Актуально
Що мав робити Волкер, коли дізнався про дії Джуліані - сенатор США. Інтерв'ю
Україна опинилася у заголовках світових ЗМІ через політичний скандал навколо телефонного дзвінка між президентом США Дональдом Трампом та президентом України Володимиром Зеленським.
Про те, які наслідки ця ситуація матиме для України та для її підтримки у світі ми поговорили з сенатором від Демократичної партії США Крісом Мерфі.
Мерфі активно цікавиться подіями в Україні і під час свого нещодавнього візиту, Мерфі разом з сенатором-республіканцем Роном Джонсоном зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським, представниками нового уряду та взяв участь у церемонії з нагоди початку роботи Вищого антикорупційного суду.
В цьому інтерв'ю Мерфі відповідає на питання "Голосу Америки" стосовно майбутнього для політики США стосовно України з огляду на початок розслідувань в Конгресі, які, за заявами конгресменів-демократів, можуть призвести до оголошення імпічменту президенту США Дональду Трампу а також дає поради Зеленському.
Натаіля Леонова: Як скандал навколо розмови Трампа та Зеленського позначиться на відносинах США та України?
Кріс Мерфі: Головним чином, ми повинні переконатися, що відносини між США та Україною зберігаються. Дуже мало речей, які важливіші для Сполучених Штатів у світі, ніж можливість гарантувати майбутнє вільної та суверенної України. І кожен день ми маємо пам’ятати, що на українській території перебувають російські війська, і що поки ми не змусимо Росію відступити від своєї агресивної позиції на сході України та Криму, наша робота не виконана. Мені шкода, що президент вирішив політизувати відносини з Україною. Мені шкода, що він вирішив поставити власні політичні пріоритети попереду спільних для США та України проблем безпеки. Але у підсумку, двопартійна підтримка України та нового уряду більшістю в Конгресі продовжується.
НЛ: Президент Зеленський у Нью-Йорку під час прес-конференції зазначив, що не було тиску з боку адміністрації США, і президент Трамп наполягає на тому, що слід покласти край тому, що він називає «новим полюванням на відьом». Чи згодні ви з цим?
КМ: За кілька хвилин після того, як президент Зеленський просить допомогти у справі безпеки, президент (Трамп – ред. ГА) просить його допомогти знищити одного зі своїх політичних конкурентів Джо Байдена. Я знаю, що головний аргумент республіканців – не було прохання «послуги за послугу» під час цього телефонного дзвінка. Але його і не повинно бути. Існує неявне прохання «послуги за послуги» у кожній вимозі, яку робить американський президент іншій країні, особливо країні, яка настільки залежить від підтримки Сполучених Штатів. Президенту Трампу не потрібно було говорити «зробіть так, інакше…» Президент Зеленський розумів, що якщо він не зробить те, про що просить президент США, це може мати наслідки.
НЛ: Три тижні тому ви особисто зустрічалися з президентом Зеленським. Він вам щось сказав про тиск?
КМ: Я зустрічався з президентом Зеленським в той час, коли ми знали, що президент використовує Руді Джуліані для тиску на Україну, щоб та стала учасником політичної операції Трампа. Але перш, ніж ми дізналися про суть його телефонного дзвінка, президент Зеленський на той час був дуже стурбований блокуванням американської допомоги. Він підняв це питання на самому початку зустрічі. Відтак я сказав йому про небезпеку втручання України до виборів у США 2020 року. Я сказав йому, що буде не добре для відносин зі США, і що він виглядатиме, як політична маріонетка президента. Він погодився зі мною. Він сказав, що його уряд не зацікавлений бути причетним до виборів 2020 року, і він знає, що це зашкодить його країні, якщо його затягнуть в американську політику.
Йому найкраще просто ігнорувати ініціативи та вимоги, які він отримує від політичних соратників ТрампаКріс Мерфі порадив Зеленському підтримувати міжнародні відносини через Держдеп
НЛ: Що ви йому порадили?
КМ: Я сказав президенту в Києві, що коли він розмовляє з американським урядом, він повинен поговорити з Державним департаментом США. Якщо він отримує вимоги та прохання від Сполучених Штатів, то він повинен отримувати ці вимоги та запити від офіційних органів уряду США, і що йому найкраще просто ігнорувати ініціативи та вимоги, які він отримує від політичних соратників Трампа.
НЛ: Тим не менш, Руді Джуліані стверджує, що діє від імені Державного департаменту та в межах параметрів, передбачених законодавством США. Як ви оцінюєте його вчинки? Ви розслідували його дії? Якщо так, що ви знайшли?
КМ: Щойно я почув про зусилля Руді Джуліані корумпувати українську владу, я направив відповідну інформацію сенатському Комітету з міжнародних відносин. Я попросив у травні комітет розпочати розслідування. Вони, на жаль, відмовились почати це розслідування, союзник президента Трампа є головою цього комітету. Руді Джуліані не працює на Державний департамент, він не є офіційною особою американського уряду, він не пройшов відповідну безпекову перевірку. Він відкрито заявляє, що діє в політичних інтересах президента, разом з тим він говорить, що інтегрований у Держдепартамент. Очевидним є те, що це створює величезний конфлікт інтересів, повне визнання корупції, тому ми і починаємо процедуру імпічменту.
НЛ: В одному з інтерв’ю, Руді Джуліані сказав, що держсекретар Майк Помпео знав про його дії, а Курт Волкер ознайомив Джуліані з динамікою американо-українських відносин перед зустріччю з Єрмаком. Якою ви бачите роль Курта Волкера?
КМ: Я думаю, неймовірно, що Державний департамент відкрито координує політичну кампанію президента, щоб спробувати перетворити американську зовнішню політику на інструмент переобрання президента. Я дуже розчарований у Курті Волкері. Я думаю, що секретар Помпео мав би зупинити це, коли він вперше дізнався про це навесні. І я вважаю, що це справжня корупція, що вся ця адміністрація, від Білого дому до Державного секретаря дозволила, щоб все це тривало так довго.
Репутація Волкера була серйозно пошкоджена цими відкриттями, і тепер йому потрібно бути прозорим щодо того, що сталося і що він зробивКріс Мерфі
НЛ: У своїй скарзі, втім, викривач стверджує, що Курт Волкер лише намагався мінімізувати шкоду, яку завдав в Україні Руді Джуліані.
КМ: Якщо ви високопосадовець уряду і бачите докази зловживань, ваша робота - не радити закордонним урядам, що з цим робити. Ваша робота - зупинити їх або викрити. І тієї хвилини, коли Курт Волкер дізнався, що Руді Джуліані мав ці секретні канали зв'язку з українцями, намагаючись залучити Україну до виборів 2020 року, він повинен був вимагати припинити це, і він повинен був повідомити про це. Він не зробив ані того, ані іншого.
НЛ: Тож, на вашу думку, якими були причини його відставки?
КМ: Курт Волкер тепер повинен розповісти американському народу, що він зробив і що він знає. Його репутація була серйозно пошкоджена цими відкриттями, і тепер йому потрібно бути прозорим щодо того, що сталося і що він зробив.
НЛ: Повертаючись до телефонного дзвінка, ми бачили в стенограмі, що, здається, президент Зеленський погоджується зробити те, про що його просять. Якщо він, гіпотетично, це зробить, це завдасть шкоди американо-українським відносинам?
КМ: Сполучені Штати та Україна мають дуже унікальні стосунки. Україна зараз дуже залежить від економічної, політичної та військової підтримки США. І тому зрозуміло, що президент Зеленський, коли отримує ці дуже дивні вимоги від президента допомогти зняти всі звинувачення з росіян щодо втручання у вибори 2016 року або підготувати якийсь розслідування щодо Джо Байдена, ви можете зрозуміти, що президент Зеленський, можливо, не хоче говорити «ні», бо він хоче залишатися у добрих стосунках з президентом Трампа, оскільки він знає, що президент Трамп може зупинити всю його допомогу та все фінансування. Президент Трамп має велику владу над Україною. Тому я думаю, що президент Зеленський був поставлений в жахливе становище президентом Трампом. І я розумію, чому і публічно на минулому тижні в Нью-Йорку, і в приватних розмовах по телефону, він, схоже, робить все можливе, щоб спробувати залишитися у добрих стосунках з Президентом.
Я сподіваюся, що ми зможемо зберегти двосторонній консенсус щодо підтримки УкраїниКріс Мерфі
НЛ: Після оприлюднення стенограми телефонного дзвінка демократи з групи підтримки України в Конгресі негайно висловили Україні свою підтримку, республіканці цього поки що не зробили. Чи може Україна втратити підтримку республіканців?
КМ: Я сподіваюся, що ми зможемо зберегти двосторонній консенсус щодо підтримки України. В інтересах національної безпеки США - переконатися, що Росія не зможе маніпулювати українською політикою. Я був дуже вражений президентом Зеленським. Я думаю, що президент Трамп поставив його в дуже важку ситуацію. Тож я зроблю все можливе, щоб достеменно дізнатись про те, що сталося між Трампом та українським урядом, але також підтримати двопартійний консенсус заради продовження підтримки США.
НЛ: Ви відвідуєте Україну вже 6 років. Коли буде Ваша наступна поїздка, і що буде на порядку денному?
КМ: Я не планую поїздки в майбутньому. Треба сказати, що мене дуже вразив президент Зеленський та його команда. Я залишив Україну з більшим оптимізмом щодо майбутнього країни, ніж я мав під час будь-якої попередньої поїздки, і сильно переживаю, що ця суперечка зашкодить підтримці США в Україні. Це не повинно статися. І я зроблю все, що в моїх силах, щоб переконатися, що цього не станеться. Але це зайве ускладнення, викликане президентом.
Дивіться також: Опитування: Що американці думають про роль України у скандалі з імпічментом Трампа. Відео
Всі новини дня
- Голос Америки
До Хмельницького прибув перший потяг із Херсона: херсонці розповідають про пережите. Відео
На Хмельниччину прибув евакуаційний потяг з Херсону. У кілька валіз переселенці вмістили все життя. Не забули забрати і домашніх улюбленців.
- Голос Америки
В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Відео
В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Законодавці від обох партій виступили зі словами підтримки України та закликали притягнути до відповідальності винних у руйнуванні Каховської ГЕС.
Переговори Ріші Сунака та Джо Байдена у Вашингтоні – що казали про підтримку України. Відео
Британський прем’єр Ріші Сунак зустрівся із президентом США Джо Байденом у Вашингтоні. Лідери провели закриту зустріч у Білому домі і пізніше відповіли на питання преси.
- Голос Америки
У Конгресі США зареєстрували законопроект, який дозволяє українцям, що мають "гуманітарний пароль", залишитися жити у США

У Конгресі США зареєстрували законопроект, що дозволить українцям з "гуманітарним паролем" залишитися у Сполучених Штатах на постійне проживання. Дата реєстрації вказана 7 червня 2023 року, наразі документ направлений в юридичний комітет Палати представників, в його описі вказано, що він має на меті "забезпечити врегулювання статусу громадян України та для інших цілей".
Двопартійна група американських конгресменів подала на реєстрацію законопроект Ukrainian Adjustment Act, що передбачає дозвіл українцям, які у США мають статус "гуманітарного пароля", залишитися в Америці та отримати так звану "зелену карту" – дозвіл на постійне проживання.
Один з ініціаторів законопроекту - конгресмен-демократ від штату Іллінойс Майк Квіґлі - написав у Twitter, що нове законодавство допоможе українцям, які шукають порятунку від російської агресії, отримати стабільність та "зробити внесок у свої громади тут, у США".
«Цей законопроект забезпечить українських біженців статусом постійного проживання, що надасть їм стабільність і можливість зробити внесок у свої громади тут, у США», – твітить конгресмен.
Квіґлі подав законопроект разом з представниками-демократами Біллом Кітінґом та Марсі Каптур, а також республіканцем Браяном Фіцпатріком.
«Багато українців втікали від терору російських нападів, і США надали їм безпечний притулок, – сказав конгресмен Кітінґ. – І частиною цієї безпеки має бути стабільність і впевненість у тому, що вони зможуть легально проживати в нашій країні, не боячись депортації, доки не будуть готові повернутися додому».
У своїй заяві, копію якої отримав Голос Америки, конгресмен Квіґлі сказав, що новий законопроект дозволить українцям, які шукали безпеки у США, працювати, робити внесок у суспільство та "збудувати нове життя в Америці".
"Законопроект Ukrainian Adjustment Act (Акт про адаптацію українців) базується на нашій роботі з допомоги українським біженцям. Ці люди покинули свої домівки та сім’ї в надії зберегти свою свободу. Їм потрібна наша підтримка та можливість почати будувати нове життя тут, в Америці», – сказав конгресмен Квіглі.
Навесні минулого року після повномасштабного вторгнення Росії в Україну адміністрація президента Джо Байдена впровадила програму «Єдність заради України» (Uniting for Ukraine, U4U), яка надала можливість громадянам України та їхнім найближчим родичам тимчасово проживати та працювати у Сполучених Штатах.
За офіційними даними, з лютого 2022 року до США в’їхало понад 271 тисяча українців. З них понад 117 тисяч були прийняті саме за програмою «Єдність заради України». За даними американських ЗМІ, які посилаються на Департамент внутрішньої безпеки, DHS, що керує програмою, понад 200 тисяч американців виступили спонсорами українців за програмою U4U.
Близько 150 000 українців прибули до США поза програмою, зокрема, отримавши тимчасовий захист, статус TPS або перетнули кордон США та Мексики ще до запуску програми минулого квітня.
Тривалість програми U4U – два роки, її термін спливає у квітні наступного року. Тимчасовий захист TPS спливає у жовтні вже цього року.
Якщо ці програми не продовжать, багатьом українцям може загрожувати депортація.
