Спеціальні потреби

Янукович прагне поставити останню крапку в справі вступу до НАТО


Президент Янукович має намір законодавчо закріпити відмову України від вступу до НАТО, запропонувавши парламенту схвалити закон «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики».

У вівторок цей документ був винесений на обговорення на засідання Ради національної безпеки та оборони. Головна новація – там пропонується виключити всі норми, за якими Україна інтегрується в євроатлантичний безпековий простір та прагне набуття членства в НАТО.

Пропонується внести зміни до абзацу п`ятого частини другої статті 8 та виключити з тексту згадування про Організацію Північноатлантичного договору. На сьогодні редакція цієї частини закону є такою: «Основними напрямами державної політики з питань національної безпеки України є: ...забезпечення повноправної участі України в загальноєвропейській та регіональних системах колективної безпеки, набуття членства у Європейському Союзі та Організації Північноатлантичного договору при збереженні добросусідських відносин і стратегічного партнерства з Російською Федерацією, іншими країнами Співдружності Незалежних Держав, а також з іншими державами світу...”

Натомість у проекті закону «Про засади зовнішньої і внутрішньої політики» зазначається, що «Україна, як європейська позаблокова держава, здійснює відкриту зовнішню політику і прагне співробітництва з усіма заінтересованими партнерами, уникаючи залежності від окремих держав, груп держав чи міжнародних структур».

Позаблоковість це – «неучасть України у військово-політичних союзах, пріоритетність участі у вдосконаленні та розвитку європейської системи колективної безпеки, продовження конструктивного співробітництва з НАТО та іншими військово-політичними блоками з усіх питань, що становлять взаємний інтерес».

Необхідно зазначити, що в пропонованому Януковичем документі серед головних завдань значиться «набуття членства у Європейському Союзі». Сам Янукович під час РНБО з цього приводу сказав таке: «У проекті ми чітко визначаємо найвищу пріоритетність європейського стратегічного курсу України. Це – основний вектор нашого розвитку, що визначає зміст суспільних перетворень і основну спрямованість нашої зовнішньої та внутрішньої політики. Наступна позиція у зовнішньополітичному блоці – стратегічне партнерство з Росією. Стратегічні відносини з США були і залишаються важливим напрямом нашої зовнішньої політики. Принципово важливо також поглиблювати розвиток відносин з країнами, що стверджуються як нові світові центри зростання».

Також серед національних пріоритетів основи внутрішньої політики:

гарантування конституційних прав і свобод людини і громадянина;
розвиток громадянського суспільства, його демократичних інститутів;
захист державного суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності державних кордонів, недопущення втручання у внутрішні справи України;
зміцнення політичної і соціальної стабільності в суспільстві;
забезпечення розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на всій території України, гарантування вільного розвитку, використання і захисту російської, інших мов національних меншин України;
створення конкурентоспроможної, соціально орієнтованої ринкової економіки та забезпечення постійного зростання рівня життя і добробуту населення.

Президент називає цей закон першим законом, який засвідчує початок реформ в Україні, покликаних забезпечити соціальну стабільність та консенсус в Україні.

«Закон про засади зовнішньої і внутрішньої політики я розглядаю як перший та надзвичайно важливий крок на шляху до системних реформ в усіх сферах нашого життя. Запропонований законопроект визначає засади внутрішньої політики. Йдеться про чітке формулювання принципів, на яких здійснюватиметься подальше реформування політичних та соціальних інститутів держави. Серед пріоритетних цілей внутрішньої політики – забезпечення соціального консенсусу, широкого внутрішнього діалогу та громадсько-політичної стабільності», – зазначив Янукович в РНБО.

Після того, як РНБО ухвалив рішення підтримати цей документ, Янукович передав його до Верховної ради. А спікер Литвин заявив, що вже в четвер депутати мають його розглянути.

Натомість голова парламентського комітету з нацбезпеки Анатолій Гриценко зауважив, що цей закон діятиме «найближчі 10 років, коли багатьох з нас не буде вже в цій залі». «І правильні, стратегічні закони не приймаються за 1,5 доби», – обурився депутат.

Гриценко запропонував оприлюднити цей проект, щоб його могли обговорити експерти і суспільство.

XS
SM
MD
LG