День пам’яті, коли нація вшановує тих, хто втратив життя на службі країні.

Свято відзначають в останній понеділок травня, цього року воно припадає на 29 травня.

Президент Джо Байден в понеділок провів церемонію на Арлінгтонському національному кладовищі, де поховано близько 400 000 ветеранів.

Президент США Джо Байден взяв участь в покладанні квітів на Арлінгтонськму кладовищі, 29 травня 2023 року
Президент США Джо Байден взяв участь в покладанні квітів на Арлінгтонськму кладовищі, 29 травня 2023 року

Він поклав вінок до могили Невідомого солдата та виступить із промовою.

"Ми ніколи не повинні забувати про ціну, сплачену за захист нашої демократії, - виголосив Байден. - Ми ніколи не повинні забувати життя, які символізують ці прапори, квіти та мармур".

"Кожного року ми згадуємо і щороку це не легше", - додав він.

Ваша свобода встояла завдяки тим, хто за неї боровся. Наша свобода встоїть, завдяки тим, хто бореться за неї
Володимир Зеленський

Український президент Володимир Зеленський в День пам'яті привітав американців у відеозверненні. Він висловив подяку американцям і високо оцінив боротьбу американського народу за свободу.

"Ваша свобода встояла завдяки тим, хто за неї боровся. Наша свобода встоїть, завдяки тим, хто бореться за неї", - проголосив Зеленський.

Вперше День пам'яті у США широко відзначали в 1868 році, після закінчення громадянської війни в США. День пам'яті став федеральним святом понад століття потому, у 1971 році.

Після закінчення Війни за незалежність у 1783 році понад 646 000 американських військових загинули в боях, а понад 539 000 загинули від інших причин, не пов’язаних з бойовими діями, згідно з даними Military.com опублікованими у 2020 році.

У День пам’яті багато американців також відзначають неофіційний початок літа, святкуючи вихідні з барбекю та поїздками на пляж.

Міністр транспорту Піт Буттеджич на прес-конференції минулого тижня сказав, що ці подорожі у вихідні на День пам’яті "випробують систему".

"Більше американців планують поїздки та бронюють їх раніше, незважаючи на інфляцію. Цей літній сезон подорожей може стати рекордсменом, особливо в аеропортах", — сказала Пола Твідейл, старша віце-президентка AAA. Минулого року тисячі рейсів були скасовані або затримані на вихідних у День пам’яті.

Більше

XS
SM
MD
LG