Спеціальні потреби

Актуально

Україна може замінити Росію як головного партнера Європи в енергетиці – експерти

Як зауважує екперт, Європа потребує «зеленої енергетики», яку Україна може виробляти на вітряних та гідроелектростанціях за ціни, з якими європейські виробники не зможуть конкурувати.

Війна Росії проти України перевернула глобальний енергетичний ринок. Намагаючись використовувати нафту і газ як інструмент зброї, Москва лише «вистрелила собі в ногу», змушуючи країни Європи шукати інших постачальників, використовувати інші джерела енергії, розробляти альтернативні проекти, вважають експерти.

На їхню думку, місце, яке звільнила Росія у повоєнній енергетичній архітектурі Європи може зайняти саме Україна, принаймні, на ринку електроенергії та використання газосховищ.

Про це провідні американські аналітики нещодавно дискутували Вашингтоні на конференції, яку організувала Фундація "США-Україна" у співпраці з Посольством України у США.

У час, коли майже половина української інфраструктури зруйнована, а мільйони українців періодично залишаються без світла та опалення через російські бомбардування, Україна непомітно інтегрується у європейську енергосистему, каже Андерс Аслунд, дослідник американського аналітичного центру "Атлантична рада".

«З березня цього року Україна приєдналася до європейської електромережі. Вона була спочатку постачальником, а потім стала імпортувати електроенергію з Європи, коли її електромережу почали бомбардувати росіяни», – каже Аслунд.

Андерс Аслунд, голова Міжнародної консультативної ради при Центрі соціально-економічних досліджень (CASE)
Андерс Аслунд, голова Міжнародної консультативної ради при Центрі соціально-економічних досліджень (CASE)

Так само з газом, зауважує експерт, Україна зараз імпортує російський газ з Європи. Але це не надовго, бо, за його словами, Росія зберігає транзит через Україну, бо постачає газ фактично лише для двох країн – Словаччини та Угорщини, де вона все ще має підтримку і може зупинити постачання газу для них в один день.

«Це суто політичне рішення», – каже Аслунд.

Україна має стати постачальником енергії для Європи, тому що це забезпечить бізнес-основу для платежів Україні
Курт Волкер

Натомість Україна зі своїми газосховищами приходить на допомогу Європі. Попри те, що її територію постійно обстрілюють, Україна змогла запропонувати потужності своїх газосховищ європейським країнам, які потребують зробити запаси газу на зиму.

А в наступні роки роль України на європейському ринку може стати ще значнішою, кажуть західні експерти. Як зауважує Аслунд, Європа потребує «зеленої енергетики», яку Україна може виробляти на вітряних та гідроелектростанціях за ціни, з якими європейські виробники не зможуть конкурувати.

Після війни Україна може стати одним з головних постачальників електроенергії для Європи, вважає Курт Волкер, колишній посол США в НАТО, який зараз працює у Центрі аналізу європейської політики (СЕРА).

Курт Волкер, колишній спецпредставник США з питань України
Курт Волкер, колишній спецпредставник США з питань України

«Україна має стати постачальником енергії для Європи, тому що це забезпечить бізнес-основу для платежів Україні. Це забезпечить постачання енергії в Європу, але за нижчою ціною для споживачів, і це замінить російську енергію, і це буде ще одна сфера, де можна прискорити в Україні реформи, які вкрай необхідні».

На думку Волкера, реформи в енергетиці Євросоюз і Україна мають починати вже зараз. Адже замість того, щоб надавати Україні бюджетну допомогу, ЄС зможе платити Києву за послуги в постачанні енергоносіїв, каже колишній спеціальний представник США з питань України.

Співробітниця з питань енергетики Трансатлантичної мережі лідерства Дебра Кейган вважає, що зараз, коли значна частина радянської енергетичної спадщини лежить у руїнах, є добрий час для того, щоб модернізувати українську енергомережу, щоб вона відповідала потребам часу.

Дебра Кейган, експертка з енергетики, Трансатлантична мережа лідерства
Дебра Кейган, експертка з енергетики, Трансатлантична мережа лідерства

«Я вважаю, що надзвичайно важливо, щоб ми дивилися на ці рішення з точки зору 21-го століття, замість генераторів, але я думаю, потрібно подивитися на технологію мікромереж, збільшити її застосування до масштабів України», - зазначила пані Кейган.

Подібно до того, як військові в Україні вдосконалюють західні системи озброєння, які їй постачають західні країни, так може статися і в енергетиці»
Дебра Кейган

Мікромережі або розумні мережі - це технологія, що включає невелику кількість споживачів, які використовують місцеве джерело енергії. Така мережа є автономною, але одночасно вона підключена і до централізованої мережі, тобто вона є дуже стійка, вважає дослідниця, яка багато років пропрацювала в урядових установах США.

Єдина проблема – їх ще ніхто не застосовував на території розміром з Україну. Але, як вважає Кейган, у цьому є і переваги – нові технології принесуть приватні компанії, у чиїх інвестиціях Україна вкрай зацікавлена. Також українці, які зарекомендували себе як винахідливі інноватори, можуть бути співтворцями цих змін.

«Ми хочемо залучити до цього приватну промисловість, тому що вони справді володіють багатьма технологіями. І я думаю, що в довгостроковій перспективі це буде велика перевага, бо Україна може стати моделлю, зразком для інших у розвитку технології розумних електромереж. Подібно до того, як військові в Україні вдосконалюють західні системи озброєння, які їй постачають західні країни, так може статися і в енергетиці», – розповіла Кейган.

Дослідниця каже, що за цими технологіями – майбутнє в Європі та США, де замість 5 мільйонів людей, в мережі хочуть мати 5 тисяч людей. Бо таку мережу легше полагодити, і якщо виникає проблема з електрикою, то від мережі не відключиться місцевий шпиталь чи школа.

Українці показали, що вони можуть створити ефективні державні інституції
Едвард Чоу

Залучення західних інвестицій може допомогти вирішити ще одну давню проблему в енергетичному секторі України – корупцію, переконаний аналітик Центру стратегічних і міжнародних досліджень США Едвард Чоу, який добре знає українські труднощі.

Едвард Чоу, аналітик Центру стратегічних і міжнародних досліджень США
Едвард Чоу, аналітик Центру стратегічних і міжнародних досліджень США

«У минулому причиною корупції було те, що уряд вручну контролював енергетичною галуззю, встановлював ціни на енергію. Це давало можливості для корупції, і бізнес-групи контролювали сектор. Але українці зараз, коли йшлося про армію, показали, що за допомогою міцного громадського сектора вони можуть створити ефективні державні інституції. Крім того, Україні будуть потрібні гроші, вона потребуватиме великої фінансової допомоги від Заходу», – каже Чоу.

А гроші, як зауважує дослідник, який понад 40 років пропрацював у приватному секторі, завжди приходять з певними умовами. Він каже, що українські урядовці повинні розуміти, що майбутні угоди включатимуть гроші західних платників податків.

«І ці угоди будуть виглядати зовсім не так, як було в минулому», – прогнозує аналітик.

Енергетична інтеграція потягне за собою і всю українську економіку, переконані експерти. Андерс Аслунд прогнозує, що якщо Україна швидко ухвалить спільне законодавство Європейського Союзу, вона могла б стати членом ЄС вже до 2030 року.

Всі новини дня

Літаки F-16 можуть надійти від європейських країн – американські експерти

Архівне фото: пілот 510-ї винищувальної ескадрильї ВПС США залишає свій винищувач F-16 на авіабазі Амарі в Естонії, 26 березня 2015 року. REUTERS/Ints Kalnins/File Photo

Західні експерти вважають, що літаки F-16 можуть надійти до України від європейських країн, навіть якщо президент США Джо Байден заперечив їхнє постачання зі США. Зокрема, оглядачі вказують на те, що вже раніше зброя, яку відмовлялися постачати США, зрештою потрапляла в Україну, якщо її погоджувалися передати європейські союзники по НАТО.

Цього тижня прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що його країна готова передати Україні свої винищувачі F-16 у «повній координації» з країнами НАТО. А минулого місяця міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хукстра сказав, що його уряд розглянув би запит Києва на F-16 з готовністю розглядати різні варіанти.

Військові аналітики вважають, що винищувачі можуть зіграти вирішальну роль для того, щоб допомогти Україні відбити ймовірний наступ Росії навесні. За словами аналітика з Центру аналізу європейської політики Гордона «Скіпа» Дейвиса, ці літаки, якщо вони надійдуть від союзників, зможуть змінити ситуацію на полі бою в Україні.

«Винищувачі F-16, група багатьох різних типів західних літаків, і також літаки російського виробництва та моделі МІГ-29 і МІГ-21, які є у союзників, можуть вплинути на допомогу невеликим ВПС України, які продовжують перевищувати очікування. Зокрема, допомогти їм захищатися, завдати ударів по російських цілях, які є найважливішими для підтримки російського наступу в Україні, російського вторгнення та окупації української території», – сказав Дейвис в інтерв’ю кореспондентці «Голосу Америки» Тетяні Ворожко.

Дейвис, який раніше був заступником помічника Генерального секретаря НАТО з питань оборонних інвестицій, вважає, що відсутність досвіду в українських пілотів не має стати перешкодою для передачі цих літаків Україні, бо альянс має великий досвід у навчанні пілотів та технічного персоналу з колишнього радянського блоку.

«Чи можуть вони на них літати, утримувати і використовувати належним чином? F-16 має неймовірний набір датчиків і систем озброєння. Вони складні й суттєво відрізняються від МІГ-29, на яких зараз літають українські пілоти. Але ми як альянс, і США як країна, продемонстрували, що ми в змозі навчати пілотів з усього альянсу - від Польщі до Словаччини та інших. Румунія зараз має величезну програму для переведення своїх пілотів МІГів на F-16», – каже колишній високопосадовець НАТО.

На його думку, навчання технічних працівників триває довше, ніж пілотів, і «їм, можливо, знадобиться від шести до 12 місяців, щоб справді стати фахівцями».

Щодо самих літаків, то, за його даними, Польща та Словаччина могли б бути серед тих країн, які вже зараз готові передавати свої F-16 Україні.

«Поляки вже досить довго говорили про те, щоб надати 28 своїх F-16, які зіграють величезне значення. Це збільшить потужність ВПС України більш ніж удвічі. Крім того, є купа країн з МіГами. Поляки та словаки – це дві нації, які запропонували надати Україні свої МіГи. У Словаччині їх невизначена кількість. Польща говорила про готовність надати 28 МІГ-29. Це літаки, на яких вже літають українці. Лише з цими трьома країнами можна створити кілька ескадрилій. Румунія переходить від МіГ-21 до F-16, тому там є літаки. Вони ще не обіцяли їх і не пропонували, але вони можуть бути частиною цього пакету, враховуючи їхню надзвичайно сильну підтримку України, близьке розташування та вплив на безпеку в Чорному морі», – сказав Дейвис.

Газета New York Times (NYT) повідомила, посилаючись на американських та європейських офіційних осіб, що більш імовірно, що літаки Україні можуть передати Данія чи Нідерланди.

Як зауважує газета з посиланням на американських чиновників, Нідерланди мають близько 40 F-16 і переходять на більш досконалі винищувачі F-35, тому «відправлення деяких F-16 в Україну мало б сенс».

Для того, щоб передати свої винищувачі американського виробництва в Україну, чи в будь-яку іншу країну, будь-який член НАТО має отримати дозвіл уряду США. Але це, на думку Евелін Фаркас, колишньої високопосадовиці Пентагону з питань України під час адміністрації Обами, не повинно бути перешкодою. За її словами, так було з постачанням танків та іншої зброї, про яку Росія казала як про можливу ескалацію. Європейські країни не хотіли постачати її без участі США, але «якщо ми скажемо, що надамо певні категорії обладнання, то наші союзники це також зроблять», – сказала вона у розмові з NYT.

Як мовиться у статті, наразі адміністрація Байдена вважає, що передові винищувачі будуть передані модернізованим українським ВПС, безпосередньо від США, «але в майбутньому». Представники Пентагону кажуть, що хочуть віддати пріоритет зброї, яка може допомогти Києву прямо зараз, зауважує газета.

NYT зауважує, що пакет допомоги вартістю 2,2 мільярда доларів, про який напередодні оголосила Адміністрація Байдена, свідчить про довготермінові зобов’язання, які бере на себе США. Газета зауважує, що деякі види зброї, зокрема, ракети більшої дальності, швидше за все, надійдуть до Києва не негайно, а впродовж кількох місяців, якщо не років.

Пояснюючи логіку Вашингтона, газета каже, що це – сигнал для Москви, що Київ, чиї потреби, на думку адміністрації, зараз є більшими у протиповітряній зброї, ніж у літаках, буде спроможний відбити російську атаку не лише зараз, але і через рік, і в майбутньому.

WSJ: Турецькі компанії торік продали Росії товари для військових потреб на десятки мільйонів доларів

Вантажне судно пропливає через протоку Босфор. Стамбул, Туреччина. 6 листопада 2022 р. (AP Photo/Emrah Gurel)

Турецькі компанії минулого року експортували до Росії обладнання, електроніку, запчастини й інші предмети, необхідні для її військових потреб, на десятки мільйонів доларів. Про це мовиться у статті американського видання The Wall Street Journal із посиланням на торгові дані.

За інформацією газети, щонайменше 13 турецьких компаній поставили на російський ринок на суму не менше ніж 18,5 мільйонів доларів пластмасу, гумові вироби й транспортні засоби. Їх закупили не менше ніж 10 російських фірм, які перебувають під санкціями США через їхню причетність до нападу на Україну. За даними The Wall Street Journal, турецькі компанії відправили щонайменше три партії товарів американського виробництва.

Турецькі компанії також відправляли до Росії з березня по жовтень 2022 року ліфти, електрогенератори та інші товари виробництва США на суму 15 мільйонів доларів, порушуючи американський експортний контроль, спрямований на те, щоб позбавити Росію життєво важливого військового обладнання.

Серед компаній, що отримали турецьке обладнання, The Wall Street Journal згадує дочірнє підприємство російської корпорації «Тактичні ракети», що виробляє системи озброєння для російського флоту, та компанію «Промтехнологія», яка виготовляє гвинтівки. Обидві компанії перебувають в санкційному списку Сполучених Штатів.

Москва та Анкара публікацію видання не коментували.

За даними джерел Bloomberg, раніше Вашингтон попередив представників влади Туреччини й Об’єднаних Арабських Еміратів про те, що підтримка ними економічних та фінансових зв’язків з Росією заважає зусиллям щодо тиску на Москву.

Як повідомляв Голос Америки, Туреччина засудила вторгнення Росії, відмовляється визнати її претензії на українську територію та однією з перших країн НАТО надала військову допомогу ЗСУ у перші тижні війни. Турецький президент Ердоган разом з ООН зміг також розблокувати українські чорноморські порти для експорту зерна на світові ринки.

Водночас Анкара активно розвиває економічну співпрацю з Москвою. Вона збільшила імпорт російської нафти майже вдвічі з часу російського вторгнення в Україну, планує розмістити у себе російський газовий хаб і та разом з Росією будує атомну електростанцію. Крім цього, Туреччина відіграє важливу роль у заміщенні західних товарів на російському ринку. Багато російських компаній перебазувалося до Туреччини, щоб уникнути західних санкцій.

Саміт Євросоюз-Україна – підсумки зустрічі лідерів ЄС у Києві. Відео

Саміт Євросоюз-Україна – підсумки зустрічі лідерів ЄС у Києві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:05 0:00

У Києві відубувся саміт Євросоюз-Україна. Попри повітряні тривоги та загрози обстрілів, високопосадоці вирішили приїхати до української столиці, аби запевнити у своїй непохитній підтримці. Протягом саміту президентка Єврокомісії оголосила про підготовку нового, десятого раунду санкцій проти Росії.

Пентагон - про ракети GLSDB: це дасть українцям здатність вести вогонь на більшій відстані. Відео

У США оголосили новий пакет озброєнь для України. До нього увійшли додаткові боєприпаси для HIMARS та артилерії, бронемашини із захистом від мін, Джавеліни, системи протиповітряної оборони HAWK та інше. CША вперше надають Україні ракети більшої дальності

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в нинішній битві. Відео

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в нинішній битві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:44 0:00

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в битві, яку вони ведуть нині, і яка очікується у наступні тижні. Координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США у інтерв'ю Голосу Америки також відповів на питання про надання Україні винищувачів та тренування українських пілотів.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG