Актуально
"Танкова коаліція": хто і скільки танків обіцяє Україні

Після того, як Німеччина оголосила про надання Україні танків «Леопард 2» і про дозвіл іншим країнам експортувати німецькі танки, низка країн оголосили про намір приєднатися до міжнародної "танкової коаліції".
Серед країн, які не виключають надсилання танків в Україну: Іспанія, Швеція, Португалія, Нідерланди, Польща, Фінляндія, Франція, Норвегія, Канада, Велика Британія та США.
США - 31
США надішлють Україні 31 танк М1 "Абрамс", що становитиме цілий танковий батальйон. Танки закуплять у рамках Ініціативи безпекової допомоги США Україні. На це піде кілька місяців, заявили в Білому домі у середу.
Цього ж дня президент США Джо Байден офіційно оголосив про "Абрамси" для України. "Йдеться про свободу, свободу для України, свободу усюди. Це той світ, де ми хочемо жити, і той світ, який ми хочемо залишити нашим дітям. Тож хай Господь захищає сміливих українських захисників", - сказав Байден.
У середу Байден обговорив підтримку України із президентом Франції Макроном, канцлером Німеччини Шольцом, італійською прем’єркою Джорджею Мелоні та главою британського уряду Ріші Сунаком.
Німеччина - 14
Як пише видання Reuters, Німеччина планує надіслати Україні роту танків, це близько 14 одиниць.
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус повідомив, що їхні танки будуть готові до відправлення через три-чотири місяці, а тренування українців на цих танках почнеться вже незабаром.
«Ми маємо зробити більше, щоб захистити Україну. Ми також маємо зробити більше щодо танків. Але найважливіше питання – щоб ми це робили разом, і щоб не грали в гру звинувачень у Європі. Бо ми воюємо проти Росії, а не проти один одного», - заявила напередодні глава МЗС Німеччини Анналена Бербок.
Велика Британія - 14
Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес під час виступу перед парламентом країни 16 січня оголосив про рішення надати Україні 14 важких танків "Челленджер 2" в рамках масштабного пакету допомоги Україні.
Воллес у середу привітав рішення Німеччини розблокувати "Леопарди 2" для України: "Задоволений, що Німеччина приєднається до Великої Британії, Франції та Польщі у відправці танків в Україну. Настав час для Росії усвідомити, що міжнародна спільнота все рішучіше налаштована допомогти Україні протистояти їхньому варварському та незаконному вторгненню".
Польща - 14
Однією з перших країн про намір надіслати в Україні важкі танки була Польща. За даними видання Frankfurter Allgemeine Zeitung, 23 січня польський уряд подав заявку на отримання дозволу для експорту 14 танків Leopard 2 до України.
«До кінця березня ми зможемо як озброїти, так і навчити українських солдатів», - заявив напередодні міністр оборони Польщі Маріуш Блащак.
Фінляндія - 14
Президент Фінляндії Саулі Ніїністе ще два тижні тому заявляв, що країна готова надати Україні танки, як тільки їх виробник, Німеччина, дозволить їх експорт. Тепер, після «зеленого світла» від офіційного Берліна, у Гельсінкі – розв'язані руки.
Уряд офіційно не повідомляє про кількість важких танків для України, але за даними українських ЗМІ, мова йде про 14 одиниць.
Португалія - 4
За даними португальського видання Correio da Manha, Португалія видасть із власних резервів для України 4 танки "Леопард 2". Видання додає, що Португалія має всього 37 танків Leopard 2, з яких 12 - готові до використання.
Іспанія - 53?
Міністерка оборони Іспанії Маргарита Роблс, за повідомленням Reuters, підтвердила, що уряд розглядає можливість надіслати в Україну танки «Леопард 2» та допомогти з тренуванням українських військових.
Іспанська газета El Mundo пише, що йдеться про 53 танки німецького виробництва. Всього Іспанія має 239 «леопардів 2», з них 219 – готові до використання.
Нідерланди - 18?
