Спеціальні потреби

Актуально

Плагіат та помилки: Як українці побудували одну з найуспішніших компаній в Кремнієвій долині

Засновники Grammarly у Сан-Франциско та Києві поділилися секретами успіху.

Руслан Замарай до США приїхав з Києва 14 років тому. Працює у сфері інформаційних технологій. Останні кілька років він не відправить важливого листа, поки не перевірить його за допомогою Grammarly.

«Як завжди, айтішники не дуже добре пишуть, особливо англійською мовою, і я, у тому числі, тому використовую цю програму, щоб перевіряти пошту, яку я відсилаю, особливо якщо це йде начальству або на всю компанію», - говорить він.

Руслан тільки нещодавно дізнався, що компанія, на продукт якої він покладається, заснована українцями. Сьогодні компанія зі штаб-квартирою у Сан-Франциско - одна з тих, що зростає найшвидшими темпами у Кремнієвій долині, а її продукт має понад 7 мільйонів користувачів із потенціалом - у 2 мільярди.

Навколо нас було багато плагіату

​Один із засновників – колишній киянин Алекс (Олексій) Шевченко. Grammarly – це вже друга компанія, яку вони створили спільно з Максимом Литвином. Першу – MyDropBox.com - коли ще разом навчалися у Міжнародному Християнському університеті у Києві.

«Мова викладання була англійською і всі роботи писалися англійською. І тоді – у 2000-2001-му році - тільки почав з`являтися Інтернет. І навіть не всі професори про це знали і ним користувалися. І ми бачили досить багато плагіату навколо нас».​

Аби допомогти професорам та тим студентам, що чесно писали свої роботи, розповідає Алекс, вони створили програму перевірки англійського тексту на плагіат. Спочатку це був лише сайт. Продавати її університетам з Києва було важко.

Нас ніхто не знав, а наші конкуренти знаходилися у Кремнієвій долині

«Не було досвіду продажів освітнім установам, нас ніхто не знав, а наші конкуренти знаходилися у Кремнієвій долині. І коли Гарвард, наприклад, дивиться, в кого купити програму, то навряд чи він прийме рішення на нашу користь».

Алекс Шевченко виїхав навчатися в Канаду, Максим Литвин – у США. Паралельно вони займалися розвитком своєї компанії. З часом прийшов досвід та клієнти – понад тисячі університетів навколо світу та п’ять мільйонів студентів.

У 2007-му році вони продали свою компанію. Шевченко не розголошує суму, але каже, що вона була не дуже великою. Важливішим було інше:

«Blackboard, який купив компанію, - лідер на ринку освітніх програм. З ними ми могли масштабувати до десятків мільйонів користувачів. Тоді для нас було очевидно, що нам необхідно було це зробити, щоб надати нашу технологію більшій кількості користувачів».

Таку перевірку тексту робимо тільки ми

Дмитро Лідер, який сьогодні очолює київський офіс Grammarly, каже, поки боролися з плагіатом, побачили ще більшу проблему.

«Ми досліджували, чому люди вдаються до плагіату, і одна з головних причин була саме складність спілкування (комунікацій). І ми вирішили працювати над цим фундаментальним викликом».

До того ж, Алекс та Максим мусили щодня спілкуватися та вести бізнес нерідною для них мовою та самі потребували допомоги з граматикою та стилістикою.

«Ми робили помилки. Ми бачили, що незважаючи на те, що ми досить довго живемо в Північній Америці, помилки залишаються. Ми поставили перед собою завдання вирішити цю проблему за допомогою технологій».

Grammarly може допомогти вам позбутися громіздких, зайвих чи образливих слів у тексті

«Підійшли до роботи в кілька етапів, - говорить Лідер. - Спочатку створили продукт, який допомагав з базовою механікою мови, виправляв типові орфографічні та граматичні помилки. Потім перейшли до інших аспектів якості комунікації – чіткості викладу, ефективності. Зараз, наприклад, Grammarly може допомогти вам позбутися громіздких, зайвих чи образливих слів у тексті».

«Ця проблема набагато ширша, ніж помилки. – пояснює Алекс Шевченко. – Це у значній мірі вирішує Google Doc, Microsoft Word. Це проблема ясності, ефективності спілкування. Наскільки ми знаємо, цю проблему вирішуємо тільки ми».

У роботі над Grammarly засновникам допоміг досвід роботи над створенням та розвитком першої компанії, а також – напрацьовані відносини в освітній сфері.

Максим Литвин та Дмитро Лідер, фото з приватного архіву
Максим Литвин та Дмитро Лідер, фото з приватного архіву

«Перша версія того, що стало Grammarly, була адаптована під використання в навчальних закладах. Це був інструмент, який використовувався у відділах університетів, які допомагають студентам краще писати», - говорить Шевченко.

Як правило, більшість стартапів у Кремнієвій долині спочатку створюють продукт, шукають фінансування, а вже потім обмірковують, як можна на цьому заробляти гроші. Grammarly обрав інший шлях. Свій продукт вони продавали відразу – університетам – а зовнішнього вливання довгий час уникали.

«Коли залучаються зовнішні гроші, інвестори часто займають досить активну позицію в компанії і ми хотіли відсунути це по часу максимально далі», - пояснює Шевченко.

Сьогодні система перевірки тексту, в основі якої лежить штучний інтелект, існує у платній та безплатній версіях. Користуються нею не лише ті, для кого англійська мова нерідна. Навіть виконавчий директор компанії, який на той момент був венчурним інвестором у Сан-Франциско, приєднався до Grammarly, бо шукав, хто б йому відреагував текст.

Олексій Шевченко, Бен Гувер та Максим Литвин, фото Grammarly
Олексій Шевченко, Бен Гувер та Максим Литвин, фото Grammarly

«Я шукав людину, яка могла б перевірити мою електронну пошту, записки тощо, - говорить Бред Гувер. - І побачив продукт Grammarly. Це було сім років тому і я був просто вражений. Я зв’язався із засновниками, щоб зрозуміти, що вони роблять. І так сталося, що я спочатку кілька місяців їх консультував і зрозумів, що не лише продукт класний, але і команда чудова».

Хочемо навчитися передбачати реакцію аудиторії

​У цьому році Grammarly отримав фінансування в 110 мільйонів доларів від низки компаній на чолі з венчурною фірмою General Catalyst.

«General Catalyst - це головний інвестор у нашому раунді. Це найвідоміша компанія, яка допомогла створити величезну кількість технологічних компаній, і крім грошей, вони дають дуже багато іншої допомоги, яка нам необхідна для масштабування компанії», - говорить Шевченко.

«З цим капіталом ми зможемо пришвидшити зростання, як з точки зору покращення продукту, кількості платформ, на яких працює компанія, і зворотного зв’язку, який надає компанія», - пояснює Гувер.

«У майбутньому ми хочемо навчитися передбачати реакцію у співрозмовників та аудиторії на повідомлення і пропонувати відповідні зміни», - додає Дмитро Лідер.

Команда Grammarly, фото надано компанією
Команда Grammarly, фото надано компанією

На сьогодні компанія має три офіси – в Сан-Франциско, Нью-Йорку та Києві. Алекс Шевченко говорить, що утримувати офіс у Сан-Франциско хоч і дорого, але необхідно.

«Це щось у повітрі, у воді, що надихає людей робити нові речі, створювати нові продукти, компанії. Мабуть, це - спільнота, доступ до людей, які створювали та масштабували такі компанії як Google або Facebook. Ці люди ходять тими ж вулицями, якими ходимо ми. Ми з ними спілкуємося, вони наші ментори».

Але найбільший офіс компанії – в Києві.

За останні 10 років Київ став дуже гарним, технологічним кластером, який лише зростає

«Київ був першим і залишається найбільшим із наших офісів. Тут представлені практично всі бізнес-функції, включно з розробкою, маркетингом, менеджментом і, звісно, київська команда впливає на формування продукту і траєкторію компанії», - каже Лідер.

Шевченко говорить, що в Кремнієвій долині українці мають гарну репутацію талановитих інженерів, а останнім часом – і як засновники успішних іноваційних компаній.

«За останні 10 років Київ став дуже гарним, технологічним кластером, який лише зростає. В останні роки з’являється все більше інфраструктури, екосистеми навколо стартапів, починаючи від фінансування і закінчуючи тими людьми, які мають досвід створення і масштабування компаній».

Тим, хто тільки почав чи ще мріє про заснування власної компанії у сфері технологій, Шевченко радить залишатися сфокусованим на одній цілі.

«Дуже багато спокуси, коли будуєш компанію, робити одночасно багато речей. Мені здається, одна з речей, яка дозволила нам досягти певного успіху, те, що ми на кожному етапі фокусувалися на одній цілі».

У Києві Grammarly проводить семінари, конференції фахівців зі штучного інтелекту, консультує нові стартапи. Тут кажуть, що конкуренції не бояться, а зацікавлені у тому, щоб покращилася екосистема сфери ІТ, і аби Київ став справжнім центром інновацій у світі.

Дивіться також: Google представив нові бездротові навушники, які зможуть здійснювати переклад на ходу

Google представив нові бездротові навушники, які зможуть здійснювати переклад на ходу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:13 0:00

Всі новини дня

Ердоган оголосив про перемогу на виборах

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган під час виступу перед прибічниками, Стамбул, 28 травня. REUTERS/Murad Sezer

Чинний президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган здобув перемогу у другому турі президентських виборів. Про це свідчать дані Центральної виборчої комісії Туреччини, оприлюднені у день голосування, 28 травня.

За результатом підрахунку 99,49 % відсотка голосів Реджеп Таїп Ердоган переміг із 52,1 % голосів проти 47,9 % у його суперника Кемаля Киличдароглу.

Ердоган особисто оголосив про свою перемогу. "З Божою допомогою, будемо гідні вашої довіри", - цитує президента Deutsche Welle з посиланням на інформаційну агенцію AFP.

Деякі представники опозиції у Туреччині вже привітали Ердогана із перемогою, а Киличдароглу заявив, що продовжуватиме боротьбу після того, як перші результати показали, що він програв на, за його словами, "найбільш несправедливих виборах за останні роки".

На противагу прагненням до світської демократії Кемаля Киличдароглу, Ердоган планує завершити свою багаторічну політику: перехід Туреччини від демократії західного типу до "поміркованої ісламської країни з особливими місцем у світовій політиці", кажуть оглядачі.

За даними турецької ЦВК, активність виборців у другому турі становила близько 85,6 %, що на два пункти менше, ніж у першому турі голосування. Як повідомляв Голос Америки, другий тур виборів президента у Туреччині відбувся вперше в історії.

69-річний Ердоган править країною протягом двох десятиліть. У 2003-2014 роках він був прем'єр-міністром, після чого став першим обраним народом, а не парламентом, президентом. Відтепер, у разі визнання перемоги, він продовжить своє правління на третє десятиліття, - нагадує DW.

Опоненти Ердогана закидали йому надмірне зближення з Росією. Із перемогою турецького президента привітали лідери Єгипту, Катару, ОАЕ, а також російський президент Путін.

В атаках України дешевими іранськими дронами Росія обрала стратегію обстрілів Лондона нацистами - медіа

Вибух безпілотника у небі над Києвом під час російської атаки 28 травня 2023 р. REUTERS/Gleb Garanich

Військові аналітики коментують світовим медіа нову стратегію Росії, що атакувала цієї ночі українську столицю та інші міста іранськими дронами - загалом було здійснено 91 авіаційний удар та близько 25 обстрілів з реактивних систем залпового вогню.

Росія закупила сотні порівняно дешевих іранських дронів, тож оглядачі передбачають продовження такої тактики.

CNN порівнює цю тактику із діями нацистської Німеччини, котра свого часу з подібною інтенсивністю використовувала крилаті ракети V2 проти Лондона наприкінці Другої світової війни.

Експерти газети Wall Street Journal припускають, що удари безпілотників спрямовані на виснаження української ППО, котра останнім часом завдяки західному обладнанню та зокрема американській системі Patriot демонструвала успіхи у протистоянні російським атакам.

Оглядачі CNN погоджуються: "Мета росіян у надсиланні хвиль Shahed, швидше за все, виснажуватиме протиповітряну оборону України та змусить її витрачати дефіцитні боєприпаси на купу безпілотників".

У ніч на неділю Київ вже вчотирнадцяте за місяць став об’єктом повітряних російських атак. Переважну більшість безпілотників знищила протиповітряна оборона. 41-річний чоловік загинув – повідомила в ефірі Голосу Америки керівниця східноєвропейського бюро Мирослава Гонгадзе, яка перебуває на місці події.

Росія атакувала українську столицю практично з усіх боків, є влучання на півдні, півночі, сході, заході міста та в центральних районах, пише ВВС. "Кияни описували усю ніч як безперервний феєрверк та вибухи, такої атаки на Київ не було вже кілька тижнів - з того часу, як над столицею збили одразу шість ракет "Кинджал"", - йдеться у публікації.

Лише цієї доби українські захисники знищили 58 із 59 застосованих Росією іранських ударних безпілотників Shahed – інформує Генштаб ЗСУ.

Сотні нових безпілотників-камікадзе?

У CNN наголошують, що дешевими іранськими безпілотниками, доступними Росії у великій кількості, РФ намагається "завдати хоч трохи болю Києву, який протягом більшої частини минулого року був позбавлений впливу російського вторгнення".

Росія закупила багато сотень таких безпілотників, які коштують приблизно в 20 разів дешевше ракети.
CNN

Росія закупила багато сотень таких безпілотників, які коштують приблизно в 20 разів дешевше ракети – інформує видання.

Раніше про це попереджав і Білий дім: координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі заявляв, що Росія планує придбати додаткові безпілотники в Тегерана для використання у війні проти України після того, як використала більшість із 400 уже придбаних іранських дронів-камікадзе.

Агенція AP нагадує, що торік адміністрація Джо Байдена оприлюднила супутникові знімки та дані розвідки, які, за її словами, свідчать про те, що Іран продав Росії сотні ударних безпілотників. США також припускали, що Іран розглядає можливість продажу Росії й сотень балістичних ракет.Раніше Голос Америки повідомляв результати британського дослідження, яке свідчить, що іранські дрони, якими Росія бомбардує Україну, базуються на вкраденій німецькій технології.

Наслідки для Ірану

"Сьогоднішній Іран є терористичним режимом, що представляє загрозу для Європи та Близького Сходу, - написав у Twitter радник президента України Михайло Подоляк. – Тегеран став ключовим союзником Москви в цій війні, свідомо постачаючи їй зброю для атак по цивільних містах. Сьогоднішня нічна атака на Київ понад півсотнею "Шахедів" – у День міста – чергове красномовне підтвердження цієї істини".

Подоляк пообіцяв, що "наслідки обов’язково будуть" та нагадав про проект постанови про запровадження санкцій щодо Ірану на 50 років. Крім того, радник президента порадив Ірану пам'ятати "закон бумеранга” та заявив: "Випущений одного разу "Шахед" обов’язково знайде шлях до свого виробника".

Адміністрація Байдена заявляла, "що залежність Кремля від Ірану та Північної Кореї - країн, які значною мірою ізольовані на міжнародній арені через свої ядерні програми та порушення прав людини, - свідчить про відчай" - пише АР.

Чому атаки посилились саме зараз

Журналісти CNN проводять паралелі між російським нападом і Днем Києва, оскільки сьогодні місто відзначає 1541 рік з часу заснування. Як писав Голос Америки, мешканці столиці святкували усупереч атакам. "Київ стоїть міцно", - твітувала голова американської дипмісії в Україні Бріджит Брінк.

"Попри... виснаження, такі напади радше загартували, ніж послабили дух містян", - підкреслили і журналісти CNN.

Вони наголошують, що у багатьох звітах упродовж останніх місяців, включно з оцінками в оприлюднених військових прогнозах США, говорилося про критичні недоліки в українській протиповітряній обороні, особливо через те, що її базова радянська система С-300 — "робоча конячка української ППО" — морально застаріла і стало все важче знаходити боєприпаси для таких систем.

Видання Politico наголошує, що масована російська атака відбулась на тлі припущень про загрозу українського контрнаступу.

Зв'язок атаки із планованим контрнаступом України вбачає також видання New York Times: "Оскільки Україна наближається до початку контрнаступу з метою повернення земель, втрачених у перші місяці війни, Москва посилила наступ на Київ".

Дивіться також:

У Туреччині підраховано понад 97% голосів. Ердоган лідирує

Бюлетень на виборах президента Туреччини, 28 травня 2023. AP Photo/Emrah Gurel

Чинний президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган лідирує у другому турі виборів президента за результатами опрацювання понад 97% бюлетенів. Зараз він набирає понад 52% відсотки голосів, його супротивник Кемаль Киличдароглу - менш ніж 48%.

За даними турецького агентства Anadolu, пише Радіо Свобода, понад 64,1 мільйона виборців зареєструвалися, аби проголосувати, з них більше ніж 1,92 мільйона вже віддали свої голоси на закордонних дільницях. Голосування за кордоном тривало до 24 травня.

Раніше Голос Америки повідомляв, що Анкара від початку повномасштабного російського вторгнення стала важливим партнером для Києва і посередником у спілкуванні з Москвою.

Разом з тим Киличдароглу перед другим туром виборів звинуватив Ердогана у надто тісних відносинах із президентом РФ Путіним, які "можуть спричинити залежність від Росії".

Туреччина відіграла ключову роль у питанні звільнення з полону українських військових та заручників, а також при укладенні угоди про експорт зерна з українських портів.

Сутички на кордоні Афганістану й Ірану вщухли, ідуть перемовини про мир і доступ до води

Охоронці Талібану у залі готелю Imperial Continental, Кабул, Афганістан, 27 травня 2023 року. AP Photo/Rodrigo Abd

Афганський Талібан і влада Ірану заявили, що збройні сутички між їхніми прикордонними силами безпеки вщухли, і обидві сторони ведуть переговори щодо послаблення напруженості.

У суботу внаслідок зіткнень загинули двоє іранських силовиків та прикордонник Талібану, що посилило напруженість мж країнами на тлі суперечки щодо водних ресурсів.

У неділю іранське державне інформаційне агентство IRNA зацитувало заяву високопосадовця, що "ситуація під контролем".

Речник Міністерства внутрішніх справ Афганістану заявив, що його уряд "не хоче воювати зі своїми сусідами", і наполіг на тому, що іранські сили розпочали конфлікт, що змусило афганських прикордонників вжити заходів у відповідь.

Двостороння напруженість нещодавно загострилася через звинувачення Ірану в тому, що Талібан порушує угоду про розподіл води 1973 року між Тегераном і Кабулом, блокуючи потік води з річки Гільменд, яка тече з Афганістану в посушливі східні прикордонні регіони Ірану.

Президент Ірану Ебрагім Раїсі під час візиту до прикордонної провінції закликав талібів поважати договір, який передбачає спільне користування водними ресурсами та окреслює доступ до моніторингу рівня води.

"Виправдання війни та негативних дій не служать інтересам жодної зі сторін", - написав речник Міноборони Афганістану Енаятулла Ховаразмі у Твіттері.

ООН повідомляла, що Афганістан та Іран значно постраждали від тривалої посухи.

Попри нічну атаку РФ "нескорені кияни святкують" день Києва

Наслідки удару РФ по Києву, 28 травня 2023. REUTERS/Valentyn Ogirenko

Під час чергової масованої повітряної атаки Росія випустила по Україні рекордні 54 дрони-камікадзе, Повітряним силам України вдалось знищити 52 з них.

У Києві було знищено понад 40 ворожих безпілотників, загинув один чоловік, ще двоє людей зазнали поранень, повідомляє Національна поліція України.

Президент України Володимир Зеленський у дописі в Telegram подякував силам повітряної оборони та рятувальникам, які допомагають зберегти життя українців.

"Київ стоїть міцно. Київ - вільний. З Днем Києва!" - твітує голова американської дипмісії в Україні Бріджит Брінк.

"Київ. Древній і сучасний. Створений добром. І завжди - під захистом світлих сил, - написав у Facebook мер столиці Віталій Кличко. - Наша єдність і витримка в час випробувань наближають нашу Перемогу! З Днем народження, Києве!"

"Київ, місто вільних і сміливих людей, став символом незламності українського духу та неспроможних імперських амбіцій Кремля.
Минулої ночі Київ пережив одну з найбільших російських авіаційних атак з початку війни. Вони знову зазнали невдачі", - пише міністр оборони України Олексій Резніков.

"З днем народження, Києве! Серце вільного світу, що б'ється", - вітає киян Пол Массаро, старший радник Гельсінської комісії при Конгресі США.

"Нескорені кияни святкують своє місто після чергової ночі російських авіаударів", - йдеться у Twitter-дописі Фредріка Весслау, представника міжнародної команди українських і міжнародних журналістів, юристів та аналітиків проекту The Reckoning Project.

"В Києві можна випити чудової кави та відвідати чудові музеї. Це захоплююче та дуже людське місто, можливо, тому Путін має намір знищити його культуру", - пише шотландський професор Філліпс П. О'Браєн.

Він цитує допис радника Офісу президента Володимира Зеленського й голови Київської школи економіки Тимофія Милованова, який опублікував відео із київського McDonald's, що стало вірусним і набрало мільйони переглядів: "Люди були шоковані, побачивши цивільне життя, гарне обслуговування та позитивний настрій. Вони сказали, що «це не схоже на зону бойових дій». Але це вона".

Фіннська дослідниця Мінна Аландер додає: "Росія може скільки завгодно намагатись, але вона ніколи не зламає Київ. Що більше Росія тероризує Україну, то рішучіше вона змушує українців чинити опір і вистояти".

Більше

XS
SM
MD
LG