Спеціальні потреби

Актуально

В ЄС щораз більше гострих запитань до Зеленського

Віола фон Крамон-Таубадель, депутат Європейського парламенту, яка є членом парламентського комітету у закордонних справах та заступницею голови комітету парламентської асоціації ЄС-Україна

В програмі саміту ЄС - Україна 6 жовтня європейська сторона головними темами оголосила: «соціально-економічні наслідки пандемії COVID-19 та підтримку ЄС для України, подальші кроки для впровадження угоди про асоціацію, включно із поглибленою і всеосяжною зоною вільної торгівлі», а також «стан реформ в Україні».

Заяви європейських політиків і натяки європейських посадовців вказують, що саме під час обговорення «стану реформ» у Брюсселі напевне будуть озвучені застереження щодо деяких дій президента Володимира Зеленського, його уряду і парламенту, в якому домінує президентська партія «Слуга народу».

Шкодуємо, що досі немає кримінального переслідування у справі Приватбанку стосовно шахрайства на понад $5 мільярдів.

Опинившись 2014 року у фінансово-економічній кризі після втечі корумпованого уряду Януковича-Азарова, російської анексії Криму та війни на Донеччині, Україна вистояла з політичною та фінансовою підтримкою Заходу і зокрема Європейського Союзу.

«Наша підтримка буде тривати», - запевнив Україну кілька тижнів тому верховний представник ЄС Жозеп Борель, проте додав, що та підтримка «пов’язана з нагальною потребою посилити верховенство закону та розвивати боротьбу з корупцією».

Борель вважав за потрібне нагадати, що обрання президента Зеленського 2019 року «було знаком потужного бажання українців боротися з корупцією та послабити вплив олігархів у країні».

«Але багато спостерігачів вважають, що темп реформ нещодавно сповільнився, включно з виконанням зобов’язань згідно з угодою про асоціацію», - дипломатично, але однозначно вказує брюссельський представник.

Тривожною ознакою Жозеп Борель називає «перетасування уряду на початку березня та усунення реформістів» і каже, що це «стало тривожним сигналом щодо готовності чинити спротив приватним інтересам».

Гроші виводяться. А тоді Україна просить кошти в донорів.
Орися Луцевич

«Ми також шкодуємо, що досі немає кримінального переслідування у справі Приватбанку стосовно шахрайства на понад $5 мільярдів», - наголошує він, не називаючи найвідомішого колишнього власника Приватбанку Ігоря Коломойського.

Захід допомагає і хоче результатів

Євросоюз не оминає можливості нагадати, що лише з 2014 року європейська фінансова підтримка України сягає суми принаймні 14 мільярдів євро ($16 млрд.)

«Ми бачимо, що з України, яка потребує ресурсів, щоб захищатися від російської агресії, боротися з КОВІДом, забезпечувати рівень економічного добробуту для громадян, гроші виводяться. А тоді Україна просить кошти в донорів», - каже Орися Луцевич, яка очолює Український форум в лондонському аналітичному центрі Чатам гаус.

Прохання з Києва про допомогу лунають постійно попри те, що «сама Україна є багатою державою», нагадує аналітик.

Про українські багатства на Заході постійно нагадують і українські олігархи у списках мільярдерів Forbes, і повідомлення, що принаймні кілька з них володіють найдорожчою нерухомістю в Лондоні.

«На Заході є дуже чітке розуміння, що корупція підточує Україну зсередини», - підкреслює Орися Луцевич.

Деякі члени „Слуги народу“ поширюють кремлівську дезінформацію, координуючи добре організовані напади на незалежні установи, такі як НБУ, НАБУ та САП. Ті самі члени не цураються дружити з олігархами...

«Це не пройде»

Набагато емоційніше за представника виконавчого органу ЄС Бореля висловлюється представниця законодавчої гілки Євросоюзу Віола фон Крамон-Таубадель.

Депутат Європейського парламенту, член комітету у закордонних справах і заступниця голови комітету парламентської асоціації ЄС - Україна спричинила політичний шторм в українських колах дописом у Twitter у вересні.

«У той час як міжнародна спільнота переймається Білоруссю, український уряд поспішно проштовхує на призначення головою Спеціальної антикорупційної прокуратури кандидатів без досвіду й принциповості. Це не пройде. Український уряд загрожує безвізовому режиму з ЄС і виділенню подальшої допомоги на півтора мільярда євро», - написала Віола фон Крамен.

В інтерв’ю “Голосу Америки” вона стверджувала, що була здивована образою на її зауваження з боку деяких українських політиків, які поспішили заявити, що загрози так званому «безвізу» немає.

«Український уряд 2014-15 роках підписав контракт - угоду про асоціацію і це - міждержавний документ, в якому вони зобов’язалися виконувати певні критерії», - сказала Віола фон Крамон в інтерв’ю.

5 жовтня, напередодні приїзду українського президента з урядовцями до Брюсселя Віола фон Крамон разом з двома колегами - депутатами Європарламенту оприлюднила дошкульного відкритого листа на адресу Давида Арахамії, голови партійної фракції Слуга народу у Верховній Раді.

Підкреслюючи бажання допомагати Україні, і вказуючи на певні досягнення адміністрації Зеленського, автори листа пишуть: «Ми також ділимося цим, щоб нагадати вам, що джерелом цієї допомоги є громадяни ЄС, перед якими ми підзвітні, і які щедро відмовилися від своїх доходів за таких умов: звільнити Україну від розгулу корупції, реформувати судову систему та систему охорони здоров’я, створити прозоре місцеве самоуправління».

«Ми не можемо не бачити, що деякі члени „Слуги народу“ поширюють кремлівську дезінформацію, координуючи добре організовані напади на незалежні установи, такі як НБУ, НАБУ та САП. Ті самі члени не цураються дружити з олігархами та «недоторканими» або публічно виступати за розрив зв’язків з ЄС», - йдеться у листі.

Там також наголошено: «Ми не можемо не бачити, як генеральний прокурор зупиняє обвинувачення в справах корумпованих суддів, у справі міністра охорони здоров’я за нібито отриманий відкат в самий розпал пандемії, а також у скандальній справі продажу державних посад за великі гроші, які всі припадають пилом на столі прокурора».

«Все це загрожує, зокрема, макрофінансовій допомозі у розмірі 1,2 мільярда євро не тому, що ми цього хочемо, а тому, що взаємні угоди, які ми з вами уклали, це передбачають», - застерігають ці депутати Європейського парламенту.

Дивіться також: Як ситуація зі здоров’ям президента Трампа може позначитися на президентських перегонах?

Всі новини дня

Гроссі анонсував, що наступного тижня презентує Зеленському план допомоги від МАГАТЕ 

Гендиректор Міжнародної агенції ООН з атомної енергетики (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі 

Директор Міжнародної агенції ООН з атомної енергетики (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі анонсував, що наступного тижня відвідає Запорізьку АЕС в Україні та запропонує президенту Зеленському план із допомоги.

Відповідне відеозвернення очільник МАГАТЕ оприлюднив на своїй Twitter-сторінці.

“Сьогодні я запускаю програму із допомоги Україні у відповідь на затоплення внаслідок руйнування греблі у Новій Каховці, у відповідь на запит президента Зеленського про міжнародну допомогу. У наступні дні я очолю місію з візитом в Україну, зокрема, на Запорізьку АЕС, якої це торкнулося. І я презентую цей новий план із допомоги МАГАТЕ президенту Зеленському”, - заявив гендиректор МАГАТЕ.

На сайті МАГАТЕ мовиться, що Рафаель Гроссі відвідає Україну наступного тижня.

За словами Гроссі, місія МАГАТЕ має намір оцінити наслідки від затоплення території.

“Через використання ядерних технологій ми визначимо ефект на переміщення води, на здоров'я людей, на управління землею та водою, а також оцінимо цілісність критичної інфраструктури”, - сказав у відеозверненні Гроссі. Він завершив відео словами, що Україна “може розраховувати на нашу допомогу зараз і в час довгострокових наслідків цієї катастрофи”.

Після руйнування Каховської дамби президент України Володимир Зеленський критикував ООН та працівників Червоного Хреста за те, що не відреагували оперативно на катастрофу в Україні.

США з союзниками протидіятимуть планам Ірану та Росії виробляти безпілотники для вбивства невинних українців – Кірбі

Ірансько-російська співпраця для виробництва безпілотників загрожує українцям - координатор стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.

США продовжуватимуть у співпраці з союзниками і партнерами протидіяти дестабілізуючій діяльності Ірану, зокрема можливим іранським планам виробляти безпілотники на території Росії.

Про це у коментарі для Голосу Америки повідомив координатор стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.

Посадовець наголосив, що технології, які розробляє Іран, наразі використовуються всередині України, “щоб убивати невинних українців”.

“Ми будемо продовжувати співпрацю з нашими союзниками та партнерами в ООН і поза межами ООН, щоб переконатися, що ми чинимо достатній тиск на Іран для припинення їхньої дестабілізуючої активності. Їхня програма балістичних ракет продовжує вдосконалюватися. І це явна загроза для регіону, для наших друзів у цьому регіоні”, – сказав Кірбі.

Він також озвучив інформацію про намір Росії та Ірану налагодити спільне виробництво безпілотників. Як повідомляв Голос Америки, такий завод на території Росії може бути повністю запущений на початку наступного року.

“Тепер ми знаємо, що Іран співпрацює з Росією щодо потенційного будівництва виробничого підприємства або переобладнання існуючого, що використовуватиметься для фактичного виробництва всередині Росії безпілотників, спроектованих Іраном”, - сказав Кірбі.

Тому, за його словами, США мають ще більше причин продовжувати тиск на іранський режим.

Джон Кірбі також повідомив про те, що експерти Білого дому ведуть перемовини із приватними технологічними компаніями в США: “Ми хочемо переконатися, що компанії розуміють потенційні ризики своїх товарів”.

Йшлося зокрема про необхідність переглянути процеси і процедури з можливого постачання комплектуючих для дронів, які у випадку війни Росії проти України використовуються для вбивства людей, наголосив Кірбі.

"Навіть їхні (ред. – російські) солдати сидять на деревах, очікуючи евакуації", – Сергій Кислиця. Відео

"Навіть їхні (ред. – російські) солдати сидять на деревах, очікуючи евакуації, і вони навіть не турбуються про своїх солдатів", – посол України в ООН Сергій Кислиця

Рекордна кількість країн долучилась до справи в суді ООН за звинуваченнями проти Росії щодо конвенції з геноциду

Міжнародний суд ООН в Гаазі

Міжнародний суд ООН ухвалив рішення, яким дозволив 32 країнам надати письмові свідчення в справі України проти Росії.

Рекордна кількість - 33 країни - подали заявку на участь в справі. Серед них - США, Канада, всі країни ЄС крім Угорщини, Австралія.

"Країни виявляють солідарність з Україною", - каже Орі Помсон з Кембриджського університету в коментарі Associated Press.

Суд ООН схвалив заявки 32 країн, але відмовив США з технічних причин, вказавши, що США не повністю схвалили Конвенцію щодо протидії геноциду.

В цій справі Україна звинувачує Росію в неправомірному використанні міжнародного права щодо геноциду, щоб виправдати вторгнення на сході України.

Суд надав країнам строк до 5 липня, щоб висловити свою думку.

В березні, в попередньому рішенні в цій справі, суд вказав Росії негайно зупинити воєнні дії в Україні. Рішення суду мають обов'язковий характер, однак суд не має механізму забезпечення їхнього виконання, пише Reuters.

В статті використано матеріали Reuters, AP, AFP.

Боєприпаси для Patriot, безпілотники Puma, ЗРК і ракети HAWK на понад 2 мільярди доларів у новій допомозі Україні від Пентагону

Ілюстративне фото. Шведські солдати беруть участь у військовій презентації зенітно-ракетної системи середньої дальності Patriot під час найбільших військових навчань у Швеції за 30 років. Стокгольм, Швеція, 30 квітня 2023 року. (Фото AP/Девід Кітон)

Міністерство оборони CША повідомило про новий пакет допомоги Україні на суму 2,1 мільярда американських доларів. Про новий пакет, що включає критично важливі засоби протиповітряної оборони та боєприпасів, відомство повідомило у себе на сайті у п’ятницю, 9-го червня.

У Пентагоні оприлюднили список нової зброї для України, але наголосили, що ця допомога надається в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI), тобто на відміну від тієї, що надається в рамках президентських повноважень і надходить негайно, ця замовляється у виробників і її доставка, як правило, займає деякий час.

До нинішнього пакету увійшли:

– додаткові боєприпаси для ЗРК Patriot;

– ЗРК і ракети HAWK;

– артилерійські снаряди калібру 105 мм і 203 мм;

– безпілотні авіаційні системи Puma;

– боєприпаси ракетної системи з лазерним наведенням;

А також підтримка діяльності з навчання, технічного обслуговування та підтримки.

У повідомленні Пентагон додає, що "Сполучені Штати продовжуватимуть працювати зі своїми союзниками та партнерами, щоб забезпечити Україну можливостями для задоволення її безпосередніх потреб на полі бою та довгострокових потреб у допомозі у сфері безпеки".

Попередній, 39-й пакет безпекової допомоги на суму 300 мільйонів доларів, який США виділили з серпня 2021 року, Пентагон оголосив наприкінці травня.

До нього входили системи ППО Avenger, додаткові боєприпаси для систем ППО Patriot та HIMARS, а також зенітні системи Stinger, засоби протитанкової боротьби та боєприпаси, включаючи десятки мільйонів боєприпасів до стрілецької зброї, мовиться у повідомленні оборонного відомства США.

Координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі уточнив, що той пакет надавався за президентськими повноваженнями, тобто він вилучався зі складів зброї американської армії, і міг бути відправлений вже найближчим часом.

Більше

XS
SM
MD
LG