Прем'єр-міністр Нідерландів напередодні заявив, що його уряд може викупити в Німеччини танки, які наразі орендує, щоб передати їх Україні За даними ЗМІ, мова йде про 18 важких танків «Леопард 2».
Норвегія - 8?
Міністр оборони Норвегії Бйорн Арільд Грам у середу в інтерв’ю громадському мовнику NRK заявив, що Норвегія надішле в Україну танки німецького виробництва в рамках коаліції західних країн, що постачають зброю.
Скільки саме танків, він відмовився повідомити. Видання Dagens Næringsliv пише, що уряд країни може поставити в Україну 8 танків.
Франція - ?
Представник уряду Франції, за даними Reuters, заявив, що Париж «не має табу» на відправлення в Україну французьких важких танків Leclerc, і Франція вивчає це питання.
Швеція - ?
Міністр оборони Швеції Пол Йонсен у середу вранці в інтерв’ю виданню Svenska Dagbladet не виключив можливість надсилання в Україні шведських танків Stridsvagn 122 – це модернізована для Швеції модель німецького виробництва «Леопард 2».
"Наразі не проводиться підготовка до безплатної передачі танків зі Швеції, але не відкидаємо, що це може статися на пізнішому етапі", - сказав Йонсен. Загалом у швецькому арсеналі є 120 танків Stridsvagn 122.
Канада - ?
Під питанням залишається Канада. Прем'єр-міністр країни Джастін Трюдо у середу на питання про танки не підтвердив намір уряду постачати Києву свої «Леопарди».
«Ми продовжуватимемо бути з ними, щоб надавати Україні всю свою підтримку. Я не буду робити оголошень сьогодні, але можу сказати вам, що ми дуже, дуже уважно розглядаємо, що ще можемо зробити для підтримки України», - сказав прем'єр-міністр Канади.
Як вважають оглядачі, логістика може бути викликом для Канади у надсиланні танків. Загалом канадські збройні сиди мають у своєму арсеналі 112 «Леопардів 2» різних конфігурацій.
Україна і "танкова коаліція"
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба оголосив у Twitter про створення «танкової коаліції» і закликав інші країни приєднатися до неї.
«Отож, танкова коаліція сформована. Усі, хто сумнівався, що таке може статися, тепер бачать: для України та партнерів неможливо – нічого не значить. Я закликаю всіх нових партнерів, які мають на озброєнні танки Leopard 2, приєднатися до коаліції та надати їх якомога більше. Вони вільні зараз", - написав Кулеба на своїй Твіттер-сторінці.
Тим часом російські державні ЗМІ вже розповідають про постачання важкого озброєння в Україну як доказ того, що Захід розгортає війну проти Росії.
Російське посольство в Берліні заявило, що Німеччина ухвалила «надзвичайно небезпечне рішення" і відмовилась від своєї "історичної відповідальності перед Росією", що випливає з нацистських злочинів у Другій світовій війні. У посольстві пригрозили, що постачання танків призведуть до "перманентної ескалації".
В статті використано матеріали Reuters
Всі новини дня
Керівники Данії і Британії обговорять у Вашингтоні «довготермінові потреби України» і F-16

Глави урядів Данії та Великої Британії цього тижня відвідують Вашингтон для розмов, які включатимуть питання координації допомоги українській армії і, ймовірно, узгодження можливих міжнародних гарантій безпеки для України, яка активно прагне запрошення в НАТО.
Данська прем'єр-міністрка Метте Фредеріксен зустрінеться з президентом США Джо Байденом у Вашингтоні в понеділок 5 червня, а британський прем’єр-міністр Ріші Сунак має бути у США в четвер 8 червня.
Одним з питань буде ознайомлення з їхніми поглядами, і президент зацікавлений у тому, щоб поділитися своїми - на довготермінові потреби України.Джон Кірбі
Данія і Британія, разом з Нідерландами та Бельгією, стали ключовими партнерами у так званій «коаліції F-16 для України», що об'єднала держави, які зобов’язалися навчати українських пілотів використовувати західні бойові літаки і передати винищувачі Україні.
