Спеціальні потреби

"Короткозоре рішення адміністрації Трампа". Як Ілон Маск, Amazon і Кремнієва долина реагують на заборону видачі робочих віз до США?


Перші оцінки рішенню призупинити видачу низки робочих віз іноземцями. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:52 0:00

Перші оцінки рішенню призупинити видачу низки робочих віз іноземцями. Відео

До кінця року Сполучені Штати призупинили видачу низки робочих віз.

У понеділок президент Трамп видав указ, який продовжив та розширив запроваджену у квітні тимчасову заборону на видачу цих віз, пояснивши це уповільненням економіки через спалах коронавірусу та браком робочих місць для американських громадян.

Найбільша категорія – віза H-1B, яка дає право на роботу висококваліфікованим працівникам, в першу чергу у сфері ІТ. Таких щороку у США видають до 85 тисяч.

Через уповільнення економіки у результаті COVID-19 деякі програми, які видають неімміграційні візи для працевлаштування, становлять незвичайну загрозу працевлаштуванню американців

"Також (заборона діє - ред.) для власників або людей, які планували сюди приїхати по візі L-1, тобто це представники компанії, котрі відкривають свої філіали або представництва у Сполучених Штатах", - пояснює Ірина Мазур, імміграційна адвокатка і партнерка Mazur Law Firm.

Крім цього заборона стосуватиметься малокваліфікованих працівників, які приїжджають за візами H-2B, та учасників програм обміну, такі як au pair або нянь, що живуть в родинах, та Work and Travel ("працюй та подорожуй").

"Остання категорія це візи J-1. Насправді українці, білоруси дуже часто українські студенти користувалися цими візами, це були програми обміну і навчання. І вони були надзвичайно популярні серед українських студентів", - додає Мазур.

Адміністрація Білого дому пояснює це потребами економіки в умовах пандемії: "За звичайних обставин тимчасові робочі програми, за умов правильного адміністрування, можуть бути корисними для економіки. Але за надзвичайних обставин через уповільнення економіки у результаті спалаху COVID-19 деякі програми, які видають неімміграційні візи для такого працевлаштування, становлять незвичайну загрозу працевлаштуванню американських працівників".

Але представники бізнесу заявили, що цей крок завдає шкоди американській економіці.

Прийом найкращих і найталановитіших працівників зі всього світу є критичним для відновлення американської економіки

"Amazon виступає проти короткозорого рішення адміністрації призупинити програми віз для висококваліфікованих працівників. Прийом найкращих і найталановитіших працівників зі всього світу є критичним для відновлення американської економіки" - йдеться у заяві компанії.

"Сильно не погоджуюся з цим рішенням. За моїм досвідом, ці висококваліфіковані працівники створюють робочі місця. Має сенс робити візову реформу, але це занадто широко", - заявив уродженець Південної Африки Ілон Маск, виконавчий директор компаній Tesla і SpaceX.

Як у цих великих компаній, так в маленьких стартапів виникнуть проблеми із наймом фахівців, серед яких є й українці, говорить Ірина Невожай, рекрутерка однієї із компаній в сфері ІТ - EquallyHR, в Менло Парк, Каліфорнія.

"Кремнієва Долина побудована емігрантами і до 80% співробітників технологічних компаній - це іноземці. Українці переїжджають у Сан-Франциско за трьома основними типами віз: H-1B, O-1 та L-1, де H-1B є найпоширенішою".

Компанії постраждають й від зупинки програм обміну, бо в їхньому адмініструванні працюють американські громадяни. Ті ж, переважно студенти, хто приїжджав у США по візі J-1, не є конкурентами американським працівникам, говорить Ілір Жерка, виконавчий директор "Альянсу за міжнародний обмін".

Найбільші технологічні компанії, корпорації користувалися цим дуже довго. Вони могли привозити сюди дешевшу закордонну робочу силу і не наймати американців

"Наслідком цього стане зупинка багатьох програм. Організатори літніх програм роботи, літніх таборів вже за законом були змушені спочатку шукати американських громадян. Іноземці потрібні, бо в цих сферах не вистачає американців. А інші програми – au pair, вчителі-практиканти – це унікальні програми для іноземців, - каже Жерка. - Це зашкодить нашим зусиллям проводити народну дипломатію, не лише зараз чи у наступні 6 місяців, але й в майбутньому".

Представник фонду Heritage ("Спадщина") Майк Говел рішення адміністрації вітає. Говорить, що за умов високого безробіття, серед американців знайдуться бажаючі як працювати в ІТ, так й нянями в родинах.

"Найбільші технологічні компанії, корпорації користувалися цим дуже довго. Вони могли привозити сюди дешевшу закордонну робочу силу і не наймати американців. Їхні аргументи, коли такій кількості американців потрібна робота, просто не працюють", - підкреслює Говел.

Указ не стосуватиметься тих, хто знаходиться на території США чи вже має діючу візу

Він додає: "Багато людей скористувалися можливістю наймати дешевих іноземних нянь. І це (буде - ред.) добре для американців, які хочуть працювати нянями чи у літніх таборах, виконувати роботу, яку довгий час робили іноземці".

Указ не стосуватиметься тих, хто знаходиться на території США чи за кордоном, але вже має діючу візу. Згідно із даними Державного департаменту, минулого року понад шість тисяч українців отримали візи категорій B-1, B-2, J та L.

Дивіться також: Як "дефінансують" поліцію, і кого підтримують вихідці з України. Приклад Портленда

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Старша редакторка Української служби «Голосу Америки», ведуча, журналістка і продюсерка. Цікавиться політикою, відносинами України-США, соціальними питаннями та медициною, але найбільш любить розповісти гарну людську історію. Робить включення із місця подій, запускає нові проекти та програми, із 2017 року редагує та регулярно дописує до рубрики «Блоги» на веб-сайті служби. Працювала репортером газети «Киевские Ведомости» та програми «Погляд у світ» (УТ-1), сценаристом та журналістом культового шоу «Без Табу з Миколою Вереснем» (1+1). Дописувала до десятка газет і журналів. Співпрацювала з CNN та BBC. Після навчання у США обійняла посаду радника Координатора проектів ОБСЄ в Україні з питань мас-медіа, де протягом двох років запустила десятки проектів, спрямованих на розвиток вільних ЗМІ та зменшення напруги між регіонами країни. Автор двох книг та документального фільму (канал СТБ). Здобула диплом магістра історії КНУ імені Тараса Шевченка та магістра журналістики Університету штату Огайо (Атенс). Мама сина.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG