Спеціальні потреби

Актуально

Дім свободи: Україна вже не «вільна»

Україна втратила статус вільної країни. У щойно оприлюдненому рейтингу свободи, складеному американською неурядовою організацією «Дім свободи» за підсумками 2010 року, Україна знизила свій рейтинг з «вільної» до «частково вільної» країни.

Таким чином, держава повернулася до категорії країн, серед яких перебувала до «помаранчевої революції» 2004 року.

Як повідомляє «Дім свободи», у минулому 2010 році зі списку «вільних» країн, разом з Україною, вибула Мексика.

Щорічна доповідь відзначає також загальне зниження рівня демократії у світі. Згідно з висновком організації, рівень демократичних свобод суттєво знизився у 25 країнах, серед яких є навіть такі, як Франція, Латвія та Угорщина.

При цьому «Дім свободи» відзначає, що такі «невільні» країни, як Росія, Китай, Єгипет, Іран та Венесуела, торік «продовжували нарощувати репресивні заходи, не зустрічаючи скільки-небудь значного спротиву світових демократій». «Найпотужніші авторитарні режими світу діяли з особливим нахабством у 2010 році», – мовиться у звіті.

Як приклад наводиться тиск Китаю на уряди інших країн з метою бойкотувати церемонію вручення Нобелівської премії миру китайському правозахисникові Лю Сяобо та «відверте нехтування» принципів незалежного судочинства в Росії під час процесу над екс-главою «ЮКОС» Михайлом Ходорковським.

Доповідь охоплює 194 країни і 14 територій, класифікуючи їх за трьома основними групами «вільні», «частково вільні» та «невільні» країни.

Коментуючи перехід України в нижчу категорію «частково вільних» країн, експерти «Дому свободи» наголошують: оцінка грунтується не на тому, що Віктор Янукович був обраний президентом, а на тому, що після його приходу до влади розпочались гоніння на неурядові організації та ЗМІ. «Янукович почав придушувати опозицію, маргіналізувати неурядові організації та встановлювати контроль над пресою», – зазначив директор «Дому свободи» Арч Паддінґтон. Як він додав, «Мені здається, він чинить так, оскільки знає, що Росія його захистить».

Повідомлення про те, що Україну виключено з кола вільних країн, у самій Україні назвали «шоковою новиною». Про це, зокрема, заявила лідер партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко під стінами Генпрокуратури, куди прибула на черговий допит. Опозиціонерка назвала це пониження в рейтингу свободи «підсумком річної роботи нового президента». Вона нагадала також про різке падіння України в інших міжнародних рейтингах – свободи слова, що знизився на 42 позиції, та рейтингу економічної свободи, який за рік упав на 12 сходинок. «Усе це говорить про те, що за рік Україна деградувала так, що повернулася мінімум на 10 років назад і продовжує регресувати», – заявила Тимошенко, слова якої цитує сайт партії.

Натомість українська влада не коментує висновки «Дому свободи». У четвер 13 січня президент Віктор Янукович демонстрував свою відданість демократичним свободам, провівши засідання Комісії зі зміцнення демократії та утвердження верховенства права.

Нагадаємо: у рейтингу «Дому свободи» за підсумками 2009 року Україна була єдиною країною на всьому пострадянському просторі (за винятком держав Балтії), яка зберігала статус «вільної демократії». Водночас експерти організації попереджали, що позиції України можуть погіршитись, беручи до уваги деякі нові сигнали і тенденції, що з’явились у 2010 році.

Всі новини дня

Росія змінює воєнну стратегію: як Україні та Заходу на це відповідати – думки західних експертів. Відео

За інформацією західних експертів та аналітиків, наступ Росії в Україні втратив темпи – російським силам не вдалось досягнути поставлених навесні цілей своєї повномасштабної війни проти України.

Як буде, ймовірно, розпадатися РФ: аналіз американського дослідника Януша Бугайські. Відео

Високу ціну за кремлівську агресію доведеться платити всім країнам - міністр аграрної політики України. Відео

В повному обсязі продовольчу кризу через війну Росії проти України світ відчує в середині літа. При чому високу ціну за кремлівську агресію доведеться платити всім країнам, попереджає міністр аграрної політики України Микола Сольський.

У Раді Безпеки ООН відбулися дебати щодо впливу конфліктів на продовольчу безпеку. Відео

У Раді Безпеки ООН відбулися дебати щодо впливу конфліктів на продовольчу безпеку. Захід, за головування Держсекретаря Блінкена, був ініційований Постійним представництвом США при ООН.

$40 мільярдів допомоги для України. Подробиці, реакції з Конгресу та Білого Дому. Відео

Сенат схвалив законопроект, який передбачає 40 мільярдів доларів допомоги Україні. Наразі документ пішов на підпис до президента Байдена. Київ отримає посолку США – Сенат затвердив на посаді голови американської дипмісії в Україні Бріджит Брінк.

Більше

XS
SM
MD
LG