Спеціальні потреби

Актуально

Плагіат та помилки: Як українці побудували одну з найуспішніших компаній в Кремнієвій долині

Засновники Grammarly у Сан-Франциско та Києві поділилися секретами успіху.

Руслан Замарай до США приїхав з Києва 14 років тому. Працює у сфері інформаційних технологій. Останні кілька років він не відправить важливого листа, поки не перевірить його за допомогою Grammarly.

«Як завжди, айтішники не дуже добре пишуть, особливо англійською мовою, і я, у тому числі, тому використовую цю програму, щоб перевіряти пошту, яку я відсилаю, особливо якщо це йде начальству або на всю компанію», - говорить він.

Руслан тільки нещодавно дізнався, що компанія, на продукт якої він покладається, заснована українцями. Сьогодні компанія зі штаб-квартирою у Сан-Франциско - одна з тих, що зростає найшвидшими темпами у Кремнієвій долині, а її продукт має понад 7 мільйонів користувачів із потенціалом - у 2 мільярди.

Навколо нас було багато плагіату

​Один із засновників – колишній киянин Алекс (Олексій) Шевченко. Grammarly – це вже друга компанія, яку вони створили спільно з Максимом Литвином. Першу – MyDropBox.com - коли ще разом навчалися у Міжнародному Християнському університеті у Києві.

«Мова викладання була англійською і всі роботи писалися англійською. І тоді – у 2000-2001-му році - тільки почав з`являтися Інтернет. І навіть не всі професори про це знали і ним користувалися. І ми бачили досить багато плагіату навколо нас».​

Аби допомогти професорам та тим студентам, що чесно писали свої роботи, розповідає Алекс, вони створили програму перевірки англійського тексту на плагіат. Спочатку це був лише сайт. Продавати її університетам з Києва було важко.

Нас ніхто не знав, а наші конкуренти знаходилися у Кремнієвій долині

«Не було досвіду продажів освітнім установам, нас ніхто не знав, а наші конкуренти знаходилися у Кремнієвій долині. І коли Гарвард, наприклад, дивиться, в кого купити програму, то навряд чи він прийме рішення на нашу користь».

Алекс Шевченко виїхав навчатися в Канаду, Максим Литвин – у США. Паралельно вони займалися розвитком своєї компанії. З часом прийшов досвід та клієнти – понад тисячі університетів навколо світу та п’ять мільйонів студентів.

У 2007-му році вони продали свою компанію. Шевченко не розголошує суму, але каже, що вона була не дуже великою. Важливішим було інше:

«Blackboard, який купив компанію, - лідер на ринку освітніх програм. З ними ми могли масштабувати до десятків мільйонів користувачів. Тоді для нас було очевидно, що нам необхідно було це зробити, щоб надати нашу технологію більшій кількості користувачів».

Таку перевірку тексту робимо тільки ми

Дмитро Лідер, який сьогодні очолює київський офіс Grammarly, каже, поки боролися з плагіатом, побачили ще більшу проблему.

«Ми досліджували, чому люди вдаються до плагіату, і одна з головних причин була саме складність спілкування (комунікацій). І ми вирішили працювати над цим фундаментальним викликом».

До того ж, Алекс та Максим мусили щодня спілкуватися та вести бізнес нерідною для них мовою та самі потребували допомоги з граматикою та стилістикою.

«Ми робили помилки. Ми бачили, що незважаючи на те, що ми досить довго живемо в Північній Америці, помилки залишаються. Ми поставили перед собою завдання вирішити цю проблему за допомогою технологій».

Grammarly може допомогти вам позбутися громіздких, зайвих чи образливих слів у тексті

«Підійшли до роботи в кілька етапів, - говорить Лідер. - Спочатку створили продукт, який допомагав з базовою механікою мови, виправляв типові орфографічні та граматичні помилки. Потім перейшли до інших аспектів якості комунікації – чіткості викладу, ефективності. Зараз, наприклад, Grammarly може допомогти вам позбутися громіздких, зайвих чи образливих слів у тексті».

«Ця проблема набагато ширша, ніж помилки. – пояснює Алекс Шевченко. – Це у значній мірі вирішує Google Doc, Microsoft Word. Це проблема ясності, ефективності спілкування. Наскільки ми знаємо, цю проблему вирішуємо тільки ми».

У роботі над Grammarly засновникам допоміг досвід роботи над створенням та розвитком першої компанії, а також – напрацьовані відносини в освітній сфері.

Максим Литвин та Дмитро Лідер, фото з приватного архіву
Максим Литвин та Дмитро Лідер, фото з приватного архіву

«Перша версія того, що стало Grammarly, була адаптована під використання в навчальних закладах. Це був інструмент, який використовувався у відділах університетів, які допомагають студентам краще писати», - говорить Шевченко.

Як правило, більшість стартапів у Кремнієвій долині спочатку створюють продукт, шукають фінансування, а вже потім обмірковують, як можна на цьому заробляти гроші. Grammarly обрав інший шлях. Свій продукт вони продавали відразу – університетам – а зовнішнього вливання довгий час уникали.

«Коли залучаються зовнішні гроші, інвестори часто займають досить активну позицію в компанії і ми хотіли відсунути це по часу максимально далі», - пояснює Шевченко.

Сьогодні система перевірки тексту, в основі якої лежить штучний інтелект, існує у платній та безплатній версіях. Користуються нею не лише ті, для кого англійська мова нерідна. Навіть виконавчий директор компанії, який на той момент був венчурним інвестором у Сан-Франциско, приєднався до Grammarly, бо шукав, хто б йому відреагував текст.

Олексій Шевченко, Бен Гувер та Максим Литвин, фото Grammarly
Олексій Шевченко, Бен Гувер та Максим Литвин, фото Grammarly

«Я шукав людину, яка могла б перевірити мою електронну пошту, записки тощо, - говорить Бред Гувер. - І побачив продукт Grammarly. Це було сім років тому і я був просто вражений. Я зв’язався із засновниками, щоб зрозуміти, що вони роблять. І так сталося, що я спочатку кілька місяців їх консультував і зрозумів, що не лише продукт класний, але і команда чудова».

Хочемо навчитися передбачати реакцію аудиторії

​У цьому році Grammarly отримав фінансування в 110 мільйонів доларів від низки компаній на чолі з венчурною фірмою General Catalyst.

«General Catalyst - це головний інвестор у нашому раунді. Це найвідоміша компанія, яка допомогла створити величезну кількість технологічних компаній, і крім грошей, вони дають дуже багато іншої допомоги, яка нам необхідна для масштабування компанії», - говорить Шевченко.

«З цим капіталом ми зможемо пришвидшити зростання, як з точки зору покращення продукту, кількості платформ, на яких працює компанія, і зворотного зв’язку, який надає компанія», - пояснює Гувер.

«У майбутньому ми хочемо навчитися передбачати реакцію у співрозмовників та аудиторії на повідомлення і пропонувати відповідні зміни», - додає Дмитро Лідер.

Команда Grammarly, фото надано компанією
Команда Grammarly, фото надано компанією

На сьогодні компанія має три офіси – в Сан-Франциско, Нью-Йорку та Києві. Алекс Шевченко говорить, що утримувати офіс у Сан-Франциско хоч і дорого, але необхідно.

«Це щось у повітрі, у воді, що надихає людей робити нові речі, створювати нові продукти, компанії. Мабуть, це - спільнота, доступ до людей, які створювали та масштабували такі компанії як Google або Facebook. Ці люди ходять тими ж вулицями, якими ходимо ми. Ми з ними спілкуємося, вони наші ментори».

Але найбільший офіс компанії – в Києві.

За останні 10 років Київ став дуже гарним, технологічним кластером, який лише зростає

«Київ був першим і залишається найбільшим із наших офісів. Тут представлені практично всі бізнес-функції, включно з розробкою, маркетингом, менеджментом і, звісно, київська команда впливає на формування продукту і траєкторію компанії», - каже Лідер.

Шевченко говорить, що в Кремнієвій долині українці мають гарну репутацію талановитих інженерів, а останнім часом – і як засновники успішних іноваційних компаній.

«За останні 10 років Київ став дуже гарним, технологічним кластером, який лише зростає. В останні роки з’являється все більше інфраструктури, екосистеми навколо стартапів, починаючи від фінансування і закінчуючи тими людьми, які мають досвід створення і масштабування компаній».

Тим, хто тільки почав чи ще мріє про заснування власної компанії у сфері технологій, Шевченко радить залишатися сфокусованим на одній цілі.

«Дуже багато спокуси, коли будуєш компанію, робити одночасно багато речей. Мені здається, одна з речей, яка дозволила нам досягти певного успіху, те, що ми на кожному етапі фокусувалися на одній цілі».

У Києві Grammarly проводить семінари, конференції фахівців зі штучного інтелекту, консультує нові стартапи. Тут кажуть, що конкуренції не бояться, а зацікавлені у тому, щоб покращилася екосистема сфери ІТ, і аби Київ став справжнім центром інновацій у світі.

Дивіться також: Google представив нові бездротові навушники, які зможуть здійснювати переклад на ходу

Google представив нові бездротові навушники, які зможуть здійснювати переклад на ходу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:13 0:00

Всі новини дня

Україна стане однією з тем візиту Блінкена в Китай

Держсекретар США Ентоні Блінкен під час прес-конференції в Єрусалимі, 31 січня 2023 року. Ronaldo Schemidt/Pool via REUTERS

Війна Росії проти України буде на порядку денному під час візиту державного секретаря США Ентоні Блінкена в Китай.

Блінкен стане першим американським високопосадовцем, який відвідає Пекін з 2018 року. При цьому офіційні особи двох країн готуються до ще однієї особистої зустрічі між президентом США Джо Байденом і китайським лідером Сі Цзіньпіном цього року, про це Голосу Америки розповів американський високопосадовець на умовах анонімності.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Але на думку американських аналітиків, це не означає, що Сполучені Штати рухаються до суттєвих змін у своїх відносинах з КНР. "Я не думаю, що слід сподіватися, що ми побачимо якісь значні прориви під час цієї поїздки (Блінкена)", - заявив Джуд Бланшетт, керівник відділу китайських досліджень американського аналітичного центру CSIS.

Серед іншого, держсекретар говоритиме у Пекіні про російську війну в Україні. Раніше Сполучені Штати заявили, що чітко повідомили КНР про наслідки матеріальної підтримки повномасштабної агресії Кремля.

Минулого четверга Міністерство фінансів США наклало санкції на китайську компанію Spacety China за надання супутникових зображень України для підтримки бойових дій російської ПВК "Вагнер".

"Дебати про політику Китаю щодо Росії та України в Китаї є одним із найбільш суперечливих питань, з якими я зіткнувся, коли я був там, - сказав Скотт Кеннеді, старший радник CSIS. - Багато людей в Китаї в експертному середовищі вважають, що китайці зробили стратегічну помилку".

Але публічно офіційні особи КНР дотримуються іншої позиції. "Сполучені Штати є тими, хто розпочав кризу в Україні, і є найбільшим чинником, який її підживлює", - заявив у понеділок Мао Нін, речник Міністерства закордонних справ Китаю.

Байден може поїхати до Центральної Європи у лютому – Дуда

Президент Джо Байден на галявині Білого дому після повернення з Нью-Йорка, Вашингтон, 31 січня 2023 року. (AP Photo/Andrew Harnik)

Президент США Джо Байден, ймовірно, відвідає Центральну Європу в лютому, але додав, що невідомо, до яких саме країни він приїде, сказав президент Польщі Анджей Дуда.

"Президент, швидше за все, прибуде до нашої частини Європи в лютому, – розповів Дуда. – Наша частина Європи – це Центральна Європа... це територія, що тягнеться від Румунії до Естонії. Нам дуже важко відповісти детально, куди приїде президент, ми не маємо такої інформації".

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Раніше американські медіа повідомляли, що Байден розглядає можливість поїздки до Європи "поблизу України" наступного місяця у час річниці початку повномасштабної російської війни в Україні.

За даними медіа, у Білому домі розглядають кілька місць ймовірного візиту, включаючи Польщу. Таким чином в адміністрації вивчають способи, як Байден може відзначити цю віху війни в Україні, "щоб привернути увагу до стійкості України проти жорстокої військової кампанії Росії та підтвердити солідарність США з українським народом, оскільки конфлікт переходить у нову фазу".

Натомість минулого тижня координатор стратегічної комунікації Ради національної безпеки США Джон Кірбі в інтерв'ю не підтвердив інформацію про те, чи розглядає президент США Джо Байден поїздку до Європи, але сказав, що Байден залишається "у тісному контакті з президентом Зеленським – вони спілкуються досить часто".

"Я думаю, що президент [Байден], безумовно, у певний відповідний час захоче [поїхати] в Україну", – сказав він, додавши, що зараз про це не йдеться.

У статті використано матеріали Reuters

Петр Павел закликає збільшувати допомогу Україні і згодом прийняти в НАТО

Петер Павел, генерал у відставці і колишній голова Військового комітету НАТО, стане президентом Чехії після інавгурації в березні.

Новообраний чеський президент Петр Павел заявив, що європейські країни зобов’язані допомагати українцям захищатися від російського нападу, а згодом задовольнити прагнення Україну вступити НАТО.

«Україна буде морально і практично готова» стати членом альянсу після закінчення війни, сказав Петр Павел в інтерв’ю британському телебаченню Бі-Бі-Сі, готуючись до інавгурації 9 березня.

Російська артилерія і ракети не руйнують наші міста. Але наше майбутнє може бути зруйноване, якщо ми не допомагатимемо Україні...
Петр Павел

Президент у Чехії не керує поточними державними справами, але затверджує прем’єр-міністра, голову центрального банку і конституційного суду, а також може використовувати посаду для пропагування внутрішнього і зовнішньополітичного курсу країни.

Попередник Петра Павела - Мілош Земан був змушений визнати, що до лютневого вторгнення Росії в Україну 2022 року він помилявся, коли пропонував міжнародній спільноті визнати російську анексію Криму, критикував санкції проти Росії і заперечував агресивність Москви, стверджуючи, що на сході України відбувалася «громадянська війна».

«Напад на Україну був для багатьох людей в Росії і поза нею холодним душем, і я є одним з них», - зізнався Земан у червні 2022 року в інтерв’ю Радіо Свобода.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Чехія стала першою країною НАТО, яка надала Україні важку бронетехніку, передавши зі своїх арсеналів десятки оновлених танків Т-72 і бойові машини піхоти.

Петр Павел, генерал у відставці і колишній голова Військового комітету НАТО, заявив, що пишається діями чеського уряду і зауважив, що підтримку українців треба збільшувати.

«Російська артилерія і ракети не руйнують наші міста. Але наше майбутнє може бути зруйноване, якщо ми не допомагатимемо Україні, щоб успішно закінчити цей конфлікт», - сказав Павел.

Він підкреслив, що припинення війни в російських руках: «Для цього потрібно лише, щоб Путін вивів свої війська з України і війна закінчилася б».

Павел здобув перемогу у другому турі голосування у січні, перемігши колишнього прем’єр-міністра мільярдера Андрея Бабіша.

Дивіться також:

Україна піднялась на кілька позицій в рейтингу сприйняття корупції від Transparency International. Відео

Україна піднялась на кілька позицій в рейтингу сприйняття корупції від міжнародної організації Transparency International, посівши 116-те місце із 180 країн.

Джонсон – за негайне прийняття України в НАТО: що кажуть лідери країн-членів Альянсу? Відео

Напередодні свого візиту до США Борис Джонсон опублікував колонку на сторінках Washington Post, де закликав негайно почати процес залучення Києва в НАТО «заради стабільності і миру». Більше про перспективи приєднання України до НАТО - європейський кореспондент Богдан Цюпин.

Більше

XS
SM
MD
LG