Президент Джо Байден має повноваження продовжити терміни U4U та TPS шляхом односторонніх виконавчих дій. Але відсутність законодавчого статусу зробить біженців уразливими, коли до влади прийде інший президент.
Запропонований законопроект, якщо його ухвалять і підпише президент, надасть тим українцям, які приїхали з квітня 2022 року та хто має захист у США ще з 2014 року, можливість отримати статус постійного жителя США, кажуть законодавці.
Представниця демократів Марсі Каптур закликала колег у Конгресі підтримати новий законопроект, щоб він пройшов ухвалення у Палаті представників і Сенаті, і швидше опинився на столі президента для його підписання.
Законопроект для українців створений за зразком закону, що надав подібний статус громадянам Афганістану, які підтримували місію США в цій країні.
Комітет Сенату США одноголосно підтримав проект резолюції з осудом викрадення українських дітей

Сприяння незаконному усиновленню суперечить зобов’язанням Росії, які вона взяла на себе відповідно до Конвенції про геноцид і є геноцидомТекст резолюції проголосованої в комітеті Сенату
Комітет Сенату США із Міжнародних відносин підтримав проект резолюції, яка засуджує незаконну депортацію українських дітей до Росії та називає дії Москви геноцидом проти українського народу.
Комітет прийняв рішення одноголосно під час засідання 8 червня. Тепер проект резолюції буде винесено на голосування в Сенаті. Резолюція не вимагає підпису президента США, адже не потребує дій від виконавчої гілки влади, але засвідчує позицію законодавчого органу США.
"Це рішення прийняли одноголосно, тому що це дійсно важлива законодавча ініціатива", - прокоментував результати закритого засідання сенатор-демократ від штату Вірджинія, Тім Кейн Голосу Америки.
Текст документа закликає Сенат визнати Уряд Російської Федерації під керівництвом Володимира Путіна відповідальним за неправомірне та незаконне викрадення українських дітей та офіційно і якнайрішучіше засудити ці дії. Окрім того, текст резолюції називає дії Росії в Україні геноцидом.
"Сприяння незаконному усиновленню суперечить зобов’язанням Росії, які вона взяла на себе відповідно до Конвенції про геноцид і є геноцидом, - йдеться у тексті - РФ намагається знищити покоління українських дітей, тим самим підриваючи здатність України виховувати наступні покоління українських громадян та лідерів, а також відновлювати свою країну після неспровокованої війни, яку розпочала Росія. І робиться це з метою знищення унікальних українських мови, культури, історії та ідентичності".
За словами Бена Кардіна, сенатора-демократа від штату Меріленд, якщо цей документ пройде Конгрес він допоможе у майбутньому притягти росіян до відповідальності за їхні злочини скоєні в Україні.
"Я вважаю, що це геноцид. Тому потрібна повна відповідальність. Ми проводили слухання з цього приводу в Гельсінській комісії, а також в Комітеті Сенату з міжнародних відносин. Я також вніс законопроект про створення міжнародного трибуналу під егідою ООН. Загалом, на мою думку, це частина стратегії Росії під керівництвом Путіна, щодо здійснення геноциду в Україні", - заявив Кардін журналістці української служби Голосу Америки, після голосування.
Сенатор республіканець від штату Небраска Піт Рікеттс, також підтримав резолюцію в Комітеті та наголосив, що США мають зробити усе можливе, щоб Україна перемогла у цій війні.
"Це лише частина того, що робить Путін щодо жорстоких репресій в Україні, - викрадення дітей з українських родин і вивезення їх до Росії. Як батько, я навіть не можу уявити біль, якого завдає батькам усвідомлення того, що вони можуть більше ніколи не побачити своїх дітей. І це одна з причин, чому ми, як Сполучені Штати, маємо продовжувати підтримувати Україну та переконатися, що вони переможуть та зможуть повернути дітей їхнім батькам", - сказав Рікеттс Голосу Америки.
Автором резолюції виступив сенатор демократ від штату Мічиган, Гері Чарльз. Загалом під документом підписалися 8 сенаторів, серед яких як демократи так і республіканці, зокрема Марша Блекберн, сенаторка-республіканка від штату Теннессі, Білл Кессіді, сенатор-республіканець від штату Луїзіана, Чак Грасслі, сенатор-республіканець від штату Айова, Джон Баррассо, сенатор-республіканець від штату Вайомінг, Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Меріленд, Джин Шагін, сенаторка-демократка від штату Нью-Гемпшир, Рік Скотт, сенатор-республіканець від штату Флорида.
Дивіться також: Вибух на Каховській дамбі: Думки демократів і республіканців. Ексклюзив.
Форум