Спеціальні потреби

Актуально

Чого не навчив досвід Сребрениці, і як Україна може покласти край геноцидам – конференція в Гарварді

33-річна Дар’я Півень разом з 6-річною донькою Златою біля могил своїх батьків Надії М’якушко (69) та Володимира Чередниченка (75), вбитих російськими військами в Ірпіні 24 березня, в Ірпіні на околиці Києва, 25 квітня 2022 року. (AP Photo/Emilio Morenatti)

Чи можна уявити собі, що через 30 років у Донецьку і Луганську будуть стояти пам'ятники "Ґіві" та "Моторолі", а в підручниках історії у школах Росії та контрольованих нею територій злочинців з Бучі будуть оспівувати як героїв? Адже бійців 64-ої окремої мотострілецької бригади президент Росії Володимир Путін відзначив почесним званням «гвардійської» вже після того, як про масові злочини солдатів цієї бригади дізнався світ.

Таке майбутнє цілком можливе, якщо спроєктувати події колишньої Югославії на сучасну війну Росії в Україні, вважають учасники міжнародної конференції Українського наукового інституту Гарвардського університету, яка відбувається у США.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Російська агресія щодо України стала можливою тому, що були непокарані злочинці, які вчинили попередні злочини проти людяності та воєнні злочини, припускають експерти, які зібралися у четвер, 9 лютого, на сесію «Правда і справедливість». Вони згадали про геноцид у Сребрениці, який стався майже 30 років тому.

І для того, щоб це не повторилося десь ще в іншому місці, в інший час, українці та решта світу мають докласти всіх зусиль, щоб перемогти Росію та засудити злочинців, говорять експерти.

Тіло людини зі руками, зв’язаними білою тканиною. За словами мешканців, людину застрелили російські солдати та залишили на вулиці під час вторгнення Росії в Україну в Бучі, Україна, 3 квітня 2022 року. REUTERS
Тіло людини зі руками, зв’язаними білою тканиною. За словами мешканців, людину застрелили російські солдати та залишили на вулиці під час вторгнення Росії в Україну в Бучі, Україна, 3 квітня 2022 року. REUTERS
Ми розуміємо, що тривкий мир не може настати без справедливості
Антон Кориневич

Через майже рік від початку російської агресії українці хочуть не лише миру після перемоги України, але і відповідальності для тих, хто її розпочав та справедливості щодо тих, хто став її жертвою, каже посол України з особливих доручень Антон Кориневич. За його словами, формула миру неможлива без цих двох складових.

«Ми всі хочемо тривкого миру, але ми розуміємо, що тривкий мир не може настати без справедливості», – сказав Антон Кориневич, виступаючи онлайн з Києва на конференції Гарвардського університету.

Посол з особливих доручень, який займається питаннями створення міжнародного трибуналу зі злочину агресії Російської Федерації каже, що цей злочин є першопричиною всіх інших злочинів росіян в Україні, тому Україна наполягає на створенні спеціального трибуналу.

«Злочин агресії в нашому конкретному випадку породив ці десятки тисяч воєнних злочинів і злочинів проти людяності. Якби не було злочину агресії проти нашого народу, то на території України не було б жодного воєнного злочину. До 2014 року ми не знали, що це таке», – каже юрист-міжнародник.

Антон Кориневич, посол з особливих доручень, який займається питаннями створення міжнародного трибуналу зі злочину агресії Російської Федерації
Антон Кориневич, посол з особливих доручень, який займається питаннями створення міжнародного трибуналу зі злочину агресії Російської Федерації

За даними Міністерства внутрішніх справ України на 2-ге лютого 2023 року, українська поліція відкрила понад 60 тисяч проваджень щодо російських злочинів в Україні.

Серед них – справи про вбивство 7516 цивільних, у тому числі 459 дітей, 60 проваджень ведеться за фактом сексуального насильства, вчиненого російськими військовими. Також розслідується пошкодження або зруйновання понад 152 тисячі житлових будинків, майже 3200 навчальних та 1200 медичних закладів, понад 7,5 тисяч об’єктів критичної інфраструктури.

Уроки Сребрениці не були вивчені – боснійський дослідник, який пережив геноцид

Злочини, які нині документують інші українські учасниці конференції Українського наукового інституту Гарвардського університету українська письменниця та активістка Вікторія Амеліна та керівниця Служби забезпечення діяльності Кримської платформи Марія Томак, для ще одного учасника дискусії, Гасана Гасановича зі Сребрениці, звучали як спогади дитинства.

Боснійський мусульманин згадував, як у 1991 році боснійські серби за підтримки сербського президента Слободана Мілошевича розпочали війну проти місцевих мусульман. У результаті понад трирічної війни загинуло близько 100 тисяч людей, переважно боснійських мусульман.

А у липні 1995 року поблизу містечка Сребрениця стався один із наймасштабніших воєнних злочинів у повоєнній історії Європи, коли протягом 4-ох днів боснійські серби винищили близько 8 тисяч боснійських чоловіків та хлопців віком від 12 до 77 років, включно з братом-близнюком Гасана Гасановича і його батьком.

Сербія уникла відповідальності за агресію перед Міжнародним судом ООН, головним чином через неправильну та несправедливу політику Заходу
Гасан Гасанович

Через понад 30 років після цього злочину, керівник групи усної історії Меморіального центру Сребрениці, Гасанович каже, що те, що він почув від українських колег про злочини російських військових в Україні, «вражає своєю подібністю».

Але найбільше його засмучує те, що і через три десятиліття міжнародне співтовариство не змогло нічого протиставити новим воєнним злочинам в Європі. Гасанович каже, що після геноциду в Сребрениці Захід зупинив війну підписанням Дейтонських угод та переслідував злочинців у Міжнародному суді ООН та Гаазькому трибуналі щодо колишньої Югославії. Але на рівні держави Сербію не було визнано винною у злочині агресії, каже Гасанович.

Боснійська мусульманка Бахта Альїч сумує біля труни з останками свого чоловіка, який є серед 50 нещодавно ідентифікованих жертв геноциду в Сребрениці в Поточарі, 11 липня 2022 року.
Боснійська мусульманка Бахта Альїч сумує біля труни з останками свого чоловіка, який є серед 50 нещодавно ідентифікованих жертв геноциду в Сребрениці в Поточарі, 11 липня 2022 року.

«Сербія уникла відповідальності за агресію перед Міжнародним судом ООН, головним чином через неправильну та несправедливу політику Заходу», – вважає Гасанович. І за його словами, попри те, що обидва суди визнали різанину у Сребрениці геноцидом, боротьба за справедливість не закінчується – дружини, сестри, матері вбитих боснійських мусульман продовжують боротися проти тих, хто заперечує і навіть виправдовує геноцид.

Мирна угода може зупинити насильство, але законсервувати його причини на багато років, попереджає Гасанович

Гасанович говорить, що цю проблему на десятиліття заклала саме мирна угода, яка мала покласти край етнічним чисткам. Але, незважаючи на те, що 95% масових поховань було знайдено на території Республіки Сербської, Дейтонська угода легалізувала цей сербський анклав, який, як каже Гасанович, «зберігає спадщину війни» – повторює геноцидний наратив та «звеличує воєнних злочинців як героїв».

«Вони використовують державні фонди та бюджет Республіки Сербської для того, щоб заперечити, чи применшити сербські злочини у Боснії та Герцеговині», – каже Гасанович.

Він наводить нещодавній приклад – коли менше, ніж рік тому уповноважений міжнародного комітету ООН запровадив закон проти заперечення геноциду, керівництво Республіки Сербської погрозило заблокувати функціонування Боснії та Герцеговини як держави.

Жінка молиться на меморіальному кладовищі в Поточарі після першого публічного показу фільму боснійської режисерки Ясміли Збаніч про різанину в Сребрениці 1995 року. (AP Photo/Kemal Softic)
Жінка молиться на меморіальному кладовищі в Поточарі після першого публічного показу фільму боснійської режисерки Ясміли Збаніч про різанину в Сребрениці 1995 року. (AP Photo/Kemal Softic)

Як каже Гасанович, пам’ять про сербські злочини намагаються стерти і навіть пам’ятники жертвам геноциду на території, яку контролюють боснійські серби, вони бачать як загрозу для себе. Це ускладнює роботу Меморіалу жертвам геноциду у Сребрениці, який розташований у цій частині країни, і відчуває на собі тиск місцевої влади та населення.

«На жаль, у підручниках з історії Сербії та Республіки Сербської наратив вибудований так, що вони применшують злочини, скоєні сербськими силами, заперечують геноцид та звеличують тих, хто його вчиняв. В результаті серби постають як єдині жертви війн на території колишньої Югославії та світової змови проти них», – каже Гасанович.

