Спеціальні потреби

Актуально

Росія не може захистити свої кордони - коментарі експертів про рейд на Бєлгород

Кордон між Україною та Росією експерти називають незахищеним. Фото: Ukrainian Board Guard Press Office via AP

Рейд у Бєлгород означає, що росіяни не можуть ефективно захистити свої кордони, вважають американські аналітики. Деякі з них говорять, що не бачать нічого дивного у тому, що в Росії з'явився сепаратистських рух, який вони вважають цілком природним, хоч він і діє за підтримки України. Російський опозиційний діяч, який перебуває в Україні, говорить, що росіяни здивовані, а"російська армія просто нічого з цим не може зробити”. Кореспонденти Української служби Голосу Америки розпитали провідних експертів про те, чим, на їхню думку, є рейд у тил росіян.

Російських солдатів недостатньо

Росіяни не розраховували, що бойові дії перейдуть на їхню територію, вважає експерт Інституту вивчення війни (ISW) Джордж Баррос.

“Якщо російські добровольці справді проникли так глибоко, як вони стверджують, тоді це демонструє, що російські польові укріплення насправді нічого не означають, і що вони недостатньо укомплектовані”, – прокоментував Баррос у розмові з кореспондентом Української служби Голосу Америки Остапом Яришем.

“Я впевнений, що багато людей бачили всі ті карти “великих ліній”, які росіяни викопали по всій лінії фронту [польові укріплення та трашеї - ред.]. Але безумовно це правда щодо будь-якої війни, будь-якого поля бою та будь-якої лінії окопів: якщо у вас недостатньо солдатів, які фізично зайняли ці лінії, то вони не будуть ефективними для запобігання маневру. І ми знаємо, що по всьому українському фронту - а це трохи більше 1000 кілометрів - російські війська не мають достатньої кількості піхоти, щоб фізично зайняти та ефективно захищати його повністю”, – каже Джордж Баррос.

За його словами, лінії фронту однозначно мають чимало вразливих місць.

Другим ключовим моментом експерт називає відео із західним обладнанням, застосування якого є певною червоною лінією для Росії та її ядерних погроз.

“Факти свідчать про те, що багато з цих російських червоних ліній насправді завищені. Вони мають на меті стримати тих, хто ухвалює рішення у Вашингтоні, від відправки Україні обладнання”, - каже Баррос. На його переконання, бєлгородські події не свідчать про те, що йдеться про Третю світову війну чи “ядерну відплату”.

Про російську реакцію експерт зауважив: “Відверто кажучи, вважаю, що російські джерела зробили набагато більше для фактичного посилення та створення паніки навколо цих конкретних рейдів більше, ніж український інформаційний простір”.

Колеги-аналітики Барроса, за його словами, також сходяться на думці про слабкість російського кордону. Як і те, що сама Росія не є недоторканною. Вони також не помітили переміщення російських військових на підсилення своїх кордонів.

Мета: біло-блакитно-білий прапор як символ появи вільної Росії

Головну мету подій у Бєлгороді Голосу Америки назвав Ілля Пономарьов, координатор Політцентру в Києві, політичний представник Легіону “Свобода Росії”.

На його думку, ціль полягає у тому, щоб “створити шматочок вільної Росії, підняти біло-блакитно-білий прапор, щоб він там майорів, щоб можна було казати, що ось ця вільна Росія з'явилася. І якомога довше це утримувати”.

Наразі територія, яку “звільнили” легіон "Свободи Росії" та Російський добровольчий корпус, поширюється далі, говорить Ілля Пономарьов у розмові з кореспонденткою Голосу Америки Тетяною Ворожко.

“40 кілометрів фронту вони утримують, – каже Пономарьов. – Щойно вони звільнили ще два чергових селища на території Бєлгородської області, тобто вони наступають, вони навіть не обороняються. І ми бачимо, що російська армія просто нічого з цим не може зробити”.

І ми бачимо, що російська армія просто нічого з цим не може зробити.
Ілля Пономарьов

Також метою бєлгородського прориву Пономарьов назвав намагання відволікати російську армію від українського фронту напередодні великого наступу, “якого ми всі тут очікуємо”.

“Перш за все, вони здивовані, - описав реакцію росіян Пономарьов. – Вони на це не очікували, але все гаразд". За його словами, у них немає жодних суперечок з місцевими.

Прихильники режиму втікають – працівники місцевих адміністрацій, поліцейські, працівники ФСБ, говорить він.

На питання Тетяни Ворожко про те, як вдалося перейти кордон, Пономарьов відповів: “Гроші ж то вкрали. Майже 125 мільйонів доларів вони освоїли на проекті [так званих оборонних ліній, - ред.], які будував Пригожин, але ми їх якось там не побачили. Був певний спротив з боку прикордонників та наданих їм озброєних формувань, але в підсумку вони просто розбіглися та втекли”.

За словами Пономарьова, роль України – мінімальна: “Російський добровольчий корпус та легіон “Свобода Росії” входять у іноземний легіон ЗСУ, але це автономні підрозділи. У битві під Бахмутом вони були долучені, до визволення Харківської та Херсонської областей, але зараз це їхня операція, вони її спланували і виконують. Вони є частиною ЗСУ, але жодної ролі українських військових там немає”.

Російські танки проти російської влади

Пономарьов також наголосив, що на території Росії жоден з українських військових не діяв, виключно росіяни. Те саме стосується зброї – використовувалися виключно танки, попередньо захоплені в російської армії під час визволення Харківської області.

Так само він заперечив коментарі про те, що бєлгородські події – тільки інформаційна спецоперація: “Звичайно, це стратегія Кремля (так стверджувати - ред.). Вони зараз натискають на усі можливі кнопки, щоб залучити певних людей з російської опозиції, щоб вони почали казати, що все це провокація ФСБ, операція “під фальшивим прапором”.

Як каже Пономарьов, він сподівається, що незабаром росіянам вдасться звільнити країну від нинішнього режиму.

“Це наша країна, і ми будемо її звільняти, - підсумував Пономарьов. – Це буде наша звільнена країна, звичайно, там буде і прапор, і влада нова”.

Незахищеність Росії

Головним наслідком подій у Бєлгороді є те, що у підсумку “дуже серйозно підірвано ідею недоторканості Росії як території”. Так у розмові під час брифінгу Голосу Америки події прокоментував Андрій Загороднюк, голова правління Центру оборонних стратегій і колишній міністр оборони України.

У підсумку “дуже серйозно зрушено ідею недоторканості Росії як території”.
Андрій Загороднюк

“Досі більша частина непояснювальних заходів у Росії була у вигляді вибухів чи інших диверсій. Тут ми говоримо про озброєний персонал, який зайшов на територію Російської Федерації, і перебував там якусь частину часу на якійсь території”, - каже Загороднюк.

Колишній міністр оборони пояснює: “Таким чином люди, які є громадянами Росії і не входять в систему управління ЗСУ, продемонстрували Росії, що вона незахищена. Ідея про те, що вона недоторкана фізично і повністю закрита від будь-яких можливостей та рейдів з будь-якого боку - це фікція, це не так. Росія так само вразлива, як і багато інших країн”.

Водночас Загороднюк підтвердив: яка була ідея та ціль – ніхто не знає. “Можливо, ціллю були саме демонстраційні дії. Вони можуть призвести до цілої низки наслідків. Один з них - відтягування сил та засобів російської регулярної армії для того, щоб захищати кордони. Вони розуміють, що ризики тепер є, вони можуть реалізовуватись на будь-якій ділянці кордону, і таким чином вони посилять присутність своїх сил та засобів, тим самим відтягнувши їх від тих напрямів, де українські збройні сили планують робити контрнаступальні дії”, - сказав експерт у ефірі Голосу Америки.

Російський сепаратистський рух і російський сором

Александр Віндман, колишній директор із європейських справ Ради національної безпеки США, сказав, що його би не здивувало, що в Росії є справжній сепаратистський рух.

“Мені здається, це насправді російський сепаратистський рух. Можливо, за підтримки України, але вони діють самостійно, досягають власних цілей”, – сказав Віндман у коментарі журналістці Голосу Америки Ірині Матвійчук.

Крім того, за словами Віндмана, немає жодної заборони Україні завдавати удари по Росії. На його думку, ці уряди також потенційно є частиною формувальної операції, тобто підготовки контрнаступу.

“Як росіяни перекидають сили, щоб розкрити певні інші райони – це, відверто кажучи, сором. Це свідчить про те, що російський уряд і Володимир Путін не можуть навіть запобігти вторгненням на свою власну територію”, - каже Віндман.

Він також додав: Росія є агресором, країною, яка напала війною. Отже, Україна має законне право на відповідь.

Пентагон: американська зброя - виключно всередині України

У відповідь на прохання прокоментувати відео, на якому буцімто видно, що в Бєлгороді може застосовуватись надана США зброя, у Пентагоні наголосили, що ці зображення потрібно перевірити, а допомога США призначена для застосування на території України.

“Безпекова допомога, яку ми надаємо Україні, призначена для того, щоб вони використовували її всередині України для захисту їхньої країни. Уряд США не погоджував жодну передачу спроможностей третім сторонам, парамілітарним організаціям поза ЗСУ, уряд України також не звертався про таку передачу”, - сказав речник Пентагону Пет Райдер на брифінгу для преси у вівторок, 23 травня.

Як повідомляв Голос Америки, генерал США у відставці колишній командувач Сухопутних сил США у Європі Марк Гертлінг припускає, що події в російському місті Бєлгород — це продовження формувальних операцій України перед контрнаступом.

За його словами, в майбутньому варто очікувати трьох поширених перед наступом маневрів: рейди — тобто раптові напади, які мають викликати паніку у ворожих військах; обманні маневри — створення “видимості атаки” або початку наступу до початку справжнього наступу; та демонстративні наступальні дії — тобто просування на полі бою з бажанням заплутати ворога, але не контактувати з ним.

Всі новини дня

США та інші країни допомагають Україні з евакуацією із затоплених районів

Затоплені регіони поблизу Нової Каховки, 7 червня 2023 року REUTERS/Vladyslav Smilianets TPX IMAGES OF THE DAY

США та інші країни допомагають Україні в проведенні евакуації постраждалих від затоплень, через руйнування Каховської ГЕС.

"Руйнування Каховської дамби має негайний спустошливий вплив, який відчуватиметься і в майбутньому. Ми невтомно працюємо, щоб люди отримали необхідну допомогу сьогодні тепер та в наступні тижні", - заявила в серії твітів адміністраторка Агентства міжнародного розвитку США USAID Саманта Пауер.

Автобуси для евакуації. ваучери на пальне для волонтерів, які ведуть евакуацію, партнери USAID почали надавати в перші ж години після початку затоплень, твітує Пауер. Вона також відзначила, що США співпрацюють з Службою надзвичайних ситуацій України з доставки питної води, очисних об'єктів, насосів для води, моторів та частин двигунів а також послуги з оренди човнів.

Партнери USAID вже мали розміщені в регіоні ресурси для надання гуманітарної допомоги на випадок переселення людей з різних причин, заявила у вівторок речниця установи Джессіка Дженнінгс. Це дозволило швидко організувати роздачу гігієнічних наборів, продуктів харчування та питної води.

Інші країни також надають гуманітарну допомогу. Німеччина надає генератори, фільтри та намети постраждалим через руйнування дамби в Україні, заявив речник Міністерства закордонних справ країни в середу.

Уряд Великої Британії заявив, що гуманітарна допомога, яку Британія надає Україні, частково буде перенаправлена до регіону, постраждалого через підрив дамби.

"Ми вже надали багато гуманітарної допомоги Україні у співпраці з ООН та "Червоним хрестом", - заявив речник уряду країни. - Наскільки мені відомо, деякі обсяги цієї допомогти будуть переспрямовані на допомогу тим, хто змушений полишити свої оселі".

Президент України Володимир Зеленський наголосив, що евакуація із затоплених районі, а також забезпечення доступу до питної води - серед першочергових завдань.

Херсонська місцева влада повідомляє про обстріли під час евакуації. "Під час евакуації окупанти вдарили по мікрорайону з артилерії – поранені двоє правоохоронців, котрі допомагали людям покинути небезпечну територію", - написав в Telegram очільник Херсонської ОВА Олександр Прокудін про район Херсона Острів. Він наголосив - попри обстріли вдалось евакуювати 1300 херсонців.

В США та ЄС реагують на руйнацію Каховської ГЕС. ЧАС-ТАЙМ
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

Традиційне українське весілля показали на Західному узбережжі Сполучених Штатів

Амбітний проект втілила у життя "Капела Романа", американський ансамбль

Український обряд одруження відтворили у Сіетлі, на західному узбережжі США.

Унікальну для Америки виставу-концерт поставила професійна капела, яка зазвичай виконує історичну сакральну музику. Опанувати незвичайний для американців народний спів учасникам колективу допомогли професійні українські співачки, вимушені переселенки.

Амбітний проект втілила у життя "Капела Романа", американський ансамбль який зазвичай виконує візантійські, давньогрецькі, християнські пісні православного обряду та іншу історичну сакральну музику.

Відтворити українські народні традиції, учасникам капели допомога американка українського походження, дослідниця фольклору Надія Тарнавська. Жінка вже тридцять років вивчає традиції українського народного співу. Стипендіатка премії “Фулбрайт” свого часу викладала у Нью-Йорку та Львові.

"Вони хотіли щось лише для жіночих голосів, і перше, про що я одразу подумала, це церемонія весілля. Жінки співають протягом усього весільного процесу, який подекуди може тривати до тижня, а у деяких місцевостях навіть два тижні. Коли печуть обрядовий весільний хліб, то співають. Коли вдягають молоду, співають, коли збираються разом плести вінки, які будуть носити молодята, співають", – Надія Тарнавска, постановниця вистави "Українське весілля"

Так Надія стала постановницею, диригенткою та солісткою вистави «Українське весілля".

Виступ відбувся у грецькій православній церкві у Сіетлі де виконали 20 народних пісень з різних регіонів України. У капелі співають американки, які ніколи не говорили українською мовою. Кажуть, вперше працювали з такою особливою вокальною технікою.

"Для мене найбільший виклик це відтворити цей унікальний український народний звук - я в хорі багато співаю сопрано, високі ноти, де багато повітря, але цей звук це щось зовсім інше", – Кетрін вен дер Солм, співачка капели.

Оволодіти технікою українського народного співу та вимовою учасницям капели допомоги українські учасниці проекту, професійні музикантки, переселенки з Києва Інна Ковтун та Ганна Тищенко.

"Звичайно це вимова, американцям навіть не просто сказати слово "дякую", вони кажуть “дієкую “ і ти їх виправляєш, але дівчата справляються на всі 1000 відсотків, мені здається інколи, що я співаю поруч з українками, які все життя говорили і співали", – каже Ганна Тищенко, учасниця вистави.

"Я захоплюсь ними, бо розумію, наскільки важко співати не своєю мовою", – каже Інна Ковтун.

Для багатьох відвідувачів вистава стала справжнім відкриттям маловідомої їм культури.

"Коли зазвучала перша пісня, вона була дуже зворушливою, пронизливою та дуже природньою. Я дуже ціную суміш щастя і меланхолії. І жарти", – розповіла Фая, відвідувачка вистави.

