Спеціальні потреби

Актуально

Війна не є приводом відкладати реформи – Аслунд

Україна зможе дати раду фінансовим труднощам і відродити економіку, але тільки якщо уряд швидко діятиме в напрямку реформ, -- сказав в інтерв’ю «Голосу Америки» економіст Андерс Аслунд. Він наголосив, що український уряд повинен закрити можливості для корупції, особливо в енергетичній сфері, та закликав обмежити справи з «Газпромом». У розмові з Богданом Цюпином експерт вашингтонського Інституту міжнародної економіки імені Пітерсона наполягав, що у світі є чимало прикладів, коли навіть в умовах війни країни показували здатність успішно реформувати економіку.

Економіст Андерс Аслунд особисто знає, крізь які труднощі пройшла Україна в дев’яностих роках, коли він був радником урядів у Москві та Києві. Тепер він закликає українців бачити не лише загрози, а й можливості.

«Я вважаю, що ситуація розпачлива, але не безнадійна. Україна повинна здійснити великі реформи дуже швидко. Більша частина падіння виробництва цього року спричинена війною на Донбасі. Важливо, щоб український уряд не фінансував ті частини Донбасу, звідки він не отримує надходжень. Але назагал у цій ситуації потрібна стратегія. Діяти треба швидко», - сказав Андерс Аслунд.

Інакше, за його словами, Україна справді може опинитися перед прірвою. На думку Аслунда, теперішні українські лідери можуть бути реформаторами.

«Так. І Порошенко і Яценюк продемонстрували компетентність, а тепер вони повинні підтвердити політичну волю і діяти швидко, отримавши політичний мандат. Результати виборів мене обнадіюють», - сказав він.

Навіть те, що уряд Яценюка зробив до виборів, вважає Андерс Аслунд, заслуговує на схвалення.

«Україна цього року вже здійснила більше реформ, ніж за подібні періоди в минулому, схваливши нові закони про освіту, про державні закупівлі, антикорупційні закони, люстраційний закон. Багато нових законів було схвалено навіть за умов старого складу парламенту, коли уряд натрапляв на спротив. Зараз це вже не так. Тепер сам парламент пропонує серйозніші реформи. Тому я вважаю, що в уряду зараз є шанс. І він може ним скористатися».

Чи може війна бути приводом відкласти реформи? На думку Аслунда - ні, хоча питання безпеки виходять на перший план, так само і питання гуманітарної допомоги.

«Саме війна є причиною такого великого падіння виробництва. Тепер Україна вимушена просити гуманітарну допомогу переважно у вигляді грантів. Я вважаю, що це обов’язок переважно ЄС як сусіда. Це не повинні бути лише кредити. Але також Україна повинна скоротити свої бюджетні витрати, які зараз відповідають рівню витрат у країнах Західної Європи - близько 53% ВВП. Цей показник повинен знизитися до приблизно 35% - це рівень витрат у країнах Балтії».

Саме бюджетним дефіцитом на рівні близько 12% ВВП Андерс Аслунд пояснює і падіння вартості гривні.

«Це засаднича причина падіння обмінного курсу. Це ще одна причина для скорочення дефіциту, щоб Україна не потрапила у спіраль девальвації та інфляції, до якої вона зараз наблизилася впритул. Найбільшого скорочення потребують енергетичні субсидії. Цього року Україна може витратити 10% ВВП на енергетичні субсидії. Цього не можна допускати. Більшість цих коштів ідуть тіньовим газотрейдерам. Зараз ми не знаємо, хто це. Ціни на газ, вугілля, електрику має бути уніфіковано. Це було б найбільшим ударом, якого Україна може завдати по корупції. Водночас можна заощадити багато коштів. Таким чином Україна мала б більш ніж достатньо на грошові компенсації людям, які потерпають від високих цін на газ та електрику».

На відміну від деяких українських діячів, Андерс Аслунд вважає українську газову галузь і зокрема газотранспортну систему не надбанням, а тягарем для України і джерелом багатьох проблем останніх десятиліть.

«Навіть більше. Українську корупцію на найвищих щаблях у 90-х роках було породжено газом. І, звичайно, Росія до цього була причетна. До 2009 року на торгівлі газом заробляли неймовірні суми грошей. Брали російський газ, за який не платили, а потім продавали його в Україні за високими цінами, а оплачувати все те мала держава. І ми бачимо, що «Газпром» - це по суті синдикат організованої злочинності, і саме так з ним треба поводитися. «Газпром» намагається корумпувати людей всюди, де веде справи - купувати людей, політиків, компанії. Якщо Україна серйозно налаштована боротися з корупцією, то повинна обмежити свої контакти зі злочинним підприємством, таким як «Газпром», - зазначив Андерс Аслунд.

Всі новини дня

Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього? Відео

1 квітня головування у Раді Безпеки Організації об’єднаних націй, ключовому органі, який відповідає за безпеку та дотримання миру в світі, перейде Росії. Своє повномасштабне вторгнення країна-агресорка розпочала у лютому минулого року, коли також головувала у Раді Безпеки.

МОК критикує Україну за рішення не дозволяти українцям змагатися з російськими спортсменами

Архівне фото. Президент Росії Володимир Путін тисне руку російському олімпійському чемпіону з фігурного катання Микиті Кацалапову (праворуч) після Зимової Олімпіади 2014 року в Сочі, Росія, у понеділок, 24 лютого 2014 року.

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) виступив з критикою рішення України не допускати українських спортсменів до відбіркових змагань на Олімпіаду-2024 у Парижі, якщо їм доведеться змагатися з росіянами. На думку МОК, що це завдасть шкоди лише українському спорту та його спортсменам, повідомляє Reuters з посиланням на заяву МОК, видану у суботу.

Напередодні міністр уряду України Олег Немчинов заявив в ефірі телемарафону, що українські спортсмени братимуть участь лише у тих відбіркових турнірах на Олімпійські ігри в Парижі, де не буде росіян. А за порушення цього рішення відповідна федерація буде позбавлена статусу “національна”.

«Якщо таке рішення буде реалізовано, це лише зашкодить спільноті українських атлетів і жодним чином не вплине на війну, яку хоче зупинити світ і яку так різко засудив МОК», – цитує Reuters заяву олімпійського комітету.

«Через той факт, що, на жаль, у світі занадто багато воєн, збройних конфліктів і криз, майже на кожній олімпіаді спортсмени змагалися один з одним, незважаючи на те, що їхні країни перебувають у стані війни чи конфлікту", - заявляє МОК.

Як повідомляв Голос Америки, МOК захищає своє рішення повернути на Олімпіаду російських і білоруських спортсменів.

США також занепокоєні через можливість участі спортсменів з Білорусі та Росії в Олімпійських іграх, - заявляв речник Держдепу США Ведант Пател на брифінгу для преси у вівторок.

За інформацією президента України Володимира Зеленського, озвученою ним у лютого цього року, через війну Росії проти України загинули 228 українських спортсменів і тренерів. Про це Зеленський сказав у своєму зверненні до учасників саміту міністрів спорту держав-партнерів.

“Якби олімпійськими видами спорту були вбивства й ракетні удари, то ви знаєте, яка національна збірна взяла б перше місце. І не важливо, чи був би в цієї збірної її офіційний прапор – державний триколор. Російські терористи використовують різну символіку”, - сказав Зеленський, посилаючись на рішення МОК дозволити спортсменам з Білорусі та Росії виступати під нейтральним прапором.

Він також нагадав, що російські спортсмени не виступили із засудженням війни, розв’язаної їх державою: “Фактично немає такого засудження. Хіба поодинокі голоси, які швидко згасають”.

МОК запровадив санкції щодо Росії та Білорусі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, але тепер виступає за повернення спортсменів на наступні Олімпійські ігри, що мають пройти в Парижі 2024 року.

Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс. Відео

Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс в екселюзивному інтерв’ю Голосу Америки. За його словами, успіх України є в інтересах Європи, США та світу.

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:57 0:00

«Російський народ у своїй більшості підтримує агресивну війну Росії проти України і толерує вчинення звірств», - говорить керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

МВФ схвалив 15,6 млрд доларів США кредиту Україні – найбільшу допомогу для воюючої країни

Фото: REUTERS/Yuri Gripas/File Photo

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду схвалила чотирирічну кредитну програму для України на суму 15,6 мільярдів доларів. Позика, як сказано у прес-релізі МВФ, надається за новою Програмою в рамках Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility) для України як частина загального пакету підтримки обсягом 115 мільярдів доларів США для підтримки економіки країни на фоні боротьби з вторгненням Росії.

Перша заступниця директора-розпорядника МВФ Ґіта Ґопінат, заявила, що вторгнення Росії в Україну продовжує мати руйнівні економічні та соціальні наслідки.

«Економічна активність різко скоротилася минулого року, велика частина основних фондів країни була знищена, в той час як зростає бідність. Незважаючи на це, владі вдалося зберегти загальну макроекономічну та фінансову стабільність завдяки майстерній політиці та значній зовнішній підтримці», – наголосила висока представниця МВФ.

Рішення дозволяє негайну виплату близько 2,7 мільярда доларів США.

Президент України Володимир Зеленський привітав рішення МВФ

Президент України Володимир Зеленський сказав, що кредит МВФ є важливою допомогою у боротьбі з російською агресією.

Як він написав він у Twitter, «разом підтримуємо українську економіку. І йдемо вперед до перемоги!»

Міністр фінансів США Джанет Єллен, яка протягом минулого року активно наполягала на підтримці України з боку МВФ і у лютому 2023 року їзидла до Києва, заявила, що пакет допоможе українській державі продовжувати знадвати життєво важливі послуги, та тримати відкритими школи і лікарні, але також закладе основу для довгострокової реконструкції.

У своїй заяві від 21 березня, коли було оголошено про досягнення домовленості між Україною та МВФ, вона наголосила, що нові гроші від МВФ пізтримають також реформу урядування та зменшення ризику корупції. Вона наголосила, що США будуть підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно».

Термін допомоги розширено на випадок, якщо війна триватиме довше

Кредитна програма також включає додаткові гарантії від деяких членів МВФ на випадок, що війна триватиме і після середини 2024 року, термін, на який МВФ розраховував раніше.

«Якби конфлікт продовжився до 2025 року, це збільшило б фінансові потреби України зі 115 мільярдів доларів до приблизно 140 мільярдів доларів», - цитує Голос Америки керівника місії МВФ в Україні Ґевіна Ґрея.

Очікується, що слідом за схваленням цієї розширеної програми (EFF) надійде масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів і партнерів України для підтримки стабільності воюючої країни.

Це вперше пакет фінансування такого масштабу схвалюється МВФ для країни, що бере участь у масштабній війні, інформує Reuters.

За інформацією агентства, попередню довгострокову програму МВФ для України на 5 мільярдів доларів було скасовано в березні 2022 року, коли фонд надав 1,4 мільярда доларів екстреного фінансування. Також було надано ще 1,3 мільярда доларів у рамках ініціативи "подолання продовольчого шоку", яку започаткував МВФ, щоб, як повідомляв Голос Америки, допомогти країнам, що постраждали від війни Росії проти України.

За інформацію МВФ, у 2022 році економіка України скоротилася приблизно на 30 відсотків, значна частина основних фондів країни була знищена, а бідність зростає.

Більше

XS
SM
MD
LG