Спеціальні потреби

Актуально

В Україні формується авторитарна влада?

Опозиція б’є на сполох: Україна прямує до авторитаризму. Про формування абсолютної – без стримувань і противаг – влади президента заявив колишній перший віце-прем’єр Олександр Турчинов в інтерв’ю газеті «Дзеркало тижня». Екс-урядовець назвав це головною загрозою, що постала перед країною після виборів.

«Головна проблема, до якої не можна ставитися поверхово і шапкозакидацьки, полягає в тому, що сьогодні в країні дуже швидкими темпами формується абсолютна влада Віктора Януковича. Безальтернативна влада. І це основний ризик нинішньої ситуації», – сказав Турчинов в інтерв’ю тижневику.

Як наголосив політик, «Янукович особисто сформував Кабмін, особисто розставив силовиків і в найближчі дні цілком замкне виконавчу вертикаль». Як він додав, основним критерієм добору управлінських кадрів при цьому є повна лояльність і готовність виконувати команди.

Турчинов сумнівається навіть у тому, що стримати Януковича здатен великий донецький бізнес, який фінансував його кампанію:

«У чому насправді проблема абсолютної влади? У тому, що з якогось моменту людина, яка користується владою, перестає цікавитися думкою власних команд, у тому числі й олігархів, які привели її за руку на цей олімп. Я думаю, що через місяць-другий Віктор Федорович пробачить усім, кому заборгував. У нас є приклад сусідньої країни. Там бізнес теж вважав, що затіяв свою гру», – зауважив бютівець.

Інший соратник Юлії Тимошенко, заступник голови фракції БЮТ і прем’єр-міністр опозиційного уряду Сергій Соболєв також підозрює президента в намірах узурпувати владу. При цьому, однак, Соболєв сподівається, що знайти управу на узурпатора допоможе Конституційний Суд.

Суд мусить визнати владну коаліцію незаконною, – переконаний опозиціонер. Як він заявив у понеділок, якщо в країні ще є демократія, судді не можуть прийняти іншого рішення:

«Конституційний Суд визнає коаліцію і уряд неконституційними, і країна піде на дострокові парламентські вибори», – спрогнозував Соболєв, слова якого цитує прес-служба БЮТ. Як він додав, вердикт буде «першою червоною карткою» Януковичу, який розпочав неконституційну зміну влади.

Тривоги опозиції щодо дедалі зростаючих владних апетитів президента поділяють також політичні експерти. «Це правда, в Україні є загроза згортання демократії», – констатував у розмові з «Голосом Америки» директор Київського інституту проблем управління імені Горшеніна Кость Бондаренко. Водночас вину за те, що одного дня країна може прокинутись при авторитарному режимі, політолог не схильний покладати на самого лише Януковича:

«Повернімося на 3 місяці назад, на момент виборів. Фактично вже тоді було зрозуміло, що відбувається боротьба між двома політичними силами [Партією регіонів і БЮТ], кожна з яких, прийшовши до влади, узурпує владу і буде встановлювати аж ніяк не демократичний порядок, аж ніяк не демократичними методами. Тому сьогодні, коли одна політична сила, яка є далеко не демократичною, звинувачує іншу, далеко не демократичну, в узурпації влади, то я не бачу підстав ставати на чийсь бік.

Я думаю, що так, Україна сьогодні стоїть перед загрозою згортання демократичнних процесів. Але до цього країну підштовхують не лише внутрішні, але й зовнішні процеси. Той самий Міжнародний валютний фонд фактично дає Україні карт-бланш на згортання демократії. Висновки експертів МВФ саме до цього й ведуть – згідно з ними, Україні потрібно зменшити кількість виборчих кампаній, зменшити кількість соціальних програм – що це, як не перші кроки до встановлення авторитарних методів управління? Тому що з одного боку, з допомогою кредитів МВФ дійсно можна врятувати країну від дефолту, проте з іншого боку, це підштовхування до авторитарних методів всередині країни.

На додачу до всього – у нас демократія ніколи не була внутрішньою потребою суспільства. У нас тільки 9% громадян належать до середнього класу і відтак серйозно усвідомлюють демократію як внутрішню необхідність. Для решти демократичні цінності не є аж такими важливими. У виборі між повним холодильником і демократією більшість українців радше вибере повний холодильник. А якими методами той холодильник наповнився – їх не цікавить.

У таких суспільствах демократія забезпечується двома факторами – це тиск з боку світової громадськості, що було у нас раніше, і внутрішня конкуренція між політичними силами. Для того щоб відбувавалася ця конкуренція, потрібно, щоб влада і опозиція були приблизно рівносильними. Але нинішня опозиція фактично не відчуває своєї відповідальності перед українським народом за необхідність створення балансів. Нинішня опозиція дозволяє собі в нинішній ситуації бути смішною. Тому що подивіться на цей уряд, який запропонувала Тимошенко – це смішний опозиційний уряд. Подивіться на дії Тимошенко – це абсолютно нерозумні дії. Тому в цій ситуації якщо хтось і має право говорити про те, що в Україні наближається авторитарний режим, то аж ніяк не нинішня опозиція, яка не робить нічого для консолідації своїх лав і не робить нічого, аби ця влада мала серйозні противаги», – вважає Кость Бондаренко.

Всі новини дня

Чому американський ветеран готовий ризикувати своїм життям заради України: історія Джеймса Васкеса. Відео

Американський ветеран Джеймс Васкес вирішив боротися за незалежність України, щойно Росія розпочала вторгнення 24 лютого. Він зібрав своє спорядження, дочекався, поки отримає закордонний паспорт, і поїхав у свою першу в житті подорож до Європи.

Медичне обладнання для українських лікарень збирають волонтери з Нью-Джерзі. Відео

Серед медичного обладнання, яке наразі найбільше потребують українські військові госпіталі, та лікарні, які надають медичну допомогу як військовим, так і цивільним, – це апарати для вакуумного лікування ран, а також фіксатори для кісток.

День Незалежності США: українці взяли участь у параді у Вашингтоні. Відео

День Незалежності США: українці взяли участь у параді у Вашингтоні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:32 0:00

Сполучені Штати сьогодні відзначають День Незалежності. 4 липня святкування відбуваються по всій країні, та, певно, найбільше урочистостей - у Вашингтоні. Цьогоріч участь у параді до Дня Незалежності США вперше взяли і українці.

Як волонтери налагоджують постійне харчування в Бородянці. Відео

Як волонтери налагоджують постійне харчування в Бородянці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00

«Перші дні коли ми відчинили двері їдальні, багато хто з людей плакав, вони отримали першу тарілку з гарячою їжею».

Конференція із відбудови України у швейцарському Лугано – заяви, подробиці. Відео

Зусилля з відновлення України після повномасштабного вторгнення Росії можуть коштувати понад 700 млрд доларів, і ключовим джерелом фінансування мають стати конфісковані активи Росії та російських олігархів - таку думку озвучив український прем’єр-міністр на Конференції із відбудови України.

Більше

XS
SM
MD
LG