Спеціальні потреби

Актуально

У польському парламенті говорили про депортацію українців

Польські політики, історики та громадські діячі сперечаються, чи є підстави для засудження польським Сеймом операції «Вісла».

Варшава – Чи є підстави для засудження польським Сеймом сумнозвісної операції «Вісла»? Про це сперечаються польські політики, історики та громадські діячі. Парламентська комісія з питань нацменшин пропонує депутатам Сейму ухвалити заяву про те, що депортація українців з їхніх рідних земель у 1947 році була злочинною. На думку цієї комісії, насильне виселення з південно-східних територій Польщі у північні та західні регіони країни 140 тисяч українців не можна виправдовувати боротьбою комуністичної польської держави з Українською Повстанською Армією.

Засідання парламенської комісії, під час якого відбулося перше читання ухвали про оцінку операції «Вісла», кипіло емоціями й тривало дві години. Ініціатор заяви, єдиний українець у Сеймі, депутат Мирон Сич вважає, що 2012 – це відповідний рік для ухвалення такого документу. Він наголошує, що саме цього року відзначалося 65-річчя депортації українців.

У проекті заяви наголошується, що операція «Вісла» була порушенням основних прав людини. Автори документу вважають, що польських українців безпідставно покарали колективною відповідальністю під виглядом боротьби з УПА.

Операція «Вісла» відповідала державним інтересам?

В обговоренні тексту ухвали взяли участь представники громадських організацій – як тих, які підтримують ініціативу парламентської комісії, так і тих, які категорично проти неї. Найбільше незадоволені ініціатовою комісії представники правих політичних сил та організацій, які об’єднують поляків, вихідців із Галичини та Волині (так званих кресов’яків).

Ще перед засіданням парламентської комісії Федерація організацій кресов’яків у відповідь на ініціативу засудити операцію «Вісла» ухвалою парламенту заявила свій протест. У заяві федерації сказано: «Операція «Вісла» була необхідністю, завдяки ній перестала литися кров і вціліли тисячі поляків та українців, яких банди УПА змушували до співучасті в їхніх злочинах. Українці, які мають совість і спроможні мислити, знають, що їх позбавили вітчизни внаслідок геноциду УПА. Ніхто їх не вбивав, їх переселили на повернуті Польщі землі так, як сотні тисяч польського населення».

Представник цих середовищ Яцек Вільчур на засіданні парламентської комісії твердив, що операція «Вісла» була проведена в ім’я державних інтересів Польщі. Мовляв, УПА хотіла від’єднати від Польщі її південно-східні території.

Якби не було злочинної діяльності ОУН-УПА, не було б операції «Вісла», яка перервала процес бандерівської дестабілізації державних структур
Яцек Вільчур
«Визнана міжнародною спільнотою влада польської держави, незалежно від політичного устрою, мала право і обов'язок застосувати дії, які забезпечать порядок і спокій на території країни. Якби не було злочинної діяльності ОУН-УПА, не було б операції «Вісла», яка перервала процес бандерівської дестабілізації державних структур», – заявив Вільчур.

Ухвалу передали на розгляд спікера

Петро Тима, голова Об’єднання українців Польщі, який також брав участь у засіданні комісії занепокоєний заявами організацій, що виправдовують депортацію 1947 року. Він вважає, що твердження про доцільність операції «Вісла», які пролунали у стінах парламенту, – це регрес в оцінці примусового виселення українців.

Замовчування чи неготовність України до діалогу може вкотре бути використатне проти українсько-польського співробітництва
Петро Тима
За словами Тими, аргументи, які лунали уст незадоволених ініціативою комісії, схожі на ті, що свого часу використовувалися комуністичною владою. Голову Об’єднаня українців Польщі також непокоїть неучасть української держави в складному польсько-українському діалозі на теми історії. «Замовчування чи неготовність України до діалогу може вкотре бути використатне проти українсько-польського співробітництва», – говорить Тима.

Після емоційного обговорення тексту заяви комісія більшістю голосів (9 проти 4) ухвалила передати її на розгляд спікера парламенту. Голова Сейму, порадившись із радою старійшин парламенту, має вирішити, чи виносити текст ухвали на обговорення усіх депутатів.
Передрук з "Радіо Свобода"

Всі новини дня

Чому прем'єрство Бориса Джонсона під загрозою?

Британський прем’єр-міністр Борис Джонсон опинився під новою хвилею тиску після того, як кілька провідних членів його кабінету демонстративно пішли у відставку, розкритикувавши керівника уряду.

Джонсон здобув широку прихильність багатьох українців після того, як Британія разом зі США почала однією з перших постачати зброю Україні для захисту від вторгнення Росії.

Допомога Україні має широку підтримку в Британії, і за це виступають усі парламентські партії та провідні політичні лідери.

Тому внутрішньополітичні зміни не призведуть до перегляду політики Лондона щодо Києва.

Борис Джонсон привернув багато уваги, відвідавши Київ вже двічі з часу відкритого російського вторгнення.

Але вдома він постійно зазнає гострої критики за те, що його опоненти називають схильністю ігнорувати, або порушувати правила і нечесно виправдовуватися за проступки.

Великим скандалом стало те, що Джонсон ухилявся від відповідальності за так звані вечірки працівників в урядовій будівлі на Давнінґ стріт 10 у розпал пандемії КОВІДу, коли оголошені урядом правила суворо забороняли будь-які зібрання.

Джонсон та багато урядовців були оштрафовані поліцією, і він сам був вимушений попросити пробачення.

Тепер новий скандал пов’язаний з тим, що Борис Джонсон призначив на важливу посаду особу, знаючи, що проти тої особи були висунуті серйозні звинувачення у негідних і можливо незаконних діях.

Урядовці, які подали у відставку 5 липня, зокрема міністр фінансів Ріші Сунак та міністр охорони здоров’я Саджід Джавід, заявили, що на їхню думку Джонсон не відповідає посаді.

У відставку пішли також кілька британських посадовців нижчого рангу.

Щораз більше голосів в урядовій Консервативній партії закликають до зміни керівника.

Тим часом опозиційна Лейбористська партія на тлі скандальних звинувачень закликає до проведення нових парламентських виборів, сподіваючись завдати поразки консерваторам і перебрати від них право формувати уряд.

Борис Джонсон, колишній журналіст, а згодом мер Лондона і міністр закордонних справ, 2019 року привів Консервативну партію до перемоги на виборах під гаслами втілення Брекзиту - виходу країни з Європейського Союзу.

Багатьом британцям подобалися його програмні гасла і стиль спілкування, який був переконливий навіть для тих виборців, які раніше зазвичай голосували за лівішу Лейбористську партію.

Але критики називали стиль його керівництва хаотичним.

Борису Джонсону доводиться відповідати на звинувачення у непослідовності і навіть в обманюванні та порушеннях на тлі погіршення стану економіки і зростання вартості життя для британців.

Останні опитування агентства YouGov виявило, що 69% британців висловлюються за його відставку.

Чи достатньо нині озброєння, щоб українські військові змогли витіснити росіян до позицій 23 лютого? Відео

а словами Пентагону, новітнє озброєння допоможе українцям здійснити якісний вплив на полі бою. А Борис Джонсон, прем’єр-міністр Великої Британії, ще однієї країни, яка надає Україні потужну військову підтримку, під час телефонної розмови із президентом Зеленським, заявив...

Єднання заради України: священик із Сан-Дієго став спонсором уже для п’ятьох українських родин. Відео

Тисячі українців вже змогли знайти тимчасовий прихисток у США за програмою "Юнайтін фо Юкрейн", "Єднання заради України". Одна з головних вимог цієї програми - мати спонсора у США.

Церемонія складання присяги новими американськими громадянами у Нью-Йорку. Відео

Напередодні Сполучені Штати відзначали День незалежності. І вже за традицією, у цей день по всій країні пройшли церемонії складання присяги новими американськими громадянами.

Свавільні затримання широко поширені на контрольованих Росією територіях України – Глава ООН з прав людини

Мішель Бачелет, Верховна комісарка ООН з прав людини

ЖЕНЕВА, 5 липня (Reuters) – Довільне затримання цивільних осіб набуло широкого поширення в частинах України, утримуваних російськими військовими та пов’язаними з ними збройними групами. Про це у вівторок заявила глава ООН з прав людини, повідомивши про 270 задокументовані випадки. Вона оголосила про плани посилити моніторинг у країні.

Висновки ґрунтувалися на інформації, отриманій від відвідин спостерігачами на місцях та інтерв’ю, проведеними з трохи більше ніж 500 жертвами та свідками порушень прав людини, а також - на інших джерелах, заявила Верховна комісарка ООН з прав людини Мішель Бачелет.

«Незважаючи на обмеження доступу, ми задокументували 270 випадків свавільних затримань і насильницьких зникнень. Вісім жертв були знайдені мертвими», — сказала Бачелет в оновленому звіті про ситуацію в Україні в період з 24 лютого по 15 травня.

У виступі на цьому ж засіданні заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова звинуватила Росію у "масштабному" викраденні людей, у тому числі мера Херсона Ігоря Колихаєва, і закликала до їх негайного та безумовного звільнення.

Делегат від Росії Євген Устинов заявив, що доповідь Бачелет є частиною дезінформаційної кампанії проти його країни, покликаної «приховати злочини київського режиму». Москва заперечує навмисні напади на мирних жителів після вторгнення 24 лютого.

У вівторок російські війська завдали ударів по цілях у Донецькій області, щоб підготувати шлях для очікуваного бронетехнічного удару, щоб спробувати захопити більше території.

Офіс ООН з прав людини, який працює в Україні з 2014 року, досі не отримав доступ до території, окупованої російськими збройними силами, сказала Бачелет.

Вона також заявила, що її офіс збільшує свою присутність у країні - планується збільшити моніторингову групу в Україні до 80 осіб із приблизно 55.

Наразі було задокументовано близько 4889 смертей цивільних осіб, сказала Бачелет, підкресливши, що фактичні цифри, «ймовірно, значно» вищі.

Висока кількість жертв серед цивільного населення та масштаби руйнувань викликають «значне занепокоєння» щодо того, що атаки, здійснені російськими збройними силами, не відповідають міжнародному гуманітарному праву, сказала Бачелет, додавши, що українські військові також, очевидно, причетні до подібних порушень у східних частинах країни, але в "набагато меншому масштабі".

«Дії Росії є образою для людства. Ми не можемо стояти осторонь і мовчати», — заявила на сесії Мішель Тейлор, посол США в Раді.

Більше

XS
SM
MD
LG