Граффіті із зображенням колишнього командувача армії боснійських сербів Ратко Младіча в Белграді, Сербія, 9 листопада 2021 року. REUTERS/Зорана Євтич.
Граффіті із зображенням колишнього командувача армії боснійських сербів Ратко Младіча в Белграді, Сербія, 9 листопада 2021 року. REUTERS/Зорана Євтич.

Притягнути Росію до відповідальності за агресію – українці можуть зробити це для себе, для світу і для самих росіян

З огляду на цей досвід, український юрист Антон Кориневич каже, що для України буде важливим завданням не лише припинити війну, яку розпочала Росія, але і притягнути її до відповідальності. Це завдання, на думку Кориневича, має значення для світу не менше, ніж для України та українців. Зрештою, трибунал може відкрити інше майбутнє для самої Росії, вважає український юрист.

«Я вважаю, що розуміння протиправності та злочинності дій російської еліти може привести до тями громадян російської держави. Тому що одна справа, коли ми говоримо тут, на цьому вебінарі, що Путін є злочинцем, чи Шойгу є злочинцем, це може бути універсальною правдою, але це – політична, громадянська оцінка. Нам потрібні вироки суду, які дадуть правову оцінку цих осіб та визначать їхні дії як злочинні», – каже Кориневич.

Він додає, що це може змінити правила гри у всьому світі. Український юрист, який став дипломатом, нагадав, що йому говорили німецькі колеги про Нюрнберзький трибунал, який вони називали «подарунком для німецького народу», бо він допоміг його відродженню.

«Я думаю, що коли ми притягнемо до відповідальності російських виконавців і пособників воєнних злочинів, це може допомогти Росії відродитися, тому що спадщина, якою вони зараз користуються, пострадянські традиції, постімперські, це – якась незграбна суміш усього найгіршого, що є у Москви. Я думаю, що, можливо, наші зусилля щодо відповідальності допоможуть Росії переглянути і позбутися цієї спадщини», – каже Кориневич.

Офіцер російських правоохоронних органів тримає телефон із портретом радянського лідера Йосипа Сталіна під час маршу «Безсмертний полк» у День Перемоги, який відзначає 77-му річницю перемоги над нацистською Німеччиною у Другій світовій війні, у Москві, Росія, 9 травня 2022 року. REUTERS /Шаміль Жуматов
Офіцер російських правоохоронних органів тримає телефон із портретом радянського лідера Йосипа Сталіна під час маршу «Безсмертний полк» у День Перемоги, який відзначає 77-му річницю перемоги над нацистською Німеччиною у Другій світовій війні, у Москві, Росія, 9 травня 2022 року. REUTERS /Шаміль Жуматов

«Тому я вважаю, що зокрема Спеціальний міжнародний трибунал щодо злочину агресії проти України, який буде спрямований саме на представників політичного та військового керівництва Російської Федерації за вчинення злочину агресії, буде великим кроком вперед, він відкриє можливість для російського суспільства перегорнути цю сторінку і почати щось нове, питання буде в тому, чи захоче російське суспільство це зробити», – зауважує український юрист.

Але він наголошує, що для того, щоб справедливість перемогла, перемогти має Україна на полі бою, і для цього їй зараз потрібна зброя. Бо без перемоги України буде неможливо собі уявити суди над російськими воєнними злочинцями і будь-які позитивні зміни в Росії.

Дивіться також:

Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:58 0:00

Всі новини дня

США стурбовані, що Китай може підтримати план, який не передбачає виведення військ РФ з України  

"Будь-яке припинення вогню, яке не стосується виведення російських військ з України, фактично ратифікує незаконні завоювання Росією", - сказав координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі. 

США висловлюють стурбованість тим, що Китай у Росії може домовлятися про перемир'я в Україні, при якому російські війська залишаться на окупованих територіях. Про це повідомив координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі у понеділок, 20 березня.

«Ми стурбовані тим, що натомість Китай повторюватиме заклики до припинення вогню, коли російські сили залишатимуться на суверенній території України», – сказав Кірбі. - «Будь-яке припинення вогню, яке не стосується виведення російських військ з України, фактично ратифікує незаконні завоювання Росією».

Кірбі наголосив, що війна в Україні може закінчитися дуже швидко, як тільки Путін виведе війська з України.

