Актуально
- Євген Комаров
- Голос Америки
Leopard, Challenger чи Abrams: які танки кращі для України?

США можуть оголосити про надання Україні танків Abrams M1 вже цього тижня, а Німеччина погодиться надати танки Leopard 2. Про це 24 січня повідомило видання The Wall Street Journal із посиланням на американського високопосадовця. Про позитивне рішення Німеччини також написало німецьке видання Spiegel.
Минулого тижня Великобританія оголосила про надання Україні найближчим часом щонайменше 14 танків британського виробництва Challenger 2.
Який танк найбільше потрібен Україні, залежить від того, для чого його хочуть використовувати, пише британський військовий експерт Даніель Ренделл.
«Конструкція має відповідати інженерному трикутнику: мобільність – вогнева міць – захист. Поліпшивши один аспект, ви поступаєтесь іншими (наприклад, більше броні означатиме більшу вагу, а значить меншу мобільність, або велика гармата означатиме або менше броні... і менше захисту, або менше мобільності (збільшена вага броні)», - розповідає експерт.
Британські Challenger 2 були розроблені у 1986-1993 роках «для відбиття радянських полчищ, якби вони вторглися до Західної Німеччини».
«По суті, вони були витратним матеріалом, – розповідає Ренделл, – призначеним для захисту та знищення якнайбільшої кількості танків Варшавського договору, перш ніж самі будуть знищені. Їхній інженерний трикутник підкреслює вогневу міць та захист, а не мобільність».
Дійсно, британський танк має швидкість 40-59 кілометрів на годину, тоді як Leopard 2 – 70 кілометрів на годину. Вважається, що система стабілізації, яка дозволяє точно стріляти під час руху по пересіченій місцевості, у німецького танка значно краща.
Leopard 2 – значно мобільніший танк, але при цьому менш захищений, робить висновок Ренделл: “Німецька доктрина під час "холодної війни" була більше спрямована на контрнаступ. Вам потрібен швидкий танк для контрнаступу, чи повільний танк, який може прийняти удар та захистити? Це залежить від доктрини. Challenger 2 був найкращим танком, оскільки більше відповідав тодішній доктрині (максимально сповільнити росіян, доки не буде розгорнуто достатньо американських сил, щоб забезпечити контратаку.» Очевидно, що в українських збройних сил сьогодні вже інші завдання. Етап стримування противника пройдений.
З оцінкою британського експерта погоджується його колега Беккі Салліван, авторка статті «Що таке танк Leopard 2 і навіщо він потрібен Україні?», опублікованій 21 січня на американському медіаресурсі GPB (Georgia Public Broadcasting).
«Leopard 2 був спочатку розроблений у 1970-х роках для західнонімецької армії у відповідь на радянські погрози під час Холодної війни. Він створений для швидкого пересування різноманітною місцевістю та протистояння ворожій бронетехніці», – написала Салліван.
Обидва експерти згодні, що гармата німецького танка, яка має однаковий 120-мілімітровий калібр, є перевагою Leopard2.
“У Leopard 2 використовується гладкоствольна гармата, яка дозволяє ефективно стріляти снарядами APFSDS, – зазначає Ренделл. – Хочете, щоб ваш танк був добрим у бою проти інших танків, але готові миритися з тим, що він гірше впорається з такими цілями, як зміцнення та легкі транспортні засоби (які можуть нести протитанкові ракети)? Це знову ж питання військової доктрини».
Крім того, гармата Leopard 2 загалом аналогічна гарматі американського M1 Abrams, а це відкриває ширші логістичні можливості для постачань боєприпасів та запчастин. Challenger 2 зі своїм унікальним оснащенням приречений на спеціальну логістику, підлаштовану під його боєприпаси.
Щодо AbramsМ1, то він помітно дорожчий і складніший, ніж два інші варіанти. Його довше опановувати. Зокрема, він оснащений газотурбінним, а не дизельним двигуном. І хоча здатний працювати на різних видах палива, проте логістика постачання та обслуговування буде ускладнена.
«Через складне технічне обслуговування та високі витрати, які знадобилися б для обслуговування Abrams М1, просто немає сенсу надавати його Україні в даний момент», – заявляла представниця Пентагону Сабріна Сінг на брифінгу 19 січня.
Тим часом британський експерт Ренделл зробив важливе зауваження щодо танків Challenger 2, які надійдуть до України першими.
У світі випущено понад 10 тисяч Abrams, 3600 Leopard2 і лише 447 Challenger2: «З урахуванням такої поширеності Leopard та Abrams, потенційний противник витратив багато часу на розробку способів їхнього знищення, намагався знайти їхні слабкі місця. Ворожа доктрина базується на боротьбі з Leopard та Abrams. Challenger може мати тут вирішальну перевагу, оскільки менш відомий, і менша ймовірність результатів цілеспрямованих досліджень, як його знищити».
Варто додати, що всі три танки мають багату історію бойового застосування. Їхній потенційний російський конкурент (крім застарілих Т-72, тощо) – Т-14 «Армата» не має досвіду бойового застосування. І хоча з'явилися повідомлення про його можливе використання в Україні, експерти сходяться в думці, що Росія не кине його в бій через побоювання втрати експортних перспектив у разі поразки. Станом на кінець 2019 року відкриті джерела оцінювали кількість випущених Росією машин у 16 екземплярів при спробах наростити випуск до 28-44 на рік.
Всі новини дня
Як працює екіпаж бойового гвинтокрила ЗСУ. Відео
Протягом наступальних дій важливою є підтримка наземних сил із повітря. Серед цілей армійських льотчиків - захист піхоти та ураження цілей противника. Для своїх атак ЗСУ в тому числі застосовують й транспортні гелікоптери Мі-8.
Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії: чому ці візити є важливими для України? Відео
Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії. Серед іншого - для того, аби скоординувати із США зусилля із підтримки української армії.
- Голос Америки
Західні експерти активно обговорюють останні маневри на полі бою. Відео
Останні маневри на полі бою активно обговорюють західні експерти. Дехто звертає увагу на те, що впевненість ЗСУ контрастує із ознаками хаосу в Росії. Про це зокрема кажуть в американському Інституті вивчення війни.
- Голос Америки
В Держдепі вірять, що РФ програє, та сподіваються, що зупиниться, поки не втратила більше

Росія програє у своїй війні проти України та має припинити агресію, поки не втратила ще більше. Про це заявив під час брифінгу заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател.
"Я не збираюся вдаватися в конкретні оцінки щодо ситуації на полі бою або говорити від імені української влади. Проте, відверто кажучи, я вірю, що Росія програє у цій війні. Тому я сподіваюся, що Кремль переоцінить свою присутність, зупиниться, поки не втратив більше, та негайно покине українську територію", - відповів Пател на прохання оцінити ситуацію на полі бою.
Він додав, що США загалом не підтримують атаки всередині Росії, але нагадав, що саме Росія завдає жорстоких ударів по цивільному населенню України.
«Загалом ми не підтримуємо напади всередині Росії, але Росія продовжує свої авіаудари по Києву, багато з яких спустошили цивільні райони, і Росія продовжує свої жорстокі напади на народ України. І тому важливо те, що Росія може закінчити цю війну в будь-який час, вивівши свої сили з України, замість того, щоб продовжувати щоденні жорстокі атаки на українські міста з людьми, націлюючись на цивільну інфраструктуру, націлюючись на цивільні території».
Він також додав, що союзники продовжують забезпечувати українські війська технікою та тренуванням, щоб Україна змогла повернути свої суверенні території.
Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ - думки сенаторів США

На тлі посилення російських атак на Україну та довгоочікуваного контрнаступу кореспондентка Голосу Америки у Конгресі США Катерина Лісунова запитала американських сенаторів, чи вважають вони допустимою воєнну відповідь України по території РФ?
"Україна має право захищатися. І захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор, - такою є природа війни".Боб Менендес, сенатор-демократ, штат Нью-Джерсі
А також, чи вплине таке розширення географії війни на військову допомогу Україні, яку надають західні партнери?
Сенатор-демократ від штату Нью-Джерсі та голова сенатського Комітету із міжнародних відносин Боб Менендес заявив, що Україна має право захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор.
"В Україні йде війна. І це не війна, яку вони обирали. Це війна, яку їм нав’язав Володимир Путін. Отже, Україна має право захищатися. І захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор, такою є природа війни. Знову ж таки, якби Путін не розв'язав цю війну, він би не опинився в тих обставинах, в яких зараз перебуває", - каже сенатор Боб Менендес у коментарі для Голосу Америки.
Своєю чергою сенатор-республіканець від штату Айдаго Джим Ріш вважає, що вирішувати характер своїх воєнних операцій мають самі українці.
"Це питання, на яке українці мають відповісти самі. Це їхній конфлікт. Вони краще знають, що їм робити, яку дати відповідь. І я це розумію. Я точно не з тих, хто збирається сидіти та засуджувати, що вони роблять. А щодо самої Росії, коли вона чинить такі речі, то більшість людей мали б усвідомити, що на це буде реакція. І реакція, найімовірніше, буде аналогічною", - вважає співголова сенатського Комітету із міжнародних відносин.
Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Мериленд, вважає, що існують певні обмеження, яких потрібно дотримуватись. Але при цьому варто не забувати, що будь-які дії Києва є лише захистом від російської агресії.
"Треба визнати, що Росія є винною в цій загарбницькій війні. Усі наслідки цієї війни, включно з діями обох сторін, ініційовані саме росіянами, і вони мають нести відповідальність. Україна захищається. Ми визнаємо, що існують певні обмеження, і їх потрібно дотримуватись. Україна проявила велику стриманість під час цієї загарбницької війни, яку почала Росія. Тим часом Росія не стримується взагалі", - коментує Кардін в інтерв'ю Голосу Америки.
Сенатор-республіканець від штату Небраска Джон Рікеттс вважає, що українці мають робити усе необхідне, щоб виграти цю війну. "Знову ж таки, це війна. Україні потрібно переконатися, що вона переживе цю війну. Тож їм доведеться робити усе, що вони повинні робити, аби виграти цю війну", - наголошує законодавець.
Також, за словами Рікеттса, США мають допомагати Україні стільки, скільки буде потрібно: "Перше і найголовніше – зробити так, щоб Україна виграла цю війну. Щодо конкретної тактики, то це ми залишимо на розсуд України, саме вони мають визначити, як найкраще вести цю війну. Але найважливіше - Україна має виграти, а Путін – програти. Якою тактикою та стратегією цього досягти? Я тут не експерт. Але Сполучені Штати повинні бути відданими допомозі Україні у довгостроковій перспективі, щоб переконатися, що українці виграють цю війну", - пояснив сенатор.
Дивіться також: Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США.
Форум