Актуально
- Голос Америки
Уряд Сирії має намір використовувати хімічну зброю – західна розвідка
Захід попереджає, що відповідь на такі дії Асада буде рішучою.
На заході вважають, що уряд аль-Асада на межі падіння. За даними розвідки, посланці сирійського президента ведуть переговори з урядами інших держав про надання притулку Асаду. Але перед тим, як здатися, кажуть джерела, Асад може вдатися до останнього відчайдушного кроку, щоб зберегти владу, – хімічної зброї.
З‘явилися повідомлення про те, що за його наказом сирійські військові почали наповнювати авіаційні бомби токсичним газом зарин. Одна крапля зарину здатна вбити людину протягом хвилин. Він паралізує жертву і вона задихається.
Якщо Асад спробує реалізувати свій план, це може спровокувати військову інтервенцію з боку США та НАТО.
Я хочу чітко сказати Асаду і тим, хто під його командуванням. Світ уважно спостерігає. Застосування хімічної зброї буде абсолютно неприйнятним крокомпрезидент США Барак Обам
В адміністрації Обами кажуть, що Асад прекрасно розуміє попередження американського президента.
«Ми чітко сказали Асаду, що цим кроком він перетне червону лінію. І всі причетні будуть відповідати за свої дії», - заявляє держсекретар США Гілларі Клінтон.
Сирійський режим, який майже два роки веде війну з повстанцями, жертвами якої стають тисячі невинних жителів, не підтверджує, що володіє хімічною зброєю.
«Навіть, якщо б у нас і була хімічна зброя, ми ніколи б не застосували її проти власного народу», - каже заступник Міністра закордонних справ Сирії Файзел Мекдад.
Але запевненням сирійського уряду мало довіри. Батько чинного президента колись застосував зарин проти власних людей. І сьогодні його син, Башар аль-Асад, може зробити те ж саме.
На заході занепокоєні тим, що Асад у відчаї спробує скористатися хімічною зброєю також проти Туреччини, яка приймає сирійських біженців і вимагає відсторонення Асада від влади. У вівторок на засіданні НАТО в Брюсселі обговорили можливі контрзаходи. НАТО вже розташує на турецько-сирійському кордоні ракетні установки Петріот.
«Якщо хоч хто-небудь спробує атакувати Туреччину, ми кажемо – навіть і не думайте про це», - попередив Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен.
Ракетні установки прибудуть у Туреччину зі Сполучених Штатів, Німеччини та Голландії. Втім, система Петріот не зможе повністю захистити Туреччину від сирійських ударів.
«Ракетна система Петріот не здатна захистити від артилерійних снарядів. Але вона може ефективно перехоплювати сирійську авіацію. Про що насправді говорить розгортання системи Петріот, так це про згуртованість сил Альянсу і можливість швидко встановити над Сирією зону вільну від польотів», - пояснює експерт Фонду Карнегі за міжнародний мир Пол Шульц.
Генсек НАТО підтримав попередження Барак Обами про жорстку відповідь у разі застосування Асадом хімічної зброї. На думку Пола Шульца, НАТО готове розпочати масштабну кампанію проти сирійського президента:
«Створилася ситуація, при якій, якщо уряд Сирії застосує хімічну зброю - існування якої в країні вони категорично заперечують – але якщо вони її застосують, для НАТО і США буде дуже важко залишатися бездіяльними».
Для Туреччини підтримка НАТО стала бажаним актом солідарності у протистоянні проти тепер вже реальної загрози з боку Сирії.
«Адміністрація Обами і загалом громадськість у США не у захваті від ідеї початку нової військової кампанії у регіоні. І це викликало серйозне занепокоєння у Анкарі. Оскільки без координації з Вашингтона, Туреччина не в змозі провести рішучу кампанію проти сирійського уряду», - вважає експерт Лондонського Інституту політики «Чатам Гауз».
Попри те, що НАТО розгортає сили на кордоні з Туреччиною, аналітики вважають, що сценарій початку наземної операції альянсу у Сирії залишається малоймовірним.
Всі новини дня
Європейські лідери збираються в Пекін переконувати у потребі тиску на Росію для миру в Україні

Прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес сказав, що наступного тижня у Пекіні він у розмовах з китайським керівником Сі Цзіньпінем говоритиме про те, як покласти край російській війні в Україні.
Також президент Франції Еммануель Макрон раніше оголосив, що поїде до Китаю на початку квітня і зокрема переконуватиме Сі Цзіньпіня у потребі тиску на Росію, щоб Москва припинила агресивну війну.
Очевидно, що Китай повинен допомогти нам тиснути на Росію.Еммануель Макрон
Ці візити розглядають як пожвавлення намагань європейських лідерів запобігти скочуванню Китаю до активнішої підтримки Росії, після того, як Сі Цзіньпінь продемонстрував ідейну солідарність з Путіним, здійснивши 20-22 березня державний візит у Москву.
Ще на початку російського вторгнення в Україну 2022 року Європейський Союз наголошував Китаю на «спільній відповідальності» за «відновлення миру й стабільності в Україні».
Педро Санчес сказав 23 березня у Брюсселі, де він перебував на саміті ЄС, що важливо «з перших вуст дізнатися» про позицію Сі Цзіньпіня щодо миру для України, «а також сказати йому, що самі українці встановлять умови для початку такого миру».
Керівники 27 країн ЄС в той день схвалили спільну заяву, в якій засудили дві країни: Іран і Білорусь за «продовження військової підтримки агресивної війни Росії».
Досі європейські, а також американські представники казали, що Китай фактично виправдовує російську агресивність, але наголошували, що зараз нема ознак надання прямої китайської військової допомоги Москві.
Еммануель Макрон минулого місяця заявив: «Той факт, що Китай зобов'язується долучитися до намагань досягти миру - це добре. Я сам поїду до Китаю на початку квітня. Нині очевидно, що Китай повинен допомогти нам тиснути на Росію, щоб вона ніколи не використовувала хімічну чи ядерну зброю і Китай це вже зробив, але також, щоб вона припинила агресію до переговорів».
Офіційні представники у Пекіні підкреслюють, що Китай - нейтральний і прагне миру, «дотримуючись мети та принципів Статуту ООН і поваги міжнародних законів».
Але Сі Цзіньпінь у Москві не закликав Росію поважати суверенітет України і українську територіальну цілісність, а натомість називав Путіна «любим другом» та говорив про «поглиблення всеосяжного партнерства і стратегічної взаємодії».
Коментарі
Часопис Politico.eu пише, що «твердіше партнерство між Китаєм і Росією загрожувало б розростанню української війни в конфлікт між урядами НАТО і Пекіном, як також і з Москвою».
«Також є загроза військового зіткнення між Пекіном і Вашингтоном через Тайвань, який на думку західних коментаторів опинився під зростаючою загрозою вторгнення китайських військ», - застерігає Politico.eu.
Співробітниця аналітичного центру Carnegie Europe Джуді Демпсі вважає, що «Путін і Сі перетворюють війну в Україні на глобальне протистояння».
Вона пише, що «російський напад на Україну роздирає старий світовий порядок. В цьому контексті Сі, навіть більше ніж президент Владімір Путін, налаштований впливати на новий порядок, якщо не очолити його».
«Ця війна також кидає виклик єдності Заходу. Досі він тримається. Повільно починають розуміти, чому така важлива зустріч Сі і Путіна, оскільки результатом цієї війни буде те, хто встановлюватиме політичні й економічні правила на наступні десятиліття», - пише Джуді Демпсі.
План бюджету США на 2024 рік і підтримка України: деталі зі слухань в Конгресі. Відео
“Продовжувати допомогу Україні є в прямих інтересах Вашингтона”, - таку заяву зробив Державний секретар США Ентоні Блінкен, виступаючи у Конгресі. Вже кілька днів в Сенаті та Палаті Представників тривають слухання за участі очільника Держдепартаменту, міністра оборони США та генерала Марка Міллі.
Академія наук України відзначила президентку Національної академії наук США за допомогу українським науковцям у час війни

Посолка України у США Оксана Маркарова вручила диплом «Почесний доктор Національної академії наук України» очільниці Національної академії наук США (NAS) Марши Макнат.
Президентка Національної академії наук США Марша Макнат отримала ступінь почесного доктора Національної академії наук України за «значний внесок у розвиток науки та міжнародне наукове співробітництво». Макнат була нагороджена разом з Єжи Душинським, президентом Польської академії наук у листопаді минулого року, а диплом отримала з рук української посолки Оксани Маркарової у четвер, 23 березня, в посольстві України у Вашингтоні.
Посолка України наголосила на великій допомозі, яку українським вченим у партнерстві з Академією наук Польщі надає Академія наук США. Особливо посолка України відзначила, що завдяки допомозі західних колег українські вчені можуть продовжувати наукову діяльність і під час війни, перебуваючи як в Україні, так і за кордоном.
Президент Національної академії наук України Анатолій Загородній, який долучився до церемонії завдяки віртуальному зв’язку, сказав, що за допомогою колег українська наука може не лише вижити, але і продовжити свій розвиток.
Доктор наук Марша Макнат є геофізиком за фахом, колишня Президентка Американського геофізичного союзу, з 2016 року вона очолює Національну академію наук США.
За словами Марши Макнат, наука і науковці не могли бути пріоритетом для українського уряду в той час, коли Україні потрібно було захищатися від російської агресії, але наука буде мати ключове значення для післявоєнної відбудови України.
«Ми скористалися можливістю допомогти Польській академії наук, яка надавала підтримку колегам з України, тому що ми розуміли, що уряд буде зосереджений на завданнях оборони, і не буде кому подбати про довготерміновий добробут України, подбати про те, що буде збережена її наука», – сказала Марша Макнат.
У березні минулого року після початку широкомасштабної російської агресії Національна академія наук США започаткувала Фонд безпечного проходу (Safe Passage Fund) для підтримки Польської академії наук, яка почала допомагати українським вченим-біженцям та їхнім родинам, які переїжджали до Польщі та сусідніх країн.
На початку березня 2022 року Академія наук України уклала угоду з польською академією, яка запропонувала допомогу для українських науковців, але фінансування, доступне через польську академію, було вичерпано за кілька днів.
Програма, до якої приєдналася Академія наук США, не лише поєднала вчених з України – тих, що залишилися, і тих, що виїхали з країни, з колегами зі США та інших країн світу, але і допомогла зібрати внески від окремих осіб і фондів, щоб фінансово підтримати українських дослідників.
Серед них – Фонд Девіда та Люсіль Паккард, Фонд Альфреда П. Слоуна, Фонд Уолдера, Фонд Саймонса, Фонд Шурла та Кей Керчі, Фонд Премії Прориву. Нещодавно до них долучилося Американське хімічне товариство.
За словами Марши Макнат, на початковому етапі було зібрано 7 мільйонів доларів на програму, яка має охопити декілька сотень науковців, і розрахована на три роки.
Планується розширити програму допомоги і зосередити її переважно у Східній Європі, щоб українські учені мали можливість залишитися недалеко від дому і бажання повернутися назад.
За даними Міністерства освіти і науки України, перед війною в Україні було 60 000 науковців, більшість з яких залишилися в Україні. Багато з них є внутрішньо переміщеними особами через те, що їхні робочі місця пошкоджені, зруйновані або неможливі для роботи через брак електроенергії.
Міністерство вважає, що близько 6 тисяч науковців зараз перебувають за межами країни через війну.
За даними міністерства, станом на січень постраждало понад 90 науково-дослідних та вищих навчальних закладів, а з них 4 повністю знищені. Близько 228 залишилися неушкодженими. Серйозно постраждав відомий Харківський фізико-технічний інститут та найбільший у світі радіотелескоп декаметрової довжини хвилі, який належить Інституту радіоастрономії в Харкові.
«Завжди можна зробити більше» – сенатори відповідають на питання про Держдеп США. Відео
Чи достатньо робить Держдепартамент США, щоб допомогти зупинити російську війну в Україні? На це запитання відповіли сенатори від Демократичної та Республіканської партії.
Посол Ізраїлю в Україні: Що робить Ізраїль для допомоги Україні? Відео
За останній рік у відносинах України та Ізраїлю були як гострі звинувачення, так і слова вдячності. Минулого місяця глава МЗС Ізраїлю Елі Коен став першим ізраїльським високопосадовцем, який відвідав Україну після початку повномасштабної війни.
Форум