Спеціальні потреби

Актуально

Юридично українських біженців від війни з Росією у США не існує: що відбувається із прийняттям українців 

Залізничний вокзал у Львові, 12 березня 2022 року.

На сьогодні, за даними ООН, від війни в України, яку розв’язала Росія, за кордон втекло понад два з половиною мільйони людей. Абсолютна більшість з них перебувають у сусідніх з Україною країнах. Минулої п’ятниці Президент США Джо Байден заявив, що Сполучені Штати мають прийняти українських біженців «із розпростертими обіймами». Губернатори Нью-Джерсі та Пенсильванії заявили про готовність прийняти біженців з України у своїх штатах, а у конгресі штату Іллінойс подано відповідний законопроект.

Втім, як пояснили «Голосу Америки» адвокати, які практикують імміграційне право США, у США наразі немає системи прийому українців, які втікають від війни з Росією, під статусом чи програмою саме як біженців.

«На сьогоднішній день у США не має офіційної програми прийому біженців у правовому розумінні цього слова. У літературному сенсі під словом «біженець» розуміють людину, яка втекла від конфлікту, але це не є правовим розумінням цього терміну. Аби іммігрувати у правовому статусі біженця, справа цієї людини повинна пройти через спеціальні установи ООН. Після цього має бути визначена країна, куди вони повинні іммігрувати (тобто має бути визначено що це саме США), і тоді та країна ще проводить перевірку, чи ця людина зможе в’їхати у Сполучені Штати», - говорить Ірина Мазур, імміграційна адвокатеса в Філадельфії.

Подаватися на політичний притулок чи якусь спеціальну візу, як було у випадку з афганцями, українці також не можуть, пояснює адвокатеса Світлана Угрин, яка практикує право у Чикаго.

«Політичний притулок по закону надається людям, яких переслідує свій уряд, своя країна чи якась група людей в країні. Цей статус не поширюється на випадки, коли агресором чи переслідувачів є інша країна. У афганців була інша ситуація. По-перше, Америка була там офіційно присутня, вони наймали по контрактах людей, тим самим їх ставлячи у небезпеку від Талібану. По-друге, Талібан – це все ж такі ті самі афганці, тобто загроза йшла від представників того самого народу, а Україна зараз під атакою чужої держави».

Інші варіанти - такі як отримання так званого гуманітарного пароля (виняткового дозволу на в’їзд) - можуть зайняти рік чи довше, пояснюють юристки. Отже більшість українців, в кого немає документів на в’їзд у США, подаються на звичайну туристичну візу. Але навіть у випадку близьких родичів, як розповіли Голосу Америки з десяток людей, можлива відмова. Так сталося із мешканкою Буська, Львівської області Мартою Гаврилюк, яка разом із тринадцятирічнім сином Остапом намагалася на час війни переїхати до свої сестри в штат Іллінойс.

«Спочатку були сумніви, їхати чи не їхати, - розповідає Марта із Варшави за допомогою Скайпу. - Дивилися по новинах, що вже починають бомбити, правда східні області. Вирішили ще не їхати, але пізніше, коли вже близько від нас, от Броди та, наприклад, Кам'янка-Бузька, де аеропорти військові, а це 30 км від нас, страшно стало. Мені стало страшно за дитину».

Марта вирішила перебратися до сестри у містечко Лейк-ін-ве-Гілс, штат Іллінойс. Сестри – дуже близькі, кажуть що інших близьких родичів у них нема, обидва батьки померли кілька років тому. До кордону з Польщею їхали спочатку машиною, а останні кілометри - йшли пішки.

«Так тиснули, було страшно, тиснява була. Почали битися. Нас виштовхнули з тієї черги. Три рази ми з малим вставали в ту чергу. Тоді йому стає погано. Переживав, розплакався. Майже добу ми були в межах цих шести- семи кілометрів. Страшно було. Остап хотів спати дуже сильно, нудило його, він став такий зелений. Захотів спати. Ну як спати? Холодно. Добре, що ми все-таки мали трохи одягу. Зверху на його куртку я вже натягнула свою кофту», - розповідає Марта.

Сам паспортний контроль, говорить жінка, пройшли швидко, запитань ані з українського, ані з польського боку не було. У Медиці зустріли дуже тепло: волонтери нагодували гарячим супом, напоїли чаєм, дали серветки та засоби гігієни. Безкоштовно доїхали до Перемишля, після чого поїхали у Варшаву.

Фото із сімейного архіву Уляни Височанської
Фото із сімейного архіву Уляни Височанської

Тим часом, сестра Марти, Уляна Височанська, вже готувала пакет документів. Уляна мешкає у США сім років, має зелену картку та займається підприємницькою діяльністю. Також жінка веде блог в Інстаграмі «Багата жінка», де розповідає про історії успіху українців у США, власний досвід та дає поради щодо віз. Отже допомогти сестрі й з документами в неї проблем не було. З’ясувала, що подаватися треба на туристичну візу, записала її та племінника на співбесіду у Консульстві США у Варшаві, сплатила 320 доларів консульського збору та зібрала документи.

«Вона мала документи, які підтверджують її фінансовий стан, її працевлаштування, тому що в Україні вона працює заступником директора Центру зайнятості ще з 98-го року. В неї великий стаж роботи, в неї є рахунок в банку з наявними коштами, в неї є будинок, в неї є земля, то це все вона мала собою, плюс вона мала із собою запрошення від мене, що я її запрошую на тимчасове перебування в мене, мої фінансові документи, підтвердження того, що в мене є бізнес, в мене є власне житло, що я сплачую податки, що я можу їй надати абсолютно все», - розповідає Височанська.

Відмова у Консульстві стала для обох сестер шоком. Як дізналася Уляна, відмовили сестрі тому, що вказана причина не співпадає з метою її поїздки. У посольстві порадили подавати на об'єднання родини. Але, говорять сестри, Марта не хоче переїжджати до США, вони планували пожити у сестри до закінчення війни.

Подібну відповідь, що мета візиту не відповідає потрібній візі, дали й мамі та сестрі Катерини Соломонюк у консульстві у Варшаві, які виїхали з Волині та намагалися разом із двома маленькими дітьми переїхати до неї в Нью-Джерсі. Катерина каже, що проживає у США легально, одружена та сама чекає на дитину. Вона сподівалася, що її близькі зможуть пожити у них, поки йде війна.

«Вони мали моє запрошення, запрошення від мого чоловіка, який працює віце-президентом у відділенні LA Fitness в Нью-Джерсі, запрошення від моєї свекрухи, яка працює на АЕС в Теннессі, доказ моєї вагітності, моє свідоцтво про шлюб, повідомлення про петицію I-130, нашу податкову декларацію за 2020 рік та багато інших документів», - говорить Соломонюк.

Подібними історіями із «Голосом Америки» поділилося із десяток людей. Є такі випадки й в адвокатський практиці імміграційних адвокатів, з якими ми спілкувалися.

«Відмовлення важко передбачити, тому що весь процес отримання неімміграційної візи B1-B2 полягає в тому, що заявник на таку візу має довести те, що в нього немає імміграційних намірів. Це один момент. А другий момент він чи вона повинні довести стійкі зв'язки із країною свого проживання, тобто з Україною. Люди втекли з України через війну, відповідно вони не можуть довести, що вони після тимчасової поїздки до Сполучених Штатів повернуться в Україну», - говорить Мазур.

Окрім ризику відмови, отримання туристичної візи має й інші проблеми. Черги на інтерв’ю в консульствах дуже швидко наповнюються - у деяких випадках чекати співбесіди потрібно місяці.

Щонайменше в одному випадку, про якій розповіли «Голосу Америки», родина не може отримати призначення на співбесіду в Консульстві США у Варшаві, як вони припускають, через великий розмір родини. Джюлі Де Анджело, яка виїхала з України у дванадцятирічному віці, а тепер проживає в штаті Нью-Джерсі та працює в компанії «Делойт» разом із чоловіком намагаються перевести у США родину її двоюрідної сестри. Її сестра, Тетяна Воробець, разом із чоловіком має чотирьох дітей у віці від одного до восьми років, проживає у Чорткові Тернопільської області, а зараз перебуває у Польщі.

«У нас чудове життя в Нью-Джерсі, і ми хочемо допомогти їм, як можемо. Ми хочемо і можемо прийняти мою двоюрідну сестру та її сім’ю, забезпечити їх проживанням і харчуванням, квитками в обидва боки та фінансовою підтримкою, необхідною, поки вони чекають закінчення війни в Україні. Моя сестра вже сплатила консульський збір у тисячу доларів і тепер весь час перевіряє розклад призначення на співбесіду і не бачить вільних місць», - говорить Де Анджело.

Ті ж хто приїжджає до США із туристичною візою, також мають чимало обмежень.

«Ця віза не дає можливості отримати дозвіл на роботу, діти не можуть ходити у державні школи, але вони можуть ходити в приватні, ви можете платити за це кошти», - пояснює Угрин.

Не дає вона права й подаватися на допомогу для біженців. Втім, цю візу можна спробувати змінити на іншу вже після прибуття у США. Також, юристки радять не прив’язуватися до консульств у Польщі, які перевантажені, а подаватися у тих європейських країнах, де менша черга. Вони кажуть, було б непогано, аби Державний департамент виділив більше людей для обробки віз українців. У Державному департаменті «Голосу Америки» відповіли: працюємо над цим.

«Ми працюємо над тим, щоб наші посольства та консульства в регіоні мали достатньо персоналу та ресурсів. Ми надаємо пріоритет консульській підтримці громадян США та їх найближчих родичів. Заява на неімміграційну візу не замінює або не надає доступу до допомоги біженцям чи переїзду», - говориться у відповіді Державного департаменту.

Ірина Мазур говорить: США повинні розробити спеціальну програму для тих, хто втікає від війни в України.

«Я думаю, що найбільш ефективним кроком буде розробка спеціального законодавства, аналогічне тому, що колись було для громадян Куби».

Наразі США підтримують біженців з України, що перебувають в інших країнах. Відповідно до законопроекту, який виділяє 13.6 мільярдів доларів на допомогу Україні, один мільярд чотириста мільйонів призначається для допомоги біженцям.

Також четвертого березня Міністерство внутрішньої безпеки США оголосило, що надаватиме українцям статус тимчасового захисту. Це означає, що ті українці, які перебували у США станом на перше березня та раніше, можуть залишитися у країні навіть після завершення терміну дії їхньої візи чи дозволу на роботу протягом вісімнадцяти місяців.

Всі новини дня

У Сенаті зареєстрували резолюцію, що закликає Білий дім відреагувати на використання голоду як зброї в час війни

Колосся пшениці на полі біля села Гребені на Київщині, Україна, 17 липня 2020 року. REUTERS/Валентин Огіренко

У Сенаті США законодавці від обох партій презентували резолюцію, яка засуджує використання голоду в якості зброї війни в Україні та інших країнах.

«Навмисне морити мирних жителів голодом як знаряддя ведення війни є військовим злочином. Крапка", - заявив один з ініціаторів документу, сенатор від Демократичної партії Роберт Менендес.

“В час коли Путін продовжує демонструвати світові свою розбещеність, відрізаючи українські порти та руйнуючи сільське господарство, намагаючись морити голодом тих українців, які пережили його невибіркові бомбардування, я пишаюся тим, що приєднаюся до своїх колег у внесенні цієї резолюції, щоб підтвердити наше зобов’язання підтримувати гуманітарні зусилля та реагувати на кризу, щоб протистояти проблемам у глобальному ланцюгу поставок і притягнути до відповідальності будь-якого деспота, який наполягає на використанні голоду як зброї війни”, - додав Менендес.

Резолюція, серед іншого, закликає уряд США

  • Визначити пріоритетом дипломатичні зусилля із виявлення та вирішення випадків, коли голод і навмисне позбавлення їжі використовуються як зброя в час війни;
  • Продовжувати зусилля щодо подолання серйозної продовольчої безпеки шляхом гуманітарного реагування, зокрема надавати потребуючим країнам продовольчу допомогу;
  • Зробити так, щоб використання голоду як зброї війни підпадало під дію інструментів, що передбачають відповідальність за скоєне осіб, урядів, правоохоронних органів, організацій, наприклад, Глобального Акту Магнітського.

"Голод не повинен ставати зброєю війни, - заявив сенатор Джон Тун від Республіканської партії. - Сполучені Штати та їхні партнери мають працювати разом, щоб відновити глобальну стабільність і притягнути окремих осіб та уряди до відповідальності за конфлікти, які призводять до глобального голоду і ставлять під загрозу продовольчу безпеку”.

Його колега від демократів сенатор Джефф Мерклі додав, що ця резолюція “закликає адміністрацію Байдена засудити використання голоду як зброї в таких країнах, як Україна та Ефіопія, і зосередити гуманітарні зусилля на подоланні продовольчої безпеки та голоду”.

“Ця двопартійна резолюція засуджує тих, хто жорстоко використовує голод як зброю війни проти мирного населення. (Резолюція - ред.) закликає Сполучені Штати притягнути їх до відповідальності за ці звірства. Вона також закликає нашу країну продовжувати рішучі дипломатичні та гуманітарні зусилля, щоб зміцнити глобальні поставки продовольства та забезпечити стійкість у постачанні у випадку майбутніх потрясінь», - заявив під час представлення документу сенатор-демократ Корі Букер.

Сенатор від Республіканської партії Джеймс Ріш додав: “Ця двопартійна резолюція … заохочує адміністрацію Президента визначити пріоритетність зусиль для вирішення проблеми продовольчої безпеки”.

CNN повідомляє про готовність Білого дому надіслати в Україну ракетні системи великої дальності. Експерти миттєво відреагували  

HIMARS - американські реактивні системи залпового вогню

Американський канал CNN із посиланням на посадовців у США повідомляє, що Білий дім наступного тижня, ймовірно, оголосить про надсилання в Україну ракетних систем великої дальності.

"Адміністрація Байдена готується надіслати в Україну новітні ракетні системи великої дальності, відомі як MLRS та HIMARS, які зараз є у найбільшому запиті від української влади. Про це розповідають багато посадовців. Про затвердження цього питання можуть оголосити вже наступного тижня”, - пише у Твітері журналістка американського каналу CNN Наташа Бертранд.

“Хвилювання щодо вимог для підготовки мінімальні — навчання українців з будь-якими ракетними системами не займе багато часу", - цитує журналістка Бертранд у статті CNN із посиланням на американських посадовців.

На прорив в питанні надання Україні цих ракетних систем сподівається американський сенатор-республіканець Ліндсі Грем. На своїй Твітер-сторінці він запостив статтю CNN.

У наступному Твітер-повідомлення сенатор Грем написав: “Дайте Україні ракетні системи та інше озброєння, необхідне для боротьби з Росією. Я сподіваюся, що найближчим часом Пентагон матиме прорив у цьому питанні.

"Я стежитиму за цим питанням і працюватиму, щоб надати Україні ті інструменти, які необхідні для захисту та оборони їхньої батьківщини”, - додав сенатор.


Напередодні речник Пентагону заявляв, що США працюють над тим, аби допомогти Україні отримати озброєння великої дальності.

“Головна потреба, на якій продовжують наголошувати українці, це вогонь з великої відстані. І тому ми працюємо над цим і допомагаємо їм отримати системи, які допомагають їм вести вогонь на великі відстані”, - заявив Джон Кірбі.

Під час брифінгу у п’ятницю, повідомляє спеціальний кореспондент Голосу Америки Джеф Селдин, речник Пентагону Джон Кірбі заперечив, що існує будь-яка затримка у наданні систем залпового вогню великої дальності.

«Ми все ще працюємо над тим, як виглядатиме наступний пакет допомоги, - сказав він. - Ми постійно говоримо з українцями про їхні потреби та про те, що ми можемо надати».

Американський генерал, колишній командувач Сухопутних сил США в Європі ​ Бен Годжес вважає, що саме це озброєння може забезпечити українську перемогу:

“Це обнадіює. Воно стріляє на велику дальність, щоб знищити російську артилерію та ракетні системи – це потужності, які необхідні для порятунку життя українців і досягнення української перемоги”, - написав у Твіттері генерал Годжес.

Американський військовий фахівець Джон Спенсер, який очолює кафедру досліджень ведення війни в умовах міста в Інституті сучасної війни, приєднався до закликів надати Україні ракетні системи великої дальності.

“Росіяни не можуть вести війну в умовах міста. Вони бояться цього. Натомість вони обрали воєнні злочини як метод ведення війни. Потрібно більше зробити, щоб допомогти. Україна потребує ракетних систем великої дальності, таких як HIMARS, Смерч, Град”, - пише у Твітері Джон Спенсер.

Андерс Аслунд, експерт “Атлантичної Ради” критикує Німеччину, Францію та Італію за їхні пропозиції до Києва поступитись територіями. Натомість, експерт закликає ці країни почати надавати Україні сильніше озброєння:

“Вони повинні замовкнути і швидко надати Україні якомога більше важкої зброї, щоб мінімізувати страждання України. Вони також мають якомога швидше посилити економічні санкції проти Росії, аби виснажити російський бюджет, щоби Путін не зміг більше дозволити собі вдатись до загарбницької війни”, - вважає американський оглядач.

Про те, що країни Заходу можуть почати постачання в Україну озброєння великої дальності, можуть також свідчити нещодавні заяви премєр-міністр Британії Бориса Джонсона.

В інтервю виданню "Блумберг" він заявив, що Україна повинна отримати ракетні системи великої дальності. Хоча не уточнив, від яких країн.

Системи MLRS, за словами Джонсона, допомогли б Україні “захистити себе проти дуже брутальної російської артилерії. І це той шлях, по якому світ має рухатись”.

Велика Британія - серед тих країн, в яких Київ просить про зброю великої дальності. Джонсон не уточнив, чи його країна надішле свої ракетні системи М270 українським збройним силам. Американське видання “Політико” 18 травня написало, що українська влада все більше здивована протидією Адміністрації Байдена надати Україні американські ракетні системи великої дальності.

20 травня речник Пентагону Джон Кірбі заявив, що США розуміють, чому Україна потребує саме цього озброєння.

«Поки ми працюємо над цими пакетами (допомоги - ред.), цими озброєннями та системами, що були відправлені в Україну, ми робимо це здебільшого з огляду на те, що потрібно Україні в боротьбі, в якій вони зараз перебувають. І послідовна відповідь, яку ми отримуємо, полягає в тому, що їм потрібен дальній вогонь, тому що вид бою, який вони ведуть в регіоні Донбасу, значною мірою залежить від місцевості», – сказав Кірбі журналістам під час брифінгу.

26 травня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у відео-зверненні на Твітері заявив, що Україна сподівається отримати системи ракетного залпового вогню від США.

«Сполучені Штати раніше казали нам, що ми отримаємо РСЗВ. Зараз вони у процесі вироблення цього рішення. Принаймні це те, що вони нам кажуть. Наше єдине прохання до них у тому, щоб це рішення було схвалене якомога швидше. Бо для нас кожен день означає втрачені життя, втрачені кілометри нашої землі», - сказав Кулеба.

Українські посадовці неодноразово заявляли, що зброя великої дальності має вирішальне значення, щоб переважити російську артилерію на сході України.

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

Будинок 82-річної мешканки Ірпеня зруйнувала російська війна. Старенька проводить більшість часу на дивані який уцілів у напівзруйнованій, неприданій для життя хаті. Хвора на онкологію донька-пенсіонерка, намагається пристосувати до життя уцілілий сарайчик. Однак, жінки знаходять привід радіти.

"Путін намагається знищити культуру українського народу", - Байден

Президент США Джозеф Байден, виступає перед випускниками Військово-морської академії США. П’ятниця, 27 травня, 2022
"Жорстока, жорстока війна Путіна в Україні. Він не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу. Напад на школи! Роддоми! Лікарні! Музеї! Тут немає іншої цілі, окрім знищення культури",
Джо Байден, президент США

Російський президент Володимир Путін "не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу". Таку завяву парезидент США, Джозеф Байден зробив під час виступу перед цьогорічними випускниками Військово-морської академії США, у П’ятницю, 27-го травня.

"Жорстока, жорстока війна Путіна в Україні. Він не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу. Напади на школи! Пологові будинки! Лікарні! Музеї! Тут немає іншої цілі, окрім знищення культури. Прямий напад на фундаментальні принципи міжнародного права та порядку. Таким є світ, у який ви сьогодні випускаєтесь", - заявив Джо Байден зі сцени Військово-морської академії США.

Американський лідер також наголосив, що війна Путіна в Україні підштовхує усе більше держав до членства в НАТО і останнім таким прикладом є заяви Швеції та Фінляндії.

"Дії Путіна були спробою так званої "фінляндизації" Європи, щоб ці країни дотримувались нейтралітету. Замість цього він переводить всю Європу в НАТО", - наголосив Байден.

Також, за словами очільника Білого Дому "наступні 10 років стануть вирішальними для цього століття", а військовим США доведеться захищати світову демократію від автократії.

"Випуск 2022-го, ви завершуєте навчання на переломному етапі не лише американської, але й світової історії. Наступні 10 років стануть вирішальними для цього століття. Вони вплинуть на те, як виглядає наш світ, і на цінності, якими він буде керуватися", - сказав Байден.

Президент також наголосив, що йдеться не лише про вирішальні політичні та ідеологічні зміни у світі, але й економічні та кліматичні, - "глобальне порушення поставок спричиняє значну інфляцію, наближення кліматичної кризи призведе до підвищення рівня моря та суворіших погодних умов в усьому світі".

Дивіться також: Делегація Палати представників Конгресу США - з візитом в Україні. Подробиці від конгресмена Фіцпатрика.

Блінкен та Кулеба обговорили продовольчу безпеку та допомогу

Держсекретар США Ентоны Блінкен. (AP Photo/ Керолін Кастер)

Оборонна допомога США та світова продовольча криза. Такі питання обговорили в п'ятницю державний секретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, повідомили в Держдепі США.

Блінкен підкреслив, що Сполучені Штати та союзники і партнери продовжуватимуть тісно координувати зусилля, "щоб підтримати Україну а також розв'язати питання наслідків війни Кремля для світу", мовиться в повідомленні.

Посадовці відзначили, що Кремль продовжує використовувати продовольство в якості зброї і поширювати неправдиві заяви щодо російських санкцій, повідомив речник Держдепу Нед Прайс.

Російські посадовці заявляють, що в зриві поставок продовольства у світі винні західні санкції. США відкидають такі звинувачення. Раніше цього тижня Прайс назвав заяви Росії про продовольчу безпеку "низкою брехні та дезінформації". "Незважаючи на ці заяви, - вказав Прайс. - Санкції США не призвели до зривів аграрного експорту з Росії. Факт полягає в тому, що санкції США розроблені так, щоб дозволити експорт аграрних товарів та добрив з Росії". Посадовець зауважив, що саме своєю війною Росія дестабілізує ринок продовольства в світі.

Більше

Відео - найголовніше

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00
XS
SM
MD
LG