Спеціальні потреби

Актуально

На Заході "Групу Вагнера" можуть визнати терористами

"Групу Вагнера" рекламують в Москві. Фото від 11 травня 2023 року

Британія готується визнати "Групу Вагнера" — російську приватну армію, яка бере активну участь у вторгненні в Україну — терористичною організацією, повідомляє газета The Times of London з посиланням на урядові джерела.

Європейський Союз і Сполучені Штати обговорюють подібне рішення, яке поставили б Групу в один ряд з Ісламською державою та Аль-Каїдою.

Найманці "Групи Вагнера", багато з яких були завербовані з російських в'язниць, відіграють провідну роль в нападі Росії на українське місто Бахмут. Битва за місто точиться місяцями. Український та західні уряди кажуть, що "Вагнер" зазнав десятків тисяч втрат.

Відеокадр від "Групи Вагнера". Група заявляє, що на фото - бойовики Групи в Бахмуті в березні 2023 року. Роздатковий матеріал Reuters
Відеокадр від "Групи Вагнера". Група заявляє, що на фото - бойовики Групи в Бахмуті в березні 2023 року. Роздатковий матеріал Reuters

"Вагнер" тісно співпрацює з російським урядом. Цю групу звинувачують у масових звірствах в Україні, зокрема тортурах і вбивствах військовополонених і цивільних осіб, зокрема дітей. Командування "Групи Вагнера" заперечує звинувачення, незважаючи на численні докази на місцях і свідчення колишніх найманців.

Члени Групи, включаючи її лідера Євгена Пригожина, перебувають під санкціями США, Європейського Союзу та Великої Британії. Британія протягом останніх двох місяців формувала позов до суду і може визнати «Вагнер» терористичною групою вже через кілька тижнів, повідомляє Times. Британський уряд відмовився від коментарів.

Засновник "Групи Вагнер" Євген Прігожин. Відеокадр. (Concord Press Service/Handout via Reuters)
Засновник "Групи Вагнер" Євген Прігожин. Відеокадр. (Concord Press Service/Handout via Reuters)

За словами Тані Мегри з Міжнародного центру боротьби з тероризмом у Гаазі, членство у "Групі Вагнер", або просування групи чи навіть демонстрація його логотипу стануть кримінальним злочином.

"Це може стримувати компанії від ведення бізнесу з "Групою Вагнер". Але невідомо, який ефект це матиме, оскільки "Група Вагнер" отримує свої фінансові ресурси не так з Європи, як від незаконної діяльності в Африці. То які можуть бути переваги? Можливо, це більше символічно", - каже Мегра в інтерв'ю "Голосу Америки".

Найманці "Групи Вагнер" діяли в Сирії та кількох африканських країнах, включаючи Лівію, Центральноафриканську Республіку, Малі та Судан, зазвичай пропонуючи урядам послуги безпеки в обмін на доступ до мінеральних багатств і підтримку геополітичних цілей Росії.

Архівне фото отримане 15 липня 2020 року через AFRICOM, показує перевірене зображення протипіхотної міни, пов'язаної з "Групою Вагнера" в житловому районі в Тріполі
Архівне фото отримане 15 липня 2020 року через AFRICOM, показує перевірене зображення протипіхотної міни, пов'язаної з "Групою Вагнера" в житловому районі в Тріполі

Бійців "Групи Вагнера" звинувачують у масових порушеннях прав людини. В одному з інцидентів у березні 2022 року близько 300 мирних жителів загинули під час нападу на малійське місто Моура, яке тоді контролювалося силами джихадистів.

Виступаючи тоді, свідки звинуватили малійські сили та російських бойовиків "Вагнер" у стратах без належного судочинства. Амаду, який тримав ларьок у Мурі, поговорив з Reuters після того, як втік від нападу до столиці Малі Бамако. Він не хотів називати своє прізвище.

«Вони [малійська армія] прийшли з великою кількістю білих чоловіків, ми можемо назвати їх росіянами. Вони не розуміли один одного... Вони взяли 15-20 людей. Вони вишикували їх приблизно за 100 метрів від нас. змусив їх стати на коліна, і вони застрелили їх", - сказав Амаду.

Законодавці Національних зборів Франції у вівторок одноголосно проголосували за визнання "Групи Вагнера" терористичною організацією. Резолюція не має обов’язкової сили, але посилює тиск на Європейський Союз, щоб той вжив заходів.

У Вашингтоні група законодавців від обох партій наполягає на тому, щоб Сполучені Штати класифікували "Вагнер" як іноземну терористичну організацію. У березні генеральний прокурор США заявив, що не заперечуватиме проти цього кроку. «Я вважаю, що вони є організацією, яка скоює воєнні злочини, організацією, яка завдає шкоди Сполученим Штатам», — заявив 1 березня генеральний прокурор Меррік Гарланд, зазначивши, що це рішення приймає Державний департамент.

Архівне фото від листопада 2022 року: Реклама "Групи Вагнера" в сербському Белграді
Архівне фото від листопада 2022 року: Реклама "Групи Вагнера" в сербському Белграді

Такий крок Вашингтона може мати великий вплив на "Вагнер", - сказала Мегра.

«Якби їх визнали терористичною групою у США, це мало б далекосяжні наслідки — оскільки будь-хто, хто надаватиме матеріальну підтримку "Групі Вагнера", також може зазнати кримінального переслідування. Отже, це означало б, що держави або державні службовці з африканських держав, які будуть співпрацювати з "Групою Вагнера", можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності", - каже Мегра.

Проте уряди повинні бути обережними з використанням терактів як політичного інструменту, додає експертка.

"Група Вагнер" - не просто звичайна терористична організація. Можливо, ми стираємо відмінності тут, і я думаю, що важливо бути обережним з цим. Насправді "Вагнер" є приватною військовою охоронною компанією. "Вагнер" має дуже сильні взаємозв’язки з російською державою", – сказала вона.

"Я думаю, що, називаючи їх терористичною групою, ми повинні дивитися на довгостроковий ефект від цього і чи є це зараз лише політичним інструментом, чи ми дійсно говоримо про інший рівень санкцій і чи справді вони також відповідатимуть критеріям… щоб бути визначеними терористичною групою", – каже Мегра.

Всі новини дня

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Більше

XS
SM
MD
LG