Спеціальні потреби

Актуально

Детально: плюси та мінуси "цифрового долара"

Минулого тижня високопосадовиця Федерального резерву США викликала подив представників галузі фінпослуг, заявивши, що центральний банк США активізує розробку плану, який може завершитись випуском цифрової версії долара. Заява чиновниці вказала, що США приєднуються до зростаючого серед провідних економічних держав руху, який має на меті переосмислити обіг грошей.

США - не перша країна, яка задумалася про випуск так званої "цифрової валюти центрального банку" або CBDC. Китай грає тут провідну роль. Але значення долара для світової торгівлі та економіки робить інтерес Федерального резерву до проекту особливо значущим для розробки та прийняття певного варіанту цифрової "готівки".

Прихильники CBDC говорять про майбутнє, в якому електронні платежі між приватними особами або бізнесом можуть бути миттєвими та зберігатись постійно, без потреби в тому, щоб банк виконував функції посередника. У такій системі навіть особи, які не мають доступу до банківського рахунку, могли би легко отримувати доступ до захищених електронних платежів.

Скептики висловлюють численні застереження, включно із занепокоєнням щодо конфіденційності, і вказують на те, що система може надати урядам доступ до транзакцій, які люди хотіли би залишити приватними. Є також застереження економічного характеру. Наприклад, є побоювання, що цифровий долар, який вільно циркулює по всьому світу, може витіснити національні валюти, емітовані центральними банками менших країн.

Хороша це річ чи ні, але можливість випуску національними урядами цифрових версій власних валют набирає популярності у всьому світі. Китай відіграє тут провідну роль завядки просуванню цифрової версії юаня, яка вже обмежено використовується.

Девід Тріт, старший керівник Accenture, який керує зусиллями консалтингової фірми щодо цифрових валют, каже, що його компанія працювала з більшістю центральних банків країн G-20, і, за його підрахунками, чверть із них матиме в обігу якусь подобу цифрової валюти до 2024 року.

Зважаючи на те, що CBDC, як видається, є неминучою частиною світового фінансового майбутнього, ось деякі переваги та недоліки нової технології, що застосовується до найбільш широко використовуваної у світі валюти, долара США.

Перевага: менші коливання (low volatility - англ.)

На відміну від інших цифрових валют, таких як біткоїн, цифровий долар США мав би передбачувану вартість в один долар. Цифровий "токен", який перебуває у власника, забезпечений і гарантований Федеральним резервом.

"Немає питань щодо його цінності", - сказав Тріт. "Незалежно від того, чи це долар у вашому гаманці, на вашому ощадному рахунку або цифрова версія 1 долара у вашому цифровому гаманці, вони завжди дорівнюють 1 долару".

Перевага: ефективність

Хоча звичайні цифрові транзакції можуть здатися миттєвими, існує величезна мережа цифрової інфраструктури, яка лежить в основі навіть простого переказу грошей за допомогою Venmo, що вимагає багаторазового обміну інформацією між постачальниками фінансових послуг, що підтверджує, що особа, яка здійснює платіж, має ресурси для його покриття, а одержувач може його отримати. Поламка будь-якої частини системи може призвести до затримки підтвердження платежу.

На відміну від цього, зазначає Тріт, цифровий долар буде працювати як готівка, бо вся інформація, необхідна для підтвердження того, що транзакція відбулася, наявна у токені, що зберігається в цифровому гаманці. Коли здійснюється платіж, ця інформація кодується в самому токені, що робить цю інформацію його постійним елементом.

Це означає, що двоє людей, які мають цифрові гаманці на своїх смартфонах, теоретично можуть обмінювати цифрові долари на товари та послуги без підключення до Інтернету, якщо їх пристрої змогли підключатись через технологію ближнього зв'язку. (Коли обидва цифрові гаманці відновлять з’єднання з Інтернетом, запис транзакції зберігатиметься у „розподіленій книзі“, що додасть додатковий ступінь безпеки.)

Перевага: глобальна доступність

Надійний цифровий долар може використовуватись у всьому світі як для міжнародних, так і для внутрішніх операцій.

"Однією з ключових потенційних переваг CBDC буде зменшення витрат та фрикції при транскордонному обміні, - сказав Даніель Горфін, директор проекту "Цифровий долар", некомерційної організації, яка допомагає у просуванні цифрового долара. - Важливо, щоб США відігравали провідну роль у встановленні глобальних стандартів щодо CBDC для сприяння цьому потенціалу".

"Зважаючи на те, що цифровий гаманець на мобільному пристрої є дешевшим з технологічної, операційної та регуляторної точок зору, більше осіб, які позбавлені доступу до банківських послуг, або не мають достатнього доступу до них, зможуть отримати доступ до фінансової системи", - сказав Горфін, який відповідав на запитання "Голосу Америки" по електронній пошті. «Це, імовірно, так і буде, і у США і за кордоном; справді, досвід таких країн, як Кенія, показує, що доступ до цифрових технологій може позитивно позначитись на верствах населення з обмеженим доступом до традиційних інститутів".

Недолік: застереження щодо конфіденційності

Думка, що Федеральний резерв США буде керувати системою, яка відстежує незліченну кількість фінансових операцій, здійснених приватними громадянами, викликає тривогу у поборників конфіденційності. Багато скептиків вказують на систему цифрових юанів Китаю. Пекін розглядає доступ уряду до даних щодо транзакцій, як неодмінну частину системи .

В інтерв'ю CoinDeskTV минулого тижня Брайан Брукс, який виконував обов'язки головного регулятора національних банків США під час адміністрації Трампа, сказав, що не вважає, що США повинні йти тим же шляхом, що і Пекін.

"Ідея спрямувати всіх у [Федеральний резерв] для CBDC дуже схожа на прохання, щоб всі використовували послуги державної поштової системи", - сказав Брукс, який нині є генеральний директором платформи торгівлі криптовалютами Binance. «Я просто не думаю, що це по-американськи. Це очевидно підходить для Китаю, але я не думаю, що ми побачимо це в цій країні ".

Прихильники CBDC, такі як Тріт, заявляють, що той факт, що систему контролюватиме ФРС слід розглядати як плюс для прихильників конфіденційності, бо центральний банк буде зобов'язаний четвертою поправкою до Конституції США, яка забороняє необгрунтований обшук та вилучення особистої інформації.

Недолік: ослаблення місцевих валют

Надання особам за межами США можливості легко здійснювати взаємоплатежі в доларах США може бути корисною на індивідуальному рівні, але шкідливою для країн, які намагаються керувати національною валютою.

Якщо долар витіснить місцеву валюту, це може нашкодити купівельній спроможності залежних від неї осіб та зашкодити здатності місцевого центрального банку управляти власною грошовою масою.

Ця проблема, яку визнає Горфін, повинна бути вирішена.

"Вивчення потенціалу посилення міжнародної доларизації є розумним", - сказав він. “Можуть існувати способи пом’якшення певних ризиків, однак, зокрема, шляхом обмеження накопичень у цифрових доларах ... У довгостроковій перспективі, по мірі зростання попиту на доступ до цифрових валют, добре, щоб ці пропозиції були підкріплені сильними демократіями, які обстоюють ключові норми та верховенство права ".

Дивіться також: Велосипеди у церкві: навіщо вже понад 20 років у Нью-Йорку освячують велосипеди?

Всі новини дня

Байден: передові мікросхеми дозволять США виробляти зброю майбутнього. Відео

Байден: передові мікросхеми дозволять США виробляти зброю майбутнього. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:48 0:00

«Сьогодні я підписую CHIPS and Science Act. Це інвестиція в Америку, що відбувається раз на покоління. Абсолютно зрозуміло, що ці напівпровідники потрібні нам не лише для ракет Javelin, а й для зброї майбутнього», - заявив президент США Джо Байден.

У Держдепі оголосили про нову допомогу Україні: $89 мільйонів на розмінування 

США виділять Україні додаткові 89 мільйонів доларів на розмінування територій. Про це заявили у Державному департаменті США у вівторок, 9 серпня.

Як повідомляє кореспондент “Голосу Америки” у Державному департаменті США із посиланням на представника цього відомства, кошти підуть на очищення українських територій від російських протипіхотних мін, мін-пасток, знешкодження вибухових пристроїв.

“Фінансування піде на створення 100 команд для боротьби з тим, що посадовець Держдепу назвав “величезною кількістю” мін і саморобних вибухових пристроїв, які засмічують 160 000 квадратних кілометрів української землі”, - пише у Твітері кореспондент “Голосу Америки” в Держдепі Джефф Селдін.

До складу груп, за словами представника Держдепу, входитиме від 2-3 до 12 осіб, вони займатимуться розмінуванням лише на суші. Укомплектування груп передбачає забезпечення їх необхідним обладнанням, зокрема, захисним спорядженням, металошукачами, землерийними машинами.

Більшість розмінувань впродовж наступного року здійснюватиметься українськими командами, які з березня цього року вже знешкодили понад 160 тисяч вибухових пристроїв, - сказав представник Держдепу, якого цитує кореспондент Джефф Селдін.

За словами представника Держдепу, ці 89 мільйонів доларів будуть “спрямовані на зміцнення та доповнення національної спроможності України”.

Посадовець Держдепу також заявив, що тактика росіян встановлювати міни та вибухові пристрої в Україні нагадує тактику ІДІЛу в Іраку та Сирії. "Терористи ІДІЛ прагнули отримати якомога більше втрат серед цивільного населення, щоб змусити людей боятися повертатися додому", - цитує Джефф Селдін представника Держдепу.

“Це виклик, з яким Україна матиме справу десятиліттями”, - сказав представник зовнішньополітичного відомства США.

Як повідомляв "Голос Америки", у травні США виділяли фінансування на створення 10 команд із розмінування в Україні.

Дивіться також: Між Москвою та Єрусалимом зростає напруга

Санкції в дії: Словаччина підтвердила зупинку транзиту російської нафти по трубопроводу "Дружба" 

Південна гілка трубопроводу "Дружба", що проходить через Україну, Словаччину, Чехію

Словаччина заявила, що транзит російської нафти через її країну по трубопроводу "Дружба" призупинений. Це сталося після того, як українська "Укртранснафта" повернула російській "Транснєфті" плату за транзит через сьомий пакет санкцій Євросоюзу.

У вівторок, 9 серпня, оператор словацької ділянки трубопроводу "Дружба", компанія Transpetrol, у коментарі виданню "Рейтерс" заявила: "На даний момент транзит нафти по трубопроводу "Дружба" через територію Словаччини припинено".

Через Словаччину по цьому трубопроводу проходить російська нафта у західному напрямку до Чехії.

За даними російської компанії "Транснефть", раніше, український державний оператор магістральних трубопроводів "Укртранснафта" припинив транзит російської нафти у бік Угорщини, Чехії та Словаччини - по південній гілці нафтопроводу "Дружба". Причиною цього назвали незмогу росіян провести оплату за транзит.

Російська компанія повідомила, що платіж за транзит був проведений, втім українці повернули кошти на рахунок. Платежі "Транснєфті" обслуговує "Газпромбанк", а там зазначили, що платіж відхилено через санкції Євросоюзу.

Україна надає послуги транзиту російського палива по трубопроводу "Дружба" на умовах стовідсоткової передоплати. Сама "Укртранснафта" ситуацію наразі не коментує.

У червні Євросоюз погодив шостий пакет санкцій щодо Росії, які передбачають відмову від російської нафти. Проте з них було виключено постачання по трубопроводу "Дружба" через неможливість швидко замінити нафту на ринку Угорщини та Словаччини.

Як повідомляв "Голос Америки", наприкінці липня ЄС затвердив сьомий пакет санкцій щодо Росії через її вторгнення в Україну.

Система магістральних нафтопроводів «Дружба» - найбільший у світі нафтопровід, побудований в радянські роки для транспортування нафти з Сибіру в країни Східної і Західної Європи.

У статті використані матеріали з видань Reuters, Радіо Свобода.

Дивіться також: США надають Україні новий пакет військової допомоги Україні на 1 мільярд доларів. Що в ньому:

Більше українців повертаються додому, ніж в'їжджають в ЄС – європейська прикордонна служба

Біженці з оĸупованих територій ідуть у Центр допомоги Запоріжжя. За даними попереднього звіту УВКБ ООН, понад 6,3 мільйона людей залишаються переселенцями, внаслідок війни в межах самої України.

Минулого місяця більше українців повернулося додому з країн Європейського Союзу, ніж приїхали до європейських країн, повідомила прикордонна поліція ЄС.

За даними прикордонного агентства ЄС Frontex, у липні близько 1,17 мільйона українців поїхали додому, тоді як близько 1,16 мільйона українців в’їхали до ЄС.

Як написало агентство на своїй Твітер-сторінці, «у липні в Україну повернулося трохи більше українців (1,17 млн), ніж в’їхало до ЄС. Загалом із лютого до ЄС із України та Молдови в’їхали 7,6 мільйона українців».

Загалом за даними статистики, кількість українців в Європі залишається така ж, як і в червні, але значно менша, ніж у перші місяці війни, коли безпеки в ЄС шукало близько 4 мільйонів біженців, в основному, жінок з дітьми.

Більше половини всіх перетинів кордону з України припадає на Польщу.

З тих, хто повернувся в Україну, більшість виїхали з Польщі, Словаччини, Румунії та Угорщини. Серед країн, які не мають безпосереднього кордону з Україною, найбільше українців прийняли Німеччина, Чехія та Італія.

Загалом за даними агентства ООН у справах біженців, за час після вторгнення Росії в Україну 24 лютого, понад 10,5 мільйонів українців перетнули кордон України. Про це повідомило УВКБ ООН у справах біженців на своєму веб-сайті у вівторок, 9 серпня.

Найбільшу кількість біженців – близько двох мільйонів людей – за даними УВКБ ООН, приймає Росія. Україна стверджує, що деякі з них були вивезені проти їхньої волі силами Кремля.

Як раніше роз’яснювали «Голосу Америки» в УВКБ ООН, агентство знає про численні повідомлення про примусові депортації українців у Росію, але агентство публікує на своєму порталі ті офіційні дані, які подає Росія.

Як зауважує європейське агентство з управління кордонами, деякі люди їздять в Україну, а потім повертаються. Інша категорія – ті, хто планує повернутися в Україну назавжди, частина з них прямує у безпечніші райони на заході країни, сподіваючись, що бойові дії не досягнуть тих теренів.

У Frontex попереджають, що криза біженців може знову загостритися. Адже бойові дії можуть загостритися або перейти в поки що мирні райони.

Якщо це станеться і бойові дії поширяться, мільйони людей, які є переміщеними особами в Україні, можуть покинути свій тимчасовий дім.

За даними попереднього звіту УВКБ ООН, понад 6,3 мільйона людей залишаються переселенцями внаслідок війни в межах самої України, майже третина українців були вимушені покинути свої домівки.

У матеріалі використані повідомлення Reuters.

Дональд Трамп заявив, що агенти ФБР обшукали його будинок Мар-а-Лаго на Флориді 

Поліція - біля входу в маєток колишнього президента США Дональда Трампа Мар-а-Лаго, що у Палм Біч, Флорида. 8 серпня 2022 року 

Колишній президент США Дональд Трамп заявив, що агенти ФБР обшукали його маєток Мар-а-Лаго на Флориді, зокрема, розкрили його особистий сейф. Це сталося у понеділок, 8 серпня, на тлі розслідування Міністерством юстиції США інформації про те, що колишній президент Дональд Трамп перевіз з Білого дому офіційні президентські документи у свій маєток на Флориді.

За законом, президентські документи є державною власністю. Як пишуть американські ЗМІ, Національне управління архівів та документації США протягом тривалого часу вимагало від екс-президента повернути ці документи. Частину з них повернули. Кілька місяців тому Національний архів звернувся до прокуратури, звинувативши Дональда Трампа у відмові передати всю документацію.

Як написав у своїй заяві Дональд Трамп, в обшуку його будинку брала участь "велика група агентів ФБР". Міністерство юстиції відмовилося коментувати інцидент. Відділення ФБР у Маямі також поки не відповіло на запит агентства "Рейтерс" прокоментувати заяву колишнього президента.

"Мій прекрасний дім Мар-а-Лаго у Палм Біч, Флорида, наразі перебуває в облозі і окупований великою групою агентів ФБР, - мовиться у заяві Трампа, яку опублікували ввечері у понеділок. - Після співпраці з відповідними державними органами цей неоголошений обшук у моєму будинку не є ані необхідним, ані доречним", – додав екс-президент.

За даними американського каналу CNN, Трамп не перебував в маєтку під час обшуку, і в ФБР був ордер.

45-тий президент США Дональд Трамп після того, як залишив Білий дім у січні 2021 року, переїхав жити у свій маєток у Палм-Біч. Однак на літо він зазвичай лишає Флориду і переїжджає жити у свій гольф-клуб у штаті Нью-Джерсі, тоді як Мар-а-Лаго від травня закривається на ціле літо.

Міністерство юстиції США почало попереднє розслідування після того, як Національне управління архівів та документації США у лютому повідомило Конгрес про те, що повернуло з дому Трампа у Флориді близько 15 коробок із документами Білого дому, деякі з цих документів містили секретну інформацію.

Видання New York Times пише, якщо у розпорядженні колишнього президента необґрунтовано перебували секретні документи, це може кваліфікуватись як злочин.

Комітет з нагляду Палати представників США оголосив, що розширює розслідування дій Трампа, і попросив в Національного архіву надати додаткову інформацію.

Сам Дональд Трамп раніше заявляв, що погодився повернути деякі записи, назвавши це "звичайним та рутинним процесом".

Дивіться також: Нові ракети США змінюють хід війни в Україні

Міноборони США: нові ракети мають дуже суттєвий вплив на полі бою в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:01 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG