Спеціальні потреби

Актуально

Що таке "брудна бомба" і як себе захистити у разі вибуху 

На фото - інструмент для виявлення радіації на карті району Нью-Йорка, який використовувався під час навчань з перехоплення радіоактивних «брудних бомб» у водних шляхах поблизу Нью-Йорка, четвер, 7 квітня 2011 р. (AP Photo/Seth Wenig, File)

Міністерство внутрішньої безпеки США оприлюднило інструкцію, яка визначає, що таке "брудна бомба", наскільки вона небезпечна і як себе захистити у разі вибуху.

Напередодні стало відомо, що міністр оборони Росії Сергій Шойгу під час телефонних розмов із кількома міністрами оборони НАТО висловив припущення, що Україна може застосувати "брудну бомбу". У відповідь США та Великобританія вже спростували та засудили звинування російського колеги.

Президент України Володимир Зеленський спростував закиди росіян, він також припустив, що слова Шойгу можуть свідчити про підготовку Кремля до використання цієї зброї.

"Якщо Росія телефонує і каже, що Україна нібито щось готує, це означає одне: Росія все це вже підготувала… Я вважаю, що зараз світ має реагувати максимально жорстко", – заявив Володимир Зеленський.

Що таке "брудна бомба"

В інструкції Міністерства внутрішньої безпеки США мовиться, що "брудна бомба" - це пристрій для розсіювання радіоактивних матеріалів.

Радіоактивні матеріали щодня використовуються в лабораторіях, медичних центрах, на заводах з опромінювання харчових продуктів, а також для промислового використання. Втім, у разі викрадення чи іншого придбання, ці матеріали можуть використані в "радіологічному розсіювальному пристрої» (RDD).

"Брудна бомба" - один із типів радіологічних пристроїв RDD, який за допомогою вибуху розсіює радіоактивний матеріал над певною територією.

У технічній літературі терміни "брудна бомба" та RDD часто використовують як синоніми. Однак, як пише відомство, існують інші типи RDD. Наприклад, можна розсіяти радіоактивні матеріали, помістивши контейнер з радіоактивним матеріалом у громадському місці; або літак може розсіяти порошкоподібні чи аерозольні форми радіоактивного матеріалу.

Центри із контролю та профілактики хвороб США пропонують ще одне визначення цієї зброї.

"Брудна бомба" - це суміш вибухівки з радіоактивним порошком або дробинками. Коли запускається вибухівка (наприклад, динаміт) вибух розсіює радіоактивний матеріал на навколишню територію.

Це не ядерна бомба

Брудна бомба не може створити атомний вибух, - мовиться на сайті Центрів із контролю та профілактики хвороб США.

Радіоактивні частинки, які розсіює “брудна бомба”, здебільшого падають на землю в межах кількох кварталів або кілометрів від місця вибуху.

Натомість атомна бомба передбачає розщеплення атомів і величезне виділення енергії, що створює атомну грибоподібну хмару. Потужність ядерного вибуху в тисячі або мільйони разів сильніша за будь-яку вибухівку, яку використовують у брудній бомбі.

Грибоподібна хмара радіоактивного пилу може покривати від десятків до сотень квадратних кілометрів.

Як можна використовувати RDD

Розробити RDD із достатньо високою дозою опромінення, щоб викликати негайні наслідки для здоров’я людей чи смерть великої кількості людей, дуже складно, пише Інструкція Міністерства внутрішньої безпеки США.

Загалом експерти погоджуються, що RDD здебільшого використовуватиметься для:

  • Забруднення об’єктів або місць, де проживають і працюють люди, щоб зашкодити їх життю та засобам для існування.
  • Викликати страх серед людей, які вважатимуть, що їх заразили радіацією.

На що здатна "брудна бомба"

Більшість “брудних бомб” та інших RDD завдають локального ефекту, починаючи від менш ніж кварталу міста до кількох квадратних кілометрів.

Площа пошкоджень та радіоактивного зараження залежить від багатьох факторів. Ось деякі з них:

  • Кількість та тип розсіяного радіоактивного матеріалу
  • Спосіб розпилення (вибух, розсіювання, пожежа)
  • Місцевий рельєф, розташування будівель, ландшафт
  • Погодні умови
  • Поширення радіоактивного шлейфу (якщо радіоактивний матеріал вивільняється у вигляді дрібних частинок, шлейф буде поширюватись зі швидкістю та напрямком вітру. Чим більша територія поширення шлейфу, тим менш концентрованою стає радіоактивність).

В чому небезпека "брудної бомби"

Основна небезпека брудної бомби полягає у вибуху, який може спричинити серйозні травми та матеріальну шкоду.

Більшість ушкоджень від брудної бомби, ймовірно, виникне внаслідок тепла, уламків, радіаційного пилу та сили вибуху. За низького рівня радіації, які очікується від RDD, негайний вплив радіації на здоров’я, ймовірно, буде мінімальний.

Вплив на здоров'я людини може проявитись через “гострий радіаційний синдром” або мати психологічні наслідки (посіяти страх серед людей).

“Гострий радіаційний синдром”, як мовиться в інструкції, навряд чи може статись внаслідок вибуху “брудної бомби”.

Це короткочасний вплив на здоров’я, який починає проявлятися, коли люди піддаються впливу високого рівня радіації протягом невеликого періоду часу. Близько 10% населення можуть виявляти ознаки цього синдрому, якщо вони зазнають впливу великих доз опромінення.

Основні симптоми ГРС - нудота, блювання, діарея та зниження кількості кров’яних клітин.

Як себе захистити

Якщо люди знаходяться поблизу місця "брудної бомби" або викиду радіоактивного матеріалу, вони повинні:

- Прикрити рот і ніс серветкою, фільтром або вологою тканиною, щоб уникнути вдихання або ковтання радіоактивного матеріалу

- Швидко зайти всередину будівлі із закритими дверима та вікнами

- Прийняти душ або вмитися водою з милом. Обов'язково вимити волосся, щоб позбутися залишків пилу.

- Стежити, щоб радіоактивний матеріал не потрапив до рота чи інших частин обличчя.

- Якщо ви в автомобілі в момент інциденту і найближча будівля для укриття далеко, потрібно закрити вікна, вимкнути двигун, кондиціонер, обігрівач та вентиляційні отвори. Необхідно не виходити з машини, поки не повідомлять по радіо, що виїхати на дорогу безпечно.

- Зняти забруднений одяг якомога швидше, помістити його у герметичний контейнер (поліетиленовий пакет). Одяг може бути використаний пізніше для оцінки опромінення людини.

- Не торкатися предметів, відкинутих внаслідок вибуху, вони можуть бути радіоактивними.

- Слухати та виконувати поради аварійних служб та органів влади.

Міністерство внутрішньої безпеки США у своїх рекомендаціях також радить максимально віддалитись від джерела радіації (відійовши навіть на коротку відстань від місця забруднення, можна забезпечити значний захист).

Укриття безпечніше, ніж евакуація

Поради, коли безпечно залишати будівлю, що можна їсти та пити, як піклуватися про дітей, якщо їх розлучать зі своїми батьками, мають оголосити органи влади, які ухвалюватимуть рішення в кожному конкретному випадку.

Заражені особи можуть піддавати впливу або заражати інших людей, з якими вони тісно контактують. Їм слід уникати контакту з іншими, доки вони не будуть знезаражені.

Евакуація під час розсіювання шлейфу може призвести до більшого опромінення, ніж укриття. Найкращий план дій запропонують співробітники служби надзвичайних ситуацій.

Люди, які вдихнули або проковтнули радіоактивний матеріал, потребують допомоги медичного персоналу.

Антидоти

Не існує надійних антидотів після вдихання або проковтування радіоактивного матеріалу, однак симптоми можна лікувати. Є деякі хімічні речовини, які допомагають очистити організм від певних радіоактивних матеріалів.

Доведено, що берлінська лазур ефективна як антидот при отруєнні цезієм.

Таблетки йодиду калію (KI) рекомендуються лише при впливу на організм ізотопу йод-131.

Кваліфіковані медичні працівники мають визначати, як лікувати симптоми.

Як повідомляв "Голос Америки", в неділю, 23 жовтня, на прохання російського міністра оборони Шойгу, з ним поспілкувались очільники оборонних відомств США, Великої Британії та Франції. В спільній заяві, виданій після цих розмов, уряди трьох країн відкинули "очевидно неправдиві звинувачення" Росії щодо того, що Україна, буцімто, готує напад із використанням "брудної бомби" на власній території.

"Наші країни чітко зазначили, що ми всі відкидаємо очевидно неправдиві звинувачення, що Україна готується застосувати брудну бомбу на власній території. Світ чітко бачить крізь ці спроби використати це звинувачення в якості приводу для ескалації", - йдеться в заяві.

