Спеціальні потреби

Опитування IFES: 83% населення не задоволені економікою України


Напередодні місцевих виборів в Україні у Вашингтоні оприлюднили результати дослідження суспільної думки. Міжнародна фундація для виборчих систем – IFES за фінансової підтримки USAID, у вересні цього року опитала понад півтори тисячі українців по всій країні щодо ряду питань.

Це вже 18-те щорічне опитування громадської думки в Україні проведене IFES. Експерт Ради американської зовнішньої політики Вейн Меррі каже, що подібні дослідження не лише розкривають українцям очі на самих себе, але і є корисними для американських посадовців, які співпрацюють з Україною:

«Подібні довготермінові дослідження суспільної думки надзвичайно цінні для розуміння внутрішньої динаміки країни. Дипломати, звичайно, спілкуються з місцевими мешканцями, але в країні такого розміру як Україна, потрібні більш систематичні дані, щоб розуміти, що відбувається».

За даними IFES, цього року українці почали дивитися у майбутнє з трохи більшим оптимізмом. Відсоток тих, хто вірить, що Україна рухається на шляху до нестабільності та хаосу зменшився з 74% минулого року до 44%.

Директор дослідницького центру IFES Ракеш Шарма зазначає, що більшість людей вірить, що Україна рухається у правильному напрямку.

Втім, Шарма каже, що 83% населення все ще не задоволені економічною ситуацією в Україні, насамперед – зростанням безробіття та інфляцією.

«Вони особливо незадоволені рішенням уряду підняти тарифи на електроенергію. Також вони вважають, що уряд не зробив достатньо, аби протидіяти корупції».

Незадоволення економічною ситуацією об’єднує схід та захід країни. Але Ракеш Шарма каже, що стосовно питання наступу на демократичні цінності позиції регіонів країни різняться:

«На сході та півдні люди не відчувають, що обмежуються права, чи відбувається наступ на демократію. Але на заході і певною мірою в центрі України існує занепокоєння ситуацією з порушенням прав людини в країні. Хоча більшість українців вважає, що немає порушень прав мас-медіа, існує значний сегмент населення, який вірить, що влада утискає ЗМІ. Люди більше занепокоєні правами ЗМІ, ніж правами громадян загалом».

В Україні існує надзвичайно низький рівень довіри до усіх інституцій та органів влади. Лише мас-медіа довіряє трохи більше опитаних, ніж не довіряє. Мало вірять і українським лідерам. Дослідження свідчить, що Януковичу довіряє 43% опитаних, а не довіряє – 50%. Шарма каже, що серед рішень його адміністрації найбільшою підтримкою користується його зовнішня політика:

«Я думаю, що люди загалом задоволені зовнішньою політикою. Навіть чимало людей на заході задоволені покращенням стосунків з Росією. Більшість людей також схвалює рішення щодо Чорноморського флоту. Але останнє, звичайно, переважно на сході та півдні».

Вейн Меррі додає, що це та подібні дослідження мають допомогти Україні отримати підтримку на Заході:

«Я думаю, що ми входимо в період, коли Україні буде важко отримати будь-яку увагу Сполучених Штатів. У Конгресі ніхто не хоче голосувати за виділення коштів на будь-що, окрім найнеобхіднішого. Буде дуже важко отримати гроші на українські програми. І мати ці данні, які показують, що Україна – дуже динамічна країна, яка змінюється, а не просто країна, що повернулася до певного неорадянського режиму, буде надзвичайно важливо та корисно».

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Старша редакторка Української служби «Голосу Америки», ведуча, журналістка і продюсерка. Цікавиться політикою, відносинами України-США, соціальними питаннями та медициною, але найбільш любить розповісти гарну людську історію. Робить включення із місця подій, запускає нові проекти та програми, із 2017 року редагує та регулярно дописує до рубрики «Блоги» на веб-сайті служби. Працювала репортером газети «Киевские Ведомости» та програми «Погляд у світ» (УТ-1), сценаристом та журналістом культового шоу «Без Табу з Миколою Вереснем» (1+1). Дописувала до десятка газет і журналів. Співпрацювала з CNN та BBC. Після навчання у США обійняла посаду радника Координатора проектів ОБСЄ в Україні з питань мас-медіа, де протягом двох років запустила десятки проектів, спрямованих на розвиток вільних ЗМІ та зменшення напруги між регіонами країни. Автор двох книг та документального фільму (канал СТБ). Здобула диплом магістра історії КНУ імені Тараса Шевченка та магістра журналістики Університету штату Огайо (Атенс). Мама сина.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG