Спеціальні потреби

Актуально

Війна не є приводом відкладати реформи – Аслунд

Україна зможе дати раду фінансовим труднощам і відродити економіку, але тільки якщо уряд швидко діятиме в напрямку реформ, -- сказав в інтерв’ю «Голосу Америки» економіст Андерс Аслунд. Він наголосив, що український уряд повинен закрити можливості для корупції, особливо в енергетичній сфері, та закликав обмежити справи з «Газпромом». У розмові з Богданом Цюпином експерт вашингтонського Інституту міжнародної економіки імені Пітерсона наполягав, що у світі є чимало прикладів, коли навіть в умовах війни країни показували здатність успішно реформувати економіку.

Економіст Андерс Аслунд особисто знає, крізь які труднощі пройшла Україна в дев’яностих роках, коли він був радником урядів у Москві та Києві. Тепер він закликає українців бачити не лише загрози, а й можливості.

«Я вважаю, що ситуація розпачлива, але не безнадійна. Україна повинна здійснити великі реформи дуже швидко. Більша частина падіння виробництва цього року спричинена війною на Донбасі. Важливо, щоб український уряд не фінансував ті частини Донбасу, звідки він не отримує надходжень. Але назагал у цій ситуації потрібна стратегія. Діяти треба швидко», - сказав Андерс Аслунд.

Інакше, за його словами, Україна справді може опинитися перед прірвою. На думку Аслунда, теперішні українські лідери можуть бути реформаторами.

«Так. І Порошенко і Яценюк продемонстрували компетентність, а тепер вони повинні підтвердити політичну волю і діяти швидко, отримавши політичний мандат. Результати виборів мене обнадіюють», - сказав він.

Навіть те, що уряд Яценюка зробив до виборів, вважає Андерс Аслунд, заслуговує на схвалення.

«Україна цього року вже здійснила більше реформ, ніж за подібні періоди в минулому, схваливши нові закони про освіту, про державні закупівлі, антикорупційні закони, люстраційний закон. Багато нових законів було схвалено навіть за умов старого складу парламенту, коли уряд натрапляв на спротив. Зараз це вже не так. Тепер сам парламент пропонує серйозніші реформи. Тому я вважаю, що в уряду зараз є шанс. І він може ним скористатися».

Чи може війна бути приводом відкласти реформи? На думку Аслунда - ні, хоча питання безпеки виходять на перший план, так само і питання гуманітарної допомоги.

«Саме війна є причиною такого великого падіння виробництва. Тепер Україна вимушена просити гуманітарну допомогу переважно у вигляді грантів. Я вважаю, що це обов’язок переважно ЄС як сусіда. Це не повинні бути лише кредити. Але також Україна повинна скоротити свої бюджетні витрати, які зараз відповідають рівню витрат у країнах Західної Європи - близько 53% ВВП. Цей показник повинен знизитися до приблизно 35% - це рівень витрат у країнах Балтії».

Саме бюджетним дефіцитом на рівні близько 12% ВВП Андерс Аслунд пояснює і падіння вартості гривні.

«Це засаднича причина падіння обмінного курсу. Це ще одна причина для скорочення дефіциту, щоб Україна не потрапила у спіраль девальвації та інфляції, до якої вона зараз наблизилася впритул. Найбільшого скорочення потребують енергетичні субсидії. Цього року Україна може витратити 10% ВВП на енергетичні субсидії. Цього не можна допускати. Більшість цих коштів ідуть тіньовим газотрейдерам. Зараз ми не знаємо, хто це. Ціни на газ, вугілля, електрику має бути уніфіковано. Це було б найбільшим ударом, якого Україна може завдати по корупції. Водночас можна заощадити багато коштів. Таким чином Україна мала б більш ніж достатньо на грошові компенсації людям, які потерпають від високих цін на газ та електрику».

На відміну від деяких українських діячів, Андерс Аслунд вважає українську газову галузь і зокрема газотранспортну систему не надбанням, а тягарем для України і джерелом багатьох проблем останніх десятиліть.

«Навіть більше. Українську корупцію на найвищих щаблях у 90-х роках було породжено газом. І, звичайно, Росія до цього була причетна. До 2009 року на торгівлі газом заробляли неймовірні суми грошей. Брали російський газ, за який не платили, а потім продавали його в Україні за високими цінами, а оплачувати все те мала держава. І ми бачимо, що «Газпром» - це по суті синдикат організованої злочинності, і саме так з ним треба поводитися. «Газпром» намагається корумпувати людей всюди, де веде справи - купувати людей, політиків, компанії. Якщо Україна серйозно налаштована боротися з корупцією, то повинна обмежити свої контакти зі злочинним підприємством, таким як «Газпром», - зазначив Андерс Аслунд.

Всі новини дня

США нададуть Україні $53 млн на обладнання для відновлення критичної інфраструктури

Київ після ударів Росії по енергетичній інфраструктурі, 23 листопада 2022. REUTERS/Vladyslav Sodel

Сполучені Штати нададуть додатково 53 мільйонів доларів на підтримку електроенергетичної системи України на тлі російських атак.

Фінансування піде на "придбання критично необхідного електромережевого обладнання" й буде "оперативно доставлено в Україну в екстреному порядку". Поставка включатиме розподільні трансформатори, автоматичні вимикачі, розрядники перенапруги, роз’єднувачі, транспортні засоби та інше ключове обладнання.

Раніше Вашингтон виділяв 55 мільйонів доларів на екстрену підтримку енергетичного сектора України, а загалом від початку російської війни 24 лютого США надали Києву майже 32 мільярди доларів, включаючи 145 мільйонів на енергетичний сектор.

"Ми продовжуватимемо шукати додаткову підтримку з боку союзників і партнерів, а також допомагаємо розробити довгострокові рішення для відновлення та ремонту мережі разом із нашою допомогою зусиллям України просувати енергетичний перехід і будувати енергетичну систему, що не залежить від російських енергоносіїв", - йдеться у повідомленні Держдепу.

Раніше Голос Америки повідомляв, що напередодні речник Ради національної безпеки Джон Кірбі назвав атаки Росії на цивільну інфраструктуру України і спроби російського президента Володимира Путіна використовувати холод як зброю "абсолютно огидними".

Тим часом, під час зустрічі НАТО міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі заявив про продовження підтримки України перед зимою: "Ми побачили, що Владімір Путін від самого початку конфлікту намагається використати постачання енергії як зброю. І його націленість на цивільну інфраструктуру, енергетичну інфрастурктуру, очевидно має на меті спробувати заморозити українців і змусити їх підкоритися. Я знаю, що насправді це не принесе йому успіху, бо вони показують величезну витривалість, а ми будемо і далі підтримувати їх упродовж цих важких місяців".

Відкриваючи саміт, генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберґ заявив, що союзники по НАТО збільшать допомогу Україні, оскільки Росія "намагається використовувати зиму у війні проти України".

У статті використано матеріали Reuters

Якісне протезування у США: як діє унікальна програма, що допомагає постраждалим від війни українцям повернутися до повноцінного життя. Відео

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому американський лікар-ортопед українського походження Яків Градінар вирішив відкрити у Міннеаполісі неприбуткову організацію для українських пацієнтів.

Будинки-контейнери: житло для українців, які втратили все внаслідок війни. Відео

Будинки-контейнери: житло для українців, які втратили все внаслідок війни. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:05 0:00

Через обстріли українських міст російськими військами щодня десятки та сотні українців залишаються без даху над головою.

Треба допомогти Україні максимально наблизитись до членства у НАТО - глава МЗС Словаччини на саміті в Бухаресті

Саміт НАТО у Бухаресті, 29 листопада 2022. REUTERS/Stoyan Nenov

НАТО не має проблем із недостачею танків та амуніції для них, які можна відправити до України, заявив міністр закордонних справ Литви Ґабріелюс Ландсберґіс під час саміту Альянсу у Бухаресті. "В НАТО не закінчуються танки і набої для танків. Тому, якщо ми розширимо набір того, що ми надаємо Україні, тоді НАТО має можливіть продовжити постачання. Можливо, існують труднощі з певною амуніцією, яка вже надається", - сказав посадовець.

Тим часом, глава чеського МЗС Як Ліпавський висловив сподівання, що союзникам по НАТО вдасться домовитись про новий "значний" пакет допомоги Києву для підготовки країни до зими на тлі російський атак по цивільній інфраструктурі.

Водночас, словацький міністр закордонних справ Растістав Качер заявив журналістам, що на саміті також буде розглянуто заявку України на вступ до НАТО. "Ми будемо обговорювати висловлене бажання України вступити до НАТО, - сказав Качер. - Нам потрібно поставитися до цього серйозно і допомогти Україні пройти процес максимального наближення до членства, а потім, коли ми будемо готові, щоб перехід до повноправного членства проходив дуже плавно".

Нинішня зустріч в Бухаресті нагадує, що на Бухарестському саміті НАТО у квітні 2008 року була проголошена згода на вступ України та Грузії. Через 4 місяці після того саміту у серпні 2008 Росія здійснила вторгнення до Грузії. Приєднання країн до Альянсу було відкладене і не втілене впродовж 14 років.

Раніше Голос Америки повідомляв, що від нинішньої зустрічі в Бухаресті очікують оголошення нових зобов’язань допомоги Україні пальним, генераторами, медичними препаратами й устаткуванням, а також зимовим спорядженням для українських військових. У Вашингтоні повідомили, що державний секретар США Ентоні Блінкен оголосить значний набір допомоги для української енергосистеми.

У статті використано матеріали Reuters

Кремль прагне використати війська РФ у Білорусі, щоб зафіксувати українські сили навколо Києва - ISW

Російські військовики під час навчань у Білорусі. 23 листопада 2022. Фото Міноборони Росії (AP)

Розгортання російських військ у Білорусі, ймовірно, є частиною зусиль Росії з посилення навчального потенціалу і проведення інформаційної операції, йдеться у щоденному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

«Супутникові знімки з середини листопада вказують на збільшення російської техніки, зокрема основних бойових танків, на 230-му загальновійськовому Обуз-Лєсновському полігоні в Бресті, Білорусь, включаючи техніку щонайменше на одну бригаду. Незалежна білоруська моніторингова організація The Hajun Project 28 листопада повідомила, що російські війська перекинули 15 зенітно-ракетних комплексів «Тор-М2» і 10 одиниць невизначеного інженерного обладнання до Бреста. Ці дислокації, ймовірно, підтримують зусилля Росії з навчання, а не підготовку до бойових дій з Білорусі…Бойові втрати серед російських інструкторів і стреси, пов’язані з мобілізацією, зменшили навчальний потенціал Росії, ймовірно, збільшивши залежність Росії від білоруського навчального потенціалу», – зазначають в Інституті вивчення війни.

Експерти ISW також додають, що Кремль, ймовірно, прагне використати розгортання російських військ у Білорусі як інформаційну операцію, щоб зафіксувати українські сили навколо Києва, щоб запобігти їх використанню на півдні та сході. За оцінкою ISW, білоруські війська малоймовірно атакуватимуть Україну.

Тим часом Міністерство оборони Британії з посиланням на дані розвідки повідомляє, що Росія, ймовірно, відмовилася від концепції розгортання батальйонних тактичних груп.

«За останні три місяці російські війська в Україні, ймовірно, в цілому припинили розгортання у вигляді батальйонних тактичних груп (БТГ). Кілька внутрішніх недоліків концепції БТГ були виявлені під час високої інтенсивності широкомасштабних бойових дій під час війни України. Відносно невеликий розподіл бойової піхоти на БТГ часто виявлявся недостатнім. Децентралізований розподіл артилерії не дозволив Росії повністю використати свою перевагу в кількості гармат», – йдеться у повідомленні.

У британській розвідці зауважують, що концепція БТГ відігравала важливу роль у російській військовій доктрині протягом останніх десяти років і передбачала інтеграцію батальйонів із повним спектром допоміжних підрозділів, включаючи бронетехніку, розвідку та артилерію.

Більше

XS
SM
MD
LG