Сполучені Штати лише нещодавно погодилися на тривалі прохання Києва і заклики таких союзників як Велика Британія про потребу озброєння України сучасною авіацією західного виробництва для протистояння російській агресії.
Агенція Associated Press цитує речника Ради національної безпеки Джона Кірбі про те, що президент Байден хоче «ознайомитися з поглядами» європейських союзників і «зацікавлений у тому, щоб поділитися своїми - на довготермінові потреби України».
«І тут, справді, F-16 входять, якби-то, в дискусію», - зауважив Джон Кірбі.
Повідомляючи про візити Фредеріксен і Сунака, Associated Press вказує, що Данія з 1970-х років придбала десятки американських винищувачів F-16 і може надати певну кількість Україні.
Велика Британія літаків F-16 на озброєнні не має, але першою з поміж західних союзників оголосила, що починає базову програму навчання українських авіаторів, з якої вони можуть переходити на пілотування конкретних типів західних винищувачів.
США погодилися на те, щоб українських пілотів можна було навчати на американських літаках, але досі заявляли, що не мають планів напряму постачати F-16 Україні, проте дозволять це зробити союзникам.
НАТО - Україна
Президент Байден з європейськими партнерами ймовірно буде узгоджувати позиції перед липневим самітом НАТО у Вільнюсі, де від них очікують відповіді на наполегливі заклики України запросити її до лав альянсу.
Україна подала офіційну заявку на вступ в НАТО у вересні минулого року, але у відповідь Києву заявили, що будуть допомагати українцям і вважатимуть українське членство в союзі в принципі можливим, але не зараз.
Президент Володимир Зеленський сказав нещодавно, що у Києві усвідомлюють, що Україна не може стати повноправним членом НАТО в умовах активної фази війни з Росією, але Київ стверджує, що настав час визначити конкретну «дорогу» до вступу.
Керівники Франції і Великої Британії тепер кажуть, що погоджується з доводами східноєвропейських лідерів, що Україну зрештою треба прийняти в Альянс, щоб гарантувати тривалий мир на сході Європи.
Французький президент Еммануель Макрон також сказав минулого тижня, що на перехідний період міжнародна спільнота і насамперед європейці повинні виробити дієві способи гарантувати безпеку України ще до того, як вона могла б бути захищеною в лавах НАТО.
Макрон зокрема вказував на приклад Ізраїлю, який отримує від партнерів, насамперед від США, велику військову допомогу включно з найновішими видами зброї.
- Голос Америки
Ми вдячні за все, що отримуємо, але нам точно потрібно більше допомоги - посолка України в США Маркарова

Посолка України в США Оксана Маркарова в ефірі американської недільної телепрограми Face the Nation заявила, що Україна вдячна за всю отриману допомогу, “але точно потребує більше” – на тлі посилення російських атак.
Відповідаючи на запитання ведучої Маргарет Бреннан про контрнаступ, Маркарова сказала: “У нас контрнаступ ніколи не припинявся, чесно кажучи. З 24 лютого ми зосереджувалися лише на тому, як звільнити нашу землю. Але, звісно, з додатковим обладнанням, з кожним центом, з яким ми зараз працюємо, ми сподіваємося, що наші командири, як тільки побачать можливість, почнуть це [контрнаступ - ред.]”.
У нас контрнаступ ніколи не припинявся, чесно кажучи. З 24 лютого ми зосереджувалися лише на тому, як звільнити нашу землю.Оксана Маркарова
“Чи це буде один, чи кілька контрнаступів, але що швидше ми зможемо звільнити всі свої територію і всіх наших людей, звичайно, то краще”, - додала Маркарова.
Маркарова нагадала в ефірі про смертоносні атаки ракетами та безпілотниками з боку Росії. “Це терор. Це руйнування, яке він приносить”, - наголосила дипломатка. Вона подякувала американцям в ефірі каналу CBS за допомогу та обладнання, зокрема, системи протиповітряної оборони Patriot та NASAMS і додала: “Але також, знаєте, для розширення наших можливостей, які ми маємо зараз, нам точно потрібно більше”.
Також Оксана Маркарова наголосила, що від вступу України до НАТО виграє не тільки сама Україна, для якої це стане найкращою гарантією безпеки, але й Альянс, якому Україна, за її словами, забезпечить додану вартість.
На своїй сторінці у Facebook посолка поділилися телевізійними залаштунками: очікуючи на власну зйомку, мала змогу поспілкуватися із керівником американського банку Bank of America Брайяном Мойніганом.
- Голос Америки
Внаслідок контрнаступу Україна відвоює "стратегічно важливу територію" – посадовець Білого дому

"Ми віримо, що контрнаступ України буде успішним", - заявив радник Білого дому з нацбезпеки Джейк Салліван в неділю в ефірі каналу CNN.
Салліван наголосив, що контрнаступ – "це не іспит". "Ми не оцінюємо український контрнаступ [очікуваний - ред.] і не кажемо - ви впоралися добре завдяки тому, що ми надали вам, чи що ви цього не зробили", - сказав посадовець. За його словами, США прагнуть підтримати Україну, щоб надати їй змогу досягнути якомога більшого прогресу на полі бою, щоб мати з часом найсильнішу позицію у перемовинах.
Салліван не назвав жодних очікувань щодо дати можливої готовності сторін до переговорів, але сказав, що контрнаступ матиме значний вплив на це. “Я ось що скажу: президент Зеленський сам сказав, що ця війна врешті-решт завершиться дипломатичним шляхом”, - цитує Джейка Саллівана CNN.
Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати, союзники та партнери зробили усе можливе, щоб допомогти Україні підготуватися до контрнаступу. Таку заяву озвучив цього тижня координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі.
А газета Wall Street Journal цитувала слова українського президента про те, що Україна готова до контрнаступу, але він дорого коштуватиме країні.
Секретар РНБО України Олексій Данілов у інтерв’ю італійському виданню Corriere Della Sera повідомив, що стратегія України щодо контрнаступу — повернути свої кордони та запевнив, що Збройні сили України готові до нього.
Тим часом Міністерство оборони України 4 червня оприлюднило відеоролик "Плани люблять тишу". Заступниця міністра оборони Ганна Маляр підписала відео словами "Оголошення про початок не буде".
Раніше головнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний також публікував у соцмережах відеоролик зі закликом “Прийшов час повертати своє”. На ньому під молитву, в якій вояки просять «благословити наш рішучий наступ», показане відео тренуваннями військових.
Дивіться також:
- Голос Америки
В Україні вшанували близько 500 вбитих війною дітей у Міжнародний день невинних дітей-жертв агресії

Організація об’єднаних націй відзначає 4 червня Міжнародний день невинних дітей – жертв агресії. В Україні цього дня вшанували пам'ять дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Росії проти України.
Загиблих унаслідок російської війни дітей в Україні є вже щонайменше пів тисячі – цитує дані президента України Володимира Зеленського агенція Associated Press. Крім того, за інформацією ООН, ще близько 1000 українських дітей були поранені, а близько 16 тисяч були примусово вивезені до Росії.
Уночі 4 червня в Україні унаслідок ракетного удару загинула 2-річна дівчинка. Трагедія сталася у Підгородненській громаді Дніпропетровської області. Ще 5 дітей травмовано, 3 з них досі у важкому стані.
Видання Guardian пише з посиланням на агенцію France Presse, що атака на Дніпропетровщині, відповідальність за яку українська сторона покладає на Росію, частково зруйнувала кілька двоповерхових будинків, а також 10 приватних будинків, магазин і пошкодила газопровід. Загалом, офіційний Київ повідомляє, що внаслідок атаки постраждало щонайменше 22 особи.
Посолка Великої Британії у Києві Мелінда Сіммонс після чергової нічної авіаатаки заявила у Twitter, “що більше Росія намагатиметься стерти Україну, то більше України буде”. Дипломатка придбала пам’ятну вишиванку у цей день. Раніше Сіммонс також однією з перших повідомляла про загибель української дитини від російських обстрілів у Міжнародний день захисту дітей.
Міжнародні ЗМІ цитують вислів президента України Зеленського про те, що “російська зброя та ненависть продовжують щодня забирати та нищити життя українських дітей”, які могли б “стати відомими вченими, художниками, спортивними чемпіонами, творити історію України”. Видання NPR також цитує заклик віце-прем’єр-міністерки України Ірини Верещук з проханням уявити масштаби цієї трагедії, коли загиблу 2-річну дівчинку вибирав з-під завалів будинку її власний батько, який під час обстрілів був на чергуванні, а його дружина залишалася з донькою вдома.
Перша леді України Олена Зеленська цього дня взяла участь у відкритті пам'ятника дітям, які загинули внаслідок російської агресії. Пам’ятний знак “маленьким янголам” відкрили у Харкові, а Зеленська у Twitter написала: “Ми вшановуємо їхню пам'ять, але це за межами нашого розуміння - діти повинні жити”.
"Ми повинні захистити кожну невинну дитину", - закликав засновник благодійного фонду Save Ukraine / "Спасемо Україну" Микола Кулеба.
Як повідомляв Голос Америки, члени Конгресу засудили депортацію українських дітей та вважають це ознакою геноциду.
Дивіться також:
- Голос Америки
Китай заявляє, що конфлікт зі США був би катастрофою для всього світу, але відмовився від зустрічі міністрів оборони

Міністр національної оборони Китаю Лі Шанфу відмовився зустрітися зі своїм американським колегою для прямих переговорів під час безпекового саміту у Сінгапурі, але під час виступу заявив, що КНР прагне діалогу з США, бо серйозний конфлікт або протистояння між країнами стало б “нестерпною катастрофою” для всього світу.
Виступ посадовця цитує агенція Reuters. Водночас, як повідомляв Голос Америки, Китай відхилив запрошення американської сторони провести зустріч між міністром оборони США Ллойдом Остіном і міністром національної оборони Китаю Лі Шанфу на полях цього ж саміту.
Остін та Шанфу потиснули руки в кулуарах, але між ними не було “обміну по суті”, повідомляли в Пентагоні у п'ятницю.
Ллойд Остін напередодні заявив, що “Вашингтон не потерпить жодного примусу та залякування своїх союзників і партнерів з боку Китаю” - інформує видання ABC. Очільник Пентагону водночас запевнив Пекін, що Сполучені Штати залишаються відданими збереженню статусу-кво на Тайвані та віддали б перевагу діалогу, а не конфлікту.
На безпековій конференції у Сінгапурі Остін, як інформує агенція АР, лобіював підтримку бачення Вашингтона щодо “вільного, відкритого та безпечного Індо-Тихоокеанського регіону у світі правил і прав” як найкращий спосіб протистояти “посиленню китайської самовпевненості в регіоні”.
Китайський міністр у Сінгапурі сказав, що “світ достатньо великий для Китаю та США, щоб розвиватися разом” і додав, що “Китай і США мають різні системи та відрізняються багатьма іншими способами”. Водночас він звинуватив США та їхніх союзників у спробах дестабілізувати ситуацію в Тихоокеанському регіоні.
А під час того, як делегати саміту обговорювали ризики напруженості між Китаєм і США, ВМС Сполучених Штатів заявили, що китайський есмінець здійснив небезпечні маневри поблизу американського військового корабля у Тайванській протоці.
Міністр оборони США Ллойд Остін у своїй промові на саміті дорікнув Китаю за відмову вести військові переговори, в результаті, пише Reuters, “супердержави зайшли в глухий кут через свої розбіжності”.
Reuters також інформує, що поряд з промовами та панельними дискусіями високопосадовці розвідок обох сторін відвідали таємну зустріч керівників розвідки в Сінгапурі.
Німецька хвиля повідомляє, що на цій таємній зустрічі йшлося зокрема про Україну. А участь у розмові взяли представники 20 найбільших розвідувальних служб світ, без Росії.
Форум