Актуально
Що європейські лідери кажуть у розмовах з Путіним

Президент Франції Еммануель Макрон та канцлер Німеччини Олаф Шольц оголосили, що готові їхати до Москви, щоб розмовляти з російським президентом Володимиром Путіним на тлі російських погроз щодо України.
Олаф Шольц поділився планами візиту в інтерв’ю німецькому суспільному телеканалу ZDF у середу 2 лютого.
«Скоро я розмовлятиму у Москві про необхідні питання. Йдеться про скоординовану політику Європейського Союзу і НАТО», - сказав канцлер, відомий обтічністю висловлювань.
...Пріоритет - діалог з Росією, деескалація і пошуки політичних умов виходу з кризи: чи це просування Мінських домовленостей.., чи також відновлення вимогливого діалогу з обох сторін...Еммануель Макрон
Німецький канцлер має зустрічатися з президентом США Джо Байденом 7 лютого у Білому Домі, і тема напруженості між Росією та Україною названа однією з головних.
Шольц в телеінтерв’ю заявив, що з одного боку Москві треба вказати на неприпустимість застосування накопичених Росією військ і про «високу ціну нападу на суверенітет і територіальну цілісність України».
Також він підкреслив, що Захід паралельно із проголошенням застережень повинен вести з Росією переговори.
Німецький уряд зазнав гострих докорів з боку України після того, як виявилося, що Німеччина не лише відмовляється, посилаючись на свої пацифістські принципи, постачати зброю для допомоги української обороноздатності, але й блокувала постачання зброї Україні з інших країн, зокрема у межах програми НАТО.
Критики стверджують, що Німеччина без застережень йде на співпрацю з Росією, і що у Берліні значний вплив мають російські гроші та зацікавлені німецькі компанії і політичні лобісти.
«Українці розчаровані несправедливою відмовою німецького уряду постачати Україні оборонну зброю. Цю страусину політику треба припинити», - заявив український посол у Берліні Андрій Мельник в інтерв'ю німецькому телебаченню.
Вимогливий діалог по французьки
Президент Франції Еммануель Макрон також заявив про готовність їхати на переговори до Москви на тлі його порівняно частих телефонних розмов з Кремлем.
«Зараз стосовно українського становища для мене пріоритет - діалог з Росією, деескалація і пошуки політичних умов для виходу з кризи: чи це здатність до просування стосовно Мінських домовленостей у ситуації України з Росією, чи також відновлення вимогливого діалогу з обох сторін, щоб уникнути підвищення напруженості в тому місці. Я дуже стурбований ситуацією в Україні», - сказав Макрон 2 лютого про його телефонні дзвінки з Кремлем.
Макрон повідомив, що готовий також їхати до Москви, але це «залежатиме від переговорів упродовж наступних годин».
Франція зараз відповідає за почергове головування у Європейському Союзі, і французький президент наголошує на особливій відповідальності Парижа за питання стабільності на континенті.
Еммануель Макрон часто робить наголос на важливості Росії для системи безпеки у Європі, і в нещодавньому коментарі він також підкреслив, що «порядку і безпеки» не буде, «якщо ми не можемо себе захищати і стримувати загрози, але також, якщо ми не будемо здатні будувати спільні рішення з усіма нашими сусідами».
По англійськи
Від імені британського прем’єр-міністра повідомили, що Борис Джонсон у телефонній розмові з президентом Путіним увечері 2 лютого «висловив стурбованість теперішньою ворожою активністю Росії на українському кордоні».
«Він наголосив на необхідності знайти шлях уперед з повагою до територіальної цілісності України і її правом на самозахист», - сказано у викладі розмови.
У повідомленні йдеться, що Джонсон відкинув домагання Путіна, щоб НАТО не дозволяло Україні вступити до оборонного союзу.
«Прем’єр-міністр підкреслив, що згідно з політикою відкритих дверей НАТО усі європейські демократії мають право прагнути членства в НАТО. Це право повністю стосується України», - каже Лондон.
Також у повідомленні вказано, що і британський, і російський керівники «погодилися застосувати дух діалогу в теперішній напруженій ситуації, щоб знайти мирне розв’язання».
У російському офіційному викладі цієї розмови підкреслено, що вони обговорювали, як пишуть у Кремлі, «внутрішньоукраїнську кризу» і «забезпечення довготермінових юридично зафіксованих гарантій безпеки Російської Федерації».
Всі новини дня
Росія прицільно б’є по цивільній інфраструктурі - Анна Новосад. Інтерв'ю
У Вашингтоні відбулась дискусія «Освіта під час війни. Рік російської агресії проти українських шкіл», модератором якої була засновниця благодійного Фонду savED, колишня міністерка освіти Анна Новосад. Дивіться її інтерв’ю Голосу Америки.
Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео
Лідери ЄС схвалили план відправки Україні 1 млн артилерійських боєприпасів протягом наступних 12 місяців. «ЄС підтримує Україну в її невпинному прагненні до свободи», – заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель. «Ми будемо стояти з Україною стільки, скільки буде потрібно» – наголосив він.
- Голос Америки
США ввели санкції проти режиму Лукашенко. Тіхановська закликає не ототожнювати білорусів з урядом. Відео
Сполучені Штати запровадили додаткові санкції проти режиму Лукашенка, зокрема за придушення продемократичного руху у Білорусі, і підтримку російської війни в Україні.
- Голос Америки
З українських портів відбули ще три кораблі з зерном та благодійна пшениця для Ємену

Україна у п'ятницю, 24 березня, відправила 30 тисяч тонн пшениці з Одеси, щоб підтримати мільйони людей у Ємені – у рамках ініціативи "Зерно з України", яку ініціював президент Зеленський і підтримали низка міжнародних донорів.
USAID повідомляє, що ця пшениця годуватиме 4 мільйони людей у Ємені впродовж 1 місяця. А загалом ця зернова ініціатива допомагає долати голод і забезпечує переміщення продуктів харчування та добрив в час глобального дефіциту.
Постачання до Ємену профінансували, серед іншого, уряди Франції, Іспанії та США (Агенція США з міжнародного розвитку USAID), за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН.
“Чорноморська зернова ініціатива забезпечує зерном тих, хто його потребує у всьому світі, і підтримує всіх, хто покладається на сільськогосподарський сектор”, - заявило посольство США в Україні у Твіттері.
Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Саудівська Аравія Анатолій Петренко наголосив: "Завантажене зерном судно в рамках ініціативи “Зерно з України” (Grain from Ukraine) сьогодні вирушило до Ємену. Україна продовжує відігравати активну роль як гарант продовольчої безпеки, будучи щиро та твердо відданою задоволенню гострих гуманітарних потреб дружнього єменського народу”.
Ініціативу "Зерно з України" започаткували 26 листопада 2022 року, у 90-ту річницю відзначення Голодомору в Україні. Її мета - надсилати зерно у найбідніші країни Африки, де принаймні 5 мільйонів люди живуть в умовах голоду. За цією угодою країни-донори закуповують зерно в Україні й покривають транспортні витрати.
Зерно для Італії, Єгипту та Тунісу
Крім того, як повідомляє ООН, 24-го березня з України відчалило три судна із зерном, що містили понад 60 тисяч тонн кукурудзи та понад 15 тисяч тонн сої. Вони прямують до Італії, Єгипту і Тунісу.
На інфографіці від ООН видно маршрути кораблів із зерном. А також зазначено, що Україна постачає світу сільськогосподарську продукцію, зокрема пшеницю, кукурудзу, соняшникову олію, ячмінь, сою, ріпак, горох тощо.
Посолка США в Україні Бріджит Брінк наголосила на своїй сторінці у Твіттері, що Чорноморська зернова ініціатива “робить можливим цей життєво важливий шлях для підтримки людей у світі, які найбільше страждають від продовольчої безпеки, і гарантує, що українське зерно потрапляє до тих, хто його найбільше потребує”. За словами дипломатки, лідери G7 “чітко дали зрозуміти, що важливо продовжувати та розширювати цю ініціативу”.
Чорноморську зернову Угоду уклали з Росією за посередництва Туреччини та ООН 22 липня 2022 року.
18 березня 2023 року її вдруге продовжили на 120 днів.
З початку угоди з українських портів відпливли понад 700 суден, - підрахувало видання CNBC. А міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомляв, що з 1 серпня 2022 року Україна відправила понад 25 мільйонів тонн зерна на потреби світу.
Раніше адміністраторка Агенції USAID Саманта Пауер заявляла, що Чорноморська зернова ініціатива є критично важливою для боротьби з глобальним голодом. А держсекретар США Ентоні Блінкен заявляв, що від початку дії зернової ініціативи з України вивезли стільки зерна, що з нього можна зробити 8 мільярдів буханок хліба.
У Всесвітній продовольчій програмі ООН стверджують, що через збій постачання продовольств з України та Росії близько 345 мільйонів людей стикаються з проблемою продовольчої безпеки, - повідомляв Голос Америки.
- Associated Press
«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео
«Як вам добре відомо, пане Президенте, Канада буде продовжувати міцно стояти пліч-о-пліч з Україною, чого б це не вимагало», – прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.
Форум