Спеціальні потреби

Актуально

В`ятрович: 'Нова влада закриває доступ до архівів СБУ'

Екс-директор Державного архіву Служби безпеки України Володимир В`ятрович про своє звільнення довідався з російських сайтів. Розсекречення таємних архівів СБУ, яким він займався останніх півтора року, сьогодні не актуальне. Щойно розпочату масштабну роботу оголосили завершеною, що, на думку В`ятровича, свідчить про намір нової влади обмежити доступ до інформації. Про спроби знову закрити під замок архіви радянських спецслужб, а також про те, чому це може поставити СБУ поза правовим полем, експерт розповів в інтерв`ю «Голосу Америки».

Г.А.: Як повідомив Центр досліджень визвольного руху, 18 березня припинено поповнення баз даних Відкритого електронного архіву СБУ, яке здійснювалося щодня починаючи з 2 жовтня 2008 року. А новий керівник Служби безпеки Валерій Хорошковський заявив, що відомство призупиняє роботу з розсекречення та оприлюднення архівів. Що це означає і чи йдеться, на Вашу думку, про зміну державної політики щодо відкритості архівів?

В.В.: Так, сьогодні для мене це вже очевидно. Перші тривожні сигнали пролунали в заяві новопризначеного голови СБУ, який оголосив розсекречення завершеним – тоді як насправді праця тільки розпочалася. Далі, вже протягом минулого тижня, новий керівник архіву Сергій Кокін удався до кількох кроків, які не залишають сумніву: йдеться про чітку політику скорочення доступу до інформації. Спочатку розпорядилися припинити наповнення електронного архіву, який дотепер щоденно поповнювався силами архівістів і волонтерів. Відтак скасували демонстрацію виставки під назвою «Зламані долі: злочини комуністичного терору», яка була підготовлена на базі наших архівів і від початку року встигла об»їхати 7 областей. І нарешті, знову-таки минулого тижня, стався геть безпрецедентний випадок. Дослідникам відмовили у доступі до справ, які вже пройшли процедуру розсекречення. Ці документи не містили державної таємниці, – там була інформація про аґентуру радянського періоду. І ось, ці матеріали з грифами «розсекречено» науковці не змогли отримати для ознайомлення – їм було відмовлено без жодних на те законних підстав.

Що все це означає – як на мене, йдеться про загрозу згортання демократичних перетворень в Україні взагалі. Тому що відкритість інформації, відкритість архівів є однією з ознак демократії. Недарма на національному архіві США написано: «Тут міститься демократія».

Г.А.: «Перетрушувати» архівні таємниці в СБУ почали недавно. Електронний архів створили у жовтні 2008 року, у січні 2009-го тодішній президент Ющенко видав указ про розсекречення, оприлюднення та вивчення архівних документів. Скільки справ вдалося за цей час розсекретити – і скільки лишилося лежати під замком?

В.В.: За ці півтора року розсекречено лише близько 10% архівів. Адже, як відомо, найтяжче у будь-якому процесі – це зрушити його з місця. Найважчим для нас був аналіз законодавчої бази, розробка на її основі методологічних вказівок, розгортання діяльності комісій, які були створені по всій Україні. Це забрало дуже багато часу. Якби розсекречення не зупинилося зараз, я думаю, що протягом 2010-го, максимум 2011 року ми могли б завершити це абсолютно у повному обсязі.

При цьому наголошу: у своїй роботі ми чітко спиралися на законодавчу базу – закон про державну таємницю, закон про державний архівний фонд і відповідно до цього проводили процедуру розсекречення. Тобто навіть спираючись на нинішнє недосконале законодавство, можна, варто і треба проводити розсекречення. Адже те, що в Україні досі діють радянські грифи секретності «СЕКРЕТНО», «СОВЕРШЕННО СЕКРЕТНО», це, власне, є незаконним. І заява Хорошковського про зупинку розсекречення може завести діяльність Служби безпеки у позаправове поле. Тому що український закон вимагає провести цю процедуру.