Раніше сьогодні Державний секретар США Ентоні Блінкен також заявив, що без виведення російських військ з України мирний план Китаю не передбачатиме відновлення українського суверенітету і не буде конструктивним.


Держсекретар США прокоментував візит Сі Цзіньпіна до Москви. Відео

Держсекретар США прокоментував візит Сі Цзіньпіна до Москви. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:55 0:00

Ентоні Блінкен: «Те, що президент Сі їде до Росії через кілька днів після того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт  президента Путіна, дозволяє припустити, що Китай не відчуває відповідальності за притягнення Кремля до відповідальності за звірства, скоєні в Україні». 

Американець Дейв Трауб пояснив, чому не підтримує організаторів “антивоєнного” мітингу у Вашингтоні

Американець Дейв Трауб, ІТ-інженер, взяв участь у “антивоєнному” мітингу у Вашингтоні, висловивши незгоду з організаторами та назвавши його “справжнім соромом”. Про це він сказав у коментарі Голосу Америки.

Вісім танків Leopard 2 з Норвегії - вже в Україні

Польські інструктори та українські солдати тренуються на танках Leopard 2 A4 у 10-й бригаді в Свентошуві, Польща, 13 лютого 2023. REUTERS/Kacper Pempel

Норвегія доправила в Україну вісім танків німецького виробництва Leopard 2. "Усі вісім Leo (Leopard) 2 знаходяться в Україні", - повідомила агенції AFP в електронному листі речниця Збройних сил Норвегії Стіне Барклай Гаасланд.

"Для України передача танків матиме вирішальне значення для спроможності вести наступальні операції та відвойовувати окуповані Росією землі", - йдеться у заяві підполковника Ларс Єнсен, голови бронетанкового батальйону Норвегії.

Норвегія має намір замінити передані ЗСУ Leopard 2A4 танки на більш сучасні Leopard 2A7, і нещодавно замовила 54. Окрім танків, Норвегія зобов'язалася надати Києву до чотирьох машин підтримки, боєприпаси та запчастини.

Раніше Голос Америки повідомляв, що Норвегія приєдналась до сімнадцяти країн Європейського Союзу у домовленості спільно закуповувати боєприпаси для допомоги Україні та поповнювати власні запаси за дворічною прискореною процедурою для 155-мм артилерійських снарядів і семирічного проекту із придбання кількох типів боєприпасів.

На початку березня Польща, яка проводить для українців навчання на німецьких танках, повідомила, що надішле Україні ще 10 Leopard 2. А минулого тижня речник Командування спеціальної підготовки збройних сил Бундесверу заявив, що українські військові майже завершили навчання на Leopard 2 у Німеччині, й скоро ці танки вже будуть в Україні.

При цьому німецький виробник зброї Rheinmetall веде "багатообіцяючі" переговори щодо будівництва танкового заводу в Україні "вартістю приблизно 200 мільйонів євро" (213 мільйонів доларів), щоб випускати до 400 танків Panther на рік, заявив президент фірми Армін Паппергер. Він додав, що очікує рішення щодо плану через два місяці, зазначивши, що таке місце може бути захищене від нападу Росії системою ППО.

У статті використано матеріали AFP

Корупція, дитяча порнографія, брак обвинувальних вироків - звіт про ситуацію з правами людини в Україні

Інспектори досліджують вбивства, скоєні під час російської окупації в Бучі, 13 червня 2022 року

Державний департамент США презентував звіт про ситуацію з правами людини в різних країнах світу.

Звіти щодо окремих країн "висвітлюють жахливі за своїми масштабами та серйозністю порушення протоколів і зловживання. Повномасштабна війна Росії проти України, яка почалася в лютому 2022 року, призвела до масових смертей і руйнувань, є повідомлення про вчинення російськими військовими злочинів та інших звірств, зокрема позасудові страти цивільних осіб і жахливі звіти про гендерне насильство, включаючи сексуальне насильство проти жінок і дітей", - заявив державний секретар США Ентоні Блінкен, представляючи документ.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

Зокрема у документі в розділі "Україна" мовиться, що станом на грудень минулого року росіяни уразили обстрілами щонайменше 261 медичний заклад та понад 500 шкіл.

