Спеціальні потреби

Актуально

В Україні зростає кількість осіб, які переслідуються за політичними мотивами

В Україні зростає кількість осіб, які переслідуються за політичними мотивами

Українська Гельсінська спілка з прав людини та Харківська правозахисна група занепокоєні зростанням політичних переслідувань в Україні. Окрім Луценка та Корнійчука, яких правозахисники відносять до політичних в’язнів, серед переслідуваних все частіше – учасники акцій протестів та журналісти. Такі вибіркові кримінальні переслідування є ознакою недемократичної влади, а також свідчать про різке звуження політичної свободи в країні, вважають активісти.

«Справа в тому, що одних людей репресують, дають підписку про невиїзд, а інших за тими ж справами не чіпають. Тут йде мова про вибірковість, і зрозуміло, що це – політичні переслідування», стверджує голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини Євген Захаров. «У нас в країні, де все наскрізь просякнуло корупцією, раптом висмикують якусь конкретну людину і карають. Так у нас завжди було. Але сьогодні ці переслідування збільшились і чомусь стосуються тільки однієї опозиційної сили», – каже Захаров.

«Вибіркове застосування законодавства є характерним інструментом недемократичних режимів. Побоюючись поразки за чесної політичної конкуренції, влада у таких країнах усуває опозиціонерів за допомогою кримінального переслідування», – вказують правозахисні організації у своїй заяві.

Не менш суперечливими виглядають арешти і переслідування учасників Підприємницького Майдану, кажуть правозахисники. «Все це виглядає край дивно» – говорить Євген Захаров, – «Ті люди, яких тримають під вартою, чи яких допитують – фактично не були учасниками Майдану. Двоє з них взагалі мають кримінальне минуле. Незрозуміла мотивація міліції: або хочуть показати неправдиве обличчя Майдану, або отримати фальсифіковані свідчення. Тож немає жодних сумнівів, що це політичне переслідування. Влада не хоче нових Майданів, тому хоче деморалізувати його учасників».

В тому, що переслідування учасників та інших осіб, причетних до Підприємницького Майдану, має політичні мотиви, впевнений і кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник Інституту держави і права ім. Корецького НАНУ, Микола Сірий.

«Ми бачимо в демократичних країнах, що активісти перекривають своїми тілами дорогу потягу, який везе радіоактивні речовини, але їх не арештовують за це. Бо суспільство розуміє, що це не є кримінально караним діянням. Про це треба говорити вголос. Соціально-корисний умисел не може бути покараним кримінальним правом. Коли влада безпідставно оцінює суспільно-корисні дії як кримінальні – тут можна говорити тільки про політичні переслідування», – впевнений пан Микола.

«Наше завдання – переконувати владу, що активні прояви громадян – це нормально. Влада повинна бачити себе в дзеркалі, відчувати реакцію на свої дії. А інакше виходить, що все, що робить влада – це добре», – говорить Микола Сірий.

Серед останніх гучних справ – і численні арешти членів ВО «Тризуб» через вибух бюсту Сталіна у Запоріжжі. На думку правозахисників, «це має вигляд репресій, спрямованих на розпалення ідеологічної ворожнечі між Сходом і Заходом в країні».

«За свідченням охоронця, який чергував ввечері в будівлі обкому КПУ, вибух скоїла одна людина. Але арешти йдуть вже третій день по всій Україні, за повідомленнями ЗМІ затримано вже більше 15 членів «Тризуба». Викликає подив затримання людей, які в новорічну ніч були за сотні кілометрів від Запоріжжя», заявляють представники Харківської правозахисної спілки.

«Президент постійно стверджує, що його метою є розбудова демократичної держави європейського зразка. Кращим доказом цим твердженням було би припинення переслідування політичної опозиції, а також відмова від різкого звуження політичної свободи в країні», – впевнені правозахисники.

Всі новини дня

Тіна Кароль: про творчість під час війни, шлях до перемоги та боротьбу на культурному фронті. Інтерв'ю

Співачка Тіна Кароль від початку повномасштабної російської агресії активно займається культурною дипломатією. Про творчість під час війни, шлях до перемоги та боротьбу на культурному фронті Тіна Кароль розповіла під час візиту до Нью-Йорка.

Стало відомо, на що саме просять Конгрес США виділити додаткове фінансування для України. Відео

В Пентагоні кажуть - не бачать жодних ознак того, що Росія готова припинити війну найближчим часом. Саме тому будуть і надалі продовжувати підтримку України в її боротьбі.

Як кіберкомандування Сполучених Штатів співпрацює з українським урядом? Інтерв'ю

США «проводять заходи у сфері кібербезпеки, які допомагають українському уряду зміцнювати стійкість і захист».

Псевдореферендуми і часткова мобілізація в Росії проявили слабкість Путіна - експерти. Відео

Західні експерти, з якими говорив Голос Америки погоджуються в думці, шо ані "псевдореферендуми", ані погрози, які їх супроводжують не змінять підтримку Заходом України, а також боротьбу за звільнення українських територій.

“Псевдореферендуми, проведені Росією, не мають легітимностi" - Єнс Столтенберг після розмови із Зеленським. Відео

“Псевдореферендуми, проведені Росією, не мають легітимності і є кричущим порушенням міжнародного права. Ці землі – Україна”. Про це заявив Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг після розмови із Володимиром Зеленським.

Більше

XS
SM
MD
LG