Г.А.: А який період охоплюють розсекречені вами архіви? Скажімо, яким роком датований найбільш ранній документ?

В.В.: 1918 рік – це найбільш ранній, і 1991-й – це найближчий до наших днів. Тобто роботу з розсекречення ми проводили у двох площинах. З одного боку – ми планомірно рухалися за хронологією, від фонду до фонду, розсекречуючи документи, які були складені ще комітетом держбезпеки Радянського Союзу. І друга площина тематична – ми реагували на запити громадськості, науковців і розсекречували насамперед ті документи, які найбільше цікавлять суспільство. До прикладу, розсекретили абсолютно всі на сьогодні виявлені документи, які стосувалися Голодомору. Зняли грифи таємності з десятків тисяч документів стосовно Української повстанської армії. І одна з останніх справ, яку встиг зробити архів під моїм керівництвом – це розсекретити близько 800 документів, які стосуються боротьби з дисидентським рухом 70-80-х років.

Г.А.: Якою буде тепер доля цих розсекречених таємниць? У ЗМІ пройшло повідомлення, що напрацьовану вами електронну базу даних ви встигли передати до Могилянки і Львівського університету. Чи убезпечить це архів від можливих змін у політиці СБУ?

В.В.: Ту частину інформації, яку ми не просто розсекретили, а ще й встигли оцифрувати і ввести в електронну базу даних – а це загалом 17 тисяч документів – безперечно, вже ніхто не зможе знову засекретити і заховати під замок. Тим паче, що нам, на щастя, вдалося передати ці архіви до таких потужних наукових центрів, як Києво-Могилянська академія і Львівський національний університет. Там їх зможуть використовувати як науковці, так і студенти. Крім того, керівництво Києво-Могилянської академії зголосилося взяти на себе розробку Інтернет-ресурсу, на якому будуть розміщені ці документи; це означатиме вихід на абсолютно новий рівень доступу до інформації.

Що ж до решти розсекречених архівів, то наразі їх доля невизначена. Окрім згаданих 17 тисяч документів, які вже «прописалися» в електронній базі даних, маємо ще близько 30 тисяч готових відсканованих документів, які до цієї бази поки що не уведені – через вказівку нового керівництва припинити наповнення Відкритого електронного архіву СБУ.

Г.А.: Як пояснили вам причину звільнення з посади директора Держархіву СБУ і чим плануєте займатися далі?

В.В.: Ніхто нічого не пояснював, процес відбувався некоректно і брутально. Про те, що мене звільнено, я вперше дізнався з російських веб-сайтів. При цьому вони покликалися на указ президента України, який на сайті президента ще не був опублікований.

Стосовно ж планів, то я вже маю кілька пропозицій щодо викладацької діяльності, зокрема і від Києво-Могилянської академії. Проте я ще мушу подумати, перш ніж приймати рішення. Тим паче що мені чомусь здається, що займатися виключно науковою, викладацькою роботою в тій ситуації, яка складається, буде недозволеною розкішшю. І рано чи пізно доведеться думати про якусь роботу в громадсько-політичному форматі, яка б захищала ті здобутки, яких ми досягли у доступі до інформації.

Г.А.: Підете в опозицію?

В.В.: Побачимо.

Нагадаємо: новий глава Служби безпеки України Валерій Хорошковський заявив, що відомство має скоротити роботу з архівами, зосередившись натомість на своїх прямих завданнях. «Дуже багато матеріалів розсекречено. Та правда, яку потрібно було донести українському народу, та правда донесена», -- сказав Хорошковський. У справі розсекречення архівів він пообіцяв виходити з вимог законодавства, однак зауважив: «Це точно не є основна робота спецслужби. Все ж таки наше завдання ми бачимо дещо інакше», -- наголосив новий керівник СБУ під час свого офіційного представлення колективу Служби 11 березня.

А тим часом стурбованість заявами нового керівництва Служби безпеки вже висловили правозахисники. Співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров зажадав від СБУ продовжити процес відкриття архівів. Як нагадав Захаров, архівні матеріали, створені до 1991 року в іншій державі – СРСР – до таємниць не належать, а грифи секретності, які стоять на цих документах, жодним українським законом не визначені. Харківський правозахисник запропонував також Хорошковському виділити архів зі структури СБУ в окрему інституцію, де розсекреченням архівів могли б зайнятися експерти.

Всі новини дня

Прогнози для світової економіки на 2023 рік все більш невтішні

Фото: розпродаж іграшок у Walmart  в "Чорну п'ятницю" 25 листопада 2022 року, Делавер, США

Перспективи розвитку світової економіки до 2023 року погіршилися, вказують аналітики, оскільки війна в Україні продовжує ускладнювати торгівлю, особливо в Європі, а ринки чекають на прискорення китайської економіки після місяців карантину через COVID-19.

У Сполучених Штатах ознаки уповільнення ділової активності викликали побоювання щодо рецесії. У всьому світі інфляція зросла, а ділова активність, особливо в єврозоні та Сполученому Королівстві, продовжуває знижуватись.

В аналізі, опублікованому в четвер, Інститут міжнародних фінансів передбачив темп глобального економічного зростання лише на 1,2% у 2023 році, на рівні 2009 року, коли світ лише починав вихід із фінансової кризи.

Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) погоджується з песимістичним прогнозом. У звіті, опублікованому цього тижня, тимчасово виконуючий обов’язки головного економіста організації Альваро Сантос Перейра написав: "Економічні прогнози складні. Наш головний прогноз — не глобальна рецесія, а значне уповільнення зростання світової економіки в 2023 році, а збереження високої, хоча і з меншим ростом, інфляції в багатьох країнах."

Ставки у США

У США інфляція та кроки Федерального резерву з її стримування були основними факторами в більшості прогнозів поточного та майбутнього стану економіки.

США пережили найвищий рівень інфляції за 40 років, а ціни швидко ростуть з середини 2021 року. На початок 2022 року ставки в річному вимірі перевищували 6% і у жовтні досягли максимуму в 6,6%.

Починаючи з березня Федеральний комітет відкритого ринку (FOMC) центрального банку, який встановлює базові відсоткові ставки, декілька разів підвищував базову ставку з 0% до 0,25% до 3,75% і 4% тепер.

Ідея ФРС полягає в тому, щоб змінити стимули для споживачів, зробити заощадження більш привабливими, а ставки на запозичення – менш привабливими, центральний банк хоче зменшити попит і так стримати ріст цін.

Загалом ФРС встановив рівень інфляції в 2% в якості довгострокової мети.

США прагнуть уникнути рецесії

Мета ФРС — взяти інфляцію під контроль, не занурюючи економіку в руйнівну рецесію. І хоча низка економічних ознак вказує на те, що спроби уповільнити попит можуть спрацювати, загроза рецесії все ще існує.

Дані, опубліковані цього тижня, показали, що ділова активність у США сокрочується п’ятий місяць поспіль, оскільки компанії реагують на зниження споживчого попиту. Незважаючи на те, що економіка продовжує створювати нові робочі місця, кількість заявок на допомогу з безробіття зросла останнім часом.

FILE - Signage for a job fair is seen on Fifth Avenue in Manhattan, New York City, Sept. 3, 2021.
FILE - Signage for a job fair is seen on Fifth Avenue in Manhattan, New York City, Sept. 3, 2021.

Цього тижня Федеральна резервна система опублікувала протокол засідання FOMC на початку листопада, де економісти центрального банку висловлюють песимізм щодо стану економіки США в наступному році.

Вони вважають, що “ймовірність того, що економіка ввійде в рецесію протягом наступного року, майже такою ж імовірною, як і основний прогноз”.

Більшість членів комітету з правом голосу вказали, що настав час уповільнити темпи підвищення процентної ставки, припускаючи, що FOMC відмовиться від нещодавнього підвищення на 0,75% на зустрічі в грудні, можливо, підвищить ставку лише на 0,5%.

Глобальна боротьба

Уряди країн прагнуть підтримати своїх громадян у час, коли ціни різко зростають, особливо на продукти першої необхідності, як-от продовольство та паливо, на які сильно вплинула війна в Україні.

У доповіді цього тижня Міжнародний валютний фонд вказав на складний баланс для урядів: «Оскільки багато людей переживають складнощі, уряди повинні продовжувати надавати першочергову допомогу найбільш уразливим верствам населення, щоб впоратися із ростом цін на їжу та енергію, але уряди також повинні уникати збільшення сукупного попиту, який ризикує підвищити інфляцію. У багатьох розвинутих економіках і країнах, що розвиваються, фіскальні обмеження можуть знизити інфляцію, одночасно зменшуючи борг".

За даними Інституту міжнародних фінансів (IIF), хоча глобальне зростання буде низьким, але позитивним у 2023 році, окремі сфери зазнають спаду. Головним серед них є Європа, де IIF прогнозує падіння сукупного ВВП на 2,0%.

Оптимістичні оцінки для деяких регіонів

У 2023 році у світовій економіці є “яскраві плями” в таких регіонах, як Латинська Америка та Китай.

Для багатьох країн Латинської Америки, де експорт сировини, зокрема деревини, руди та інших важливих економічних ресурсів є рушієм, світова інфляція виявилася корисною, оскільки ціни на ці товари зросли. У звіті IIF прогнозується зростання ВВП на 1,2% у всьому регіоні, незважаючи на економічне скорочення більшості світу.

Китай постраждав економічно внаслідок стратегії президента Сі Цзіньпіна «нульовий COVID», яка призвела до масового блокування цілих міст і регіонів і порушень економічної діяльності. IFF та інші організації очікують значного послаблення політики Китаю в наступному році, що призведе до економічного зростання на цілих 2,0%.

Великобританія

За винятком Росії, яка переживає нищівні санкції, пов’язані з її вторгненням в Україну, Сполучене Королівство стикається з найпохмурішими перспективами наступного року з усіх найбільших економік світу.

Оскільки інфляція значно випереджає інфляцію в інших країнах, очікується, що зростання цін у річному вимірі досягне 10% до кінця року, перш ніж сповільнитися у 2023 році.

Серед країн G-7 Сполучене Королівство є єдиною країною, де економічне виробництво не повернулося до рівня до пандемії, і, за прогнозами, воно буде скорочуватися й надалі. ОЕСР прогнозує, що розмір британської економіки зменшиться на 0,3% у 2023 році та зросте лише на 0,2% у 2024 році.

Українці під обстрілами покидають Херсон, уряд евакуює лікарні – ЗМІ

Українці масово виїжджають з Херсона, рятуючись від постійних обстрілів російської артилерії.

Сотні українців покидають нещодавно звільнений Херсон, рятуючись від російських обстрілів, пишуть кореспонденти західних видань.

Крім потягів української залізниці, яка відновила маршрути до Херсона після окупації міста, і вивезла близько сотні дітей, літніх та хворих, українці масово виїжджають з міста вантажівками, мікроавтобусами та легковими автомобілями. Як пише кореспондент агентства Associated Press (AP), колони машин розтягнулися на кілометри, вийшовши за околиці міста, яке було лише на початку листопада звільнено з-під російської окупації, що тривала понад вісім місяців.

«Сумно, що ми залишаємо свій дім. Зараз ми вільні, але мусимо виїхати, тому що йде обстріл, є загиблі серед населення», – наводить слова місцевого жителя Євгена Янкова кореспондент AP.

Місто, яке російські війська залишили на початку листопада, вони тепер обстрілюють з артилерійських гармат з лівого берега Дніпра, вражаючи цивільні будинки, лікарні та об’єкти інфраструктури.

У результаті п’ятничних обстрілів було вбито 15 людей і 35 поранено, цитує телеканал CNN Кирила Тимошенка, одного з керівників адміністрації президента України. Також, за його словами, було відключено електропостачання, яке вдалося відновити лише у суботу.

Щоденник New York Times повідомляє, що після того, як російські війська у четвер і п'ятницю обстріляли місто та околиці 49 разів, було ухвалено рішення про евакуацію херсонських лікарень. Про це у розмові з NYT повідомив голова Херсонської обласної військової адміністрації Ярослав Янушевич. Пацієнтів дитячої лікарні перевезли до Миколаєва, а 100 пацієнтів обласного психіатричного закладу переправили до Одеси.

У п’ятницю «Голос Америки» повідомив, що ЄС готує передачу в Україну сотні генераторів та трансформаторів з країн ЄС та з резервів Комісії, які будуть спрямовані передусім на Херсонщину.

Європейська комісія готує для передачі Україні 200 середньогабаритних трансформаторів і великий автотрансформатор із Литви, один трансформатор середнього розміру із Латвії. Також ЄС надасть Україні з резервів Євосоюзу в Румунії 40 потужних генераторів, кожен яких може забезпечити безперебійним живленням середню лікарню.

Також міністерка закордонних справ Франції повідомила, що скоро до України прибудуть 100 генераторів з її країни. Американське агентство міжнародної допомоги USAID відправило в Україну понад 1000 генераторів і працює над новими поставками.

Україна, що пережила Голодомор, дбає про те, щоб люди не помирали з голоду у світі, вказують учасники форуму в Києві

«Колись нас хотіли знищити голодом, тепер – темрявою і холодом» – президент Зеленський.

Лідери демократичних країн та офіційні особи ЄС та США, які долучилися до вшанування жертв Голодомору 1932-33 років Україні, заявили про свою солідарність з Україною на тлі триваючої російської агресії та зростаючої інтенсивності російських обстрілів українських жилих будинків, лікарень та об’єктів інфраструктури.

Президент України Володимир Зеленський звинуватив Москву у використанні проти неї тієї ж тактики «геноциду», яку сталінський СРСР застосовував в 1930-х роках.

«Колись нас хотіли знищити голодом, тепер – темрявою і холодом», – написав президент Володимир Зеленський у своєму Telegram-каналі, – Нас неможливо зламати».

Іноземні лідери у своїх заявах висловлювали солідарність з українцями і також порівнювали події 90-літньої давності з намаганням Росії знищити українську ідентичність сьогодні.

Президентка Європейського парламенту Роберта Мецола написала, що і «через 90 років після Голодомору українці знову борються за збереження свого життя, своєї ідентичності та свободи».

«Так само, як ми є з Україною, борючись за наші цінності сьогодні, ми пам’ятаємо всіх тих, кого радянський режим залишив помирати з голоду», – написала очільниця Європарламенту у Twitter.

Нова очільниця уряду Італії Джорджия Мелоні заявила, що Росія продовжує завдавати страждань українцям, спрямовуючи свої атаки проти найвразливіших – «людей похилого віку та дітей».

«У день 90-х роковин Голодомору, голодної смерті мільйонів українців сталінським радянським режимом, наші думки повертаються до мільйонів українців, переважно людей похилого віку та дітей, позбавлених електрики, воду та опалення посеред зими від російських бомбардувань, які навмисно атакують цивільну інфраструктуру», – мовиться у заяві, яку оприлюднив заяву в суботу офіс Мелоні.

Державний секретар Ентоні Блінкен зазначив, що «90 років тому мільйони українців загинули від голоду під час Голодомору, навмисно спричиненого радянською політикою».

«Зараз Кремль веде жорстоку війну, щоб підкорити український народ, але не переможе. Ми будемо з Україною. Слава Україні!» – пише Ентоні Блінкена у своєму Twitter-акаунті та додає до нього нову заяву Білого дому, другу, присвячену річниці Голодомору цього року.

«Згадуючи біль і жертви Голодомору, Сполучені Штати також підтверджують нашу відданість народу України сьогодні та нашу непохитну підтримку суверенітету та територіальної цілісності України», – мовиться у заяві Білого дому.

У листопаді 1932 року радянський лідер Сталін надіслав озброєні загони, щоб конфіскувати в українських селян все зерно, включно з насінням, необхідним для посіву наступного врожаю.

Мільйони українських селян померли від голоду 1 1932-33-му роках від того, що історик Єльського університету Тімоті Снайдер називає «очевидно навмисним масовим вбивством». Історик Гарвардського університету Сергій Плохій вважає, що спираючись на статистичні дані, можна говорити, що рамки Голодомору потрібно розширити на 1934-й рік, бо люди в Україні продовжували тоді масово помирати з голоду.

«Історія має значення. Якщо люди закривають очі на минулі звірства, немає меж для вчинення нових у майбутньому», – написала у Twitter прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас, чия країна першою у світі визнала Голодомор геноцидом ще у 1993 році.

«90 років Голодомору-геноциду. Радянська Росія заморила голодом мільйони українців. Сьогодні Росія веде геноцидну війну проти України», – додала очільниця естонського уряду.

Україна посилає 60 суден зерна для найбідніших країн у світі

Міністерство закордонних справи України звинуватило Москву у відродженні тактики 1930-х років – використанню голоду як зброї, та намаганнях зірвати зернову угоду, що дозволяла вивезти тонни українського зера та інших продуктів харчування до найбідніших країн світу.

«Підриваючи роботу Чорноморської зернової угоди, Кремль використовує продовольство як зброю для реалізації своєї агресивної політичної програми. Низка країн і регіонів опинилися на межі голоду через війну Росії проти України. Агресія Росії проти України свідчить про те, що непокаране зло та невизнані історичні помилки повертаються в наш час у ще гірших масштабах», – мовиться у заяві МЗС України.

У день вшанування жертв Голодомору у Києві відбувся також саміт харчової безпеки, на якому президент Зеленський оголосив ініціативу Києва Graine from Ukraine, «Зерно з України», в рамках якої Україна залучила близько 150 мільйонів доларів від ЄС та понад 20 країн для експорту зерна до таких країн, як Ефіопія, Судан, Південний Судан, Сомалі та Ємен.

«Ми плануємо відправити щонайменше 60 суден з українських портів до країн, які найбільше стикаються з загрозою голоду та посухи», - сказав Зеленський під час саміту, для участі в якому до Києва прибули прем’єр-міністри Бельгії, Польщі та Литви та президентка Угорщини. З промовами, які транслювали на відео, виступили президенти Німеччини та Франції та голова Єврокомісії та НАТО.

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що Москва вдалася до перевіреної тактики, але світ цього разу відреагував на її дії.

"Зараз світ зіткнувся з черговим штучним голодом. Ми разом працюємо над тим, щоб забезпечити повні поставки з України в країни Африки та Азії», – сказав Моравецький в суботу під час візиту до Києва.

Як московські пропагандисти змінюють тактику? Відео

Як московські пропагандисти змінюють тактику? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:45 0:00

Як московські пропагандисти змінюють тактику: інтерв’ю з керівником організації StopFake та директором Могилянської школи журналістики Євгеном Федченком.

Перспективи схвалення додаткового фінансування для України - конгресмен-демократ Раджа Крішнамурті. Відео

Вже наступного тижня Конгрес повертається до роботи після Дня Подяки, і матиме місяць, аби дати раду незавершеним законодавчим ініціативам до Різдвяних свят.

Більше

Відео - найголовніше

Як московські пропагандисти змінюють тактику? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:45 0:00
XS
SM
MD
LG