Всі новини дня

Путін обрав тактику випаленої землі, оскільки його збройні сили не досягли цілей - Блінкен

Держсекретар США Ентоні Блінкен

Держсекретар Ентоні Блінкен у неділю засудив спроби Росії «використати зиму як зброю», назвавши намагання РФ вивести з ладу електроенергію та інфраструктуру в Україні «варварськими».

В інтерв’ю у програмі CNN «State of the Union», Блінкен сказав, що російський президент Володимир Путін прийняв тактику «випаленої землі», оскільки його збройні сили не змогли досягти своїх попередніх загарбницьких цілей у війні проти України.

«Путін намагався стерти Україну з мапи, стерти її ідентичність, включити її назад у Росію. Це не вдалося», – сказав Блінкен. «Потім він зайнявся захопленням землі на сході та півдні України. Це зазнає невдачі, тому що українські військові чинять спротив і повертають багато території, яку отримав Путін.

«Що він робить, він намагається перетворити зиму на зброю, вимкнути світло, вимкнути опалення, занурити українців у темряву та холод, коли вони прямують у зимові місяці. Це справді варварство».

Він запевнив, що США «рішуче чинять спротив, підтримуючи Україну», додавши, що втрати для Росії через накладені США безпрецедентні санкції та експортні обмеження зростають щодня.

На питання ведучого, чому адміністрація Байдена досі не назвала Росію державою-спонсором тероризму, Блінкен відповів, що адміністрація «працює наразі із Конгресом над законопроектом, який дозволить обійти ті виклики, які виникнуть у зв’язку із визнанням РФ державою-спонсором тероризму».

Раніше посолка США в НАТО Джуліанн Сміт заявила, що США наразі не вважають корисним офіційне визначення Росії державою-спонсором тероризму відповідно до американських законів, але виступають за подальші обмеження для Росії у вигляді санкцій та експортних обмежень.

"Відчуття у Вашингтоні полягає в тому, що це зараз непотрібно, і, насправді, може бути контрпродуктивно в тому плані, що це може зашкодити нашій можливості, наприклад, привозити гуманітарну допомогу Україні, або вивозити певну кількість зерна з України", - сказала високопосадовися.

В матеріалі використані джерела CNN

Власниця смарагда вартістю до 70 тисяч доларів продає його на аукціоні, щоб допомогти Україні

Мітці Пердью, 81-річна вдова магната бройлерної індустрії Френка Пердью, виставляє на аукціоні Sotheby’s у Нью-Йорку рідкісний смарагд, який їй подарував покійний чоловік, коли запропонував одружитися в 1988 році, пише видання The New York Times. Усі кошти, виручені від продажу каблучки, оціночна вартість якої, за словами Sotheby’s, становить від 50 000 до 70 000 доларів США, будуть передані на підтримку гуманітарних заходів в Україні, започаткованих пані Пердью під час відвідин України цього року після російського вторгнення.

«Як почувають себе люди, які там безперервно потерпають, без перепочинку, принаймні вже півроку?» сказала вона. «Через п'ять днів я захотіла зробити більше. І тоді я почала думати: «Що я можу зробити, щоб бути найбільш корисною?» А потім подумала: «У мене є щось, що має історичне значення», цитує пані Пердью видання The New York Times.

Пані Пердью відвідала Україну на початку цього року, щоб дізнатися більше про торгівлю людьми, тему, про яку вона пише для видання Psychology Today. Через загрозу повітряного нальоту вона провела свою першу ніч у Києві в бомбосховищі, і це стало одним із найзначніших подій у її житті, сказала вона.

Вона подумала про свою обручку, яку зберігала в сейфі після смерті чоловіка, і їй спало на думку, що вона могла б використати її, щоб зібрати гроші та привернути увагу до страждань в Україні після російського вторгнення. Пані Пердью сказала, що поки не знає, яку організацію обере для отримання коштів.

Смарагдовий камінь розповідає історію, яка сягає майже чотирьох століть, аж до затоплення іспанської галери поблизу Флорида-Кіс у 1622 році та десятиліть спроб підводного мисливця за скарбами на ім’я Мел Фішер дістати вантаж із золотом, срібними монетами, золотими самородками та ювелірними виробами.

Покійний чоловік Мітці Френк Пердью отримав частку винагороди в обмін на свої інвестиції в пошуки містера Фішера. Більшу частину він пожертвував, але зберіг смарагд і подарував нареченій. Вона носила його до смерті чоловіка в 2005 році.

В матеріалі використані джерела The New York Times

Іспанська поліція встановила місто, з якого відправили конверт із вибухівкою в посольство України

Поліція на місці вибуху у посольстві України у Мадриді, 30 листопада 2022. AFP/OSCAR DEL POZO

Іспанська поліція вважає, що шість посилок із бомбами, які за останні дні отримали різні високі установи, могли бути відправлені з міста Вальядолід на півночі Іспанії, про це із посиланням на близьке до слідства джерело повідомляє Reuters. При цьому поки не встановлено, хто саме відправляв вибухівку.

Вибухові пристрої були адресовані до офісу іспанського прем'єр-міністра Педро Санчеса, іншим урядовим структурам, посольству України в Іспанії, американській дипмісії та супутниковій компанії ЄС. Посилки надходили в період між 24 листопада та 2 грудня.

Всі пристрої вдалося знешкодити, окрім того, що було надіслано до українського посольства - працівник служби безпеки дипмісії під час відкриття концерта отримав травми.

Міністр внутрішніх справ Іспанії раніше заявив, що ці посилки з вибухівкою можуть бути пов'язані із підтримкою Мадрида Києву на тлі російської війни.

При цьому низка дипломатичних установ України за кордоном в останні дні отримали закривавлені пакети, в яких були очі вбитих тварин. За інформацією Києва, такі посилки прийшли до посольств в Угорщині, Нідерландах, Польщі, Хорватії, Італії, консульств у Неаполі, Брно та Кракові. Розслідування щодо того, хто міг організувати розсилку, триває.

"Ця кампанія спрямована на те, щоб посіяти страх", - сказав Кулеба в інтерв’ю CNN у п’ятницю. У відповідь на питання про те, хто, на його думку, стоїть за листами, Кулеба сказав: "Я відчуваю спокусу відразу назвати Росію, тому що перш за все ви повинні відповісти на запитання «кому це вигідно?»

"Можливо, цей терор є російською відповіддю на дипломатичний жах, який ми створили для Росії на міжнародній арені, і таким чином вони намагаються дати відсіч, в той час як вони програють справжні дипломатичні баталії одну за одною", – додав він.

Як повідомляє CNN, російський уряд та ЧВК "Вагнер" офіційно відкинули свою причетність до цих атак.

Росія формує «тіньовий флот» для обходу нафтових санкцій – Financial Times

Російський танкер, Новоросійськ, 11 жовтня, 2022. 

Росія формує «тіньовий флот» для обходу обмежень на продаж нафти, які західні країни запровадили у відповідь на вторгнення в Україну, пише Financial Times.

На думку аналітиків, після набрання санкціями чинності Росії буде потрібна більша кількість танкерів, тому що збільшиться довжина кожного рейсу: нафта, яка раніше продавалася в Європі, буде відправлена новим покупцям в Азії. Трейдери стверджують, що створення «тіньового флоту» зменшить вплив санкцій, але не усуне його.

За оцінками судноплавного брокера Braemar, Росія, яка значною мірою залежить від іноземних танкерів для перевезення нафти, сформувала флот із понад 100 застарілих танкерів. Енергетична консалтингова компанія Rystad стверджує, що у 2022 році Росія додала в ланцюжок нафтоперевезень 103 танкери за рахунок закупівель та перерозподілу суден, які обслуговують Іран та Венесуелу – дві країни, на які поширюється західне нафтове ембарго.

Анонімну купівлю танкерів можна відстежити за значним збільшенням неназваних або нових покупців, що зʼявляються в реєстрах. Як правило, таким суднам 12–15 років, і очікується, що їх буде списано впродовж найближчих кількох років, розповів керівник відділу досліджень танкерів у Braemar.

У компанії також зазначають, що в 2022 році оператори, повʼязані з Росією, придбали до 29 супертанкерів, відомих як VLCC (Very Large Crude Carrier). Це великі танкери для перевезення сирої нафти, кожен з яких здатний перевозити понад 2 мільйони барелів. Передбачається, що Росія також додала до свого флоту 31 танкер розміру Suezmax, здатний перевозити близько 1 мільйона барелів кожен, і 49 танкерів Aframax, кожен з яких може перевозити близько 700 тисяч барелів.

На думку аналітиків, Росія все одно зазнає браку танкерів і в перші місяці 2023 року може зазнати ускладнень при збереженні рівня експорту, що призведе до зростання цін. Росії потрібно понад 240 танкерів, щоб зберегти поточні обсяги експорту, заявив аналітик Rystad.

2 грудня країни Євросоюзу, «Групи семи» та Австралія домовилися про граничну ціну на російську танкерну нафту у розмірі 60 доларів за барель. З 5 грудня країни надаватимуть послуги, повʼязані з російською танкерною нафтою, лише в тому разі, якщо її закупили за ціною 60 доларів за барель або нижче. Послуги включають, зокрема, обовʼязкове страхування морських перевезень палива. Країни припускають, що за потреби переглянуть і скоригують стелю. Також у їхній заяві сказано, що граничні ціни планується встановити і на російські нафтопродукти з 5 лютого 2023 року.

Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд під час зустрічі з українськими журналістами в Києві назвала цілі запровадження стелі на російську нафту: «Метою тут є те, щоб у міру того, як Європа відвикає від російської нафти і накладає на неї певні обмеження, ми колективно продовжували скорочувати доходи, які Путін отримує від нафти, не тільки в Європі, а й у всьому світі».

«Це матиме подвійний ефект. Це потрібно для того, щоб утримати на ринку російську нафту, яка нам потрібна для того, щоб ціни не зросли в результаті скорочення пропозиції. А також щоб знизити ціну, яку всі готові платити за російську нафту», – додала Вікторія Нуланд.

Раніше міжнародну домовленість щодо обмеження ціни на поставки російської нафти привітала міністерка фінансів США Дженет Єллен. "Разом G7, Європейський Союз та Австралія спільно встановили обмеження на російску нафту, поставлену морем, і це допоможе нам досягнути нашої мети і обмежити основне джерело надходжень Путіна для незаконної війни в Україні а також одночасно збереже стабільність світових енергопоставок", - сказала Єллен.

Росія неодноразово обіцяла не продавати нафту за ціною, нижчою від ринкової тим країнам, які приєднаються до обмежень.

В матеріалі використані джерела Financial Times.

У розвідці США не бачать ознак зниження волі українців протистояти Росії попри атаки на енергетику

24-та окрема механізована бригада імені короля Данила неподалік Бахмута, 3 грудня 2022. REUTERS/ Leah Millis

Розвідка США очікує, що в наступні кілька місяців в Україні збережеться зниження темпів бойових дій, і не бачить жодних доказів зниження волі України до опору, незважаючи на атаки на її енергомережі та іншу критично важливу зимову інфраструктуру, заявила у суботу директорка з національної розвідки США Авріл Гейнс.

"Ми вже спостерігаємо деяке зниження темпів конфлікту... і ми очікуємо, що це, ймовірно, буде те, що ми побачимо в найближчі місяці", - сказала Гейнс на щорічному Форумі національної оборони Рейгана в Каліфорнії.

Вона сказала, що і українські, і російські військові намагатимуться переформувати війська та поповнити запаси, щоб підготуватися до контрнаступу після зими. "Насправді ми маємо достатньо скепсису щодо того, чи будуть росіяни справді готові це зробити", - сказала вона, додавши, що перспективи на цей період для українців -"більш оптимістичні".

Відповідаючи на запитання про наслідки російських атак на енергомережу та іншу цивільну інфраструктуру України, Гейнс сказала, що метою Москви було частково підірвати волю українців до опору, але додала: "Я думаю, ми не бачимо жодних доказів того, що це [воля - ред.] зараз підривано".

Вона також підкреслила, що атаки Росії на енергетику значно підірвали українську економіку, але додала, що, на її думку, президент Росії Володимир Путін був здивований тим, що його війська не досягли більшого: "Я справді думаю, що він стає все більш обізнаним про виклики, з якими стикаються військові в Росії. Але нам досі не ясно, чи має він на цьому етапі повну картину того, наскільки це серйозні виклики [...] Ми бачимо брак боєприпасів, [занепад] духу, проблеми з постачанням, логістикою та цілу низку інших проблем, з якими вони стикаються".

За оцінками Гейнс, політичні цілі Путіна в Україні не змінилися, але він може захотіти тимчасово зменшити свої короткострокові військові цілі, "щоб потім він міг повернутися до цього питання пізніше".

Вона зауважила, що Кремль, ймовірно, витрачає свої воєнні запаси "досить швидко", а тому звертається до інших країн за боєприпасами. Зокрема, за її словами, окрім на додачу до іранських безпілотників Москва прагне отримати від Тегерана інші типи високоточних боєприпасів, а також Сполучені Штати помітили незначні поставки боєприпасів до Росії із Північної Кореї.

Більше

XS
SM
MD
LG