Спеціальні потреби

Актуально

Янукович прагне поставити останню крапку в справі вступу до НАТО

Президент Янукович має намір законодавчо закріпити відмову України від вступу до НАТО, запропонувавши парламенту схвалити закон «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики».

У вівторок цей документ був винесений на обговорення на засідання Ради національної безпеки та оборони. Головна новація – там пропонується виключити всі норми, за якими Україна інтегрується в євроатлантичний безпековий простір та прагне набуття членства в НАТО.

Пропонується внести зміни до абзацу п`ятого частини другої статті 8 та виключити з тексту згадування про Організацію Північноатлантичного договору. На сьогодні редакція цієї частини закону є такою: «Основними напрямами державної політики з питань національної безпеки України є: ...забезпечення повноправної участі України в загальноєвропейській та регіональних системах колективної безпеки, набуття членства у Європейському Союзі та Організації Північноатлантичного договору при збереженні добросусідських відносин і стратегічного партнерства з Російською Федерацією, іншими країнами Співдружності Незалежних Держав, а також з іншими державами світу...”

Натомість у проекті закону «Про засади зовнішньої і внутрішньої політики» зазначається, що «Україна, як європейська позаблокова держава, здійснює відкриту зовнішню політику і прагне співробітництва з усіма заінтересованими партнерами, уникаючи залежності від окремих держав, груп держав чи міжнародних структур».

Позаблоковість це – «неучасть України у військово-політичних союзах, пріоритетність участі у вдосконаленні та розвитку європейської системи колективної безпеки, продовження конструктивного співробітництва з НАТО та іншими військово-політичними блоками з усіх питань, що становлять взаємний інтерес».

Необхідно зазначити, що в пропонованому Януковичем документі серед головних завдань значиться «набуття членства у Європейському Союзі». Сам Янукович під час РНБО з цього приводу сказав таке: «У проекті ми чітко визначаємо найвищу пріоритетність європейського стратегічного курсу України. Це – основний вектор нашого розвитку, що визначає зміст суспільних перетворень і основну спрямованість нашої зовнішньої та внутрішньої політики. Наступна позиція у зовнішньополітичному блоці – стратегічне партнерство з Росією. Стратегічні відносини з США були і залишаються важливим напрямом нашої зовнішньої політики. Принципово важливо також поглиблювати розвиток відносин з країнами, що стверджуються як нові світові центри зростання».

Також серед національних пріоритетів основи внутрішньої політики:

гарантування конституційних прав і свобод людини і громадянина;
розвиток громадянського суспільства, його демократичних інститутів;
захист державного суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності державних кордонів, недопущення втручання у внутрішні справи України;
зміцнення політичної і соціальної стабільності в суспільстві;
забезпечення розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на всій території України, гарантування вільного розвитку, використання і захисту російської, інших мов національних меншин України;
створення конкурентоспроможної, соціально орієнтованої ринкової економіки та забезпечення постійного зростання рівня життя і добробуту населення.

Президент називає цей закон першим законом, який засвідчує початок реформ в Україні, покликаних забезпечити соціальну стабільність та консенсус в Україні.

«Закон про засади зовнішньої і внутрішньої політики я розглядаю як перший та надзвичайно важливий крок на шляху до системних реформ в усіх сферах нашого життя. Запропонований законопроект визначає засади внутрішньої політики. Йдеться про чітке формулювання принципів, на яких здійснюватиметься подальше реформування політичних та соціальних інститутів держави. Серед пріоритетних цілей внутрішньої політики – забезпечення соціального консенсусу, широкого внутрішнього діалогу та громадсько-політичної стабільності», – зазначив Янукович в РНБО.

Після того, як РНБО ухвалив рішення підтримати цей документ, Янукович передав його до Верховної ради. А спікер Литвин заявив, що вже в четвер депутати мають його розглянути.

Натомість голова парламентського комітету з нацбезпеки Анатолій Гриценко зауважив, що цей закон діятиме «найближчі 10 років, коли багатьох з нас не буде вже в цій залі». «І правильні, стратегічні закони не приймаються за 1,5 доби», – обурився депутат.

Гриценко запропонував оприлюднити цей проект, щоб його могли обговорити експерти і суспільство.

Всі новини дня

Джамала: про війну та підтримку України з боку міжнародної мистецької спільноти. Інтерв’ю

З початком війни Джамала відвідала вже десятки країн, виступаючи на благодійних заходах в підтримку постраждалих від війни українців, а також допомагаючи збором коштів для ЗСУ.

Як українці можуть приїхати до США за програмою спонсорства Uniting for Ukraine. Відео

Як українці можуть приїхати до США за програмою спонсорства Uniting for Ukraine. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:30 0:00

Близько 6 тисяч українців отримали дозвіл від американського уряду приїхати до США за програмою для отримання гуманітарного паролю Uniting for Ukraine - «Єднаймося для України».

Макдональдс оголосив про повний вихід з Росії. Відео

Макдональдс оголосив про повний вихід з Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:54 0:00

Американська мережа швидкого харчування Макдональдс оголосила про повний вихід з Росії через її війну проти України

Спогади фінських ветеранів про радянсько-фінську війну. Відео

Спогади фінських ветеранів про радянсько-фінську війну. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

У листопаді 1939 року Радянський Союз напав на Фінляндію, почавши так звану «зимову війну». Хоча фінська армія була набагато меншою, радянські загарбники зазнали великих втрат.

Швеція, Фінляндія та НАТО: чого чекати далі. Відео

Швеція, Фінляндія та НАТО: чого чекати далі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:10 0:00

Північно-Атлантичний Альянс вже у наступні місяці може отримати двох нових членів - уряди Швеції та Фінляндії на тлі російської війни проти України офіційно оголосили про рішення подати заявку на членство в Альянсі.

Більше

XS
SM
MD
LG