"Це було дуже емоційно, дуже витончено, вони співають про горе та радість жінок, нареченої. Про те, що втрачено, а що набуто з одруженням", – каже глядачка Лін Скідмор.

"Дуже особливий проект в цей час, тому що Росія намагається знищити Україну і не тільки Україну, її традиції, що в нас є така можливість поширювати наш фольклор, наші традиції. Ділитись не тільки з українцями, а й показати американцям наскільки красива українська пісня", - додає учасниця вистави Інна Ковтун.

Окрім Сіетла, «Українське весілля» побачать ще у кількох містах на Західному узбережжі США.

Дивіться також: Традиції українського весілля на Західному узбережжі США: як звучать українські весільні пісні у виконанні американців? Відео

Генерал США Міллі каже, що бойові дії в Україні активізувались, але попереджає, що війна буде затяжною

Генерал США Марк Міллі під час урочистої церемонії в Нормандії, 6 червня 2023 року

Нормандія, Франція (AP) — Голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі заявив у вівторок, що бойові дії в Україні активізувались, але закликав не робити висновки на основі щоденних новин.

"По всій окупованій Росією території України ведуться дії, і бої дещо активізувались", — сказав Міллі в ексклюзивному інтерв’ю Associated Press у французькій Нормандії — місці останнього спочинку майже 9400 військових, які загинули 79 років тому під час висадки союзників у День-Д 6 червня 1944 року.

Міллі сказав, що Україна буде вирішувати, чи оголошувати про початок контрнаступу, але, каже він, українські війська готові до цієї боротьби.

"За нашими оцінками, українські військові добре підготовлені, чи оберуть вони воювати в наступі, чи в обороні, — сказав він. - Вони добре підготовлені". Але він також попередив, що з плином часу характер боїв буде різним.

"Подібно до битви за Нормандію чи будь-якої іншої великої битви, війна — це різний рух, — сказав Міллі. - В якісь дні буде велика активність, а будуть дні, коли активності буде дуже мало. Буде наступ та захист. Тож це буде затяжна боротьба".

США, союзники та партнери надають Україні зброю на мільярди доларів і організували широкий спектр бойової підготовки, щоб сили Києва могли підтримувати це обладнання та готуватися до довгоочікуваного контрнаступу.

Міллі говорив, коли українські сили, як вважають, просуваються вперед на лінії фронту протяжністю понад 1000 кілометрів на сході та півдні. Рух військ позначив завершення зимового протистояння і пробив російські оборонні лінії на південному сході України після 15 місяців війни.

Шоком стало руйнування дамби у вівторок на півдні України, що спровокувало повені, поставило під загрозу посіви та поставки питної води.

Обидві сторони звинувачують одна одну, триває евакуація. Сплеск бойових дій відбувається після довгої підготовки зимою. Інколи майже щотижня США та союзники перекачували в Україну мільйони артилерійських та інших боєприпасів разом із дедалі більш смертоносними системами протиповітряної оборони, включаючи ракетні батареї Patriot, танки, безпілотники та іншу зброю.

Міллі сказав, що українські сили добре захищали свою країну від початку вторгнення в лютому до середини літа, а потім провели дві успішні наступальні операції в Харкові та Херсоні минулого року.

Міллі також додав, що він вважає, що навчання та зброя, надані союзниками взимку, підготували Україну до майбутньої битви. "На це знадобилось багато підготовки, поставок боєприпасів від інших країн, включаючи Сполучені Штати", — сказав Міллі. - Вони зараз тренуються в загальновійськових операціях. Тож я думаю, що вони готові до того, що вони вважають за потрібне зробити, незалежно від типу операції".

Стоячи перед рядами білих хрестів на цвинтарі, Міллі виступив на церемонії під час якої високопоставлені військові лідери США та союзників поклали вінки та привітали ветеранів Другої світової війни, які були присутні на церемонії.

Майже всім ветеранам, деякі з яких штурмували пляж Омаха, було більше 90 років. Розмірковуючи про їхню боротьбу, Міллі сказав, що у війнах є схожість.

"Не можна порівняти цю кампанію з тим, що відбувається за масштабом і розмахом... в Україні. Але мета дуже схожа, для українців, очевидно, мета – звільнити окуповану Росією Україну", – сказав Міллі.

Розвідка ще з’ясовує, як зруйнована Каховська ГЕС, каже британський прем’єр

Ріші Сунак відповідав на запитання журналістів у літаку під час перельоту до США 6 червня 2023 р.

Британський прем’єр-міністр Ріші Сунак сказав, що російська війна в Україні буде однією з головних тем його переговорів з президентом США Джо Байденом 8 червня у Вашингтоні.

В літаку під час перельоту до Сполучених Штатів Сунак у розмові з журналістами засудив руйнування греблі Каховської гідроелектростанції.

Він зауважив, що зараз ще рано однозначно казати, як саме сталося руйнування, і повідомив, що розвідслужби ще збирають інформацію, хоча український президент Володимир Зеленський вже однозначно заявив про застосування росіянами вибухівки і назвав руйнування «російським терактом».

«Такий злочин екоциду не міг би статися просто внаслідок обстрілу дамби. Щоб знищити її, російським силам потрібно було свідомо діяти – мінувати, підривати, руйнувати», - наголосив Зеленський у зверненні 7 червня.

Президент України закликав міжнародну спільноту до «негайної і максимальної» реакції «на російський терор», наголосивши, що «всі інші терористи у світі повинні побачити, що терор карається світом».

Але прем’єр-міністр Сунак підкреслив, що спершу вважає за потрібне зосередитися на негайній гуманітарній відповіді на ситуацію, щоб допомогти потерпілим від затоплення.

«Якщо воно навмисне, то це буде, я вважаю, найбільшим нападом на цивільну інфраструктуру в Україні відтоді як почалася війна, лише показуватиме нове дно, яке ми бачили від російської агресії», - цитує Сунака британський телеканал Sky News.

Напередодні представник адміністрації Байдена Джон Кірбі також заявив, що США «оцінюють» повідомлення з Україні і «працюють з українцями, щоб зібрати більше інформації».

Тим часом деякі посадовці ЄС одразу поклали на Росію відповідальність за те, що названо воєнним злочином.

«Це те, що схоже на багато злочинів, скоєних російськими солдатами, які ми бачили в Україні, і є частиною війни, в якій атакують цивільні об’єкти — міста, села, лікарні, школи, інфраструктуру, які насамперед не є військовими цілями… І тому це щось, що має новий вимір, але також вписується в те, як Путін веде цю війну», - заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц.

«Європейський Союз твердо засуджує цей жахливий варварський напад на важливий об’єкт інфраструктури зі страшними гуманітарними й екологічними наслідками. Очевидно, що це відбувається на тлі незаконної російської агресії, в якій Путін не стримується у застосуванні голоду як зброї, енергії як зброї, він перетворив зиму на зброю, він грає ядерну гру з атомними електростанціями в Україні. Отже, це знову - нова ескалація», - сказав речник Європейської комісії Петер Стано.

Британська розвідка

Сьогоднішнє повідомлення британського міністерства оборони про руйнування Каховської ГЕС не подає жодних пояснень того, що саме спричинило прорив греблі.

Там лише подано, що частковий прорив греблі стався о 03:00 за місцевим часом і станом на 12:00 «вся східна частина греблі та більшість гідроелектричних споруд були змиті».

«Споруда греблі в наступні кілька днів ймовірно далі руйнуватиметься, спричиняючи додаткове затоплення», - йдеться у повідомленні.

Дивіться також: Європейські представники покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео

Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео

Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:19 0:00

Дмитро Кулеба: Україна буде працювати з механізмом цивільного захисту ЄС та іншими міжнародними механізмами, щоб пом’якшити наслідки від знищення Каховської ГЕС та притягнути Росію до відповідальності.м

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG