Спеціальні потреби

Актуально

«Танки змінять ситуацію, але будуть проблеми». Експерти про те, чого чекати після оголошення про постачання танків

Архівне фото. Американський танк M1A2 «Abrams» під час спільних військових навчань під керівництвом США Noble Partner 2016 поблизу Вазіані, Грузія, 18 травня 2016 року. REUTERS/David Mdzinarashvili/File Photo

Поставка танків, яку Україні пообіцяли західні партнери, свідчить про те, що Захід вірить у перемогу України і готовий інвестувати в її безпеку багато років наперед, вважають американські експерти, які коментують оголошене у середу рішення німецького уряду та адміністрації США про постачання танків Україні.

Провідні американські аналітики кажуть, що це рішення сигналізує про те, що ставлення ще більше змінилось – з Росією вже ніхто на Заході не планує домовлятися. Єдність НАТО не вдалося розбити, а це означає, що формується спільний курс на те, щоб «стримувати та послабляти» Росію, щоб вона не мала ресурсів у майбутньому розпочати нову агресію.

Одночасно у практичному використанні танків аналітики прогнозують певні труднощі – самі танки можуть надійти не так швидко, щоб вплинути на очікуваний наступ навесні. А крім того, військові експерти попереджають, що навчитися керувати танком – це ще не означає інтегрувати його у цілу військову машину. На це ідуть місяці підготовки сотень і тисяч людей, які мають злагоджено працювати, щоб грізна зброя не перетворилася на «бляшанку» на полі бою.

Експерт Атлантичної ради, колишній координатор політики санкцій в Держдепі США та посол у Польщі Деніел Фрід вважає, що рішення німецького уряду з постачання танків для війни з Росією означає системну зміну, новий підхід до Росії на Заході.

«Ця політика починається з підтримки України на полі бою та в майбутньому, а також реалізму щодо Росії як супротивника, якого потрібно стримувати та послабляти, щоб він більше не міг починати війни або іншим чином здійснювати агресію», – каже Фрід, якого цитує сайт Атлантичної ради.

На його думку, німцям так важко було ухвалити це рішення, бо вони мали попрощатися зі своїми ілюзіями щодо Росії, «а саме, що діалог завжди був відповіддю, а співпраця була досяжною».

Він каже, що «німці могли на власні очі побачити, якою стала путінська Росія: кровожерливим агресором, який прагне завоювань і вбивств».

Девід Креймер, виконавчий директор Інституту Джорджа Буша, також вважає, що рішення про передачу Україні танків було правильним, хоч і запізнілим.

«Шкода, що це тривало так довго, тому що ці танки були потрібні українцям іще минулого року, а не вчора чи завтра», – каже він у розмові з «Голосом Америки».

Як наголошує експерт, те, що Німеччина, попри свої сумніви, все ж погодилася надати свої танки Україні, свідчить про те, що розрахунок президента Росії Володимира Путіна посіяти розбрат між союзниками, не реалізувався.

Його прогноз – Захід продовжуватиме надавати допомогу, якої потребує Україна, «можливо, не так вчасно, як сподіваються українці, можливо, не ті системи, які вони просять». «Але немає сумніву, що Штати та наші союзники збільшили нашу військову допомогу», – каже Креймер.

А головний урок, який Захід має винести з цього, на думку Креймера, полягає в тому, щоб слухати українців. «Ми повинні слухати, що потрібно українцям, і передбачати ці потреби, щоб не було затримок із наданням зброї. Ми маємо допомогти їм перемогти, а не просто захиститися від російського вторгнення», – вважає він.

Директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст говорить, що танки є «значним кроком вперед» у питанні озброєння України і «час є критичним».

Він наголошує, що Росія намагається просуватися біля Бахмута та Соледара на сході України, а також розпочала «невеликі наступальні операції в Запорізькій області», тому «танки допоможуть Україні захистити позиції з меншими втратами в обох місцях».

Також танки, на його думку, можуть «виявляться неоціненними, якщо цього року Москва почне масштабний наступ з Білорусі чи з інших місць», як зауважують українські спецслужби.

Але велике питання – коли вони надійдуть в Україну. Якщо цієї весни, то у степах на півдні та сході України, вони могли б очолити контрнаступ, вважає Гербст, якого цитує сайт Атлантичної ради. Але він наголошує, що це будуть німецькі танки Leopard, а не американські Abrams, бо вони «надійдуть нескоро».

Як пояснює Лія Шойнеман, колишня чиновниця Пентагону, а нині заступниця директора Ініціативи трансатлантичної безпеки Центру стратегії та безпеки Скоукрофта, танки «Абрамс» буде взято з Ініціативи сприяння безпеці України, «яка має більш тривалий термін і спеціально призначена для забезпечення безпеки України в довгостроковій перспективі». Тому, на її думку, не варто розраховувати на них під час весняного наступу.

Але, це не має бути приводом для розчарувань українців, вважає експертка. Тому що той факт, що США замовили танки для України у виробників, означає, що Америка готова вкладатися у безпеку України у довгостроковій перспективі.

«На отримання цього пакету можуть знадобитися місяці, на його роботу знадобляться місяці, і він, ймовірно, включатиме підтримку та допомогу в ремонті в майбутньому, що ще більше зміцнить обіцянку підтримки США для перемоги України», – вважає дослідниця, яку цитує Атлантична рада.

Погляд військового на рішення про постачання танків пропонує генерал США у відставці, колишній командувач сил США у Європі Марк Гертлінг.

Він каже, що «в захваті», від того, що Німеччина погодилася відправити свої танки Leopard, а США можуть надати Abrams на довгострокову перспективу.

Але, для того, щоб вони досягли потрібного ефекту, «знадобиться час і зусилля» – «леопарди», на думку генерала, будуть готові до бою, можливо, вже у березні, «абрамси» – не раніше ніж 8 місяців.

Але і це є «блискавична швидкість, щоб доставити та підготувати сили, які не навчалися на цих транспортних засобах», каже генерал.

Він вважає, що танки, безперечно, посилять українську армію, але як командувач, який брав участь у військових операціях, генерал Гертлінг каже, що українці матимуть чимало труднощів.

Він каже, що зброя, яку посилали в Україну досі, така як Javelin, чи Stinger, вимагала навчання окремих солдатів, а MRAPS, HMMWVS, HIMARS і Bradleys – навчання екіпажів, а от танки, чи літаки – це вже інша ліга.

Щоб усе це працювало, каже генерал, потрібно не лише навчитися керувати «абрамсами», чи «леопардами», тут у нього немає сумнівів щодо українців, потрібне навчання, технічне обслуговування, постачання та команда обслуговування, крім танкістів, щоб правильно працювати на полі бою.

«Ті, що кажуть “просто віддайте їм кляті танки!” мабуть, ніколи не бачили хореографії, потрібної для цієї роботи на полі бою. А тим, що кажуть: “Україна вже інкорпорувала інше, можуть і це!” Я б тільки сказав, що бачив підрозділи США в наших навчальних центрах. Достатньо, щоб кілька речей пішли не так, щоб сталася катастрофа та невдача. Смертоносні танки перетворюються на ДОТи, які не рухаються і не стріляють», – каже генерал у серії твітів.

Це означає, що Україна «потребує щоденного/щотижневого/місячного технічного обслуговування», тобто українців треба навчити робити і цих речей. Також танкам на передовій потрібно підвозити боєприпаси, опорні колеса, паливо – багато палива. Для цього, каже бойовий генерал, який брав участь у реальних бронетехнічних операціях, «американські солдати та підрозділи постійно тренуються, щоб синхронізувати всі ці речі».

Тому американський генерал каже, що українці, звичайно, впораються, бо вже себе зарекомендували, але не без труднощів.

«Вони адаптуються, і це ключ до перемоги», – вважає генерал Гертлінг.

Всі новини дня

«Вступ України в НАТО треба починати» - Борис Джонсон також навернувся до прихильників

Українські солдати на навчанні в Запорізькій області 23 січня 2023р.

Колишній британський прем’єр-міністр Борис Джонсон додав свій голос до тих, хто закликає західні країни відмовитися від двоякої позиції щодо членства України в НАТО і закликав негайно почати процес залучення Києва в альянс «заради стабільності і миру».

Джонсон в американській газеті Washington Post визнав суперечливість і навіть нещирість багаторічних заяв західних лідерів, які з одного боку твердили, що дотримувалися принципу «відкритих дверей» НАТО і визнавали право України на вступ в організацію, але насправді задовольняли вимоги Росії, яка заперечує права українців.

Українцям треба надати все потрібне, щоб якнайшвидше покласти край цій війні, а також ми повинні почати процес прийому України в НАТО, і почати це зараз.

«Результатом стала найгірша війна у Європі за 80 років», - стверджує Борис Джонсон, вказуючи, що «російський президент Владімір Путін зруйнував безліч життів, надій і мрій. Він також знищив найменші підстави співчувати йому, чи потурати його параної».

«Разом з цим він розвіяв доводи проти членства України в НАТО», - вважає Джонсон.

Заклик британського політика додався до щораз ширшого кола авторитетних голосів, які доводять потребу членства України в Альянсі задля майбутнього миру і стабільності у Європі.

99-річний Генрі Кіссінджер, колишній держсекретар США і представник так званих «реалістів» у міжнародній політиці нещодавно також визнав, що війна Путіна змінила і його думку.

«До війни я виступав проти членства України в НАТО, бо я побоювався, що воно розпочало б саме той процес, який ми бачимо зараз. А тепер, коли той процес досяг даного рівня, ідея нейтральної України в даних умовах більше не має сенсу», - сказав Генрі Кіссінджер у доповіді на Світовому економічного форуму у Давосі.

Чітко про роль НАТО як стримувача агресора заявляє і Санна Марін прем’єр-міністерка Фінляндії, яка разом зі Швецією почала процес вступу в альянс під впливом російської війни проти України.

«Я впевнена. Якби Україна вже була членом НАТО, то зараз війни в Україні не було б», - сказала Санна Марін у Давосі, пояснивши, що вважає одним з НАТО гарантів дотримання міжнародних законів, які захищають менші країни від агресивних більших держав.

«Доводи про критерії вступу України в НАТО тепер лунають безглуздо»

«Аргументи, що Україна не готова до членства в НАТО випарувалися», - сказав, коментуючи розвиток дискусій довкола України і Альянсу, старший співробітник Естонського інституту закордонної політики і позаштатний співробітник британського Королівського інституту міжнародних відносин Джеймс Шерр.

Тепер питання полягає в тому, чи прем’єр-міністр Ріші Сунак прилюдно висловиться за це.
Джеймс Шерр

Він зауважив у розмові з «Голосом Америки», що «навіть з огляду на шок війни» буде нелегко змінити позиції низка членів Альянсу щодо перетворення України на союзника, якого вони мали б захищати згідно з 5 пунктом договору НАТО.

Борис Джонсон також зізнався, що він сам тривалий час вважав, що членство України в НАТО неможливе і, що «в деяких європейських столицях цей наслідок виглядатиме неперетравним», але додав, що «від логіки сховатися неможливо».

На думку Джеймса Шерра і далі залишаються «дуже могутні, але менш чітко висловлені причини того, чому деякі члени НАТО в минулому були проти і будуть надалі проти членства України в НАТО, бо пріоритетом деяких тих союзників залишається бажання в довготерміновій перспективі включити Росію в європейську систему».

«Зараз просто сказати, що Україна ще не відповідає критеріям членства в НАТО - це просто безглуздо», - каже аналітик і припускає, що тим державним діячам, які і досі проти українського членства в Альянсі «треба буде виступити з чіткішими заявами, яких вони досі уникали».

Він припускає, що «ця брехня з благими намірами і нечесність» буде тривати, і що аргументів лише урядів східні Європи і окремих політиків та інтелектуалів буде не досить.

«Тепер питання полягає в тому, чи прем’єр-міністр Ріші Сунак прилюдно висловиться за це. Бо Британія щодо цього перебуває в більш вигідній позиції, і до її голосу прислухалися би у Вашингтоні», - зауважив Джеймс Шерр.

Дивіться також:

Байден відповів "Ні" на питання, чи США нададуть Україні літаки F-16 

На запитання журналістки "Голосу Америки" Юлії Ярмоленко, чи нададуть США винищувачі F-16 Україні, президент Байден  відповів ""Ні" . 

Президент США Джо Байден коротко відповів "ні" на запитання про можливість постачання літаків-винищувачів F-16 для України.

На запитання журналістки "Голосу Америки" Юлії Ярмоленко, чи нададуть США винищувачі F-16 Україні, президент Байден відповів "Ні". Жодних інших деталей він не додав.

Раніше в Білому домі заявляли, що обговорюють питання щодо постачання додаткових озброєнь для України, в тому числі, винищувачів F-16.

“Не дивно, що українці просять надати винищувачі, а саме F-16, це не новий запит... Вони очевидно хочуть мати стільки можливостей, скільки можливо. Скажу лише, що ми постійно обговорюємо, розмови з українцями відбуваються майже щодня - про їхні потреби", - сказав напередодні Джон Кірбі, координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США.

Деякі європейські країни, зокрема, Нідерланди та Польща, також заявляли, що не проти надати Україні зі своїх арсеналів американські винищувачі.

«Захищати сім’ю, дітей і Україну». Історія журналіста, який став мінометником. Відео

З початку повномасштабної агресії Росії журналіст Петро Шевченко пішов на фронт і став мінометником. Його відправили на Донецький напрямок, де зараз точаться одні з найгарячіших боїв. Про життя на передовій він розповів Анні Костюченко та Павелу Суходольському.

