Актуально
«Танки змінять ситуацію, але будуть проблеми». Експерти про те, чого чекати після оголошення про постачання танків

Поставка танків, яку Україні пообіцяли західні партнери, свідчить про те, що Захід вірить у перемогу України і готовий інвестувати в її безпеку багато років наперед, вважають американські експерти, які коментують оголошене у середу рішення німецького уряду та адміністрації США про постачання танків Україні.
Провідні американські аналітики кажуть, що це рішення сигналізує про те, що ставлення ще більше змінилось – з Росією вже ніхто на Заході не планує домовлятися. Єдність НАТО не вдалося розбити, а це означає, що формується спільний курс на те, щоб «стримувати та послабляти» Росію, щоб вона не мала ресурсів у майбутньому розпочати нову агресію.
Одночасно у практичному використанні танків аналітики прогнозують певні труднощі – самі танки можуть надійти не так швидко, щоб вплинути на очікуваний наступ навесні. А крім того, військові експерти попереджають, що навчитися керувати танком – це ще не означає інтегрувати його у цілу військову машину. На це ідуть місяці підготовки сотень і тисяч людей, які мають злагоджено працювати, щоб грізна зброя не перетворилася на «бляшанку» на полі бою.
Експерт Атлантичної ради, колишній координатор політики санкцій в Держдепі США та посол у Польщі Деніел Фрід вважає, що рішення німецького уряду з постачання танків для війни з Росією означає системну зміну, новий підхід до Росії на Заході.
«Ця політика починається з підтримки України на полі бою та в майбутньому, а також реалізму щодо Росії як супротивника, якого потрібно стримувати та послабляти, щоб він більше не міг починати війни або іншим чином здійснювати агресію», – каже Фрід, якого цитує сайт Атлантичної ради.
На його думку, німцям так важко було ухвалити це рішення, бо вони мали попрощатися зі своїми ілюзіями щодо Росії, «а саме, що діалог завжди був відповіддю, а співпраця була досяжною».
Він каже, що «німці могли на власні очі побачити, якою стала путінська Росія: кровожерливим агресором, який прагне завоювань і вбивств».
Девід Креймер, виконавчий директор Інституту Джорджа Буша, також вважає, що рішення про передачу Україні танків було правильним, хоч і запізнілим.
«Шкода, що це тривало так довго, тому що ці танки були потрібні українцям іще минулого року, а не вчора чи завтра», – каже він у розмові з «Голосом Америки».
Як наголошує експерт, те, що Німеччина, попри свої сумніви, все ж погодилася надати свої танки Україні, свідчить про те, що розрахунок президента Росії Володимира Путіна посіяти розбрат між союзниками, не реалізувався.
Його прогноз – Захід продовжуватиме надавати допомогу, якої потребує Україна, «можливо, не так вчасно, як сподіваються українці, можливо, не ті системи, які вони просять». «Але немає сумніву, що Штати та наші союзники збільшили нашу військову допомогу», – каже Креймер.
А головний урок, який Захід має винести з цього, на думку Креймера, полягає в тому, щоб слухати українців. «Ми повинні слухати, що потрібно українцям, і передбачати ці потреби, щоб не було затримок із наданням зброї. Ми маємо допомогти їм перемогти, а не просто захиститися від російського вторгнення», – вважає він.
Директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст говорить, що танки є «значним кроком вперед» у питанні озброєння України і «час є критичним».
Він наголошує, що Росія намагається просуватися біля Бахмута та Соледара на сході України, а також розпочала «невеликі наступальні операції в Запорізькій області», тому «танки допоможуть Україні захистити позиції з меншими втратами в обох місцях».
Також танки, на його думку, можуть «виявляться неоціненними, якщо цього року Москва почне масштабний наступ з Білорусі чи з інших місць», як зауважують українські спецслужби.
Але велике питання – коли вони надійдуть в Україну. Якщо цієї весни, то у степах на півдні та сході України, вони могли б очолити контрнаступ, вважає Гербст, якого цитує сайт Атлантичної ради. Але він наголошує, що це будуть німецькі танки Leopard, а не американські Abrams, бо вони «надійдуть нескоро».
Як пояснює Лія Шойнеман, колишня чиновниця Пентагону, а нині заступниця директора Ініціативи трансатлантичної безпеки Центру стратегії та безпеки Скоукрофта, танки «Абрамс» буде взято з Ініціативи сприяння безпеці України, «яка має більш тривалий термін і спеціально призначена для забезпечення безпеки України в довгостроковій перспективі». Тому, на її думку, не варто розраховувати на них під час весняного наступу.
Але, це не має бути приводом для розчарувань українців, вважає експертка. Тому що той факт, що США замовили танки для України у виробників, означає, що Америка готова вкладатися у безпеку України у довгостроковій перспективі.
«На отримання цього пакету можуть знадобитися місяці, на його роботу знадобляться місяці, і він, ймовірно, включатиме підтримку та допомогу в ремонті в майбутньому, що ще більше зміцнить обіцянку підтримки США для перемоги України», – вважає дослідниця, яку цитує Атлантична рада.
Погляд військового на рішення про постачання танків пропонує генерал США у відставці, колишній командувач сил США у Європі Марк Гертлінг.
Він каже, що «в захваті», від того, що Німеччина погодилася відправити свої танки Leopard, а США можуть надати Abrams на довгострокову перспективу.
Але, для того, щоб вони досягли потрібного ефекту, «знадобиться час і зусилля» – «леопарди», на думку генерала, будуть готові до бою, можливо, вже у березні, «абрамси» – не раніше ніж 8 місяців.
Але і це є «блискавична швидкість, щоб доставити та підготувати сили, які не навчалися на цих транспортних засобах», каже генерал.
Він вважає, що танки, безперечно, посилять українську армію, але як командувач, який брав участь у військових операціях, генерал Гертлінг каже, що українці матимуть чимало труднощів.
Він каже, що зброя, яку посилали в Україну досі, така як Javelin, чи Stinger, вимагала навчання окремих солдатів, а MRAPS, HMMWVS, HIMARS і Bradleys – навчання екіпажів, а от танки, чи літаки – це вже інша ліга.
Щоб усе це працювало, каже генерал, потрібно не лише навчитися керувати «абрамсами», чи «леопардами», тут у нього немає сумнівів щодо українців, потрібне навчання, технічне обслуговування, постачання та команда обслуговування, крім танкістів, щоб правильно працювати на полі бою.
«Ті, що кажуть “просто віддайте їм кляті танки!” мабуть, ніколи не бачили хореографії, потрібної для цієї роботи на полі бою. А тим, що кажуть: “Україна вже інкорпорувала інше, можуть і це!” Я б тільки сказав, що бачив підрозділи США в наших навчальних центрах. Достатньо, щоб кілька речей пішли не так, щоб сталася катастрофа та невдача. Смертоносні танки перетворюються на ДОТи, які не рухаються і не стріляють», – каже генерал у серії твітів.
Це означає, що Україна «потребує щоденного/щотижневого/місячного технічного обслуговування», тобто українців треба навчити робити і цих речей. Також танкам на передовій потрібно підвозити боєприпаси, опорні колеса, паливо – багато палива. Для цього, каже бойовий генерал, який брав участь у реальних бронетехнічних операціях, «американські солдати та підрозділи постійно тренуються, щоб синхронізувати всі ці речі».
Тому американський генерал каже, що українці, звичайно, впораються, бо вже себе зарекомендували, але не без труднощів.
«Вони адаптуються, і це ключ до перемоги», – вважає генерал Гертлінг.
Всі новини дня
Засідання Радбезу ООН щодо ситуації довкола ЗАЕС: подробиці. Відео
В ООН розпочалося засідання Ради безпеки, присвячене ситуації довкола ЗАЕС. Головний доповідач зустрічі - Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. З деталями зі штаб-квартири - Ірина Соломко.
- Голос Америки
Як в США коментують атаку дронами на Москву: реакції експертів. Відео
У Росії повідомляють про атаку дронами на заможні райони Москви. Відповідальність за атаки Москва покладає на Київ. В офісі ж українського президента свою причетність відкидають. Хто б не стояв за атаками дронів на російську столицю, відповідальність за це — на Путіні, — вважають експерти.
- Голос Америки
Від України не вимагають не завдавати ударів по Росії. Але деякі партнери занепокоєні. Західні коментарі про удари дронів у Москві

Воєнні дії переходять на територію Росії, яка розпочала широкомасштабну агресію проти України, пишуть західні оглядачі. Серія нещодавніх нападів на російську територію, і особливо ті, які здійснили безпілотники в елітних районах Москви, стала «прямим нагадуванням» про те, що і Росія і російська столиця є «вразливими», вважає кореспондент газети New York Times.
Він нагадує, що такі атаки відбувалися епізодично з початку війни, але вони увійшли в нову фазу в грудні, коли безпілотники атакували дві військові авіабази вглибині Росії, а також влучили у нафтовий завод поблизу аеродрому в Курській області Росії. Атаки ставали зухвалішими, коли на початку цього місяця безпілотник завдав удару по Кремлю, коментує NYT, яка посилається на офіційних осіб США, які вважають, що найімовірніше цей напад здійснив «один із спеціальних військових чи розвідувальних підрозділів Києва».
Офіційні особи США все ще збирають інформацію про останній удар, повідомляють у Державному департаменті та Раді національної безпеки США. І, як нагадує NYT, офіційні особи заявили, що Сполучені Штати загалом не підтримують удари всередині Росії, але зазначили, що повітряний напад Росії на українську столицю Київ у вівторок був 17-м цього місяця.
Колишній посол США в Україні, а нині старший директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст в інтерв’ю Голосу Америки з Києва, де він зараз перебуває з робочою поїздкою, сказав, що позиція Сполучених Штатів полягає у тому, щоб українці не використовували саме американську зброю для ударів по території Росії. «Але ніхто не казав: «Не смійте завдавати удари по території Росії взагалі». У цьому велика різниця», – каже колишній дипломат.
Він нагадав, що умовою надання Україні американської зброї було невикористання її на російській території. Але це не означало, що Україна не може взагалі воювати на території Росії.
«Ви ж знаєте яке пекло росіяни обрушили на українських цивільних з російської території. Тож будь-якій людині на Заході буде важко сказати: «Ні, Україна не може завдавати ударів у відповідь», – пояснює Гербст.
Девід Креймер, Виконавчий директор Інституту Джорджа Буша, також вважає, що варто пам’ятати, на кому лежить відповідальність за розв’язання цієї війни. «Путін відповідальний за початок неспровокованого і невиправданого вторгнення в Україну, – нагадує експерт із закордонних відносин. – Ми бачимо, як російські війська навмисно завдають ударів по житлових будинках, лікарнях, школах та інших цивільних об’єктах в Україні».
Він зауважує, що точно невідомо, хто відповідальний за ці атаки безпілотників у Москві, але він наводить слова мера Києва Віталія Кличка, який спитав з цього приводу, «чому кияни не сплять вночі, переживаючи про бомбардування, у той час, як москвичі можуть спати спокійно».
На думку Креймера, це логічно, що країна, яка розв’язала війну, зрештою відчуває її наслідки на собі – у вигляді дронів, чи нападів озброєних людей, що перейшли кордон.
«Ось що відбувається, коли одного дня ваш тоталітарний лідер прокидається і вирішує розпочати вторгнення проти свого сусіда. Таким чином він наживає собі багато ворогів і робить російських громадян вразливими до таких атак. Чи вони сталися у цілях самозахисту чи ні, ми не знаємо. Ми вже бачили проукраїнські об’єднання росіян, які увійшли у прикордонні частини Росії. Я не знаю, чи можуть вони бути відповідальними, чи це була операція під фальшивим прапором, хто знає, все можливо», – каже Креймер.
Все ж, напади на Росію непокоять деяких партнерів України. Газета Wall Street Journal (WSJ )цитує високопоставленого німецького чиновника, який сказав, що атаки безпілотників можуть перешкодити потенційним поставкам в Україну зброї, такої як ракети Taurus. Доставка ракетної системи до Києва зараз обговорюється, і чиновник сказав, що такий крок технічно дозволить українським силам вразити Москву, а Німеччина не хоче сприяти цьому.
Газета зауважує, що у такі напади можуть змінити розрахунки, наприклад Китаю, який досі не надавав великих обсягів летальної допомоги і намагався триматися нейтралітету.
Російські соцмережі у вівторок заполонили фотографії та відео москвичів, які знімали дрони в небі над Москвою, а також фото частин безпілотників уже на землі.
Президент Володимир Путін назвав атаку дронів на Москву «відповіддю на удар російських військ по штабу військової розвідки України».
Міністр оборони Росії Сергій Шойгу намагається покласти хоча б частково відповідальність на Захід за напади, які він назвав «терактами проти мирних громадян Росії», каже WSJ.
Шойгу заявив, що певна відповідальність за удари по Москві в кінцевому підсумку лежить на Заході, бо він озброює Україну все більш передовою зброєю і розглядає можливість передачі Києву винищувачів F-16.
"Влада в Києві використовує зброю НАТО для ударів по цивільних об'єктах і терактів проти мирних громадян Росії", - сказав він в ефірі російського державного телебачення.
При цьому WSJ наголошує, що Україна не використовувала жодної зброї, отриманої від союзників по Північноатлантичному договору, для ударів безпосередньо по території Росії.
Газета Financial Times вважає, що напередодні довгоочікуваного контрнаступу Києва, який має на меті повернути окуповані території, «такі атаки є лише чотирма з дедалі сміливіших «формуючих операцій», які Україна розпочала цього місяця».
І символічні удари і більш стратегічно важливі атаки, є частиною стандартної військової практики, пояснюють експерти, з якими говорила газета. Їхня мета полягає в тому, щоб «обдурити ворога», «сформувати» поле бою перед великим наступом як на рівні моральної, так і на рівні технічної готовності ворога.
Ці операції вимагають від Росії витрат ресурсів, військових, чи інформаційних, пояснює на сторінках газети Джон Спенсер, колишній майор армії США, який очолює дослідження міської війни в Інституті сучасної війни у Вест-Пойнті.
Російський політолог, який живе за кордоном, Іван Преображенський, в колонці для Deutsche Welle наголошує, що ті, хто очікували, що атака на російські території призведе до згуртування росіян, помилились: «Ці люди, очевидно, ніколи не бачили вкрай атомізованого російського суспільства».
Після першого страху майже відразу в соцмережах почалося пробиватися злорадство. Від росіян з інших регіонів, особливо з прифронтових областей щодо "ситих москвичів", з боку жителів Московської області, над чиїми будинками збили більшість дронів - до жителів столиці. І тих і інших – до жителів Рубльовки, представників російського правлячого класу, власників найдорожчих резиденцій у Підмосков'ї.
«Місце солідарності переляканих займає зловтіха обділених. Таке суспільство схильне захищати самих себе та своїх близьких – але не більше», – вважає російський оглядач. На його думку, одиниці згуртуються навколо Путіна і підуть на фронт, незрівнянно більше втікатиме з країни.
До роботи над статтею долучились Наталка Чурікова, Катерина Лісунова, Юлія Ярмоленко
Як F-16 можуть допомогти ЗСУ: оцінки американських та британських пілотів, а також льотчика ЗСУ. Відео
Досвідчені пілоти ЗСУ зможуть навчитись використовувати всю потужність F-16 за 4-6 місяців, а українські авіатори на землі – швидко адаптуються до вимог технічного обслуговування цих літаків. Про це Марії Прус розповіли колишні американські та британські пілоти, а також льотчик ЗСУ «Джус».
- Голос Америки
Кулеба озвучив, чого Київ чекає від саміту НАТО. Блінкен анонсував нові санкції

Україна запропонувала країнам НАТО три умови, за виконання яких вважатиме саміт Альянсу у Вільнюсі в липні успішним. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба передав ці умови своїм колегам із 31 країни НАТО напередодні сьогоднішньої їхньої зустрічі в Осло.
“Посилювати інституційні зв'язки та допомогу у форматі “Україна - НАТО”. Зробити крок вперед для членства України. Надати гарантії з безпеки на шляху України до НАТО”, - озвучив умови успішного вільнюського саміту глава МЗС України.
Питання підтримки України обговорили сьогодні у Швеції Держсекретар США Ентоні Блінкен на зустрічі з главою шведського уряду. “Робота, яку ми виконуємо в останні два роки, зокрема експортні обмеження, є критично важливою для наших зусиль, щоб зробити все, аби вторгнення Росії в Україну лишалось стратегічним провалом”, - сказав Держсекретар США під час візиту на базу ВПС Швеції в місті Лулео, що розташоване недалеко від кордону з Росією.
Блінкен віддав належне Швеції, яка за час повномасштабного вторгнення надала Україні допомогу розміром у майже 2 мільярди доларів та прийняла близько 50-ти тисяч біженців з України.
Ентоні Блінкен на конференції у вівторок, 30 травня, також повідомив про нові санкції, які США незабаром оголосять, у зв'язку з війною в Україні.
“Завтра буде оголошено про нові заходи, що стосуються експортного контролю технологій, які виявили в іранських безпілотниках, що використовуються проти цивільного населення України та цивільної інфраструктури, а також для протидії дезінформації, та для захисту прав людини в інтернеті”, - зазначив Блінкен під час візиту в Швецію.
Цими днями у Норвегії зустрінуться міністри закордонних справ НАТО для планування липневого саміту НАТО, що відбудеться у Литві.
Форум