Спеціальні потреби

Актуально

Доля світової ліберальної демократії – в руках українців, Фукуяма

Фото: Київ, Майдан, 9 травня 2022 року. (Photo by Карлос Реєс / AFP)

Перемога Росії Володимира Путіна у війні проти України, надала б великого поштовху для популістів в усьому світі, вважає професор Стенфордського університету Френсіс Фукуяма. На його думку, зараз в Україні вирішується доля світової ліберальної демократії, для якої важливі права людини, верховенство права та обмеження ролі держави в житті суспільства і окремих людей. Програш у цій війні означав би втрати не лише для України, але і для західного способу життя.

Це питання, разом з іншими темами, які поставила перед людством російська агресія в Україні, Френсіс Фукуяма, всесвітньо відомий вчений, автор низки книжок про ліберальну демократію, обговорював з Валерієм Пекарем, українським підприємцем, публіцистом та викладачем Київської міжнародної бізнес-школи.

Розмова відбувалася у п’ятницю, 3 червня, в рамках «Діалогів про війну», серії англомовних розмов, які започаткував ПЕН-Україна у партнерстві з PEN International, PEN America, Українським інститутом, Українським інститутом Лондона та Українським науково-дослідним інститутом Гарвардського університету.

Стріляти по китайцях росіяни б не стали – Пекар

Росія заблокувала в Україні майже весь минулорічний врожай, готовий до експорту. Лідери західних країн звинувачують Росію у використанні продуктів харчування як зброї проти України і Заходу.

Чи знайдеться світовий лідер, який би зміг розблокувати експорт українського зерна та інших продуктів харчування з українських портів? На думку Валерія Пекаря, ні Україна, ні НАТО не зможуть розмінувати морські шляхи у Чорному морі, не ризикуючи ескалацією конфлікту. Але є країни, які можуть не боятися, що Росія відкриє вогонь по їхніх кораблях. Такою країною, на думку українського підпримця і бізнес-лідера, є Китай.

«Тут є простір для створення широкої міжнародної коаліції і головну роль на себе міг би взяти Китай, для якого це була б можливість продемонструвати глобальні лідерські якості та надати продукти людям в Близькому сході та Африці», – пояснив Валерій Пекар.

Натомість Френсіс Фукуаяма вважає, що з такою роллю могла би впоратися і Туреччина, і це навіть не зашкодило б її позиції, коли вона намагається балансувати в конфлікті між Росією та Україною, не стаючи на бік жодної зі сторін.

«Гадаю, Туреччина могла б проявити лідерство саме тому, що це є глобальна проблема, яку вона може допомогти вирішити. США на початку даремно побоювалися ескалації і тому не робили ніяких спроб розблокувати українські порти. Але я не думаю, що росіяни би пішли на таку ескалацію, гадаю, вони би не стріляли по торгових суднах, бо це би погано виглядало, вони би втратили політичну підтримку», – вважає американсьакий дослідник.

Якщо почнеться голод, звинувачувати будуть Україну – попереджає Фукуяма

Френсіс Фукуяма каже, що своїми діями Росія намагається також змінити наратив – перекласти вину на Україну за глобальну кризу продовольства. Зараз переважає точка зорку, що у війні винна Росія, але якщо люди почнуть помирати з голоду, не виключено, що вони почнуть звинувачувати Україну в тому, що вона не погоджується на територіальні поступки, і вони помирають через це.

Говорячи про територіальні поступки, Валерій Пекар зауважив, що ті, хто їх пропонують, забувають, що йдеться про значні території, які можна порівняти з половиною території Німеччини, чи всією територією Угорщини та ще і з прилеглими територіями сусідніх країн. Але проблема не лише в цьому – Україна воює не за території, а за людей. Цілий світ бачив, як поводяться російські військові з беззбройним цивільним насленням на окупованих територіях.

«Ми бачимо весь спектр воєнних злочинів, включно з убивствами, пограбуванням, викраданням та зґвалтуванням, депортаціями до Сибіру, концентраційними таборами в найгірших нацистських традиціях», – пояснює Валерій Пекар.

«Хто може відповісти: що гірше, коли люди в Африці помирають з голоду, чи люди в Україні помирають від воєнних злочинів? Це дуже складне питання, тому єдиним справжнім виходом є розблокування українських портів», – наголошує український підприємець і викладач.

Солідарність Заходу починає давати тріщини – Фукуяма

Професор Фукуяма вважає, що після перших місяців війни, коли Захід проявив чудеса солідарності, вражений опором, на який спромоглась Україна, та першими значними перемогами у битвах за Київ та Харків, нині настав час сумнівів. З’являються впливові голоси, які радять іти на поступки. Тому, на думку Фукуями, дуже важливо, щоб українська армія не втрачала своїх переваг і просувалася далі, звільянючи Херсон, і в перспективі Крим.

Наступні кілька тижнів, на його думку, будуть вирішальними. І хоча обидві сторони зазнали великих втрат, Росія навряд чи зможе зібрати сили для наступу, бо «в неї просто не вистачає людей». Не проводячи мобілізації та втрачаючи техніку та фінансові можливості, малоймовірно, щоб Росія пішла на ескалацію, вважає Фукуяма. Натомість Україна продовжує отримувати сучасну західну зброю. Успішний наступ також допоміг би покращити позиції України на переговорах, коли до них би дійшла справа.

На думку Валерія Пекаря, найпереконливіші переговори зараз відбуваються навколо Сєвєродонецька, бо від успіху українського війська залежить успіх дипломатичних зусиль. «Путін сяде за стіл переговорів лише тоді, коли зрозуміє, що його армія програє», – вважає Пекар. На його думку, ті, хто радять починати переговори вже зараз, мріють не про закінчення війни, а про те, щоб світ повернувся в часи до 24 лютого, а це вже неможливо.

Уроки війни Росії проти України: лібералізм ще не вмер – Фукуяма

Френсіс Фукуяма, який колись пророкував кінець історії в тому сенсі, що лібералізм переміг після падіння комунізму, нині, після багатьох випробувань часом і подіями, повернувся до цієї своєї тези у новій книзі. Він вважає, що війна проти України якраз показала, що лібералізм, як віра у те, що люди народжуються вільними і рівними, з однаковими правами, які мають захищати закони та право, а уряди не мають зазіхати на ці права, має майбутнє. Але його намагаються підірвати президент Путін та багато інших популістських лідерів, які вважають, що лібералізму немає місця у світі. Тому ця війна якраз показує, яким би був світ, якби в ньому перемогли авторитарні лідери.

«Якщо Путіну вдасться захопити значні території України і втримати їх, він зможе сказати, що початкові цілі війни не такі вже і важливі, що «нам вдалося захопити Донбас, нам вдалося задушити Україну», і тоді всі забудуть про воєнні злочини, про депортації та вбивства, а популістські лідери у світі здобудуть моральну підтримку», – вважає Фукуяма. Серед таких лідерів він називає і колишню кандидатку на посаду президента Франції Марін Ле Пен, і колишнього президента США Дональда Трампа.

«Тому я думаю, що для інших ліберальних демократій у світі дуже важливо, щоб Україна перемогла, тому вони повинні її підтримувати», – вважає Фукуяма.

Проект реконструкції України має включати позбавлення країни олігархів – Фукуяма

На закінчення «Діалогу про війну» співрозмовники звернулися до бачення України та Росії після війни. У випадку України – післявоєнної розбудови держави. На думку Френсіса Фукуями, відродження України буде неможливим, якщо залишиться нинішня система, в якій домінують олігархи.

Валерій Пекар сказав, що насправді це і було б поразкою для України. «Українці не бояться програти війну. В це вони не вірять. Вони бояться втратити шанс на зміни, на те, що після війни можна буде змінити країну на краще», – вважає український підприємець та громадський діяч.

Щодо Росії, то на думку Френсіса Фукуями, там нічого не зміниться, допоки при владі залишиться Володимир Путін. Валерій Пекар, натомість, вважає, що майбутнє Росії обіцяє великі зміни. Більшість російських регіонів живуть на дотаціях з центру. І якщо вони припиняться, на думку Пекаря, федерацію чекає розпад. Такий сценарій він вважає майже неминучим. Тому краще Заходу до нього готуватися заздалегідь, намагатися робити цей процес контрольованим, адже наслідки для світу, і в першу чергу для України, будуть зачними і в більшості негативними, бо йдеться про країну з ядерною зброєю.

Всі новини дня

Треба допомогти Україні максимально наблизитись до членства у НАТО - глава МЗС Словаччини на саміті в Бухаресті

Саміт НАТО у Бухаресті, 29 листопада 2022. REUTERS/Stoyan Nenov

НАТО не має проблем із недостачею танків, які можна відправити до України, заявив міністр закордонних справ Литви Ґабріелюс Ландсберґіс під час саміту Альянсу у Бухаресті. "У НАТО не вичерпуються танки, тому, якщо ми розширимо перелік того, що надсилається в Україну, НАТО матиме шанс продовжити постачання", - сказав посадовець.

Тим часом, глава чеського МЗС Як Ліпавський висловив сподівання, що союзникам по НАТО вдасться домовитись про новий "значний" пакет допомоги Києву для підготовки країни до зими на тлі російський атак по цивільній інфраструктурі.

Водночас, словацький міністр закордонних справ Растістав Качер заявив журналістам, що на саміті також буде розглянуто заявку України на вступ до НАТО. "Ми будемо обговорювати висловлене бажання України вступити до НАТО, - сказав Качер. - Нам потрібно поставитися до цього серйозно і допомогти Україні пройти процес максимального наближення до членства, а потім, коли ми будемо готові, щоб перехід до повноправного членства проходив дуже плавно".

Нинішня зустріч в Бухаресті нагадує, що на Бухарестському саміті НАТО у квітні 2008 року була проголошена згода на вступ України та Грузії. Через 4 місяці після того саміту у серпні 2008 Росія здійснила вторгнення до Грузії. Приєднання країн до Альянсу було відкладене і не втілене впродовж 14 років.

Раніше Голос Америки повідомляв, що від нинішньої зустрічі в Бухаресті очікують оголошення нових зобов’язань допомоги Україні пальним, генераторами, медичними препаратами й устаткуванням, а також зимовим спорядженням для українських військових. У Вашингтоні повідомили, що державний секретар США Ентоні Блінкен оголосить значний набір допомоги для української енергосистеми.

У статті використано матеріали Reuters

Кремль прагне використати війська РФ у Білорусі, щоб зафіксувати українські сили навколо Києва - ISW

Російські військовики під час навчань у Білорусі. 23 листопада 2022. Фото Міноборони Росії (AP)

Розгортання російських військ у Білорусі, ймовірно, є частиною зусиль Росії з посилення навчального потенціалу і проведення інформаційної операції, йдеться у щоденному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

«Супутникові знімки з середини листопада вказують на збільшення російської техніки, зокрема основних бойових танків, на 230-му загальновійськовому Обуз-Лєсновському полігоні в Бресті, Білорусь, включаючи техніку щонайменше на одну бригаду. Незалежна білоруська моніторингова організація The Hajun Project 28 листопада повідомила, що російські війська перекинули 15 зенітно-ракетних комплексів «Тор-М2» і 10 одиниць невизначеного інженерного обладнання до Бреста. Ці дислокації, ймовірно, підтримують зусилля Росії з навчання, а не підготовку до бойових дій з Білорусі…Бойові втрати серед російських інструкторів і стреси, пов’язані з мобілізацією, зменшили навчальний потенціал Росії, ймовірно, збільшивши залежність Росії від білоруського навчального потенціалу», – зазначають в Інституті вивчення війни.

Експерти ISW також додають, що Кремль, ймовірно, прагне використати розгортання російських військ у Білорусі як інформаційну операцію, щоб зафіксувати українські сили навколо Києва, щоб запобігти їх використанню на півдні та сході. За оцінкою ISW, білоруські війська малоймовірно атакуватимуть Україну.

Тим часом Міністерство оборони Британії з посиланням на дані розвідки повідомляє, що Росія, ймовірно, відмовилася від концепції розгортання батальйонних тактичних груп.

«За останні три місяці російські війська в Україні, ймовірно, в цілому припинили розгортання у вигляді батальйонних тактичних груп (БТГ). Кілька внутрішніх недоліків концепції БТГ були виявлені під час високої інтенсивності широкомасштабних бойових дій під час війни України. Відносно невеликий розподіл бойової піхоти на БТГ часто виявлявся недостатнім. Децентралізований розподіл артилерії не дозволив Росії повністю використати свою перевагу в кількості гармат», – йдеться у повідомленні.

У британській розвідці зауважують, що концепція БТГ відігравала важливу роль у російській військовій доктрині протягом останніх десяти років і передбачала інтеграцію батальйонів із повним спектром допоміжних підрозділів, включаючи бронетехніку, розвідку та артилерію.

Представник Держдепу у Києві обговорить посилення санкцій проти Росії

Кординатор Державного департаменту США з питань санкцій Джим О'Браєн приїхав в Україну, щоб обговорити додаткові заходи для посилення тиску на Росію. Фото: Twitter @USAmbKyiv

Координатор з питань санкцій Державного департаменту США Джим О'Браєн приїхав до Києва, щоб обговорити "додаткові заходи для посилення тиску на Росію", повідомила у Twitter посолка США в Україні Бріджит Брінк. "Санкції та експортний контроль уже погіршили здатність Москви реалізувати свій імперський план - незважаючи на збільшення атак Росії на інфраструктуру", - написала вона.

Раніше Брінк, О'Браєн та міністр інфраструктури України Олександр Курбаков відвідали Одесу, щоб побачити, як відправляється українське зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи. Тоді О'Браєн заявив, що американські санкції проти Росії мали "суттєвий вплив" у її війні в Україні: "Росія не може вести війну за сучасними стандартами. Ви бачите, їм не вистачає комунікації, високоточної зброї, швидкого пересування військ. Отже, це війна іншого типу".

Тим часом, Reuters повідомляє, що на зустрічі голів МЗС країн НАТО у Бухаресті державний секретар США Ентоні Блінкен планує оголосити новий пакет допомоги для підтримки енергетики України.

Напередодні речник Ради національної безпеки Джон Кірбі назвав атаки Росії на цивільну інфраструктуру України і спроби російського президента Володимира Путіна використовувати холод як зброю "абсолютно огидними".

"Це людина (Путін – ред.), яка використовувала їжу як зброю. Він використовував страх як зброю. Зараз він використовує холодну погоду, щоб фактично спробувати поставити український народ на коліна. Коли ви подивитесь на те, що він атакує, це майже вся цивільна інфраструктура [...] Але це огидно. Абсолютно огидно те, що він робить останні кілька тижнів. Не те, щоб він не був підлим раніше [...] це спроба поставити український народ на коліна, тому що він не може поставити українські збройні сили на коліна", – цитує Кірбі Радіо Свобода.

За його словами, США працюють з союзниками та партнерами по всьому світу, щоб знайти запасні частини, обладнання, трансформатори, матеріали, які знадобляться Україні для відновлення постачання електроенергії на більшій частині України. Кірбі також додав, що США збираються продовжувати забезпечувати українські збройні сили зброєю та підготовкою, які їм потрібні, щоб бути успішними на полі бою.

Внаслідок чергового масованого удару РФ по цивільній інфраструктурі України відбулись відключення енергії по всій країні. Станом на 29 листопада національна енергетична компанія "Укренерго" повідомляє, що виробники електроенергії забезпечують 70% споживання електроенергії в Україні, а дефіцит потужності складає 30%.

У статті використано матеріали Reuters

На порядку денному наради міністрів НАТО - зима

Українські солдати з гаубицею M777 на Донеччині 23 листопада 2022 р.

На початку нарад міністрів закордонних справ НАТО в Бухаресті генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберґ 29 листопада заявив, що Росія «намагається використовувати зиму у війні проти України» і що союзники та Україна «мають бути готові до подальших нападів».

Український міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, який бере участь в зустрічах в румунській столиці напередодні головними завданнями назвав збільшення міжнародної військової допомоги Україні і те, як підтримати українську енергетику, вражену російськими ракетними обстрілами.

Я повністю впевнений, що коли міністри закордонних справ зустрічатимуться сьогодні і завтра, то головний сигнал буде в тому, що нам треба далі надавати і посилювати нашу підтримку...
Єнс Столтенберґ

Від зустрічі в Бухаресті очікують оголошення нових зобов’язань допомоги Україні пальним, генераторами, медичними препаратами й устаткуванням, а також зимовим спорядженням для українських військових.

У Вашингтоні повідомили, що державний секретар США Ентоні Блінкен оголосить значний набір допомоги для української енергосистеми.

Блінкен: продовжимо співпрацю для підтримки перемоги України

Очікують також, що окремі держави оголосять про надання Україні додаткових систем протиповітряної оборони та іншої зброї.

«На подальшу перспективу ми допоможемо Україні в переході з радянських озброєнь на доктрину, навчання і стандарти НАТО», - сказав Єнс Столтенберґ у п’ятницю.

Але, допомагаючи Україні, лідери НАТО постійно наголошують, що стримуються в деяких аспектах, які могли би розглядатися як кроки до розширення війни в ще більший міжнародний збройний конфлікт, і підкреслюють, що НАТО не воює з Росією.

Докори з Києва

Попри неодноразові прохання українських лідерів західні держави досі не надали Україні певних видів зброї західного виробництва, зокрема важкі танки, бойову авіацію та далекобійні ракети.

Український міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в інтерв’ю виданню Politivo.eu опублікованому в день початку нарад НАТО в Бухаресті назвав «фактом» те, що «є країни світу, які мають те, що потрібно Україні, але з політичних міркувань не продадуть це в достатній кількості».

«Замість того, щоб розраховувати на них, треба запустити виробництво… щоб ми не були залежними від капризів третіх країн, які мають речі на складах, але не бажають ділитися», - сказав Кулеба не назвавши країн і не пояснивши, що конкретно він маю на увазі.

Дякуючи партнерам за підтримку український міністр також заявив, що у Києві сподіваються на просування.

«Ми втратили надто багато часу - і надто багато життів, і надто багато квадратних кілометрів нашої землі… і нам не треба чекати ще однієї трагедії, щоб хтось зміг подолати свої психологічні бар'єри, схвалюючи те чи інше рішення щодо України, - сказав Дмитро Кулеба.

Дивіться також:

Чи варто очікувати змін в санкційній політиці США? СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:58 0:00

«Я просто писала день – і що жива»: розповідь Валерії з Маріуполя про 3 місяці в окупації. Відео

Маріупольчанка Валерія пробула в зоні бойових дій, а потім в російській окупації понад сто днів, найгірші з яких виживала сама.

Більше

XS
SM
MD
LG