Актуально
- Голос Америки
У США койотів привчають співіснувати з людьми
З поширенням приміських зон, все більше диких тварин опиняються ближче до людей. Так дикі собаки – койоти – за останні 20 років стали нормальним явищем у приміських районах американських міст. А біологи допомагають койотам мирно співіснувати з людьми.
Знайомтесь: койоти Алекс, Джейн і Локі. Ще маленькими їх знайшли покинутими і принесли на водоочисну станцію в Огайо. Тепер вони живуть в реабілітаційному центрі для койотів в Індіані. Директор центру Сіенн Ламберт говорить, що жінка, яка зробила це, думала, що рятує їх:
«Вона принесла їх на станцію і підкинула вигодовувати собаці. І вони звикли до собак і людей і не змогли пристосуватись до життя на волі».
Дикі койоти дедалі частіше переселяються в міські райони. Вони рідко спричинюють неприємності і, як каже біолог Крис Енкор, більшість американців не усвідомлюють, як близько до нас живуть ці тварини.
«Більшість людей не розпізнають їх, а побачивши, думають, що це німецька вівчарка, а не дика тварина.
Достеменно ще не з’ясовано, чому близько 20 років тому койоти почали оселятись в міських районах. На думку Енкора, їм просто легко пристосуватись до всяких умов. Разом з колегою Стеном Ґегертом, професором Огайського університету, він розробив проект «Міські койоти».
«Койоти взагалі нікому не заважають. Як правило, їх ніхто ніколи не бачить. Вони живуть своїм життям, ніяк не торкаючись життя людей» , - говорить Стен Ґегерт.
Біологи, слідкуючи за міськими койотами за посередництвом ошийників з радіомаяками, дізнались про них досить багато. Наприклад, що койоти моногамні, живуть невеликими зграями по шість особнів і лише головний самець з самицею мають нащадків. Койоти вчаться швидше від домашніх собак і легко уникають пасток. Койоти швидко з’ясували, що найлегша здобич – це відкриті баки із сміттям і маленькі домашні тварини, залишені на вулиці на ніч. Знавці, а зокрема Сіенн Ламберт, також наголошують, що койоти досить корисні:
«Вони вбивають і забирають найслабших тварин, чистять скелети. За проведеним кілька років тому дослідженням, один койот може з’їсти 10 тисяч мишей на рік.
Як вказує Стен Ґегерт, койоти тепер оселились в усіх великих метрополітальних районах, і лишатимуться тут, незалежно від того, чи подобається це людям чи ні.
Всі новини дня
"Станція має бути деокупована", – Сергій Кислиця. Відео
"Щоб остаточно усунути ядерні загрози, що випливають з незаконної російської присутності на станції, війська та озброєння мають бути виведені. Станція має бути деокупована та повернена під законний повний контроль України", – посол України в ООН Сергій Кислиця
- Голос Америки
Медзаклади України зазнали більше атак, ніж у будь-якій гуманітарній ситуації світу

Офіс з координації гуманітарних питань ООН стурбований тим, що лікарні та інші медичні заклади в Україні майже щодня зазнають ударів. А звіт ВООЗ свідчить, що це найбільша кількість атак, яку організація коли-небудь фіксувала в будь-якій гуманітарній ситуації”.
“Ці напади ставлять під загрозу здоров’я мільйонів людей, особливо тих, хто живе біля лінії фронту”, - повідомив під час брифінгу речник генсека ООН Стефан Дюжаррік.
Лише вчора в Донецькій області постраждали щонайменше три медичні заклади, поінформував посадовець.
З моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну Всесвітня організація охорони здоров’я підтвердила понад 1000 атак на медичні заклади в Україні, що спричинило 240 смертей і поранень серед медичних працівників і пацієнтів.
Як наслідок, до 50% медичних закладів на сході та півдні України не функціонують. “Ці атаки загрожують безпеці та добробуту медичних працівників і підривають допомогу людям, які живуть поблизу зон конфлікту”, — коментує Ярно Хабіхт, представник ВООЗ в Україні.
“Цього року ми та наші гуманітарні партнери охопили майже 3 мільйони людей екстреними медичними послугами та ліками, а до кінця 2023 року плануємо охопити 8 мільйонів”, - повідомив Стефан Дюжаррік.
За його словами, в Україну за сприяння ООН і партнерів доставлено ліків для лікування близько 2000 мирних жителів, які залишилися в селі Преображенка, що всього за п’ять кілометрів від лінії фронту в Запорізькій області. Туди також доставлено їжу, чисту воду, набори для аварійного укриття та будівельні і гігієнічні матеріали. Ці поставки надали Міжнародна організація з міграції, ЮНІСЕФ, Агентство ООН у справах біженців, ВООЗ та неурядова організація World Vision International.
- Голос Америки
Макрон підтримав надання Україні “відчутних та надійних” гарантій безпеки й закликає інших зробити те саме

Президент Франції закликав країни Заходу запропонувати Україні “відчутні та надійні” гарантії безпеки, поки Україна очікуватиме вступу до Альянсу. Про це Еммануель Макрон сказав під час виступу у Словаччині 31 травня.
“Я за те, і це буде предметом колективних переговорів у наступні тижні... щоб запропонувати відчутні та надійні гарантії безпеки Україні", - заявив президент Франції.
Нам потрібно сьогодні всіма засобами допомогти Україні здійснити ефективний контрнаступЕммануель Макрон
Французький президент наголосив, що Україна "сьогодні захищає Європу", і надати їй гарантії безпеки НАТО - в інтересах демократичного світу.
"Ми повинні побудувати щось між безпекою, наданою Ізраїлю, і повноправним членством", - запропонував президент Франції.
Виступаючи на форумі в Братиславі у середу Макрон наголосив на важливості допомоги Україні в контрнаступі: "Зараз ми маємо допомогти Україні усіма необхідними засобами провести ефективний контрнаступ. Це критично важливо. Ми маємо посилити те, що ми робимо нині, тому що у наступні місяці на кону – можливість обраного, а значить тривалого миру.
Друга річ – ми маємо бути дуже чіткими щодо того, що ми називаємо миром. Мир в Україні і на нашому континенті не може бути режимом припинення вогню, яке закріплює стан справ і створює новий заморожений конфлікт, і в певному сенсі нормалізує захоплення територій Росією, всупереч принципам міжнародного права, тому що цей глухий кут призвів би до нової війни завтра чи післязавтра, і послабив би всіх нас".
Якщо ми хочемо вартого довіри надійного і тривалого миру, якщо ми хочемо мати вагу в наших відносинах з Росією, і якщо ми хочемо бути гідними довіри в очах українців, ми повинні дати Україні засоби протистояння від нового нападу, і ми повинні включити Україну у надійну архітектуру безпекиЕммануель Макрон
Говорячи про можливість миру в Україні Макрон додав: "Якщо ми хочемо вартого довіри надійного і тривалого миру, якщо ми хочемо мати вагу в наших відносинах з Росією, і якщо ми хочемо бути гідними довіри в очах українців, ми повинні дати Україні засоби протистояння від нового нападу, і ми повинні включити Україну у надійну архітектуру безпеки. Ось чому, і це обговорюватиметься впродовж кількох тижнів до Вільнюського саміту, я виступаю за надання суттєвих і потужних гарантій безпеки Україні. З двох причин: Україна, сьогодні захищає Європу. Вона дає Європі гарантії безпеки. Друга причина полягає в тому, що в Україні зараз так багато військової техніки, що в наших інтересах розширити гарантії безпеки".
Газета Le Monde зауважує, що Макрон, який в 2019 році говорив про "смерть мозку" НАТО, тепер у Братиславі визнає, що повномасштабне вторгнення Росії в Україну “розбудило НАТО”.
Американське видання The Wall Street Journal повідомляє, що президент Франції Еммануель Макрон допомагає Україні лобіювати серед країн, що стали на бік Росії, зміну їх позиції щодо війни в Україні, і щоб вони взяли участь у можливому саміті світових лідерів, куди може увійти й Росія, де ухвалюватимуть “мирний план” України щодо припинення війни.
Як розповів виданню глава Офісу українського президента Андрій Єрмак: “Нам потрібен єдиний план відповідального цивілізованого світу, який дійсно хоче жити в мирі”.
WSJ пише, що наразі європейські чиновники працюють з Києвом над переробкою мирного плану України з 10 пунктів, щоб зробити його більш прийнятним для інших світових держав, зокрема, Індії, Бразилії, Саудівської Аравії та Китаю.
Як повідомляв Голос Америки, до 10 пунктів мирного плану Зеленського входять питання ядерної, продовольчої, енергетичної безпеки, звільнення полонених і депортованих, відновлення територіальної цілісності України, виведення російських військ, визнання трибуналу щодо злочину агресії Росії, захист природи, недопущення ескалації та фіксація закінчення війни.
Саміт стане сигналом єдності Європи перед лицем російської війни, кажуть в Молдові

Президентка Молдови Мая Санду заявила в середу, що саміт європейських лідерів в її країні цього тижня, надішле непохитне послання про мир та засудить вторгнення Росії в сусідню Україну.
Понад 40 європейських лідерів планують зустрітися в четвер у замку в Молдові, щоб продемонструвати підтримку колишній радянській республіці, яка подала заявку на вступ до Європейського Союзу після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.
"Друга зустріч Європейського політичного співтовариства є доказом зростаючої єдності на континенті, - сказала Санду на спільній прес-конференції з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн. - ... ця подія є потужним підтвердженням нашої непохитної відданості миру, твердого засудження російського вторгнення, постійної солідарності з Україною та демонстрації підтримки Молдови".
Молдова, як і Україна, подала заявку на вступ до ЄС минулого року невдовзі після російського вторгнення. Через війну потоки українських біженців попрямували до Молдови, війна в сусідній Україні також вдарила по економіці.
Прозахідний уряд, який на початку цього року звинуватив Росію в підготовці зміни уряду, заявив, що планує на саміті продемонструвати реформи та переконати лідерів розпочати переговори про вступ до ЄС якнайшвидше.
Фон дер Ляєн сказала, що Молдова досягла явного прогресу у прагненні до членства в ЄС.
"Дивно бачити, що, незважаючи на весь тиск, Молдова просувається швидко та якісно", – сказала вона.
ЄС "суттєво збільшить" представництво у Кишиневі, щоб підтримати подальші реформи, додала вона. Москва має сотні миротворців і військових у сепаратистському регіоні Придністров'я на сході Молдови з часу війни між проросійськими сепаратистами та урядовими силами після розпаду СРСР у 1991 році.
Міністр закордонних справ Молдови Ніку Попеску на іншій прес-конференції заявив, що Росія протягом 30 років підтримувала сепаратизм у Придністров'ї, незаконно утримувала там війська та ввела ембарго на експорт з Молдови.
"Ці дії та політика Росії щодо Молдови провалилися. Молдова обрала шлях інтеграції в ЄС", - сказав він.
- Голос Америки
Зброя, передана Україні, належить Україні – Білий дім про удари по території Росії

Координатор Ради національної безпеки Білого дому зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі повторив у середу, що українські офіційні особи запевнили Сполучені Штати, що вони не використовуватимуть обладнання, надане Сполученими Штатами, для ударів усередині Росії.
Про це Кірбі заявив у розмові з телеканалом CNN після того, як у середу територію Росії, за повідомленнями, було піддано «масованим» обстрілам з дронів.
«Адміністрація Байдена чітко заявила українцям, як приватно, так і публічно, що ми не підтримуємо напади на російську територію», – заявив Кірбі у коментарі для CNN.
«Ми не хочемо бачити ескалацію цієї війни», – сказав він. Кірбі додав, що українці «дали нам гарантії, що не будуть використовувати наше обладнання для ударів усередині Росії».
З іншого боку, він наголосив, що озброєння, яке партнери надали Україні, тепер належить Україні.
«Як тільки це дісталося до них, воно належить їм», – додав Кірбі.
Він не надав відповіді на запитання про те, чи обстріл вівся українською, чи західною зброєю, сказавши лише, що американські державні органи все ще збирають дані про ці напади.
«Ми все ще намагаємося отримати тут інформацію та виробити якесь уявлення про те, що сталося… але я не можу сказати вам, що на даний момент у нас є будь-яка остаточна інформація», – сказав Кірбі.
Речник уряду Німеччини Штеффен Хебештрайт, говорячи з CNN, також заявив, що згідно з міжнародним правом Україна має "законне" право захищатися від нападів Росії.
Він зробив цей коментар у той час, коли повідомлялося про атаки безпілотників у вівторок у Москві.
Як зауважує CNN, удари дронів по російській території, означають, що Росія побачила наслідки своєї війни проти України. Російські ЗМІ повідомляють, що в результаті обстрілів у Бєлгороді поранено чотирьох людей.
Як заявив місцевий губернатор у середу, вісім багатоквартирних будинків, чотири інші будівлі, школа та дві адміністративні будівлі були пошкоджені під час обстрілу в. селі Шебекіно, неподалік від Бєлгорода.
Напередодні ввечері він повідомив, що в результаті нападу на пункт тимчасового розміщення одна людина загинула і двоє отримали поранення.
Ще один безпілотник у середу вранці впав на Ільському нафтопереробному заводі в Краснодарському краї, недалеко від анексованого Криму. Його падіння викликало невелику пожежу, яку невдовзі було ліквідовано.
Нова атака безпілотників сталася наступного дня після атаки безпілотників на Москву, у якій Росія звинуватила Україну.
Україна заперечує свою причетність до атаки у вівторок у Москві, хоча один радник президента України заявив, що Росія відчула смак власних ліків після місяців бомбардувань українських міст.
«Звичайно, ми із задоволенням спостерігаємо і прогнозуємо зростання атак, – сказав радник президента України Михайло Подоляк. - Але, звичайно, ми не маємо до цього безпосереднього відношення».
Дивіться також:
Форум