Спеціальні потреби

Актуально

Юрист: США зобов’язані не допустити розколу України Договором 1994 року

Підпис договору про ядерне роззброєння. Москва, січень 1994 року.

Американський юрист Мирослав Смородський вказує, що Будапештський Меморандум 1994 року прямо вимагає від США, Росії та Великобританії гарантувати збереження суверенітету та територіальної цілісності України.

Розкол України чи перехід будь-якої її частини під контроль Росії буде порушенням міжнародних домовленостей, досягнутих ще на початку 90-х років – вважає директор із зв’язків Українсько-американської юридичної асоціації Мирослав Смородський.
Мирослав Смородський
Мирослав Смородський


Він нагадав, що після того, як Україна відмовилася від свого ядерного арсеналу, США, Росія та Великобританія надали їй гарантії безпеки та територіальної цілісності. За договором, підписаним 5 грудня 1994-го року у Будапешті, Україна позбулася близько 1900 ядерних боєголовок, що тоді було третім за обсягом арсеналом ядерної зброї у світі.

Чому США та Великобританія не діяли на основі цього договору раніше, коли з’явилися перші ознаки загрози безпеці України ? Це питання «Голос Америки» задав колишньому Послу США в Україні Стівену Пайферу ще кілька тижнів тому. Дипломат пояснив, що договір – міждержавний, а отже звертатися щодо його забезпечення до інших сторін угоди мав президент України, який, очевидно, був у цьому не зацікавлений.

Втім, юрист Смородський з цим не погоджується. За його словами, США мусили апелювати до Будапештського договору та тиснути на Росію ще тоді, коли тільки почався економічний тиск на Україну з метою не допустити підписання Угоди про Асоціацію з ЄС. Недопущення саме цього сценарію чітко оговорюється в гарантіях безпеки.

«Сполучені Штати Америки, Російська Федерація та Великобританія і Північна Ірландія, затверджують своє зобов’язання перед Україною, згідно з принципами Заключного Акту КБСЄ (стара назва ОБСЄ – Г.А.), уникати економічного тиску, покликаного підпорядкуванню своїм власним інтересам суверенних прав та інтересів України», - говориться у Меморандумі.

«Було логічно очікувати від Сполучених Штатів, як однієї зі сторін Будапештського Меморандуму, голосно реагувати на найвищому політичному рівні на порушення гарантій безпеки, які ті давали Україні», - говорить Смородський.

«Саме це пообіцяли Україні в обмін на здачу ядерної зброї масового знищення. Обмеження розповсюдження ядерної зброї було заявлено саме Адміністрацією Барака Обами в якості її головної зовнішньополітичної мети. Хто тепер у світі повірить у гарантії безпеки США? Ще меншу довіру тепер викликатимуть гарантії з боку Росії. Зважаючи на грубий тиск Росії на Україну, абсолютно очевидно, що Кремль не має жодної поваги до міжнародних договорів, під якими підписується, та вірить, що може безкарно ігнорувати міжнародні зобов’язання. Адже тепер усім зрозуміло, що, особливо в сфері нерозповсюдження ядерної зброї та надання у відповідь гарантій безпеки, зобов’язання Росії нічого не варті. І як вони тепер збираються вести переговори щодо відмови від ядерної зброї з Іраном та Північною Корею?» - запитує американський юрист.

Смородський вважає, що США повинні переоцінити свою зовнішню політику у відношеннях з Росією. «Якщо Росія є гравцем на міжнародній сцені, бере участь у багатосторонніх переговорах – по Сирії, Близькому Сходу, Україні – уряд Сполучених Штатів мусить мати політичну та моральну сміливість критикувати та зупиняти порушення Кремлем своїх міжнародних зобов’язань».

Юрист переконаний, що під час кризи в Україні США не використали і малої долі тих важелів, які вони мали с своєму арсеналі. І хоча дії, до яких вдалися США на фінальному етапі кризи – заборона віз, пряма розмова президента Обами з Путіним та інші – зіграли певну роль, вона є досить незначною. «Це – абсолютна перемога народу», - говорить Смородський.

А у подальшому він та Українсько-американська юридична асоціація закликають уряди США, ЄС та інших країн вдатися до наступних дій, аби допомогти мирному переходу влади в Україні та убезпечити її від подальших загроз її суверенітету та територіальній цілісності:

  • Підтримати демократичні дії Верховної ради, визнати їх відповідність до Конституції, як відображення волі народу.
  • Категорично відкинути будь-які заяви колишнього президента та його оточення щодо незаконного державного заколоту в країні та що він досі залишається законним президентом.
  • Діяти згідно зі своїми зобов’язаннями, згідно з Гельсінським заключним актом 1975 року, Тристороннім договором та Будапештським меморандумом 1994 року у забезпеченні безпеки України, її територіальної цілісності та захисту від примусу та агресії, зокрема з боку Росії.
  • Наполегливо відкидати та упереджувати усі спроби та погрози, що походять з середини України чи з-за її меж, спрямовані на розкол України чи сепаратизм її окремих частин.
  • Негайно надати фінансову допомогу Україні, аби допомогти їй уникнути економічної катастрофи, спричиненої грабунком та непомірними апетитами режиму Януковича та економічним ембарго Росії.
  • Негайно запровадити план з економічного розвитку – План Маршалла – для допомоги Україні в її інтеграції до Європейського Союзу.
А новим українським дипломатам Смородський радить бути більш наполегливими та вимагати від Сполучених Штатів виконувати свої міжнародні зобов’язання щодо України.

Всі новини дня

Радники Байдена й Ердогана обговорили війну в Україні та обмін полоненими

Родичі українських військовополонених вимагають їхнього звільнення під час акції у Києві, 1 жовтня 2022 REUTERS/Valentyn Ogirenko

Радник США з національної безпеки Джейк Салліван зустрівся у Стамбулі з речником і головним радником президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана - Ібрагімом Каліном. Під час зустрічі вони обговорили війну Росії в Україні та зусилля зі звільнення полонених, повідомила речниця Ради національної безпеки Адрієн Уотсон.

"Вони обговорили свою подальшу підтримку України перед обличчям агресії Росії, включаючи засудження спроби Росії незаконної анексії української території. Пан Салліван висловив свою вдячність за зусилля Туреччини щодо поліпшення глобальної продовольчої безпеки шляхом сприяння експорту українського зерна та її дипломатичну роботу щодо звільнення українських військовополонених, зокрема, двох американських громадян, утримуваних Росією". Як пояснює CNN, йдеться про арештованих у Росії американців Пола Вілана та Бріттні Ґрінер.

Салліван і Калін також обговорили питання регіональної безпеки, включаючи підтримку мирних переговорів між Вірменією та Азербайджаном, важливість діалогу та дипломатії для вирішення будь-яких розбіжностей у Східному Середземномор’ї та прогрес щодо вступу Фінляндії та Швеції до НАТО, - повідомляє Білий дім.

Раніше "Голос Америки" розповідав про спогади американських військовиків, які воювали на стороні України й опинились в російському полоні, а нещодавно були звільнені під час останнього обміну полоненими.

Вони відмовилися надавати подробиці, але сказали, що поводження із ними у російській тюрмі було жорстоким: "Кожне з наших прав людини порушили. Нас катували”.

Про страти, катування та інші порушення прав людини у полоні розповідають й українські військовики та цивільні. Низку свідчень і доказів цього зібрали в Організації об'єднаних націй. "Ми були шоковані кількістю страт у місцях, які відвідали", - сказав Ерік Моз, очільник слідчої групи ООН.

Росія відкидає звинувачення у злочинах проти людяності.

У статті використано матеріали CNN

Остін про звільнення Лиману: «Це важливо. Ми дуже натхнені тим, що зараз бачимо»   

Міністр оборони США Ллойд Остін

Міністр оборони США Ллойд Остін привітав перемогу українських військових в Лимані, заявивши, що цей успіх українців на полі бою створить нові дилеми для російської армії, повідомляє агентство Рейтер.

«Це важливо. Ми дуже натхнені тим, що зараз бачимо» - сказав очільник Петагону Ллойд Остін суботу 1 жовтня в Гонолулу під час спільної прес-конференції з міністром оборони Австралії Річардом Марлзом.

«Лиман розташований поперек ліній постачання росіян. Вони використовували ці шляхи для перекидання військових та техніки на південь та захід. А без цих маршрутів буде складніше. Так що це свого роду дилема для росіян в майбутньому», - сказав Остін.

Остін не сказав, чи перемога українських військових може спричинити ескалацію з боку росіян, однак американські офіційні особи відкинули ядерну риторику росіян, яка звучить останні кілька днів.

«Що це означає з точки зору потенційної ескалації, не буду припускати. Але щодо ситуації на полі бою, це означає, що українці продовжують робити поступ. Вони продовжують створювати для росіян проблеми, які вони повинні будуть вирішувати», - сказав Остін.

Щодо членства України в НАТО, Остін наголосив, що США прагнуть підтримувати політику відкритих дверей.

«Але те, як це відбуватиметься, - це справді питання, яке вирішується між 30-ма країнами, які за це голосують, та країною-претендентом. У майбутньому має бути проведена ця робота. Наразі ми зосереджені на тому, щоб зробити усе можливе, щоб Україна мала те, що їй потрібно для успіху. І ми бачимо дійсно хороші результати, досягнуті зараз українськими силами, коли вони продовжують працювати над поверненням окупованих територій», - додав він.

В матеріалі викорстані джерела Рейтер

МАГАТЕ закликає Росію звільнити директора ЗАЕС Мурашова. Наступного тижня директор МАГАТЕ їде у Київ і Москву

FILE PHOTO: Zaporizhzhia Nuclear Power Plant near Enerhodar

Голова Міжнародного агентства з атомної енергетики (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі закликав Росію звільнити Ігоря Мурашова, затриманого директора Запорізької АЕС, що перебуває під контролем російських військ.

"Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі висловив надію, що пан Мурашов безпечно та швидко повернеться до своєї сім'ї та зможе відновити свої важливі функції на заводі", - повідомило агентство в Twitter.

МАГАТЕ пише, що "зв’язалося з відповідними органами, щоб отримати роз’яснення щодо його тимчасового затримання", яке "мало дуже значний вплив на нього та стандарти ядерної безпеки".

"Таке затримання будь-якого представника персоналу станції само по собі буде джерелом серйозного занепокоєння, а також через його психологічний вплив і тиск на решту персоналу, що завдає шкоди ядерній безпеці", – йдеться у заяві Гроссі. - "Його відсутність у зв’язку з виконанням обов’язків також має негайний і серйозний вплив на прийняття рішень щодо гарантування безпеки підприємства".

Проти ночі суботи національне підприємство України "Енергоатом" повідомило про викрадення Мурашова. Автівку Мурашова "зупинили, його самого силоміць затримали та із зав‘язаними очима відвезли в невідомому напрямку. Наразі немає інформації щодо місця перебування Ігоря Мурашова та його долі", йдеться у заяві.

Там також підкреслено: "Генеральний директор ЗАЕС є ліцензованою особою – він несе головну та виключну відповідальність за ядерну та радіаційну безпеку Запорізької АЕС. Його затримання створює небезпеку експлуатації найбільшої в Європі атомної електростанції".

Росіян в "Енергоатомі" закликали "припинити акти ядерного тероризму", а МАГАТЕ - сприяти звільненню Мурашова.

Експерти вашингтонського Інституту дослідження війни вважають дії окупаційних сил РФ підготовкою "для взяття на себе юридичної відповідальності" за ЗАЕС. "Затримання Мурашова та «юридичний» процес передачі контролю над ЗАЕС «Росатому» є свідченням того, що російська влада, ймовірно, намагатиметься використати свій контроль над ЗАЕС для тиску на Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) з метою легітимізації незаконної російської анексії окупованих територій України, змусивши її визнати законний контроль Росії над ЗАЕС", - зазначено в оцінці оглядачів.

ЗАЕС, 1 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko
ЗАЕС, 1 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko

Російські медіа повідомляють про пришвидшення процесу "переходу станції під керівництва Росатому" після незаконної анексії РФ українських областей.

Раніше "Голос Америки" повідомляв про те, що МАГАТЕ виступає за встановлення зони ядерної безпеки довкола ЗАЕС і закликає "зробити все від нас залежне, щоб запобігти ядерній аварії, яка призвела б до більшої трагедії і страждань". Задля переговорів про зону безпеки Гроссі має заплановані на наступний тиждень візити до Москви та Києва.

Генсек НАТО: Україна здатна відкинути російські війська назад

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг

Генеральний секретар НАТО заявив, що найкращий спосіб протистояти російській анексії – продовження підтримки українського уряду.

Повернення Україною контролю над містом на території, про анексію якої оголосив президент Росії Володимир Путін, демонструє, що українці здійснюють прогрес та здатні відкинути назад російські війська, заявив у неділю генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, повідомляє агентство Рейтер.

«Ми бачили, що вони змогли взяти нове місто, Лиман, і це показує, що українці домагаються прогресу і здатні відтіснити російські війська завдяки мужності, сміливості, майстерності і, звичайно, завдяки сучасній зброї, яку постачають США та інші союзники», – заявив Столтенберг, виступаючи у програмі «Зустріч із пресою» на каналі NBC.

Найкращим способом протистояти оголошеній Росією анексії українських територій є подальша підтримка уряду у Києві, заявив Столтенберг.

Коментуючи заявку України на прийняття до НАТО у прискореному порядку, Столтенберг сказав, що «будь-яке рішення про членство має бути ухвалене консенсусом усіх 30 союзників».

Генсек НАТО сказав, що альянс підтримує розслідування явної диверсії на російському газопроводі «Північний потік», який іде з Росії до Європи дном Балтійського моря.

«На будь-яку навмисну атаку на критично важливу інфраструктуру НАТО має бути дано тверду та узгоджену відповідь», – сказав Столтенберг.

В матеріалі використані джерела Рейтер.

Німеччина, Данія і Норвегія закуплять 16 словацьких гаубиць для України

Солдати ЗСУ прочищають гаубицю D-30 поблизу Сіверська, Донеччина, 1 жовтня 2022. (AP Photo/Inna Varenytsia)

Міністерство оборони ФРН повідомило, що Німеччина, Данія і Норвегія закуплять 16 словацьких гаубиць Zuzana-2 для України.

Ці нові поставки, що обійдуться країнам у 92 мільйони євро, відбудуться наступного року, пише Reuters.

Самохідна артилерійська установка Zuzana-2 дозволяє здійснювати 6 пострілів за хвилину на відстань у 40 кілометрів.

Напередодні французька газета Le Monde повідомила, що Франція може доставити Україні від 6 до 12 нових гаубиць Caesar, які спочатку призначалися для Данії.

Речник міністерства оборони Франції сказав, що, хоча Франція підтримує Україну, але подробиці нового рішення "не розголошуються". Єлисейський палац також відмовився від коментарів.

Видання зазначає, що президент Франції Еммануель Макрон останніми тижнями обговорював цю тему з президентом України Володимиром Зеленським і прем'єр-міністром Данії Метте Фредеріксен.

Париж уже поставив Києву 18 гаубиць Caesar виробництва французької групи Nexter. Зброя була забрана зі складів французької армії.

Президент України Володимир Зеленський наголошував раніше, що Україні необхідно більше допомоги Заходу для деокупації українських територій від російських сил: "Від зміцнення української армії залежить не лише стійкість і витривалість нашої держави, а й безпека всієї Європи".

У Росії твердять, що постачання зброї для України "продовжать конфлікт на її території".

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що Пентагон оголосив про додаткову безпекову допомогу Україні в розмірі близько 1,1 мільярда доларів США, в межах якого Києве відправлять зокрема 18 додаткових ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS).

А загалом від початку неспровокованого повномастабного вторгнення Росії 24 лютого США виділили для України понад 16,2 мільярда доларів безпекової допомоги.

У статті використано матеріали Reuters, Le Monde, Tagesschau

Більше

XS
SM
MD
LG