Спеціальні потреби

Актуально

2015-й може стати роком остаточної перемоги України (світова преса)

Українці відзначають річницю початку протестів на Майдані Незалежності, 21 листопада 2014 р.

Київ, на думку Адріяна Каратницького, яку він висловлює у Washington Post, гуде від «творчих реформ в урядуванні, потужних антикорупційних ініціатив і бюджетних кроків, спрямованих проти олігархів, які прагнуть наживи». Автор також відзначає сплеск громадської активності та присутність у новому уряді багатьох міністрів, народжених за кордоном та з іноземною освітою, яких не контролюють олігархи.

Військова потуга України за останні місяці зросла, продовжує він, раніше корумпована та переповнена російськими агентами СБУ очистила своє керівництво, а державний бюджет реструктуризовано для уникнення дефолту та відсічі російській агресії.

Однак на тлі усіх цих успіхів постає нова загроза, пише Каратницький: посилення незалежних військових «отаманів» та озброєних угруповань. Раніше, коли українське військо було вкрай слабке, участь тисяч бійців, які пішли на фронт добровільно, була необхідною. Однак серед добровольців виявилися й члени крайньоправих рухів, а саме «ультраконсервативного «Правого сектору» та сумнозвісного батальйону «Азов», члени якого відомі своїми «расистськими, антидемократичними поглядами», а також батальйон «Дніпро-1», який фінансують олігархи, пише автор.

Кілька з добровольчих підрозділів, особливо ті, що пов’язані з олігархами чи крайньоправими силами, показують свою темну сторону
Адріян Каратницький

І хоча навесні та влітку багато з цих добровольців виявили неабияку хоробрість і допомогли відбити наступ підтримуваних Росією військ, тепер «кілька з цих підрозділів, особливо ті, що пов’язані з олігархами чи крайньоправими силами, показують свою темну сторону», застерігає Каратницький.

Вони погрожували та викрадали державних чиновників, вихвалялися, що захоплять владу, якщо президент Петро Порошенко не переможе Росію, та слугували знаряддям спроб незаконно «відтиснути» чиїсь підприємства, пише автор.

«Зухвала зневага до військової субординації, беззаконня та рекету становить дедалі більшу загрозу стабільності в Україні в критичній точці, – пише він. – Занепокоєння з приводу добровольчих угруповань поділяють в адміністрації Порошенка».

Автор стурбований роллю міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, який надає їм нову зброю та статус батальйонів і навіть призначив начальником міліції Київської області заступника командира «неонацистського батальйону «Азов». Також він називає тривожною роль Ігоря Коломойського, заслугою якого є стабілізація ситуації на Дніпропетровщині, однак зараз, за словами автора, він кидає виклик центральній владі та дозволяє контрольованим ним батальйонам займатися незаконною діяльністю.

«Обрані українські керівники більше не можуть приховувати цю дедалі більшу загрозу, побоюючись викликати опір чи негативні заголовки у світових ЗМІ. Перед Україною стоїть багато викликів, але вона рухається у првильному напрямку. Придушивши проблему військових «отаманів» у зародку, вони лише зміцнять сили та опірність країни», – підсумовує Каратницький.

Газета The Wall Street Journal надрукувала статтю Бернара-Анрі Леві «Рік крихкого тріумфу України». Хоча найвизначнішою подією 2014 року, на думку французького філософа, стало «самозвільнення» України, ця історія ще не закінчилася. Наразі на рахунку України він називає такі успіхи:

Петро Порошенко, якого, за висловом Андре Мальро, історія вихопила і піднесла над самим собою, зробивши його більшим, аніж він був. Автор порівнює українського президента з Лехом Валенсою та Вацлавом Гавелом і називає його «мудрим державником і сильним лідером воєнного часу».

Суттєва маргіналізація антисемітизму, ознакою чого стала участь євреїв у ярмулках у протестах на Майдані поряд з українськими націоналістами. Однак у цьому напрямку ще залишається багато роботи, застерігає автор.

Гідна позиція президента Франції Олланда, який запросив Порошенка на святкування Дня перемоги в Другій світовій війні, знаючи, що буде присутній і Володимир Путін, але головне – відмовився передати Росії два кораблі типу «Містраль».

Підтримка України Європою та США, які запровадили санкції проти Москви, та підписання Бараком Обамою Акту на підтримку свободи України.

Претендент на трон імператора голий, його економіка в руїнах. Росіяни починають піддавати сумніву розрахунки колишнього кадебіста
Бернар-Анрі Леві

Ослаблення позицій Путіна. Ще рік тому його вважали майстерним стратегом. Так, Крим і досі окуповано, а Донбас досі кровоточить, пише автор. «Однак претендент на трон імператора голий, його економіка в руїнах. Росіяни починають піддавати сумніву розрахунки колишнього кадебіста […] Він закінчує рік набагато гірше, аніж почав, відступаючи та дедалі самотніший у своєму театрі тіней».

Раптово починає виглядати так, що 2015 рік може стати роком, коли перемога України стане остаточною, підсумовує Леві.

Всі новини дня

Україна піднялась на кілька позицій в рейтингу сприйняття корупції від Transparency International. Відео

Україна піднялась на кілька позицій в рейтингу сприйняття корупції від міжнародної організації Transparency International, посівши 116-те місце із 180 країн.

Джонсон – за негайне прийняття України в НАТО: що кажуть лідери країн-членів Альянсу? Відео

Напередодні свого візиту до США Борис Джонсон опублікував колонку на сторінках Washington Post, де закликав негайно почати процес залучення Києва в НАТО «заради стабільності і миру». Більше про перспективи приєднання України до НАТО - європейський кореспондент Богдан Цюпин.

До нового пакету допомоги США Україні можуть увійти ракети більшого радіуса дії - ЗМІ

За повідомленням ЗМІ, новий пакет американської допомоги Україні вперше може включати ракети більшого радіуса дії. (AP Photo/Aaron Favila)

Сполучені Штати готують пакет військової допомоги на суму 2,2 мільярда доларів для України, про це повідомляє видання Reuters із посиланням на двох посадовців в американській владі.

За повідомленням, цей пакет вперше може включати ракети більшого радіуса дії, а також інші боєприпаси та зброю.

Білий дім не повідомляв, коли саме планують оголосити новий пакет допомоги Україні.

Тиждень тому Сполучені Штати оголосили про рішення надати Україні важкі танки "Абрамс" та інше озброєння.

Борис Джонсон у Вашингтоні: Життєво важливо, щоб Україна отримала усю необхідну техніку якнайшвидше. Відео

Колишній британський прем'єр Борис Джонсон у Вашингтоні закликав надати Києву всю необхідну зброю, щоб Україна змогла перемогти у  війні вже цього року.

Питання постачань F-16 для Києва ще не зняте – оглядачі та конгресмени

«Метою цих літаків є не вторгнення в Росію, а вигнання російських окупантів з України. F-16 є відповідним літаком для виконання цієї місії», – сенатор-республіканець Ліндсі Ґрем.

Західні оглядачі вважають, що рішення не надавати Україні винищувачі F-16 не є остаточним, деякі з них вірять, що винищувачі можуть бути потрібними Україні під час нового наступу. На думку експертів, якщо Джо Байден змінить своє рішення, він матиме підтримку в Конгресі США та серед деяких союзників по НАТО.

Оглядач газети Washington Post Макс Бут вважає, що рішення відправити танки є позитивним кроком, але оглядач не розуміє, чому Захід не надсилає Україні ракети більшої дальності та сучасні літаки, такі як F-16, які будуть потрібні ЗСУ для підтримки весняного наступу.

Після поїздки разом з міністром оборони США Ллойдом Остіном в Німеччину на базу Ramstein, де обговорювалося питання подальшої підтримки України коаліцією з 50 країн, оглядач звертає увагу, що хоча Пентагон намагається допомогти Києву зібрати весь необхідний арсенал для весняного наступу, нинішніх зусиль може бути недостатньо.

«Заходу потрібно докласти всіх зусиль, щоб озброїти Україну зараз, поки не пізно», – твітує Макс Бут.

Як пояснює Бут, міністр оборони США Остін переконаний, що Києву потрібно змінювати тактику – замість того, щоб відповідати росіянам на удари артилерії, в якій Росія має перевагу, потрібно діяти креативніше та «використовувати вогонь для формування простору бою, а потім маневрувати».

Для поліпшення маневрування українського війська Пентагон нещодавно оголосив про передачу 109 бойових машин піхоти Bradley і 90 бронетранспортерів Stryker, німці також надсилають Marders, шведи - CV90.

Як переказує свою розмову з шефом Пентагону Бут, американські військові хочуть зібрати достатньо техніки для вирішального наступу, «щоб дозволити українцям не тільки пробити оборону Росії, але й мати можливість дуже, дуже швидко використовувати можливості».

За словами Остіна, Україна досягне успіху, якщо зуміє пробити російський сухопутний коридор до Криму, в іншому випадку, конфлікт може «заморозитись», а росіяни «засядуть на території, яку вони зараз окупували».

У Пентагоні високопоставлені урядовці «тихо наполягають» на постачанні F-16 – Politico

Часопис Politico пише, що у Пентагоні сформувалася впливова група військових, які «тихо наполягають» на тому, щоб Міністерство оборони США схвалило відправлення винищувачів F-16 в Україну. Посилаючись на свої джерела, обізнані з дискусіями, кореспонденти часопису кажуть, що ці літаки могли б допомогти Україні захиститися від російських ракет і атак безпілотників.

За даними джерел у Пентагоні, пише видання, Київ від самого початку вторгнення просив ці літаки, але тепер, коли було ухвалене постачання танків та систем Patriot для підтримки українського наступу навесні, оптимізм Києва почали поділяти й у Вашингтоні.

У статті, яка вийшла в Politico цими вихідними, тобто ще перед тим, як президент Байден відповів «ні» на запитання про постачання F-16 в Україну, високопоставлений представник міністерства оборони наголосив, що остаточного рішення ще немає.

За його словами, Україна ще не оголосила, що винищувачі є її пріоритетом, тому Пентагон концентрується на «негайних потребах» Києва. На загал, представник Пентагону додав: «не думаю, що ми проти».

На цей момент Україна має більшу потребу в традиційних системах протиповітряної оборони, таких як «Патріоти» та NASAM, які краще пристосовані для боротьби з ракетами та безпілотниками, вважають у Пентагоні, тому черга реактивних літаків може прийти лише через декілька місяців.

Як повідомляє видання, Україна хоче замінити свої старі радянські літаки на сучасні винищувачі – F-16 чи F-15 ВПС США, або їхні європейські еквіваленти – німецькі «Торнадо» чи шведські «Гріпен». Деякі з більш сучасних літаків стануть доступними протягом наступного року, коли такі країни як Фінляндія, Німеччина та Нідерланди перейдуть на американські винищувачі F-35, зауважує видання.

Також оглядачі зауважують, що не обов’язково F-16 можуть надійти саме зі США. У Нідерландах, до прикладу, можуть схвалити рішення відправити свої F-16 до Києва, але для цього буде потрібна згода Вашингтона.

Військові джерела додають, що зараз зростає потреба в літаках, бо в Києва немає достатньо ракет, щоб захистити своє небо, а Захід не виробляє стільки, щоб українські війська мали паритет з російськими. І коли запаси вичерпаються, російські літаки можуть вступити в бій, вважає експерт з Пентагону. Тоді, за його словами, щоб вирівняти сили, будуть потрібні F-16.

За даними Politico, Київ вже визначив групу з 50 досвідчених пілотів, які говорять англійською мовою, проходили спільні навчання з американськими колегами раніше, і які б могли розпочати підготовку вже негайно, а закінчити її протягом трьох місяців.

Але офіційно, як кажуть у Politico, навчання не можуть початися, поки рішення не ухвалить президент Джо Байден, чия Адміністрація поки побоюється, що в Москві цей крок розцінять як ескалацію.

Надання Києву «всього пакету комбінованих повітряних операцій» фактично означало б «зону заборони польотів» – британський маршал авіації

Британський маршал повітряних сил у відставці Едвард Стрингер в інтерв’ю британському телеканалу Sky News пояснює, що Байден завжди був досить обережним і намагався не надсилати зброю, яку можна було б потрактувати як сучасне наступальне озброєння, що дозволило б Путіну стверджувати, що він «протистоїть усьому НАТО».

Але військовий експерт вказує і на іншу причину, яка може турбувати американського президента. За словами британського аналітика, для того, щоб використати максимум можливостей таких літаків, як F-16, «авіація НАТО проводить так звані комбіновані повітряні операції», що передбачає дозаправлення літаків, використання бортових радіолокаційних платформ, засобів радіоелектронної боротьби й багатьох інших елементів, які разом забезпечують панування в повітрі.

«Якщо у вас немає всього пакета, то F-16 самі по собі справді не значно кращі за МІГ-29 або Су-27, якими вже керують українці», – вважає британський експерт. Він каже, що підготувати українських військових пілотів, щоб вони могли користуватися всім пакетом і надати їм весь пакет, «було б дуже складно».

Але найважливіше, каже він, політично питання б повернулося до моменту початку війни, коли українці просили «закрити небо».

«Ми б дійсно повернулися туди, де були на початку цього конфлікту, тому що тепер це виглядатиме так, ніби ми керуємо зоною заборони польотів», – каже Стрингер і нагадує, що ті політичні аргументи, які лунали тоді, є актуальними досі.

На початку вторгнення, коли Київ просив країни НАТО «закрити небо», альянс відмовився це зробити, бо це б означало, що для того, аби не допустити російські літаки у повітряний простір України, їх би довелося збивати. Президент Росії Володимир Путін тоді попередив, що будь-яка країна, яка б взяла участь у забезпеченні цієї зони, забороненої для польотів в Україні, вважалася б Москвою стороною конфлікту.

У Конгресі зріє підтримка постачання F-16 в Україну

Тим часом американські законодавці збільшують тиск на адміністрацію, щоб вона не зволікала з наданням Києву наступальної зброї.

«Рішення Адміністрації Байдена не надавати Україні винищувачі F-16 для забезпечення безпеки їхньої країни є ще одним прикладом невикористання моменту», – вважає сенатор-республіканець Ліндсі Ґрем.

Республіканський законодавець зі штату Південна Кароліна вважає, що «для того, аби Україна могла дати відсіч російським загарбникам і залишитися вільною та незалежною, їй необхідно вдосконалити свій військовий потенціал». Україна має на меті звільнення своєї території, а не захоплення російської, каже Ґрем.

«Метою цих літаків є не вторгнення в Росію, а вигнання російських окупантів з України. F-16 є відповідним літаком для виконання цієї місії. Я сподіваюся, що західний світ дасть Україні те, що їй потрібно, зокрема винищувачі четвертого покоління», – твітує Ґрем.

А конгресмен-демократ Майк Квіглі зі штату Іллінойс, який є співголовою Української групи Конгресу, сказав у розмові з Politico, що він «не проти» надання Києву F-16, і взагалі виступає за надання Україні «всього, що працює».

«Не можна воювати наполовину. Путін так не воює, – каже конгресмен і додає, що росіяни мають перевагу у зброї та кількості військ, а тому, «все, що працює, все, що їм потрібно, треба їм надіслати».

Конгресмен нагадує, що «все, що ми коли-небудь пропонували, сприймалося як ескалація».

У Білому домі на прохання «Голосу Америки» уточнити коментар президента Байдена щодо винищувачів F-16 для Києва відповіли, що «Сполучені Штати перебувають в постійному контакті з Україною щодо потреб на полі бою і незабаром очікують оголосити більше військової допомоги».

Міністр оборони України Олексій Резников заявив, що вважає слова Байдена відповіддю лише на цьому етапі переговорів. Він нагадав, що країни-союзники спершу відмовлялися передавати озброєння, потім погоджувалися обговорити технічні умови, а в результаті все ж таки постачали потрібну техніку. «Я вірю в наступну літакову коаліцію», – сказав Резников під час прес-конференції у Києві у вівторок 31 січня.

Більше

XS
SM
MD
LG