Українські танкісти прибули до Великої Британії для навчання на танках Челленджер-2. Відео

Українські танкісти прибули до Великої Британії для навчання на танках Челленджер-2. Екс-прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон розповів, що Путін перед вторгненням в Україну у лютому натякав йому про можливість ракетного удару по Британії. Деталі - від Богдана Цюпина.

МОК відкидає звинувачення у пропаганді війни Росії в Україні

Олімпійські кільця на тлі Ейфелевої вежі у Парижі після того, як Франція отримала право проводити Олімпійські ігри 2024. 16 вересня 2017. REUTERS/Benoit Tessier

Міжнародний олімпійський комітет відкинув звинувачення з боку України в розпалюванні війни і назвав заяви українських посадовців наклепом, повідомляє Reuters.

У понеділок радник глави Офісу президента Михайло Подоляк написав у Твіттер, що МОК фактично став промоутером війни, убивств та руйнувань: «Міжнародний Олімпійський комітет із задоволенням спостерігає, як Росія знищує Україну, а потім пропонує Росії платформу для пропаганди геноциду та подальших вбивств. Очевидно, що російські гроші, за які купують олімпійське лицемірство, не пахнуть українською кров'ю», - зазначив Подоляк.

Свою чергою, Міжнародний олімпійський комітет назвав такі заяви наклепом. «МОК рішуче відкидає цю та інші наклепницькі заяви. Вони не можуть слугувати основою для будь-якої конструктивної дискусії», - йдеться в повідомленні комітету, яку цитує Reuters.

Напередодні президент України Володимир Зеленський у традиційному вечірньому зверненні засудив імовірні наміри МОК про допуск російських спортсменів до участі в Олімпійських іграх, і повідомив, що звернувся з відповідним листом до президента Франції Еммануеля Макрона.

«Намагання Міжнародного олімпійського комітету повернути російських спортсменів на змагання та Олімпійські ігри – це намагання сказати всьому світу, ніби терор може бути чимось прийнятним. Ніби можна заплющити очі на те, що Росія робить із Херсоном, із Харковом, із Бахмутом та Авдіївкою», - наголосив президент України.

Водночас міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у повідомленні у Twitter пригадав, що під час літніх Олімпійських ігор у Токіо росіяни завоювали 71 медаль. При цьому 45 із них виграли спортсмени, які є членами Центрального спортивного клубу російської армії. Тому, наголосив міністр, абсолютно неприпустимо дозволяти участь росіян у міжнародних змаганнях. "Армії, яка чинить звірства, вбиває, ґвалтує і грабує. Ось кого несвідомий МОК хоче виставити під білим прапором і допустити до змагань", – зазначив Кулеба.

Президент Національного олімпійського комітету, міністр спорту України Вадим Гутцайт не відкидає, що Україна може бойкотувати Олімпійські ігри, якщо в них братимуть участь спортсмени з Росії й Білорусі. Про це він написав у Facebook 26 січня. "Наша позиція незмінна: допоки в Україні триває війна, російських і білоруських спортсменів не повинно бути на міжнародних змаганнях! Безперечно, наші національні спортивні федерації мають посилити комунікацію з міжнародними федераціями, аби заборона лишилася в силі,” - зазначив Гутцайт.

Польща разом з іншими країнами може висунути ультиматум керівництву Міжнародного олімпійського комітету, якщо росіян і білорусів допустять до Олімпійських ігор 2024 року. Про це 27 січня заявив міністр спорту Польщі Каміль Бортничук, повідомляє Polskie Radio.

"Ми вдаємося до низки заходів на міжнародній арені. Ідеться про міністрів спорту 40 країн, які підписували звернення, щоб створити певний тиск на керівництво Міжнародного олімпійського комітету. Тут має бути створення ефективної коаліції країн, без яких організація Ігор була б неможливою", – зазначив Бортничук.

Міжнародний олімпійський комітет закликав спортивні федерації допустити російських та білоруських спортсменів на змагання у нейтральному статусі, про це йдеться в заяві комітету від 25 січня.

"Спортсмени можуть брати участь у змаганнях як «нейтральні» і жодним чином не представляти свою державу чи будь-яку іншу організацію у своїй країні... Лише спортсмени, які повністю дотримуються Олімпійської хартії, можуть брати участь у змаганнях. Це означає, що, по-перше, змагатися можуть лише ті, хто не виступав проти миротворчої місії МОК, активно підтримуючи війну в Україні", – ідеться в заяві організації.

Міністерство закордонних справ Росії заявило, що будь-яка спроба витіснити Москву з міжнародного спорту приречена на провал.

Більше

XS
SM
MD
LG