Спеціальні потреби

Актуально

Юрист: США зобов’язані не допустити розколу України Договором 1994 року

Підпис договору про ядерне роззброєння. Москва, січень 1994 року.

Американський юрист Мирослав Смородський вказує, що Будапештський Меморандум 1994 року прямо вимагає від США, Росії та Великобританії гарантувати збереження суверенітету та територіальної цілісності України.

Розкол України чи перехід будь-якої її частини під контроль Росії буде порушенням міжнародних домовленостей, досягнутих ще на початку 90-х років – вважає директор із зв’язків Українсько-американської юридичної асоціації Мирослав Смородський.
Мирослав Смородський
Мирослав Смородський


Він нагадав, що після того, як Україна відмовилася від свого ядерного арсеналу, США, Росія та Великобританія надали їй гарантії безпеки та територіальної цілісності. За договором, підписаним 5 грудня 1994-го року у Будапешті, Україна позбулася близько 1900 ядерних боєголовок, що тоді було третім за обсягом арсеналом ядерної зброї у світі.

Чому США та Великобританія не діяли на основі цього договору раніше, коли з’явилися перші ознаки загрози безпеці України ? Це питання «Голос Америки» задав колишньому Послу США в Україні Стівену Пайферу ще кілька тижнів тому. Дипломат пояснив, що договір – міждержавний, а отже звертатися щодо його забезпечення до інших сторін угоди мав президент України, який, очевидно, був у цьому не зацікавлений.

Втім, юрист Смородський з цим не погоджується. За його словами, США мусили апелювати до Будапештського договору та тиснути на Росію ще тоді, коли тільки почався економічний тиск на Україну з метою не допустити підписання Угоди про Асоціацію з ЄС. Недопущення саме цього сценарію чітко оговорюється в гарантіях безпеки.

«Сполучені Штати Америки, Російська Федерація та Великобританія і Північна Ірландія, затверджують своє зобов’язання перед Україною, згідно з принципами Заключного Акту КБСЄ (стара назва ОБСЄ – Г.А.), уникати економічного тиску, покликаного підпорядкуванню своїм власним інтересам суверенних прав та інтересів України», - говориться у Меморандумі.

«Було логічно очікувати від Сполучених Штатів, як однієї зі сторін Будапештського Меморандуму, голосно реагувати на найвищому політичному рівні на порушення гарантій безпеки, які ті давали Україні», - говорить Смородський.

«Саме це пообіцяли Україні в обмін на здачу ядерної зброї масового знищення. Обмеження розповсюдження ядерної зброї було заявлено саме Адміністрацією Барака Обами в якості її головної зовнішньополітичної мети. Хто тепер у світі повірить у гарантії безпеки США? Ще меншу довіру тепер викликатимуть гарантії з боку Росії. Зважаючи на грубий тиск Росії на Україну, абсолютно очевидно, що Кремль не має жодної поваги до міжнародних договорів, під якими підписується, та вірить, що може безкарно ігнорувати міжнародні зобов’язання. Адже тепер усім зрозуміло, що, особливо в сфері нерозповсюдження ядерної зброї та надання у відповідь гарантій безпеки, зобов’язання Росії нічого не варті. І як вони тепер збираються вести переговори щодо відмови від ядерної зброї з Іраном та Північною Корею?» - запитує американський юрист.

Смородський вважає, що США повинні переоцінити свою зовнішню політику у відношеннях з Росією. «Якщо Росія є гравцем на міжнародній сцені, бере участь у багатосторонніх переговорах – по Сирії, Близькому Сходу, Україні – уряд Сполучених Штатів мусить мати політичну та моральну сміливість критикувати та зупиняти порушення Кремлем своїх міжнародних зобов’язань».

Юрист переконаний, що під час кризи в Україні США не використали і малої долі тих важелів, які вони мали с своєму арсеналі. І хоча дії, до яких вдалися США на фінальному етапі кризи – заборона віз, пряма розмова президента Обами з Путіним та інші – зіграли певну роль, вона є досить незначною. «Це – абсолютна перемога народу», - говорить Смородський.

А у подальшому він та Українсько-американська юридична асоціація закликають уряди США, ЄС та інших країн вдатися до наступних дій, аби допомогти мирному переходу влади в Україні та убезпечити її від подальших загроз її суверенітету та територіальній цілісності:

  • Підтримати демократичні дії Верховної ради, визнати їх відповідність до Конституції, як відображення волі народу.
  • Категорично відкинути будь-які заяви колишнього президента та його оточення щодо незаконного державного заколоту в країні та що він досі залишається законним президентом.
  • Діяти згідно зі своїми зобов’язаннями, згідно з Гельсінським заключним актом 1975 року, Тристороннім договором та Будапештським меморандумом 1994 року у забезпеченні безпеки України, її територіальної цілісності та захисту від примусу та агресії, зокрема з боку Росії.
  • Наполегливо відкидати та упереджувати усі спроби та погрози, що походять з середини України чи з-за її меж, спрямовані на розкол України чи сепаратизм її окремих частин.
  • Негайно надати фінансову допомогу Україні, аби допомогти їй уникнути економічної катастрофи, спричиненої грабунком та непомірними апетитами режиму Януковича та економічним ембарго Росії.
  • Негайно запровадити план з економічного розвитку – План Маршалла – для допомоги Україні в її інтеграції до Європейського Союзу.
А новим українським дипломатам Смородський радить бути більш наполегливими та вимагати від Сполучених Штатів виконувати свої міжнародні зобов’язання щодо України.

Всі новини дня

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:57 0:00

«Російський народ у своїй більшості підтримує агресивну війну Росії проти України і толерує вчинення звірств», - говорить керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

МВФ схвалив 15,6 млрд доларів США кредиту Україні – найбільшу допомогу для воюючої країни

Фото: REUTERS/Yuri Gripas/File Photo

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду схвалила чотирирічну кредитну програму для України на суму 15,6 мільярдів доларів. Позика, як сказано у прес-релізі МВФ, надається за новою Програмою в рамках Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility) для України як частина загального пакету підтримки обсягом 115 мільярдів доларів США для підтримки економіки країни на фоні боротьби з вторгненням Росії.

Перша заступниця директора-розпорядника МВФ Ґіта Ґопінат, заявила, що вторгнення Росії в Україну продовжує мати руйнівні економічні та соціальні наслідки.

«Економічна активність різко скоротилася минулого року, велика частина основних фондів країни була знищена, в той час як зростає бідність. Незважаючи на це, владі вдалося зберегти загальну макроекономічну та фінансову стабільність завдяки майстерній політиці та значній зовнішній підтримці», – наголосила висока представниця МВФ.

Рішення дозволяє негайну виплату близько 2,7 мільярда доларів США.

Президент України Володимир Зеленський привітав рішення МВФ

Президент України Володимир Зеленський сказав, що кредит МВФ є важливою допомогою у боротьбі з російською агресією.

Як він написав він у Twitter, «разом підтримуємо українську економіку. І йдемо вперед до перемоги!»

Міністр фінансів США Джанет Єллен, яка протягом минулого року активно наполягала на підтримці України з боку МВФ і у лютому 2023 року їзидла до Києва, заявила, що пакет допоможе українській державі продовжувати знадвати життєво важливі послуги, та тримати відкритими школи і лікарні, але також закладе основу для довгострокової реконструкції.

У своїй заяві від 21 березня, коли було оголошено про досягнення домовленості між Україною та МВФ, вона наголосила, що нові гроші від МВФ пізтримають також реформу урядування та зменшення ризику корупції. Вона наголосила, що США будуть підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно».

Термін допомоги розширено на випадок, якщо війна триватиме довше

Кредитна програма також включає додаткові гарантії від деяких членів МВФ на випадок, що війна триватиме і після середини 2024 року, термін, на який МВФ розраховував раніше.

«Якби конфлікт продовжився до 2025 року, це збільшило б фінансові потреби України зі 115 мільярдів доларів до приблизно 140 мільярдів доларів», - цитує Голос Америки керівника місії МВФ в Україні Ґевіна Ґрея.

Очікується, що слідом за схваленням цієї розширеної програми (EFF) надійде масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів і партнерів України для підтримки стабільності воюючої країни.

Це вперше пакет фінансування такого масштабу схвалюється МВФ для країни, що бере участь у масштабній війні, інформує Reuters.

За інформацією агентства, попередню довгострокову програму МВФ для України на 5 мільярдів доларів було скасовано в березні 2022 року, коли фонд надав 1,4 мільярда доларів екстреного фінансування. Також було надано ще 1,3 мільярда доларів у рамках ініціативи "подолання продовольчого шоку", яку започаткував МВФ, щоб, як повідомляв Голос Америки, допомогти країнам, що постраждали від війни Росії проти України.

За інформацію МВФ, у 2022 році економіка України скоротилася приблизно на 30 відсотків, значна частина основних фондів країни була знищена, а бідність зростає.

Росія в Раді безпеки ООН: механізм усунення агресора існує, але країни-учасниці не готові до радикальних дій

Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця і міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час засідання Генеральної Асамблеї ООН. AP Photo/John Minchillo

У суботу, 1 квітня, Росія розпочинає місячне головувати у Раді Безпеки – так само як очолювала Раду у лютому 2022, коли розпочала війну.

Ані десятки тисяч задокументованих воєнних злочинів, скоєних російськими силами у війні проти України, ані ордер Міжнародного кримінального суд на арешт президента РФ Володимира Путіна не стали причиною призупинення членства Росії в Радбезі ООН або хоча б її головування.

Однак, правова процедура, яка могла б відсторонити Росію від головування у Раді безпеки існує, кажуть експерти. Але країни-учасниці наразі не готові її застосувати, кажуть фахівці з міжнародного права у програмі "Час Time" Української служби Голосу Америки.

«Абсурдом і аномалією» назвали російське головування у Радбезі представники України, а також низка країн-учасниць ООН, які обурення цим фактом напередодні. Постпред України при ООН Сергій Кислиця назвав «безпрецедентною за всію історії ООН ганьбою» факт головування Росії в Радбезі ООН. за його словами, він “стане ще одним яскравим свідченням тієї глибокої кризи, в якій перебуває Рада Безпеки”.

Критику дій Росії не раз висловювали і представники США в ООН. Але щодо самого виключення Росії з членів Ради Безпеки вони були обережніші.

«На жаль, Росія є постійним членом Ради Безпеки, і не існує міжнародно-правового шляху, щоб змінити цю реальність», – прокоментували ситуацію у постійному представництві США при ООН, повідомляв Голос Америки.

Відмовилися коментувати це питання на камеру і усі шість постійних представництв, які отримали запити Голосу Америки.

У постійному представництві США при ООН лише повідомили - сподіваються, що Росія буде поводитися професійно, щоб Радбез міг продовжувати свою роботу щодо забезпечення миру у світі.

Відсторонення: процедедура існує

Натомість представники академічної спільноти, до яких звернулася Українська служба Голосу Америки, кажуть, що вихід є і наводять можливі варіанти вирішення ситуації.

Томас Ґрант, доктор юридичних наук, професор Кембриджського університету переконаний: питання головування Росії є принциповим для світової спільноти. Адже ця країна наполегливо порушує Статут ООН з 2014-го року.

Ґрант переконаний, що насправді існує процедура, яка може відсторонити Росію від засідань Ради Безпеки – це процедурне положення, яке дозволяє заборону на присутність певного представника.

Це працює просто. Будь-який член Радбезу висуває заперечення щодо присутності того чи іншого представника країни на засіданні.
Томас Ґрант

«Ця процедура повноважень не використовувалася в минулому для фактичного відсторонення представника від участі. Але вона є і вона доступна, - каже професор Ґрант. - Це працює просто. Будь-який член Ради маоже висунути заперечення щодо присутності того чи іншого представника країни на засіданні. Рада має обов’язково розглянути це питання».

Для позитивного рішення, за словами Ґранта, потрібно дев’ять голосів. Далі Рада голосує за процедурне рішення і право вето на нього не поширюється.

Проте, цей мехнізму жодного разу ще не був використаний. Ґрант пояснює це небажанням країн застосувати такий рішучий крок проти одного із постійних членів Радбезу, щоб не створювати прецеденту, який може бути використаний у майбутньому проти них самих.

До дискусії щодо членства Росії в Радбезі та її головування долучилися й інші науковці. Професор Єльського університету Джеффрі Сонненфельд написав вже дві статті на цю тему для журналу Time.

Це здається сумним і трагічним жартом, що країна-агресор, яка повинна була би взяти самовідвід, буде головувати в Раді Безпеки.
Джеффрі Сонненфельд

«Ми провели багато досліджень щодо російських компаній, а також щодо краху російської економіки. І ми першими майже рік тому заявили, що Росія програла на економічному фронті і більше не є економічною наддержавою. Тож це дуже ефективно. Зараз ми взялися за дипломатичний фронт, коли зрозуміли, що Росія вдруге головуватиме в Раді Безпеки 1 квітня. Цей день у багатьох країнах світу є Днем гумору. І це здається сумним і трагічним жартом, що країна-агресор, яка повинна була би взяти самовідвід, буде головувати в Раді Безпеки», - каже Сонненфельд.

За його словами, світова спільнота навіть не здогадується, що Росія отримала членство в ООН та місце постійного члена Радбезу саме як спадкоємиця Радянського Союзу. І процесуально це рішення не було окремо ухвалене Генеральною Асамблеєю.

«Найбільше дипломатичне шахрайство ХХ століття» – Кулеба

Основна місія ООН – не друкувати брошури, щоб дати дітям читати в школі, а підтримувати мир. Але вона не змогла цього зробити, незважаючи на те, що 145 членів ООН проголосували за засудження дій Росії
Джеффрі Сонненфельд

Про це неодноразово говорили і представники України. Так, присутність Росії в Радбезі ООН є наслідком найбільшого дипломатичного шахрайства ХХ століття, - сказав днями міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, виступаючи на віртуальній дискусії аналітичного центру Четем Гаус у Лондоні.

«Не було жодної хвилини дискусії про це [процедура отримання Росією членства в ООН - ред.], це було порушення статуту Організації Об’єднаних Націй, – каже Сонненфельд – Це дозволяє Росії висміювати ООН. Основна місія цієї організації – не друкувати брошури, щоб дати дітям читати в школі, а підтримувати мир. Але вона не змогла цього зробити впродовж минулого року, незважаючи на те, що 145 членів ООН проголосували за засудження дій Росії”.

Сонненфельд визнає: аби зрушити це питання з місця у США, потрібна політична підтримка як демократів, так і республіканців, щоб посилити тиск на американський уряд.

Юридичний глухий кут

Заступник міністра закордонних справ Литви Мантас Адоменас, своєю чергою, додає: минулий рік показав фундаментальні слабкості ООН.

«Росія, як спадкоємиця Радянського Союзу, зараз користується цією позицією, щоб використати свій імунітет постійного члена Ради Безпеки, щоб порушувати статут ООН. Ми є в юридичному глухому куті, оскільки на будь-які зміни Росія накладе вето», - каже Адоменас.

Проте, наголошує посадовець, якщо країни-члени хочуть зберегти довіру до ООН, вони повинні ініціювати реформування Ради Безпеки, у тому числі, за рахунок розширення Радбезу і, таким чином, обмеження можливостей Росії маніпулювати та експлуатувати цей орган.

“Найскладніше переконати людей говорити” – фахівці Центру документування злочинів РФ ім. Лемкіна. Відео

З початку повномасштабного вторгнення у Варшаві працює Центр документування російських злочинів імені Рафала Лемкіна. Українців просять заповнити детальну анкету, якщо вони стали свідками навмисного руйнування інфраструктури, насилля, депортації. Кожному гарантується анонімність.

Як група пластичних хірургів зі США провела тиждень у львівських лікарнях. Відео

Як група пластичних хірургів зі США провела тиждень у львівських лікарнях. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:57 0:00

Одна з найчисленніших американських медичних місій з початку війни: група пластичних хірургів зі США світового класу провели цілий тиждень у львівських лікарнях, допомагаючи цивільним та військовим пацієнтам, а також – дітям.

Більше

XS
SM
MD
LG