У звіті перелічуються серйозні порушення прав людини, які вчинили російські війська на окупованих територіях, і щодо яких автори звіту отримувати “достовірні повідомлення”:

 • масові та незаконні вбивства, зокрема позасудові;
 • вимушені зникнення людей;
 • катування та жорстоке, нелюдське або принизливе поводження чи покарання, зокрема, дітей;
 • свавільний арешт або затримання;
 • політичні ув’язнення або затримання, зокрема під час операцій «фільтрації», які супроводжувались допитами, катуванням, примусовим розділенням сімей, примусовою депортацією та усиновленням українських дітей до російських родин;
 • неправомірне втручання в приватне життя;
 • покарання членів сім'ї за ймовірні провини родича;
 • серйозні зловживання під час конфлікту, звірства, викрадення, катування та фізичне насильство;
 • серйозні обмеження свободи вираження поглядів, зокрема, для представників ЗМІ, що супроводжувались насильством або погрозами щодо журналістів, необґрунтовані арешти або переслідування журналістів, цензура;
 • серйозні обмеження свободи Інтернету;
 • суттєве втручання у свободу мирних зібрань;
 • жорсткі обмеження релігійної свободи;
 • обмеження свободи пересування;
 • нездатність громадян голосувати на вільних і чесних виборах;
 • серйозні та необґрунтовані обмеження участі в політичному житті;
 • серйозні обмеження або переслідування національних і міжнародних правозахисних організацій;
 • відсутність розслідування та відповідальності за гендерне насильство;
 • злочини, пов’язані з насильством, проти представників меншин чи корінного населення, як то кримських татар та етнічних українців;
 • злочини, пов’язані з насильством проти людей ЛГБТ.

Дослідники також звертають увагу, що до багатьох злочинів були причетні представники української влади, зокрема вбивств, катувань, свавільних арештів, вплив на суддів, обмеження свободи, переслідування людей.

“Уряд загалом не вживав адекватних заходів для притягнення до відповідальності чи покарання посадовців, які вчинили порушення, що призвело до атмосфери безкарності”, - мовиться у звіті.

Як приклад, звіт вказує на вбивство у Києві Дениса Кіреєва під час арешту силами СБУ. Він був членом української делегації на переговорах з Росією. Справу досі розслідує Державне Бюро розслідувань.

Також у документі йдеться про смерті внаслідок катувань або недбалості з боку міліції чи тюремних офіцерів в Україні.

Проблемою лишається низька кількість обвинувальних вироків, внаслідок розслідувань вбивств та інших злочинів під час Революції Гідності в Києві у 2013-14 роках, “попри наявність значних доказів і створення спеціального підрозділу ДБР для розслідування службових злочинів серед високопосадовців уряду та в правоохоронних органах”, - мовиться у звіті.

У розділі “тортури” автори звіту діляться оцінками про те, що в Україні лишається проблема "безкарності зловживань українських правоохоронних органів та Служби безпеки України, яких часто не притягують до відповідальності”.

Значною проблемою лишається “значна кількість дитячої порнографії в Інтернеті”, яка походить з України.

“Міжнародна організація з міграції повідомила, що діти з соціально незахищених сімей і ті, хто перебуває під опікою держави, як і раніше знаходяться в зоні високого ризику торгівлі людьми, в тому числі для комерційної сексуальної експлуатації та виробництва порнографії”, - мовиться у звіті.

Водночас дослідники віддають належне українській владі за вживання "деяких кроків", щоб притягнути до відповідальності та покарати посадових осіб, причетних до корупції.

“Корупція залишається поширеною на всіх рівнях виконавчої, законодавчої та судової гілок влади. [...] За перші сім місяців року шістьох суддів засудили за вимагання хабаря, і вони отримали різні покарання від трьох до семи років позбавлення волі. [...] Три з п’яти спеціалізованих антикорупційних органів до кінця року залишалися без постійного керівництва, що створювало серйозну проблему для ефективності антикорупційної системи”, - мовиться у звіті, який було направлено до Конгресу.

Автори звіту відзначають, що українська влада здебільшого не втручалась у розслідування журналістів чи правозахисників. При цьому, як зазначають автори звіту, "уряд забороняв, блокував або накладав санкції на ЗМІ та окремих журналістів, яких вважали загрозою національній безпеці або які висловлювали позицію, яка, на думку влади, підривала суверенітет і територіальну цілісність країни".

Український уряд "загалом дозволяв незалежний моніторинг в’язниць та центрів ув’язнення міжнародними та місцевими правозахисними групами", мовиться у звіті. Відсутня також інформація про політичних в'язнів в Україні.

Раніше в ООН презентували звіт про воєнні злочини Росії в Україні.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG