Спеціальні потреби

Актуально

У польському парламенті говорили про депортацію українців

Польські політики, історики та громадські діячі сперечаються, чи є підстави для засудження польським Сеймом операції «Вісла».

Варшава – Чи є підстави для засудження польським Сеймом сумнозвісної операції «Вісла»? Про це сперечаються польські політики, історики та громадські діячі. Парламентська комісія з питань нацменшин пропонує депутатам Сейму ухвалити заяву про те, що депортація українців з їхніх рідних земель у 1947 році була злочинною. На думку цієї комісії, насильне виселення з південно-східних територій Польщі у північні та західні регіони країни 140 тисяч українців не можна виправдовувати боротьбою комуністичної польської держави з Українською Повстанською Армією.

Засідання парламенської комісії, під час якого відбулося перше читання ухвали про оцінку операції «Вісла», кипіло емоціями й тривало дві години. Ініціатор заяви, єдиний українець у Сеймі, депутат Мирон Сич вважає, що 2012 – це відповідний рік для ухвалення такого документу. Він наголошує, що саме цього року відзначалося 65-річчя депортації українців.

У проекті заяви наголошується, що операція «Вісла» була порушенням основних прав людини. Автори документу вважають, що польських українців безпідставно покарали колективною відповідальністю під виглядом боротьби з УПА.

Операція «Вісла» відповідала державним інтересам?

В обговоренні тексту ухвали взяли участь представники громадських організацій – як тих, які підтримують ініціативу парламентської комісії, так і тих, які категорично проти неї. Найбільше незадоволені ініціатовою комісії представники правих політичних сил та організацій, які об’єднують поляків, вихідців із Галичини та Волині (так званих кресов’яків).

Ще перед засіданням парламентської комісії Федерація організацій кресов’яків у відповідь на ініціативу засудити операцію «Вісла» ухвалою парламенту заявила свій протест. У заяві федерації сказано: «Операція «Вісла» була необхідністю, завдяки ній перестала литися кров і вціліли тисячі поляків та українців, яких банди УПА змушували до співучасті в їхніх злочинах. Українці, які мають совість і спроможні мислити, знають, що їх позбавили вітчизни внаслідок геноциду УПА. Ніхто їх не вбивав, їх переселили на повернуті Польщі землі так, як сотні тисяч польського населення».

Представник цих середовищ Яцек Вільчур на засіданні парламентської комісії твердив, що операція «Вісла» була проведена в ім’я державних інтересів Польщі. Мовляв, УПА хотіла від’єднати від Польщі її південно-східні території.

Якби не було злочинної діяльності ОУН-УПА, не було б операції «Вісла», яка перервала процес бандерівської дестабілізації державних структур
Яцек Вільчур
«Визнана міжнародною спільнотою влада польської держави, незалежно від політичного устрою, мала право і обов'язок застосувати дії, які забезпечать порядок і спокій на території країни. Якби не було злочинної діяльності ОУН-УПА, не було б операції «Вісла», яка перервала процес бандерівської дестабілізації державних структур», – заявив Вільчур.

Ухвалу передали на розгляд спікера

Петро Тима, голова Об’єднання українців Польщі, який також брав участь у засіданні комісії занепокоєний заявами організацій, що виправдовують депортацію 1947 року. Він вважає, що твердження про доцільність операції «Вісла», які пролунали у стінах парламенту, – це регрес в оцінці примусового виселення українців.

Замовчування чи неготовність України до діалогу може вкотре бути використатне проти українсько-польського співробітництва
Петро Тима
За словами Тими, аргументи, які лунали уст незадоволених ініціативою комісії, схожі на ті, що свого часу використовувалися комуністичною владою. Голову Об’єднаня українців Польщі також непокоїть неучасть української держави в складному польсько-українському діалозі на теми історії. «Замовчування чи неготовність України до діалогу може вкотре бути використатне проти українсько-польського співробітництва», – говорить Тима.

Після емоційного обговорення тексту заяви комісія більшістю голосів (9 проти 4) ухвалила передати її на розгляд спікера парламенту. Голова Сейму, порадившись із радою старійшин парламенту, має вирішити, чи виносити текст ухвали на обговорення усіх депутатів.
Передрук з "Радіо Свобода"

Всі новини дня

Допомога Британії постраждалим від повеней в Україні прийде через ООН та Червоний Хрест - Ріші Сунак

"Ми ще раніше надали кошти ООН та Червоному Хресту на подібні інциденти. Зараз ці ресурси переміщуються в регіон на допомогу постраждалим", - заявив Ріші Сунак. Фото: Reuters/Kevin Lamarque

Прем’єр-міністр Британії Ріші Сунак під час візиту до Вашингтона назвав руйнування Каховської дамби "жахливим" і повідомив, що британська розвідка ще встановлює відповідальних за скоєне.

"Ми все ще встановлюємо точну причину нападу на греблю в Україні. Але я хочу, щоб люди знали, що ми робимо свій внесок, підтримуючи українців у тому, що вони роблять. Ми ще раніше надали кошти для Організації Об’єднаних Націй і Червоного Хреста, передбачаючи подібні інциденти. Зараз ці ресурси переміщуються в регіон, щоб допомогти постраждалим сім’ям. Це жахливий вчинок, від якого постраждали сотні тисяч людей. Ми й надалі будемо підтримувати Україну", - заявив глава британського уряду.

У четвер, 8 червня, Ріші Сунак зустрічається у Білому домі з президентом США Джо Байденом. Як очікується, сторони обговорять, серед іншого, питання російської агресії в Україні, економічну безпеку, а також регулювання у світі розвитку штучного інтелекту.

Напередодні прес-секретарка Білого дому Карін Жан-П’єр заявила, що питання російського вторгнення в Україну буде пріоритетом їхньої зустрічі.

США та Велика Британія - серед найбільших донорів військової допомоги Україні, зокрема, в питанні підготовки українських пілотів на винищувачах четвертого покоління, серед яких – літаки F-16.

«Ми й надалі будемо підтримувати Україну», – Ріші Сунак, премʼєр-міністр Великої Британії. Відео

"Ми ще встановлюємо точну причину нападу на греблю в Україні. Але я хочу, щоб люди знали, що ми робимо свій внесок, підтримуючи українців у тому, що вони роблять", – Ріші Сунак, премʼєр-міністр Великої Британії

Литва: контрнаступ України розпочнеться незалежно від катастрофи, спричиненої підривом ГЕС

Фото 29 травня 2023 року. Український військовий проводить постріл поблизу Бахмута (AP Photo/Efrem Lukatsky)

Україна вже підтвердила строки контрнаступу і "він почнеться незалежно від катастрофи, спричиненої окупантами". Про це в твіті заявив міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас.

Посадовець додав, що через тиждень учасники засідання Контактної групи з оборонної підтримки України в форматі "Рамштайн" ще раз підтвердять військову підтримку, "щоб нічого не бракувало в боротьбі проти окупантів".

ЗМІ в четвер повідомили про активізацію контратакувальних дій Збройних Сил України. The Washington Post повідомляє, з посиланням на джерела в ЗСУ, про значний рух в бік окупованих Росією територій на південному сході країни.

Міноборони Великої Британії в щоденному звіті повідомило, що операційна картина є дуже складною, а важкі бої ведуться на декількох ділянках фронту. В більшості регіонів Україна утримує ініціативу, додали в британському відомстві.

У Нью-Йорку влаштували показ стародавнього українського вбрання. Відео

У Нью-Йорку влаштували показ стародавнього українського вбрання. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:47 0:00

У Нью-Йорку організували показ автентичного українського вбрання. Волонтери показали вишиті строї з усіх регіонів України, щоб познайомити американців із глибокою, багатогранною і давньою українською культурою. Так вони вирішили розвінчувати міфи російської та радянської пропаганди.

 Підрив Каховської ГЕС значно ускладнив розмінування, кажуть доброчинні організації

Евакуація поблизу Херсона, 7 червня 2023 року

Підрив Каховської дамби значно ускладнив зусилля з розмінування в регіоні, а змиті повінню міни становитимуть загрозу для населення, служб допомоги та сільського господарства на роки наперед, заявляють в Міжнародному комітеті Червоного хреста та інших доброчинних організаціях.

Ерік Толлефсен, голова служби МКЧХ з подолання наслідків воєн заявив пресі: "Раніше, ми знали де небезпека. Зараз ми не знаємо. Нам лише відомо, що це є вниз за течією".

Він наголосив, що кількість мін наразі є невідомою, але додав, що "відомо, що кількість є значною", а небезпека зберігатиметься роками.

Британська доброчинна організація Halo, що розчищає територію від вибухових пристроїв, через повінь призупинила роботу, повідомляє голова організації Жасмін Данн виданню The National. Її організація виявила більше 5 000 мін в Миколаївській області лише за минулий місяць, 460 з них виявили поблизу річок.

"Наша команда розмінування регулярно переправляється через річку, щоб дістатись мінних полів, але три з них тепер під водою і ми мали призупинити роботу на інших полях поруч", - каже Данн про розмінування навколо річки Інгулець.

Раніше речниця пресцентру Сил оборони Півдня України Наталія Гуменюк заявила в ефірі українського ТБ про те, що багато протипіхотних мін було змито "вони становлять значну небезпеку", зокрема тому, що можуть вибухнути, якщо наштовхнуться на перешкоди.

Мінагрополітики України повідомило у середу, що руйнування Каховської дамби призведе до затоплення десятків тисяч гектарів сільськогосподарських угідь на півдні України та залишила без зрошення щонайменше 500 тисяч гектарів землі.

Більше

XS
SM
MD
LG