Спеціальні потреби

Іван Шимонович: ще не пізно вийти з конфлікту на сході України


Іван Шимонович

КИЇВ – Близько 542 тисяч мешканців України залишили свої будинки в охоплених збройним конфліктом регіонах Донецької та Луганської областей у пошуках нового місця проживання. Ще майже 568 тисяч громадян України з цих регіонів переїхали в сусідні країни, переважно в Росію.

Про це в Києві під час презентації Восьмого звіту Моніторингової місії з прав людини ООН заявив помічник генерального секретаря ООН з прав людини Іван Шимонович.

«Приблизно 542 080 людей до 12 грудня є внутрішньо переміщеними громадянами, інші – 567 956 перетнули кордон з іншими країнами, переважно з Росією, з них 245 095 подали заявку на отримання статусу біженця», - сказав Іван Шимонович.

Шимонович зазначив, що «конфлікт на сході України призвів до того, що країна опинилася перед вибором, стоїть на перехресті»:

«Конфлікт на сході України призвів до того, що Україна опинилася на перехресті - один шлях веде до повномасштабного конфлікту, другий - до тривалого заморожених конфліктів. Але є також і третій шлях: він веде до надійного миру на сході і примирення сторін. Я щиро вірю, що цей шлях оберуть ті, хто має владу в країні і вирішує долю України».

Він висловив сподівання, що прийшов час «закінчити кровопролиття в Україні», яке забрало життя 4 707 осіб.

«Необхідна добра воля всіх сторін для того, щоб ретельно дотримуватися припинення вогню і повернуться до переговорів. Я вітаю рішення Міністерства оборони закінчити всі бойові дії і знайти можливість для переговорів з ключовими учасниками переговорів і військовими угрупуваннями. Ще не пізно вийти з конфлікту - Мінська угода є хорошим ключовим пунктом для переговорів. Я говорив з послами Апаканом (голова Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні - ГА) та Тальявіні (спеціальний представник діючого голови ОБСЄ у складі Тристоронньої контактної групи на переговорах у Мінську - ГА) і думаю, що ОБСЄ буде і далі грати важливу роль в цих питаннях», - сказав Іван Шимонович.

Як повідомляє кореспондент Російської служби «Голосу Америки» з Києва, де пройшла презентація Восьмого звіту Моніторингової місії з прав людини ООН щодо ситуації на Донбасі, в своїй промові Іван Шимонович неодноразово повертався до теми пошуку «мирних шляхів» конфлікту на Донбасі.

Іван Шимонович повідомив про те, що 17 грудня буде презентовано «Стратегічний план реагування», в якому буде визначена «широка сфера завдань і гуманітарних потреб», які відчувають громадяни на сході України.

«Взимку труднощі населення будуть посилюватися. <...> Через проблеми українського уряду зупинити виплати з бюджету на територіях, які контролюються угрупованнями, можливо, будуть мати негативні наслідки. Хоча, зрозуміло, що уряд стурбований грабежами на територіях, контрольованих збройними угрупованнями, щоб гроші не ставали здобиччю. Але таке рішення може мати погані наслідки в довгостроковій перспективі», - зазначив помічник генерального секретаря ООН з питань прав людини Іван Шимонович.

Він сказав, що ситуація на підконтрольних сепаратистам територіях, погіршується по відношенню до всіх громадян, незалежно від їхніх політичних переконань і віросповідання.

«Але позбавляти людей пенсії, або примушувати їх до переїзду (за пенсіями на підконтрольні українським військам території - ред.) - Це теж проблема», - сказав Іван Шимонович.

XS
SM
MD
LG