Спеціальні потреби

Актуально

Доля світової ліберальної демократії – в руках українців, Фукуяма

Фото: Київ, Майдан, 9 травня 2022 року. (Photo by Карлос Реєс / AFP)

Перемога Росії Володимира Путіна у війні проти України, надала б великого поштовху для популістів в усьому світі, вважає професор Стенфордського університету Френсіс Фукуяма. На його думку, зараз в Україні вирішується доля світової ліберальної демократії, для якої важливі права людини, верховенство права та обмеження ролі держави в житті суспільства і окремих людей. Програш у цій війні означав би втрати не лише для України, але і для західного способу життя.

Це питання, разом з іншими темами, які поставила перед людством російська агресія в Україні, Френсіс Фукуяма, всесвітньо відомий вчений, автор низки книжок про ліберальну демократію, обговорював з Валерієм Пекарем, українським підприємцем, публіцистом та викладачем Київської міжнародної бізнес-школи.

Розмова відбувалася у п’ятницю, 3 червня, в рамках «Діалогів про війну», серії англомовних розмов, які започаткував ПЕН-Україна у партнерстві з PEN International, PEN America, Українським інститутом, Українським інститутом Лондона та Українським науково-дослідним інститутом Гарвардського університету.

Стріляти по китайцях росіяни б не стали – Пекар

Росія заблокувала в Україні майже весь минулорічний врожай, готовий до експорту. Лідери західних країн звинувачують Росію у використанні продуктів харчування як зброї проти України і Заходу.

Чи знайдеться світовий лідер, який би зміг розблокувати експорт українського зерна та інших продуктів харчування з українських портів? На думку Валерія Пекаря, ні Україна, ні НАТО не зможуть розмінувати морські шляхи у Чорному морі, не ризикуючи ескалацією конфлікту. Але є країни, які можуть не боятися, що Росія відкриє вогонь по їхніх кораблях. Такою країною, на думку українського підпримця і бізнес-лідера, є Китай.

«Тут є простір для створення широкої міжнародної коаліції і головну роль на себе міг би взяти Китай, для якого це була б можливість продемонструвати глобальні лідерські якості та надати продукти людям в Близькому сході та Африці», – пояснив Валерій Пекар.

Натомість Френсіс Фукуаяма вважає, що з такою роллю могла би впоратися і Туреччина, і це навіть не зашкодило б її позиції, коли вона намагається балансувати в конфлікті між Росією та Україною, не стаючи на бік жодної зі сторін.

«Гадаю, Туреччина могла б проявити лідерство саме тому, що це є глобальна проблема, яку вона може допомогти вирішити. США на початку даремно побоювалися ескалації і тому не робили ніяких спроб розблокувати українські порти. Але я не думаю, що росіяни би пішли на таку ескалацію, гадаю, вони би не стріляли по торгових суднах, бо це би погано виглядало, вони би втратили політичну підтримку», – вважає американсьакий дослідник.

Якщо почнеться голод, звинувачувати будуть Україну – попереджає Фукуяма

Френсіс Фукуяма каже, що своїми діями Росія намагається також змінити наратив – перекласти вину на Україну за глобальну кризу продовольства. Зараз переважає точка зорку, що у війні винна Росія, але якщо люди почнуть помирати з голоду, не виключено, що вони почнуть звинувачувати Україну в тому, що вона не погоджується на територіальні поступки, і вони помирають через це.

Говорячи про територіальні поступки, Валерій Пекар зауважив, що ті, хто їх пропонують, забувають, що йдеться про значні території, які можна порівняти з половиною території Німеччини, чи всією територією Угорщини та ще і з прилеглими територіями сусідніх країн. Але проблема не лише в цьому – Україна воює не за території, а за людей. Цілий світ бачив, як поводяться російські військові з беззбройним цивільним насленням на окупованих територіях.

«Ми бачимо весь спектр воєнних злочинів, включно з убивствами, пограбуванням, викраданням та зґвалтуванням, депортаціями до Сибіру, концентраційними таборами в найгірших нацистських традиціях», – пояснює Валерій Пекар.

«Хто може відповісти: що гірше, коли люди в Африці помирають з голоду, чи люди в Україні помирають від воєнних злочинів? Це дуже складне питання, тому єдиним справжнім виходом є розблокування українських портів», – наголошує український підприємець і викладач.

Солідарність Заходу починає давати тріщини – Фукуяма

Професор Фукуяма вважає, що після перших місяців війни, коли Захід проявив чудеса солідарності, вражений опором, на який спромоглась Україна, та першими значними перемогами у битвах за Київ та Харків, нині настав час сумнівів. З’являються впливові голоси, які радять іти на поступки. Тому, на думку Фукуями, дуже важливо, щоб українська армія не втрачала своїх переваг і просувалася далі, звільянючи Херсон, і в перспективі Крим.

Наступні кілька тижнів, на його думку, будуть вирішальними. І хоча обидві сторони зазнали великих втрат, Росія навряд чи зможе зібрати сили для наступу, бо «в неї просто не вистачає людей». Не проводячи мобілізації та втрачаючи техніку та фінансові можливості, малоймовірно, щоб Росія пішла на ескалацію, вважає Фукуяма. Натомість Україна продовжує отримувати сучасну західну зброю. Успішний наступ також допоміг би покращити позиції України на переговорах, коли до них би дійшла справа.

На думку Валерія Пекаря, найпереконливіші переговори зараз відбуваються навколо Сєвєродонецька, бо від успіху українського війська залежить успіх дипломатичних зусиль. «Путін сяде за стіл переговорів лише тоді, коли зрозуміє, що його армія програє», – вважає Пекар. На його думку, ті, хто радять починати переговори вже зараз, мріють не про закінчення війни, а про те, щоб світ повернувся в часи до 24 лютого, а це вже неможливо.

Уроки війни Росії проти України: лібералізм ще не вмер – Фукуяма

Френсіс Фукуяма, який колись пророкував кінець історії в тому сенсі, що лібералізм переміг після падіння комунізму, нині, після багатьох випробувань часом і подіями, повернувся до цієї своєї тези у новій книзі. Він вважає, що війна проти України якраз показала, що лібералізм, як віра у те, що люди народжуються вільними і рівними, з однаковими правами, які мають захищати закони та право, а уряди не мають зазіхати на ці права, має майбутнє. Але його намагаються підірвати президент Путін та багато інших популістських лідерів, які вважають, що лібералізму немає місця у світі. Тому ця війна якраз показує, яким би був світ, якби в ньому перемогли авторитарні лідери.

«Якщо Путіну вдасться захопити значні території України і втримати їх, він зможе сказати, що початкові цілі війни не такі вже і важливі, що «нам вдалося захопити Донбас, нам вдалося задушити Україну», і тоді всі забудуть про воєнні злочини, про депортації та вбивства, а популістські лідери у світі здобудуть моральну підтримку», – вважає Фукуяма. Серед таких лідерів він називає і колишню кандидатку на посаду президента Франції Марін Ле Пен, і колишнього президента США Дональда Трампа.

«Тому я думаю, що для інших ліберальних демократій у світі дуже важливо, щоб Україна перемогла, тому вони повинні її підтримувати», – вважає Фукуяма.

Проект реконструкції України має включати позбавлення країни олігархів – Фукуяма

На закінчення «Діалогу про війну» співрозмовники звернулися до бачення України та Росії після війни. У випадку України – післявоєнної розбудови держави. На думку Френсіса Фукуями, відродження України буде неможливим, якщо залишиться нинішня система, в якій домінують олігархи.

Валерій Пекар сказав, що насправді це і було б поразкою для України. «Українці не бояться програти війну. В це вони не вірять. Вони бояться втратити шанс на зміни, на те, що після війни можна буде змінити країну на краще», – вважає український підприємець та громадський діяч.

Щодо Росії, то на думку Френсіса Фукуями, там нічого не зміниться, допоки при владі залишиться Володимир Путін. Валерій Пекар, натомість, вважає, що майбутнє Росії обіцяє великі зміни. Більшість російських регіонів живуть на дотаціях з центру. І якщо вони припиняться, на думку Пекаря, федерацію чекає розпад. Такий сценарій він вважає майже неминучим. Тому краще Заходу до нього готуватися заздалегідь, намагатися робити цей процес контрольованим, адже наслідки для світу, і в першу чергу для України, будуть зачними і в більшості негативними, бо йдеться про країну з ядерною зброєю.

Всі новини дня

Танки Abrams від США прибудуть в Україну раніше ніж очікувалося. Відео

Танки Abrams від США прибудуть в Україну раніше ніж очікувалося. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:50 0:00

США змінили рішення і тепер надають Україні 31 танк M1-A1 Abrams замість запланованих раніше новіших варіантів M1-A2. Це дозволить США значно пришвидшити терміни доставки та надати цю можливість для України до осені поточного року. Про це заявив речник Пентагону Пет Райдер.

Прем’єр-міністр Японії у Києві - чому важливий цей візит? Відео

Прем’єр-міністр Японії у Києві - чому важливий цей візит? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:42 0:00

Прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда у вівторок прибув до Києва з неанонсованим візитом. Досі він був єдиним лідером G7, який не побував в Україні від початку повномасштабної війни. Кісіда передав запрошення президенту Володимиру Зеленському взяти участь у саміті країн G7.

В США уважно стежать за візитом Сі Цзіньпіна до Москви: як реагують в Білому Домі та Держдепі. Відео

Китай, за словами Джона Кірбі, поки не виключив можливості постачати РФ зрбою у її війні в Україні. Як коментує офіційний Вашингтон цю можливість, за результатами двох днів переговорів у Москві?

Столтенберг: змістовний діалог у форматі НАТО-Росія неможливий 

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг презентує річний звіт альянсу за 2022 рік. 21 брезня 2023р. Фото: REUTERS/Johanna Geron

Вже на початку квітня у рамках засідання НАТО на рівні міністрів закордонних справ планується і засідання Комісії Україна-НАТО. Щодо аналогічного діалогу між альянсом і Росією, то змістовна розмова між ними неможлива, - заявив 21 березня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час презентації річного звіту НАТО за 2022 рік.

Навіть якби війна в Україні завтра закінчилася, безпекове середовище у Європі змінилося на довгу перспективу
Єнс Столтенберг

За словами Столтенберга, країни-учасниці альянсу “багато років працювали над змістовним діалогом з Росією”, але “Росія відійшла від цієї мети”.

Генсек додав, що неможливо вести змістовний діалог з Росією, коли вона здійснює агресію проти України.

Учасники НАТО, за його словами, намагалися відрадити Росію від вторгнення в Україну торік, використовуючи “усі дипломатичні та політичні канали”. “Ми використовували всі зусилля, щоб спробувати запобігти вторгненню в Україну, - каже Столтенберг. - Але після вторгнення це [діалог] не має сенсу. Ми не можемо вести жодного змістовного діалогу з країною, яка несе відповідальність за незаконну агресію проти сусідньої України”.

Навіть якби війна в Україні завтра закінчилася, безпекове середовище у Європі змінилося на довгу перспективу, - загалом підсумував ситуацію у регіоні Столтенберг.

“Більше НАТО” замість “менше НАТО

Столтенберг приділив увагу розширенню Північноатлантичного альянсу та, зокрема, відзначив “внесок” у це російського президента Путіна. “Він хотів менше НАТО, але отримав якраз протилежне: більше НАТО”, - сказав генсек.

Він підкреслив, що вступ Фінляндії та Швеції “зробить їх безпечнішими, а наш Альянс — сильнішим, і продемонструє, що двері НАТО залишаються відкритими”.

За словами Столтенберга, Путін “хоче іншої Європи… прагне контролювати своїх сусідів”. Тому, каже посадовець, навіть у разі закінчення війни в Україні країни-союзниці повинні дбати про безпеку, знаходити можливості для нарощування виробництва боєприпасів промисловістю, посилювати захист критично важливої інфраструктури, включаючи підводні кабелі та трубопроводи.

Генеральний секретар НАТО привітав той факт, що 2022 рік став восьмим поспіль роком збільшення витрат на оборону в Європі та Канаді. “Ми рухаємось у правильному напрямку, але не так швидко, як цього вимагає небезпечний світ, у якому ми живемо», – сказав він, додавши, що «очевидно, нам потрібно робити більше». Столтенберг очікує, що на Вільнюському саміті в липні цього року члени Альянсу узгодять “нове амбітне зобов’язання, згідно з яким країни інвестуватимуть в оборону щонайменше 2% національного ВВП”.

Наразі такі видатки на оборону передбачені тільки у 7 країнах альянсу. Найбільше на оборону витрачають США - 3,46% ВВП, далі Греція і Польща(3,54 і 2,42 відповідно). Найнижче співвідношення оборонних видатків і ВВП – в Іспанії (1,09%), Бельгії (1,18%), Словенії (1,26%) та Канаді (1,29%).

120 мільярдів для України від держав-учасниць НАТО

З моменту вторгнення Росії до України члени НАТО надали Україні безпрецедентну підтримку, виділивши понад 120 мільярдів доларів військової, гуманітарної та фінансової допомоги у 2022 році.

“Хоча Сполучені Штати є найбільшим донором, але Європа та Канада надали понад половину загальної допомоги”, - наголосив генсек. Він також додав, що європейці прийняли майже п’ять мільйонів біженців з України. Європа та Північна Америка продовжують застосовувати безпрецедентні економічні санкції, що демонструє їхню силу та одностайність поглядів, - каже Столтенберг.

Генеральний секретар наголосив, що у 2022-му уже восьмий рік поспіль європейські члени Альянсу і Канада продовжували збільшувати видатки на оборону.

Сталевий опір українського народу

На початку другого року повномасштабної війни Росії проти України Столтенберг повторив свій вислів про те, що “Путін зробив велику стратегічну помилку, коли вторгнувся в Україну”.

Путін зробив велику стратегічну помилку, коли вторгся в Україну.
Єнс Столтенберг

“Він недооцінив сталевий опір українського народу”, - сказав очільник військово-політичного союзу.

Ще одним прорахунком Путіна, за його словами, стало неврахування «безпрецедентної підтримки України» з боку держав–членів НАТО.

«Вторгнення, яке здійснив Путін, було шоком, але не стало несподіванкою», – зазначив Столтенберг, назвавши його «кульмінацією моделі агресивної поведінки». Він додав, що відколи Росія здійснила незаконну анексію Криму у 2014 році, в НАТО було здійснено найістотніше зміцнення колективної оборони за останнє покоління.

«Отже, коли російські танки ввійшли в Україну, ми були напоготові, – сказав він. – За лічені години наші оборонні плани набули чинності, від Балтійського до Чорного морів. Під командування НАТО було передано 40 000 військовослужбовців, забезпечено значну присутність у повітрі й на морі, а кількість бойових груп НАТО подвоєно з чотирьох до восьми».

Росія: зближення з Китаєм і збільшення присутності в Африці

Як повідомляв Голос Америки, Єнс Столтенберг дав оцінку зближенню Китаю і Росії. Він поділився інформацією про те, що Росія очевидно просить від Китаю допомоги зі смертоносною зброєю. “Ми не бачимо доказів постачання зброї Китаєм до Росії, але бачимо ознаки того, що такий запит від Росії надійшов до Пекіна і розглядається владою Китаю”, - сказав він.

Крім того, генсек відповідав на питання протидії нелегальній міграції. Йшлося про співпрацю з Туреччиною, Мавританією, Тунісом, Іраком та іншими партнерами, допомогу їм у розбудові власних оборонних і безпекових інститутів, щоб стабілізувати ситуацію, зокрема, щодо викликів міграції.

“Ми, звісно, також бачимо збільшення російської присутності на Півдні. Явно [це пов'язано] з групою Вагнера”, - сказав Столтенберг.

Підсумовуючи 2022-й, генсек НАТО зазначив, що рік став ключовим для колективної безпеки. “У більш небезпечному та сповненому суперечок світі НАТО залишається сильним і єдиним, і надає безпрецедентну підтримку Україні”, - написав Столтенберг у своєму Твітері, презентуючи річний звіт альянсу.

Чи надасть Китай смертоносну зброю Росії - коментарі експертів

Немає "доказів того, що Китай постачає летальну зброю Росії, але є ознаки того, що був такий запит з боку Росії", - заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг.  Фото: Pavel Byrkin/Kremlin via REUTERS 

У Білому домі вважають, що Путін конче потребує підтримки Китаю, бо в нього на війні в Україні закінчуються боєприпаси, про це заявив координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі в ефірі каналу MSNBC.

«Президенту Путіну потрібен президент Сі, тому що в нього закінчуються боєприпаси, [...] у нього закінчується той інвентар, який йому потрібен для ведення цієї війни, і цілком ймовірно, що він буде шукати додаткової допомоги у Китаю», - сказав представник Білого дому.

Відносини між президентами Росії та Китаю Кірбі раніше називав "шлюбом за розрахунком", який дає Китаю союзника проти Заходу, а Росії - підтримку для ведення війни в Україні.

Як писав Голос Америки, Генсек НАТО Єнс Столтенберг застеріг Китай від постачання Росії летальної зброї, сказавши, що в НАТО бачили «деякі ознаки того, що був такий запит з боку Росії, і що це питання розглядається в Пекіні китайською владою”.

Уряди США та Європи попередили Китай, що він зіткнеться з серйозними наслідками, якщо вирішить надавати зброю та боєприпаси російським силам.

Як пишуть експерти, потенційна хвиля західних санкцій щодо Китаю може зруйнувати економічні цілі, які ставить перед собою Сі Цзіньпінь, тому він не може зайти надто далеко.

"Він [Сі Цзіньпінь] не дозволить Путіну програти, але є межа тому, скільки зусиль він готовий прикласти, щоб Путін досяг успіху", — коментує для видання NBC News Віктор Ча, колишній директор з питань Азії в Раді з національної безпеки США, а нині - член Ради оборонної політики, яка є дорадчим органом міністра оборони США.

Як вважає Ча, Китаю вигідний нинішній стан справ. Поки триває війна, Китай може розраховувати на потік недорогої нафти та газу з Росії, а США та їхні союзники змушені витрачати мільярди доларів на підтримку України, пише NBC News.

Видання NYT з посиланням на офіційні дані російської митниці, пише, що за рік російського вторгнення в Україну Китай вже продав Росії безпілотні апарати та запчастини до них на суму понад 12 мільйонів доларів. Мова здебільшого йде про популярні у світі дрони DJI та товари менших компаній, які здебільшого постачаються через дрібних посередників та експортерів. Ці дрони не вважаються летальною зброєю.

За даними видання, Китай лишається для Росії важливою опорою у військовому, дипломатичному та економічному напрямках. “Китай - один із найбільших покупців російської нафти, що допомагає фінансувати вторгнення”, - мовиться у статті з назвою “Поки війна в Україні триває, Китай допомагає поповнити запаси російських безпілотників”.

Скептична у питанні китайської допомоги Росії директорка програми дослідження Китаю в аналітичному центрі Stimson Юнь Сунь.

“Я не вірю, що Китай буде підтримувати Росію або надавати їй летальну допомогу, принаймні не від китайського уряду, не у великих масштабах, а також не публічно. Якщо конкретні китайські компанії надаватимуть таку зброю Росії, це дозволяє Пекіну заперечити свою участь. Але я не вірю, що політика Пекіна полягає в наданні такої допомоги Росії, особливо військової амуніції під час війни”, - аналізує експертка.

Вона також переконана, що Китай не підтримує дії Росії у цій війні.

“Китай відчуває, що має повний спектр відносин, які можна розвивати з Росією в економічному, енергетичному та міжнародному політичному плані. Але я вважаю, що аргумент про те, що Китай фактично підтримує Росію у війні в Україні, не є коректним. Тільки подумайте, якби Китай дійсно повністю підтримував Росію у війні в Україні, чи Росія досі програвала б, як це відбувається сьогодні”, - зазначила Сунь.

Водночас дослідниця Китаю додала, що не бачить перспектив у мирному плані Китаю щодо закінчення війни в Україні через “брак змістовності” в пропозиціях Пекіна.

На її думку, головною метою візиту Сі Цзіньпіня в Росію є зміцнення економічної співпраці. “Ми знаємо, що китайці говорили про дві речі. Одна з них – економічна співпраця. І це неминуче зосередиться на російському енергетичному секторі, на який Китай має великий попит, російський експорт сирої нафти та експорт природного газу до Китаю розширився та значно зріс минулого року. [...] А Росії потрібні китайські інвестиції в розвиток інфраструктури енергетичного сектору РФ”, - сказала Юнь Сунь.

Вона також вважає, що на китайсько-російську співпрацю не вплине рішення МКС видати ордер на арешт Путіна за вивезення українських дітей. Ні Китай, ні Росія не є підписантами Римського статуту, на якому базує свою роботу МКС, - нагадує експертка.

Китай заперечує закиди про можливість надання Росії летальної військової допомоги й звинувачує США та інші країни Заходу у загостренні війни тим, що вони надають озброєння Києву проти російських військ.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG