Спеціальні потреби

Актуально

Українські жінки закликають світ розслідувати злочини проти жінок і звільнити бійців з Маріуполя 

Розслідувати воєнні злочини проти жінок в Україні, допомогти постраждалим у війні жінкам, звільнити жінок, які перебувають в оточенні або в неволі - із цими та іншими закликами звертаються до світової спільноти українські жінки активістки. У Вашингтоні в Джорджтаунівському Інституті під час конференції “Голоси жінок на передовій: жінки, мир та безпека в Україні” українки висловили найбільш нагальні потреби українського жіноцтва і просять допомогу.

Принаймні 9 тисяч випадків потенційних військових злочинів в Україні зафіксувала Генеральна прокуратура, і значна частина з них скоєні проти жінок.

Євгенія Кравчук, народна депутатка

До розслідування цих злочинів закликає народна депутатка України Євгенія Кравчук. При цьому визнає, злочини проти жінок дуже складно розслідувати, адже жертви часто замовчують факти злочину.

“Не може бути довготривалого миру, якщо не буде справедливості. Ми маємо зробити все, щоб всі ті порушники прав людини були покарані, саме тому дуже важливо створити міжнародний трибунал для військових злочинів, які були скоєні в Україні”, - каже депутатка Кравчук.

При цьому вона додає: “Треба піднімати питання сексуального насильства, пов'язаного з війною. Ми не можемо назвати кількість цих групових згвалтувань, згвалтувань дівчаток чи згвалтувань матерів в присутності їх дітей, тому що жінки досі бояться говорити про це”.

Депутатка від партії, яка представляє більшість в українському парламенті, вважає за необхідне змінити українське законодавство, щоб жінки у майбутньому були певні, що справедливість відновлена, а їхні права захищені.

Євгенія Кравчук: “Нова архітектура безпеки має бути сформована, де кожна жінка буде певна, що її права не порушуватимуться. … Ми сподіваємось, що в липні зможемо презентувати зміни у національний план країни”.

Марія Берлінська, військова та волонтерка

Марія Берлінська, українська військова та волонтерка, першочерговим завданням у питанні захисту жінок називає звільнення жінок з оточення чи неволі. Зокрема, вона нагадує, що в Маріуполі на заводі “Азовсталь” вже понад два місяці лишаються заблокованими в оточенні росіян українські військові чоловіки і жінки.

Берлінська закликала міжнародну аудиторію Джорджтаунівського Інституту у Вашингтоні допомогти звільнити військових чоловіків та жінок у Маріуполі.

Дивіться також: Страшно було побачити сонце – спогади мешканки Маріуполя, якій вдалось вибратись. Відео

“Я хочу скористатись цією нагодою і попросити всю вашу аудиторію, будь ласка, скористайтесь можливістю якомога більше поширити інформацію про те, що бійці на “Азовсталі” потребують допомоги, там є багато поранених, багато вбитих. Але там ще залишається кілька сотень бійців, включно з жінками, давайте використаємо всі можливі і неможливі способи, щоб їх звільнити”, - наголосила волонтерка та військові Марія Берлінська.

Одним із потенційних способів звільнення Марія Берлінська назвала міжнародну практику “екстракції”, яку можна було б застосувати у Маріуполі.

“Давайте зупинимо цю війну, поки вона в Україні”, - зазначила Марія Берлінська.

Ольга Айвазовська, громадська активістка

Ольга Айвазовська, Голова правління громадянської мережі ОПОРА наголосила на необхідності збільшити кількість військової допомоги Україні.

“Зброя зараз стала гуманітарною допомогою, і це наразі найкращий інструмент підтримки України на цій стадії агресії”, - заявила Айвазовська. На її думку переговори України з Росією можливі лише після військової фази війни.

У питанні жіноцтва, Айвазовська зауважує що в час війни, коли значна кількість чоловіків мобілізовані, жінки України змушені обирати між дітьми та роботою. Крім того, вона наголошує на проблемі, про які ЗМІ дуже мало повідомляють - злочини щодо жінок літнього віку.

“У нас є дуже багато випадків, коли російські солдати гвалтують бабусь, … не всі вони готові говорити не лише публічно, а навіть із правоохоронцями чи юристами, тому що вони потребують фізичної, психологічної та медичної допомоги”, - розповідає Айвазовська.

Оксана Маркарова, дипломатка

До розмови приєдналась і посолка України у США Оксана Маркарова. Вона нагадала відому цитати колишньої Першої леді США Елеанор Рузвельт: "Жінка, як пакетик чаю, ніколи не знаєш, наскільки сильною вона є, поки вона не потрапить у гарячу воду”. Дипломатка продовжила цю фразу: “Українські жінки продемонстрували, що якою б гарячою не була вода, ми дуже сильні і дуже стійкі”.

Маркарова наголосила, що після Другої Світової війни жінки відігравали ключову роль у відбудові країни. Відтак, на її думку, саме жінки будуть ключовою силою у вібудові України у післявоєнний період. Через війну в Україні були переміщені 14 мільйонів жінок - в межах або за межі країни. Після війни вони повернуться і їхня сила буде необхідна країні.

Депутатка Євгенія Кравчук у цьому контексті додає: “Важливо для нас усіх (жінок) триматися разом і боротися в цій боротьбі разом. І тоді ми зможемо перемогти. І ми переможемо”.

Дивіться також: Історія харківської родини, яка знайшла прихисток у Львівській області. Відео

Історія харківської родини, яка знайшла прихисток у Львівській області. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:02 0:00

Всі новини дня

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Спостерігачі ОБСЄ кажуть, що вибори в Туреччині вільні, але не рівні

Фара Карімі, координаторка місії ОБСЄ на президентських виборах в Туреччині, яка нараховувала 232 спостерігачі з 31 країни.

Європейські спостерігачі на президентських виборах в Туреччині вказали на недоліки виборів, на яких президент Реджеп Таїп Ердоган здобув ще один п’ятирічний термін на посаді.

Об’єднана делегація кількох органів Організації з безпеки і співробітництва у Європі (ОБСЄ) не ставить під сумнів результати голосування, але вказує на проблеми - зокрема на нерівність умов для кандидатів, обмеження й упередженість засобів масової інформації тощо.

...Чинний президент і далі користувався несправедливою перевагою...
Фара Карімі

Багато світових лідерів зокрема президент США, прем’єр-міністр Великої Британії, президент Франції і канцлер Німеччини привітали Реджепа Ердогана з перемогою, заявивши про готовність співпрацювати з ним.

Результати виборів визнали також чільні представники Європейського Союзу, але, вітаючи Ердогана з переобранням, вони не згадали про те, що Туреччина має статус країни - кандидата на членство в ЄС.

Процес зближення Туреччини з Євросоюзом був заморожений 2018 року на тлі застережень, що Туреччина «віддаляється від цінностей і стандартів ЄС».

У звіті з попередніми висновками спостерігачів міститься схвальна оцінка того, що другий тур голосування 28 травня в Туреччині був справжнім змаганням двох політичних суперників і підкреслено, що активність виборців була дуже високою.

«Але, як і під час першого туру упереджене висвітлення в засобах масової інформації та брак рівних умов створили несправедливі переваги для чинного (президента)», - йдеться у звіті.

Спостерігачі також вказали на те, що названо «браком прозорості і спілкування» з боку виборчих установ, хоча й визнали, що «з технічної сторони» процеси голосування були організовані добре.

Серед інших проблем під час виборів представники ОБСЄ помітили використання «обома сторонами» дискримінаційної риторики, що розпалювала ворожість разом з, як сказано, «залякуванням представників певних опозиційних партій».

«В умовах обмежень свободи висловлювань ні приватні, ні суспільні ЗМІ не забезпечили редакційної незалежності та неупередженості у висвітленні кампанії, зменшивши виборцям здатність робити поінформований вибір», - кажуть спостерігачі.

Очільниця місії ОБСЄ Фара Карімі зауважила 29 травня, що одним з важливих завдань переможця на виборах в Туреччині буде подолання розколу в турецькому суспільстві.

Чільний представник делегації Ян Петерсен також сказав, що в ОБСЄ готові допомогти Туреччині виправляти недоліки.

Більше

XS
SM
MD
LG